Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Początek KRK po 313r
Autor Wiadomość
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-13, 19:37   Początek KRK po 313r

Chrześcijaństwo

Cytat:
Początkowo chrześcijaństwo rozwijało się na terenie Palestyny, następnie jego wyznawcy zaczęli tworzyć wspólnoty (tzw. gminy) na terenie innych prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Nowa religia zyskiwała zwolenników, mimo że przez ponad trzy wieki była obiektem wielu prześladowań. Miały one głównie charakter lokalny, a wynikały ze sprzeciwu chrześcijan wobec politeistycznych wierzeń narzucanych przez władze Cesarstwa. Ponadto pierwsze zgromadzenia chrześcijan, odbywane potajemnie, stwarzały podstawy do oskarżeń o wszelkiego rodzaju działalność spiskową, co stawało się pretekstem do działań represyjnych. Sytuacja zmieniła się dopiero w 313 r., kiedy to edykt mediolański wydany przez Konstantyna Wielkiego wprowadził wolność wyznaniową w Cesarstwie. Społeczeństwo Rzymu już wcześniej przesiąknięte ideami nowej wiary mogło teraz jawnie wyznawać swoje poglądy i rozszerzać wpływy. Zaowocowało to uznaniem chrześcijaństwa za religię narodową w państwie rzymskim przez cesarza Teodozjusza w 380 r.

Rosnąca liczba wiernych zmuszała nowy ruch wyznaniowy do wykształcenia odpowiedniej organizacji, umożliwiającej koordynacje i administrację na coraz większym obszarze. Działające początkowo na zasadzie autonomii, gminy łączyły się, tworząc tzw. prowincje kościelne, na czele których stali biskupi. Z czasem władza zwierzchnia nad wszystkimi prowincjami została scentralizowana i przypadła biskupom Rzymu – papieżom (łac. papa – ojciec). Proces ten trwał od drugiego do czwartego wieku. Był to początek funkcjonowania Kościoła w formie, jaką znamy do dziś.

Dziś jednak określamy go mianem Kościoła katolickiego lub rzymskokatolickiego... I tutaj trzeba się będzie zatrzymać, by wyjaśnić zawiłości w znaczeniu niektórych nazw. Otóż, chrześcijaństwo to oczywiście nazwa religii, mianem Kościoła (łac. castellum – gród warowny) określa się organizację wyznawców tej religii. Określenia Kościół katolicki (gr. katholikos – powszechny) i rzymskokatolicki (uznający zwierzchność Rzymu) związane są z modyfikacjami doktryny wyznaniowej i podziałami, jakie na przestrzeni wieków w chrześcijaństwie nastąpiły.
 
 
Pius 

Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 656
Wysłany: 2009-08-13, 23:08   

Arius napisał/a:
Początkowo chrześcijaństwo rozwijało się na terenie Palestyny

oczywiście nie była to jak chce Ariuszek zbieranina ludzi tylko wsolnota kierowana przez Apostołów z Piotrem na czele:
Dz 2:42 BT "Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie."
Arius napisał/a:
następnie jego wyznawcy zaczęli tworzyć wspólnoty (tzw. gminy) na terenie innych prowincji Cesarstwa Rzymskiego

zauważyć trzeba ,że tymi kościołami zarządzali ustanowieni przez Apostołw starsi,prezbiterzy lub biskupi:
Dz 14:23 BT "Kiedy w każdym Kościele wśród modlitw i postów ustanowili im starszych, polecili ich Panu, w którego uwierzyli."
1P 5:1 BT "Starszych więc, którzy są wśród was, proszę, ja również starszy, a przy tym świadek Chrystusowych cierpień oraz uczestnik tej chwały, która ma się objawić:"
Arius napisał/a:
Rosnąca liczba wiernych zmuszała nowy ruch wyznaniowy do wykształcenia odpowiedniej organizacji, umożliwiającej koordynacje i administrację na coraz większym obszarze.

