Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół Katolicki a zbawienie z uczynków
Autor Wiadomość
Pius 

Wysłany: 2009-08-12, 18:08   Re: Kościół Katolicki a zbawienie z uczynków

Yarpen Zirgin napisał/a:
Kanon 1 Dekretu o Usprawiedliwieniu z 6 sesji Soboru Trydenckiego, z dnia 13 stycznia 1547 r. :

Jeśli by ktoś twierdził, że człowiek może być usprawiedliwiony przed Bogiem przez swoje czyny dokonywane albo siłami ludzkiej natury, albo dzięki nauce Prawa, lecz bez łaski Bożej poprzez Jezusa Chrystusa, niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.

No to jak? Nauczamy o zbawieniu z samych uczynków czy też może jest zupełnie inaczej?

teza o zbawieniu z samych uczynków jest tak samo heretycka jak i ta o zbawieniu przez sama wiarę
Do zbawienia konieczna jest łaska:
Gdy uczniowie to usłyszeli, przerazili się bardzo i pytali: Któż więc może się zbawić?
Mt 19:26 BT "Jezus spojrzał na nich i rzekł: U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe."
na którą człowiek ma odpowiedzieć przez wiarę i uczynki:
Ga 5:6 BT "Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość."

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-08-12, 18:15   

meritus napisał/a:
Co do usprawiedliwienia z uczynków. Kanony Soboru Trydenckiego opierają się na niewzruszonej wierze Kościoła od samego jego zarania, czego świadectwo można znaleźć w Liście św. Jakuba, bardzo przez Lutra nielubianego.

Ariusie jeżeli masz zamiar się wypowiadać na temat Kościoła katolickiego, powinieneś coś na ten temat wiedzieć. A skoro przyznajesz się publicznie do umyślnej ignorancji w tej kwestii, to pozostaje mi tylko powtórzyć za Yarpenem, byś się wstrzymał z wypowiedziami, ze względu na poziom dyskusji.

Chwila czy ja się coś wypowiadam w temacie uczynków? Stwierdziłem, że mnie to nie interesuje, więc nie zabieram zdania. Wole pogłębiać wiedzę biblijną, niż katechizmy katolickie.

Pius 

Wysłany: 2009-08-12, 18:23   

Arius napisał/a:
meritus napisał/a:
Co do usprawiedliwienia z uczynków. Kanony Soboru Trydenckiego opierają się na niewzruszonej wierze Kościoła od samego jego zarania, czego świadectwo można znaleźć w Liście św. Jakuba, bardzo przez Lutra nielubianego.

Ariusie jeżeli masz zamiar się wypowiadać na temat Kościoła katolickiego, powinieneś coś na ten temat wiedzieć. A skoro przyznajesz się publicznie do umyślnej ignorancji w tej kwestii, to pozostaje mi tylko powtórzyć za Yarpenem, byś się wstrzymał z wypowiedziami, ze względu na poziom dyskusji.

Chwila czy ja się coś wypowiadam w temacie uczynków? Stwierdziłem, że mnie to nie interesuje, więc nie zabieram zdania. Wole pogłębiać wiedzę biblijną, niż katechizmy katolickie.

więc po co wipisujesz te swoje banialuki? podnieca cię to?

meritus 
meritus

Wysłany: 2009-08-12, 18:50   

Ariusie, jak chcesz się wypowiadać na temat katolicyzmu, wypadałoby coś wiedzieć. :-> Skoro Cię to nie interesuje, po co zawracasz głowę w tylu tematach dotyczących Kościoła katolickiego?

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-08-12, 19:20   

meritus napisał/a:
Ariusie, jak chcesz się wypowiadać na temat katolicyzmu, wypadałoby coś wiedzieć. :-> Skoro Cię to nie interesuje, po co zawracasz głowę w tylu tematach dotyczących Kościoła katolickiego?

Ty dalej swoje. Jak chcesz odpisywać na moje posty, to wypadało by czytać to co piszę, inaczej po co zawracasz mi głowę powtarzając się.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2009-08-12, 19:49   

Mowa tu o zbawieniu z uczynków i wiary?

