Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół Katolicki a zbawienie z uczynków
Autor Wiadomość
Henryk 

Wysłany: 2009-08-16, 13:47   

meritus napisał/a:
Widzisz... ja bym musiał Biblię odrzucić, by odrzucić Kościół.

A od kiedy to w Kościele Powszechnym najważniejsza jest Biblia? :lol:
Czy przypadkiem Tradycja nie jest najważniejsza? :-P
Ona to (tradycja) naucza o tym, co piszesz...

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-08-16, 14:30   

meritus napisał/a:
Cytat:
Czytając Biblię, muszę odrzucić katolickie dogmaty, wierzenia w piekło z ogniem, duszę nieśmiertelną, Trójcę, dziewictwo Marii, jej rolę jako współodkupicielki, sakramenty, prymat papieski...etc.

Widzisz... ja bym musiał Biblię odrzucić, by odrzucić Kościół.

Jest w Biblii piekło z ogniem? Nie ma? :shock:

Nie ma w Biblii nauki o PIEKLE, nawet takiego słowa nie ma, a co tu mówić o nauce.

meritus napisał/a:
Jest w Biblii napisane, że Maryja była dziewicą? Nie ma? :shock:

Nie rozumiem po co stawiasz to pytanie? Biblia naucza o dziewictwie Marii, ale nie naucza o wiecznym jej dziewictwie, co zaś głosi KRK, z Biblii wiemy o innych dzieciach Marii. Jeśli odrzucić to te dodatki niebiblijne, jakie są odnośnie Marii, a nie nauki biblijne.

meritus napisał/a:
Nie ma w Biblii chrztu, odpuszczenia grzechów,

Biblia uczy o chrzcie odpuszczającym grzechy, grzechy doczesne, popełnione przed chrztem, ale nie naucza o grzechu pierworodnym jaki to wprowadził do swojego nauczania KRK. Taką niebiblijną naukę odrzucamy.

meritus napisał/a:
Eucharystii,

Biblia naucza o spotkaniach dziękczynnych, w czasie których uczniowie wspólnie spożywali posiłek, modlili się, śpiewali, ale nie naucza o imprezie, w czasie której uczniowie spożywali by ludzkie ciało Jezusa.

meritus napisał/a:
nakładania rąk, namaszczenia chorych? :shock:

Biblia wspomina o takich sytuacjach, ale zaprzecza katolickim interpretacjom tych sytuacji.

meritus napisał/a:
Nie ma pierwszeństwa Piotrowego? :shock:

Biblia nigdzie nie naucza o 'pierwszeństwie Piotrowym', nigdzie nie nazywa Piotra katolickimi tytułami 'papież', 'Pontifex Maximus', to wymysł KRK z IVw jeśli nie później.

meritus napisał/a:
Tytuł Papa (od którego wzięła się nazwa "papież") w kościele wschodnim zwyczajowo przysługiwał każdemu duchownemu, natomiast w kościele zachodnim zarezerwowany był dla biskupów. Najprawdopodobniej od IV wieku zaczął on przysługiwać wyłącznie biskupowi Rzymu. Wydaje się, że używał go właśnie w obecnym znaczeniu papież św. Syrycjusz. Św. Grzegorz VII postanowił, iż tytuł Papa może być używany tylko w odniesieniu do biskupów Rzymu.

Źródło

meritus napisał/a:
Nie ma Ojca, Syna i Ducha Świętego jako jedynego Boga? :shock:

Gdybyś czytał Biblię a nie katechizm KRK, to byś poznał BOGA JHWH.

Jeśli wierzysz Jezusowi to uwierz temu co mówił:
Cytat:
John 17:3 3 A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie [BOGA JHWH], jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa.

meritus napisał/a:
To co za Biblię masz? Albo masz jakąś pokiereszowaną Biblię, albo czytasz ją pod kątem antykatolickim, co zauważył Pius, zamykając oczy na to, co wyraża katolicką chrześcijańską wiarę.

Biblia jest jedna, może ty masz pokiereszowane tłumaczenie. Warto więc porównywać z tekstami w językach oryginału.

meritus napisał/a:
Nie ma dogmatu o Maryi Współodkupicielce. Dla czytelnika Pisma Świętego, jej udział w dziele Odkupienia tajemnicą nie jest.