świadectwa z pierwszych wieków potwierdzaja istnienie struktury ponad lokalnej
św Klemens rzymski "List do Koryntian":
"Wy przeto, którzy byliście przyczyną buntu, bądźcież posłuszni starszym i przyjmijcie upomnienie do pokuty. Gdyby jednak ktoś z was nie był posłuszny temu, co Chrystus przez nas mówi, to wiedzcież, że popadniecie w niemałe grzechy i niebezpieczeństwo. (...) Zgotujecie nam wielką radość, gdy się dowiemy, że jesteście posłuszni w tych rzeczach, o których wam pisaliśmy przez Ducha Św"
(Klemens więc uważał się oczywiście za ustanowionego przez Boga przełożonego chrześcijan korynckich, jakkolwiek nie był ich bezpośrednim biskupem. Wymaga od nich posłuszeństwa, gdyż Chrystus przez niego przemawia. Tak przemawia papież, naczelny zwierzchnik biskupów)

Św. Ireneusz, biskup Lyonu, pisze ok. 180 roku:

Z Kościołem rzymskim z powodu jego szczególniejszego pierwszeństwa (propter potentiorem principalitatem) muszą zgadzać się wszystkie inne Kościoły, albowiem w nim zachowywana jest zawsze apostolska nauka i tradycja


Arius napisał/a:
Otóż, chrześcijaństwo to oczywiście nazwa religii, mianem Kościoła (łac. castellum – gród warowny) określa się organizację wyznawców tej religi

To kolejna mistyfikacja Ariusza
słowo "kościół" jest tłumaczeniem łacińskiego "ecclesia",dla porównania kilka tekstów z Mszału Rzymskiego:
Et unam, sanctam, catholicam et apostolicam Ecclesiam (Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół)
ad utilitatem quoque nostram, totiusque Ecclesiae suae sanctae.(ku pożytkowi również naszemu i całego swego Kościoła świętego.)
In primis, quae tibi offerimus pro Ecclesia tua sancta catholica(Składamy Ci je przede wszystkim za Kościół Twój święty katolicki)
sed fidem Ecclesiae tuae(lecz na wiarę Kościoła Swego)

Arius napisał/a:
(uznający zwierzchność Rzymu) związane są z modyfikacjami doktryny wyznaniowej i podziałami

Prymat Piotra jest przekazany przez NT:
Mt 16:18 BT "Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą."
Mt 16:19 BT "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."
Lk 22:32 BT "ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci."
Dz 15:7 BT "Po długiej wymianie zdań przemówił do nich Piotr: Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-14, 10:11   

Rosnąca liczba wiernych zmuszała nowy ruch wyznaniowy do wykształcenia odpowiedniej organizacji, umożliwiającej koordynacje i administrację na coraz większym obszarze.

Bardzo istotne zdanie w podanym materiale.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-14, 10:27   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Rosnąca liczba wiernych zmuszała nowy ruch wyznaniowy do wykształcenia odpowiedniej organizacji, umożliwiającej koordynacje i administrację na coraz większym obszarze.

Bardzo istotne zdanie w podanym materiale.


Cytat:
Był to początek funkcjonowania Kościoła w formie, jaką znamy do dziś.


Istotny jest też ten fragment, gdyż mówi o początku organizacji religijnej, zwanej potocznie KRK. Wcześniej żadnej organizacji religijnej nie było, a KRK jak widzisz zapoczątkował Konstantyn.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-14, 10:33   

Zastanawiam się, czy rozumiesz co oznaczają słowa "początek funkcjonowania w formie"...
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Pius 

Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 656
Wysłany: 2009-08-14, 18:45   

Arius napisał/a:
Istotny jest też ten fragment, gdyż mówi o początku organizacji religijnej, zwanej potocznie KRK. Wcześniej żadnej organizacji religijnej nie było, a KRK jak widzisz zapoczątkował Konstantyn.

a może byś tak podał ŹRÓDŁO tych rewelacji ,zaznaczę , przy tym ,że nie chodzi mi o jakąś "szmatławą" książkę czy stronę internetową.
Jeśli w Kościele główne miejsce zajmuje Biskup Rzymu ,to było tam biskupstwo od czasów apostolskich.
 