Jak. 2:17-26
17. Tak i wiara, jeżeli nie ma uczynków, martwa jest sama w sobie.
18. Lecz powie ktoś: Ty masz wiarę, a ja mam uczynki; pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, a ja ci pokażę wiarę z uczynków moich.
19. Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą.
20. Chcesz przeto poznać, nędzny człowieku, że wiara bez uczynków jest martwa?
21. Czyż Abraham, praojciec nasz nie został usprawiedliwiony z uczynków, gdy ofiarował na ołtarzu Izaaka, syna swego?
22. Widzisz, że wiara współdziałała z uczynkami jego i że przez uczynki stała się doskonała.
23. I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga.
24. Widzicie, że człowiek bywa usprawiedliwiony z uczynków, a nie jedynie z wiary.
25. W podobny sposób i Rahab, nierządnica, czyż nie z uczynków została usprawiedliwiona, gdy przyjęła posłów i wypuściła ich inną drogą?
26. Bo jak ciało bez ducha jest martwe, tak i wiara bez uczynków jest martwa.
(BW)

Tyt. 3:5-7
5. Nie z uczynków sprawiedliwości, które byśmy my czynili, ale podług miłosierdzia swego zbawił nas przez omycie odrodzenia i odnowienia Ducha Świętego,
6. Którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, zbawiciela naszego,
7. Abyśmy usprawiedliwieni będąc łaską jego, stali się dziedzicami według nadziei żywota wiecznego.
(BG)

meritus 
meritus

Wysłany: 2009-08-12, 23:12   

ani sama wiara ani same uczynki człowieka nie zbawią, bo uczynki bez wiary są bezwartościowe, a wiara bez uczynków martwa

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-08-12, 23:49   

meritus napisał/a:
ani sama wiara ani same uczynki człowieka nie zbawią, bo uczynki bez wiary są bezwartościowe, a wiara bez uczynków martwa

A jak zbawić się mają ci co są w czyśćcu?

Martin

Wysłany: 2009-08-13, 02:54   

Witam serdecznie
Ciekawy temat:) Oficjalne nauczanie Kościoła Katolickiego jest następujące: człowiek zostaje usprawiedliwiony wyłącznie na podstawie wiary. Warto przytoczyć dokument podpisany miedzy Kościołem Katolickim a Federacja Luterańską:
"Wyznajemy wspólnie, że grzesznik zostaje usprawiedliwiony przez wiarę w zbawcze działanie Boga w Chrystusie; zbawienie to zostaje mu darowane przez Ducha Świętego w chrzcie jako fundament całego życia chrześcijańskiego."
A co do uczynków deklaracja wyjaśnia:
" Wyznajemy wspólnie, że dobre uczynki - życie chrześcijańskie we wierze, nadziei i miłości - wynikają z usprawiedliwienia i są jego owocami. Gdy usprawiedliwiony żyje w Chrystusie i działa w ramach otrzymanej łaski, wówczas, mówiąc biblijnie, przynosi dobry owoc. "
Niech Was Bóg błogosławi:)
Tylko Jezus:)

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2009-08-13, 06:27   

Arius napisał/a:

Oni już są zbawieni.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-13, 07:41   

zbawieni bo jako niemowlęta zostali pokropieni
A Hitler czy J Dżudżaszwili też ?
ich również ochrzczono jako niemowlęta i apostazji nie składali ?
tyle

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-08-13, 08:00   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Arius napisał/a:

Oni już są zbawieni.

To po co KRK wyciąga pieniądze za odpusty od biednych parafian?

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-08-13, 08:24   

Arius napisał/a:
To po co KRK wyciąga pieniądze za odpusty od biednych parafian?

Nie wyciąga. Kolejny raz piszesz o swoim widzimisię, a nie o rzeczywistości.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-08-13, 08:25   

Płaskowicki Rys napisał/a:
zbawieni bo jako niemowlęta zostali pokropieni

Uprasza się, Ryszardzie, o niepodawanie nieprawdziwych informacji na temat katolickiego chrztu.

Henryk 

Wysłany: 2009-08-13, 09:11   Re: Kościół Katolicki a zbawienie z uczynków

Pius napisał/a:
teza o zbawieniu z samych uczynków jest tak samo heretycka jak i ta o zbawieniu przez sama wiarę

Jk 2:26 Bw "Bo jak ciało bez ducha jest martwe, tak i wiara bez uczynków jest martwa."
Jestem mile zaskoczony tym, że członkowie Kościoła powszechnego (uczestnicy tego forum) znają tak doskonale tekst biblijny. Jest to naprawdę rzadkie! Nawet wśród kleru.
Jednak co by nie mówić, do zbawienia laikatowi konieczne są Sakramenty.
Czy coś poza tym?
W ich mniemaniu – wystarczy. Tak są nauczeni.
Cała reszta jest zrzucana na barki kapłanów.

Odpowiedz do tematu