Masz rację, nie ma w Biblii takiego dogmatu, to wymysł KRK

meritus napisał/a:
Chrystus ustanawiając Eucharystię jako Ofiarę Nowego Przymierza powiedział co mamy robić. Odrzucanie tego, pod pozorem "karmienia się Słowem Bożym" jest postawą wewnętrznie sprzeczną. Odrzucanie Eucharystii jest sprzeciwianiem się woli Chrystusa zawartej w Słowie Bożym.

Już pisałem wyżej co znaczy greckie słowo EUCHARISTIA, to znaczy dziękczynienie i tak nazywano spotkania chrześcijan, na których spożywano między innymi wspólne posiłki.

Impreza w stylu KRK, poza nazwą wziętą z greki, nie ma z Biblią nic wspólnego.

Odrzucajmy utarte pojęcia, na rzecz pojęć biblijnych, przywracajmy im również biblijne znaczenia.

meritus 
meritus

Wysłany: 2009-08-16, 17:45   

Ariusie - twoja argumentacja ogranicza się do jednego słowa "nie" upstrzonymi dla utworzenia pełnych zdań innymi. Dlatego też pozwolę sobie wstrzymać się z szerszą odpowiedzią. Proponuję też żebyś kupił sobie Pismo Święte, bo w twojej powypadały kartki (piekło) i są jakieś dziwne zjawiska jak na przykład tetragram w Nowym Testamencie.

Cytat:
Masz rację, nie ma w Biblii takiego dogmatu, to wymysł KRK

Napisałem już ci, że w Kościele katolickim nie ma takiego dogmatu. Ty idziesz w zaparte i mówisz, że jest. :lol: Napisz to jeszcze raz, może zyska na wiarygodności. :mrgreen: A udział Maryi w dziele odkupienia to wola Boża i fakty. Wykreśl Maryję z Pisma Świętego to będziesz musiał przyjąć, że Jezus spadł na spadochronie jak Marceli Nowotko w 1942 roku.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-08-16, 17:54   

meritus napisał/a:
Ariusie - twoja argumentacja ogranicza się do jednego słowa "nie" upstrzonymi dla utworzenia pełnych zdań innymi. Dlatego też pozwolę sobie wstrzymać się z szerszą odpowiedzią. Proponuję też żebyś kupił sobie Pismo Święte, bo w twojej powypadały kartki (piekło) i są jakieś dziwne zjawiska jak na przykład tetragram w Nowym Testamencie.

Radzę kupić Biblię, a nie czytać katechizm. Biblia o PIEKLE nigdzie nie uczy, to jest tylko pseudonauka KRK.
Apokryfy i komentarze katolickie, również zostaw parafianom.

Odnośnie tetragramu :-) , to dziwnym zjawiskiem jest zniknięcie jego w ST, w niektórych tłumaczeniach, mimo, że w manuskryptach się znajduje, wytłumaczysz mi to zjawisko?
Ja nie opieram się na tłumaczeniach, ale na tekstach w językach oryginalnych.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-08-16, 19:12   

Arius napisał/a:
meritus napisał/a:

Radzę kupić Biblię, a nie czytać katechizm. Biblia o PIEKLE nigdzie nie uczy, to jest tylko pseudonauka KRK.
Apokryfy i komentarze katolickie, również zostaw parafianom.

Odnośnie tetragramu :-) , to dziwnym zjawiskiem jest zniknięcie jego w ST, w niektórych tłumaczeniach, mimo, że w manuskryptach się znajduje, wytłumaczysz mi to zjawisko?
Ja nie opieram się na tłumaczeniach, ale na tekstach w językach oryginalnych.

EMET:
(1) HADES; --
wg Mateusza 11:23: "A ty, Kafarnaum, czy może będziesz wywyższone do nieba? Zejdziesz do Hadesu, gdyby bowiem potężne dzieła, które się dokonały w tobie, dokonały się w Sodomie, pozostała by aż do dziś dzień."
wg Mateusza 16:18: "I ja tobie mówię: Tyś jest Piotr, a na tym masywie skalnym zbuduję mój zbór i bramy Hadesu go nie przemogą."
wg Łukasza 10:15: "A ty, Kafarnaum, czy może będziesz wywyższone do nieba? zejdziesz do Hadesu!"
wg Łukasza 16:23: "A w Hadesie podniósł oczy, będąc w męczarniach, i w oddali ujrzał Abrahama oraz Łazarza u jego piersi."
Dzieje Apostolskie 2:27: "gdyż nie pozostawisz mojej duszy w Hadesie ani nie pozwolisz, żeby lojalni wobec ciebie ujrzał skażenie."
Dzieje Apostolskie 2:31: "on, widząc naprzód, mówił o zmartwychwstaniu Chrystusa, że ani nie został opuszczony w Hadesie, ani jego ciało nie ujrzało skażenia."
Objawienie dane Janowi 1:18: "i żyjący; i byłem martwy, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i Hadesu."
Objawienie dane Janowi 6:8: "I ujrzałem, a oto koń blady, a siedzący na nim miał na imię Śmierć. A tuż za nim podążał Hades. I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, aby zabijali długim mieczem i niedoborem żywności, i śmiertelną plagą, i przez dzikie zwierzęta ziemi."
Objawienie dane Janowi 20:13: "I wydało morze umarłych, którzy się w nim znajdowali, i śmierć, i Hades wydały umarłych, którzy się w nich znajdowali, i byli sądzeni każdy z osobna – według swych uczynków."
Objawienie dane Janowi 20:14: "A śmierć i Hades wrzucono do jeziora ognia. To oznacza drugą śmierć: jezioro ognia."
Inne Przekłady w różnych wersetach --
'Otchłań, piekło, kraina zmarłych'.