 
Pius 

Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 656
Wysłany: 2009-08-14, 18:46   

Arius napisał/a:
KRK jak widzisz zapoczątkował Konstantyn.

a może zacytował byś ten "fundujący" Kościół dokument Konstantyna?
 
 
Pius 

Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 656
Wysłany: 2009-08-14, 18:50   

W 313 r Konstantyn wydał "Edykt Mediolański":
Gdy tak ja, cesarz Konstantyn Wielki, i jak również ja, cesarz Licyniusz August, zeszliśmy się szczęśliwie w Mediolanie i omawiali wszystko, co należy do pożytku oraz bezpieczeństwa publicznego,postanowiliśmy między innymi zarządzić to, cośmy dla wielu ludzi uważali za konieczne między innymi zarządzeniami, zdaniem naszym dla wielu ludzi korzystnymi, wydać przede wszystkim i to, które do czci bóstwa się odnosi, a mianowicie chrześcijanom i wszystkim dać zupełną wolność wyznawania religii, jaką kto zechce. W ten sposób bowiem bóstwo w swej niebieskiej siedzibie i dla nas, i dla wszystkich, którzy naszej poddani są władzy, zjednać będzie można i usposobić łaskawie. Ze zbawiennych więc i słusznych powodów postanowiliśmy powziąć uchwałę, że nikomu nie można zabronić swobody decyzji, czy myśl swą skłoni do wyznania chrześcijańskiego, czy do innej religii, którą sam za najodpowiedniejszą dla siebie uzna, a to dlatego, by najwyższe bóstwo, któremu cześć według swobodnego przekonania oddajemy, mogło nam we wszystkich okolicznościach okazać zwykłą swą względność i przychylność.

Jak widać cesarz ogłosił "wolność wyznania" ,a nie powołał do istnienie jakąś organizacje
Ale czy to cię przekona?
zobacz cytat z Sofronowa w moim podpisie
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2009-08-17, 17:19   

Zastanawia mnie zawsze to, że jeśli ktoś rzuca jakieś słowo na inną denominację to żąda się od niego dowodów. To moje pytanie gdzie w Biblii pisze, że to Kościół Rzymsko Katolicki jest tym kościołem przewodnim, pierwszym, jedynym. Wiemy też dobrze, że słowo KATOLICKI, czyli powszechny zostało użyte dopiero 100 lat po śmierci Chrystusa, to, jeśli trzymać się tej wersji to KK powstało w 130 roku po Chrystusie, a dopiero wiele lat później KRK. Takie moje małe przemyślenie, poprawcie mnie, jeśli się mylę.
 
 
Pius 

Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 656
Wysłany: 2009-08-17, 18:59   

drobna korekta słowo katolicki oznacza powszechny i stosuja je nie tylko katolicy ale i prawosławni na określenie Kościoła.
Natomiast określenie Kościół Rzymsko katolicki jest nazwa obrządku tak jak grecko-katolicki, koptyjsko-katolicki itp.
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2009-08-17, 19:45   

Pius sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie przez Ariusa, kiedy powstał KK lub KRK.
 
 
Pius 

Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 656
Wysłany: 2009-08-18, 16:29   

tomyo napisał/a:
Pius sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie przez Ariusa, kiedy powstał KK lub KRK.

czyli że KK lub KRK powstał czasach apostolskich ;-)
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2009-08-18, 21:00   

Po czasach Apostolskich
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2009-08-18, 21:04   

Chodzi o nazwę KK lub KRK, kiedy tak naprawdę pierwszy raz te nazwy wypowiedziano i weszły one w życie. Napewno nie za czasów Apostołów, bo nie ma tej nazwy w Biblii, czyli pierwsze 70 lat po Chrystusie odpada.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-18, 21:06   

tomyo napisał/a:
Napewno nie za czasów Apostołów, bo nie ma tej nazwy w Biblii

Dość karkołomna teza w świetle faktu, że Biblia nie zawiera zapisu wszystkich słów, nauk i wydarzeń związanych z posługą apostołów.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11