(2) GEHENNA;
wg Mateusza 5:22: "Ja jednak wam mówię, że każdy, kto trwa w srogim gniewie na swego brata, będzie odpowiadał przed sądem; a kto by skierował do swego brata niegodne wymówienia słowo pogardy, będzie odpowiadał przed Sądem Najwyższym; kto zaś powie: 'Podły głupcze!', będzie podlegał ognistej Gehennie."
wg Mateusza 5:29: "Jeśli więc twoje prawe oko cię gorszy, wyłup je i odrzuć od siebie. Pożyteczniej bowiem jest dla ciebie, żebyś stracił jeden z twych członków, niż żeby całe twoje ciało wrzucono do Gehenny."
wg Mateusza 5:30: "Także jeśli twoja prawa ręka cię gorszy, odetnij ją i odrzuć od siebie. pożyteczniej bowiem jest dla ciebie, żebyś stracił jeden z twych członków, niż żeby całe twoje ciało znalazło się w Gehennie."
wg Mateusza 10:28: "I nie bójcie się tych, co zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy, ale raczej bójcie się tego, który może i duszę, i ciało zgładzić w Gehennie."
wg Mateusza 18:9: "Także jeśli cię gorszy twoje oko wyłup je i odrzuć od siebie; lepiej jest dla ciebie wejść jednookim do życia, niż z dwojgiem oczu zostań wrzuconym do ognistej Gehenny."
wg Mateusza 23:15: ""Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Przemierzacie bowiem morze i suchy ląd, aby uczynić jednego prozelitę, a gdy się nim stanie, sprawiacie, że podlega Gehennie dwakroć bardziej niż wy sami."
wg Mateusza 23:33: "Węże, pomiocie żmijowy, jakże uciekniecie przed sądem Gehenny?"
wg Marka 9:43: "I gdyby cię gorszyła twoja ręka, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie wejść do życia kalekim niż z dwoma rękami pójść do Gehenny, w ogień nieugaszony."
wg Marka 9:45: "a jeśli cię gorszy twoja stopa, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie wejść do życia kulawym, niż z dwiema stopami zostać wrzuconym do Gehenny."
wg Marka 9:47: "Jeśli zaś gorszy cię twoje oko, odrzuć je; lepiej jest dla ciebie wejść jednookim do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu zostać wrzuconym do Gehenny,"
wg Łukasza 12:5: "Ale wskażę wam, kogo się bać: Bójcie się tego, który gdy zabije, ma władzę wrzucić do Gehenny. Tak, mówię wam: Tego się bójcie."
[List] Jakuba 3:6: " Tak, język jest ogniem. Język stanowi wśród naszych członków świat nieprawości, plami bowiem całe ciało i zapala koło życia naturalnego, a sam jest zapalany przez Gehennę."
Inne Przekłady w różnych wersetach --
'piekło ogniste, ogień piekielny, męka ogniowa, gehenna ognia, piekło, męki, piekielna otchłań, otchłań ognia, męka ognista, zatracenie, potępienie, potępienie piekielne, sąd potępienia, Gehenna, wieczne zatracenie, piekielna przepaść'

Stephanos, ps. EMET

Henryk 

Wysłany: 2009-08-16, 20:00   

meritus napisał/a:
Odrzucanie Eucharystii jest sprzeciwianiem się woli Chrystusa zawartej w Słowie Bożym.

Mocne słowa...
Właściwie nie widzę sensu dalszej wymiany zdań w tym temacie.
Ja o Biblii, Ty o dogmatach.

Nie mogę jednak zmilczeć sprawy „eucharystii”.
Oczywiście zgodzisz się, że takie słowo jest obce Biblii.
Prawda?

Jezus tylko raz złożył Ofiarę.
Rz 6:10 BT "Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga."
Eucharystia – ponowne ofiarowanie Jezusa przez Kapłana (!) jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa.
Jest to naigrawanie się z Syna Bożego.
Zresztą tak miało się stać. Prorokował o tym już Daniel.
Dn 12:11 NS „"A od czasu usunięcia ofiary ustawicznej oraz umieszczenia obrzydliwości, która sprowadza spustoszenie, będzie tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt dni.”
- Człowiek ofiaruje Boga... :aaa:

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-08-16, 20:27   

Henryk napisał/a:
meritus napisał/a:
Odrzucanie Eucharystii jest sprzeciwianiem się woli Chrystusa zawartej w Słowie Bożym.

Mocne słowa...
Właściwie nie widzę sensu dalszej wymiany zdań w tym temacie.
Ja o Biblii, Ty o dogmatach.

Nie mogę jednak zmilczeć sprawy „eucharystii”.
Oczywiście zgodzisz się, że takie słowo jest obce Biblii.
Prawda?

Jezus tylko raz złożył Ofiarę.
Rz 6:10 BT "Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga."
Eucharystia – ponowne ofiarowanie Jezusa przez Kapłana (!) jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa.
Zresztą tak miało się stać. Prorokował o tym już Daniel.
Dn 12:11 NS „"A od czasu usunięcia ofiary ustawicznej oraz umieszczenia obrzydliwości, która sprowadza spustoszenie, będzie tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt dni.”
- Człowiek ofiaruje Boga... :aaa:

EMET:
Termin "eucharystia" jest pochodzącym z greki, lecz niekoniecznie o konotacjach teologicznie się kojarzących.

Przedkładam np. mój post --
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#14078

Stephanos, ps. EMET

meritus 
meritus

Wysłany: 2009-08-16, 20:27   

Henryk
Cytat:
Nie mogę jednak zmilczeć sprawy „eucharystii”. Oczywiście zgodzisz się, że takie słowo jest obce Biblii. Prawda?

Nie wiem z czego ta oczywistość miałaby wynikać. Jakże może być to słowo obce Biblii, skoro się w niej znajduje w ponad 20 miejscach? Słowo to zostało przyjęte jako nazwa Wieczerzy Pańskiej, Ofiary Nowego Przymierza, gdyż stanowi istotny element tego wydarzenia i Jezus dokonując cudownej przemiany wielokrotnie składał dziękczynienie Ojcu, czyli eucharystię. To słowo tak często używamy ze względu na wskroś biblijny charakter.

Cytat:

Eucharystia jest spełnianiem woli Chrystusa - uobecnia i aktualizuje w czasie jedyną Ofiarę Chrystusa na krzyżu, nie zastępuje jej, jak głosi to błędny pogląd w teologii protestanckiej. Po to Chrystus ustanowił Eucharystię, by ludzie mogli czerpać łaskę tej jedynej Ofiary przez wszystkie wieki, a nie po to by był to pusty symbol, albo obiekt do używania sobie przez pniektórych.

Ariusie - czy te strony z fragmentami, o których wspomniał EMET wypadły Ci z Pisma Świętego?

Wracając do tematu - jednym z uczynków, który dzięki łasce Bożej i wierze w Chrystusa daje życie wieczne, jest zjednoczenie z Chrystusem dzięki Eucharystii.

J 6:56-57
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.

Zastanawiam się w kontekście pytania Yarpena z pierwszego postu, czy są szanse na to, by niektórzy protestanci zaprzestali głoszenia błędnych poglądów na temat wiary Kościoła katolickiego. Przykłady to właśnie zbawienie z uczynków w oderwaniu od wiary i łaski Bożej, czy zastępowanie Ofiary Chrystusa rzekomo inną ofiarą Mszy Świętej.

Henryk 

Wysłany: 2009-08-16, 21:07   

meritus napisał/a:
i Jezus dokonując cudownej przemiany wielokrotnie składał dziękczynienie Ojcu, czyli eucharystię.

To Jezus "przemienił się" podczas wieczerzy? :lol:
Przed każdym posiłkiem modlił się. „Składał dziękczynienie”, błogosławił...
Ty nie modlisz się przed posiłkami? - A może od razu czynisz eucharystię? :-D

EMET:
Cytat:
Termin "eucharystia" jest pochodzącym z greki, lecz niekoniecznie o konotacjach teologicznie się kojarzących.

Przedkładam np. mój post --
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#14078

Dziękuję za wyjaśnienie. Masz rację.
Jezus i uczniowie wiele razy składali dziękczynienie.
Nie tylko za posiłki...

Pius 

Wysłany: 2009-08-16, 21:17   

Henryk napisał/a:
Staram się wzmacniać codziennie jego słowami.
J 6:63 Bw "Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,"

jeśli dobrze Cię rozumie to te słowa są wg.Ciebie wyjaśnieniem "mowy eucharystycznej"?
Zwróc jednak uwage na słowa jakie znajdują się w greckim,które przeczą symbolicznemu rozumieniu J 6:55 : słowo βρωσις oznaczające "czynność jedzenia"lub "rzecz do jedzenia",oraz greckie αληθής "prawda":
J 6:55 IGNT „η γαρ σαρξ μου αληθως εστιν βρωσις και το αιμα μου αληθως εστιν ποσις ”
εστιν βρωσις = prawdziwe jedzenie, prawdziwy pokarm
σαρξ(sarx) tłumaczone jako ciało oznacza cielesny materiał,tworzywo istoty żywej
i w takim ciele (sarx) Jezus przychodzi na świat:
1J 4:2 IGNT „εν τουτω γινωσκετε το πνευμα του θεου παν πνευμα ο ομολογει ιησουν χριστον εν σαρκι εληλυθοτα εκ του θεου εστιν ”
2J 1:7 BT „Wielu bowiem pojawiło się na świecie zwodzicieli, którzy nie uznają, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele ludzkim. Taki jest zwodzicielem i Antychrystem.”

Pius 

Wysłany: 2009-08-16, 21:19   

Henryk napisał/a:
A od kiedy to w Kościele Powszechnym najważniejsza jest Biblia? :lol:
Czy przypadkiem Tradycja nie jest najważniejsza?

nie do końca jest tak jak piszesz:
Pismo Św i tradycja stanowią dwa sposoby przekazywania jednego Objawienia.

Pius 

Wysłany: 2009-08-16, 21:28   

Henryk napisał/a:

Lk 22:19 BT "Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!"(20) Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.
1Kor 11:24 BT "i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę!"(25) Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę! (26) Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.

Jak widać podczas wieczerzy Jezus podał uczniom ciało i krew ,które następnego dnia miały zostać wydane i wylane, a wiec uprzedził to co się wydarzyło na Krzyżu .Dlatego sprawowanie Eucharystii jest nadal głoszeniem śmierci

Pius 

Wysłany: 2009-08-16, 21:32   

Przekład Dosłowny z 2002 jest jeszcze bardziej precyzyjny:
1Kor 11:24-26 bpd (24) i gdy podziękował (Bogu), połamał i powiedział: To jest moje ciało za was (wydane); to czyńcie na moją pamiątkę. (25) Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pijecie — na moją pamiątkę. (26) Bo ilekroć jecie ten chleb i pijecie z tego kielicha, ogłaszacie śmierć Pana, dopóki (On) nie przyjdzie.
czyli w czasie Eucharystii mamy styczność z wydarzeniem Krzyża.

Henryk 

Wysłany: 2009-08-16, 21:34   

Pius napisał/a:
Henryk napisał/a:
Staram się wzmacniać codziennie jego słowami.
J 6:63 Bw "Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,"

jeśli dobrze Cię rozumie to te słowa są wg.Ciebie wyjaśnieniem "mowy eucharystycznej"?

Mowa, po skończonej kolacji paschalnej, miała na celu wyłącznie przypominać nam o ofierze z człowieczeństwa Jezusa, oraz przelanej Jego krwi.

1Kor 11:23-25 BT „Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę! Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!
Nie było tam nic o „przeistoczeniu”, o wielokrotnej Ofierze.

Henryk 

Wysłany: 2009-08-16, 21:38   

Pius napisał/a:
Przekład Dosłowny z 2002 jest jeszcze bardziej precyzyjny:
1Kor 11:24-26 bpd (24) i gdy podziękował (Bogu), połamał i powiedział: To jest moje ciało za was (wydane);

Nie wiem jakby "kombinować", ale i tak nic z tego... ;-)
Jezus będąc w ciele, jeszcze żywy, bez ran...-trzymał w ręce... macę.
(Takie coś z mąki bez zakwasu).
Podobnie wino - w kielichu nie było jego krwi.

Odpowiedz do tematu