Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nie tylko Księga Koheleta...
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2010-01-08, 17:59   Nie tylko Księga Koheleta...

EMET:

Ilekroć np. śJ cytują tekst z Księgi Qoheleth [z hebr.: Zgromadzający; Zbierający; Zwołujący -- gramatycznie: imiesłów czasownikowy czynny] 9:5, 10, tylekroć jeden z Userów na - tym tutaj - Forum oponuje, iż: 'mamy w Biblii nie tylko Księgę Koheleta'. Faktycznie: mamy też inne Księgi, jednak owa Księga - Koheleta - też jest w Kanonie [czy to się komuś 'widzi', czy nie...].
Ów User po prostu sugeruje - ni mniej, ni więcej - iż: 'jeśliby nie powołano się na Księgę Koheleta 9:5, 10, to brakłoby oręża argumentacyjnego o wymowie takiej, jak to i w owych wersetach owej Księgi Koheleta - właśnie'.
To coś w rodzaju klasycznego już cytowania o 'śmierci duszy' z np. Księgi Ezechiela [hebr.: Jechezqel] 18:4b, 20a, gdzie Oponenci wybierają wariant "osoba; człowiek".

Zobaczmy zatem, czy sprawy mają się tak, jak to i sugeruje ów User ---
Najpierw ów "kontrowersyjny" werset: "Bo żyjący są świadomi tego, że umrą, lecz umarli nie są świadomi niczego ani już nie mają zapłaty, gdyż pamięć o nich poszła w zapomnienie.
Wszystko, co twoja ręka ma sposobność zrobić, rób całą swą mocą, bo nie ma pracy ani snucia planów, ani poznania, ani mądrości w Szeolu – w miejscu, do którego idziesz.".

A oto i inne teksty ---
Psalm 6:5/6/: "Bo w śmierci nie wspomina się o tobie; w Szeolu któż będzie cię sławić?".
Psalm 30:9/10/: "Jakaż korzyść z mej krwi, gdy zstąpię do dołu? Czy proch będzie cię sławić? Czy opowie o twej wierności wobec prawdy?".
Psalm 88:10 - 12/11 - 13/: " Czyż dla umarłych uczynisz jakąś rzecz zadziwiającą? Albo czy powstaną ci, którzy są bezsilni w śmierci, czy będą cię sławić? Sela.
Czyż twą lojalną życzliwość będzie się ogłaszać w grobowcu, twoją wierność – w miejscu zagłady?
Czy dziw sprawiony przez ciebie będzie znany w ciemności albo twoja prawość – w krainie zapomnienia?".
Psalm 115:17: "Umarli nie wysławiają Jah ani żaden ze zstępujących do milczenia.".
Psalm 146:3, 4: "Nie pokładajcie ufności w dostojnikach ani w synu ziemskiego człowieka, do którego nie należy wybawienie.
Duch jego uchodzi, a on wraca do swej ziemi; w tymże dniu giną jego myśli.".
Izajasza 38:17 - 19: "Oto za pokój miałem to, co gorzkie, tak, gorzkie; a tyś przylgnął do mojej duszy i zachował ją od dołu unicestwienia. Rzuciłeś bowiem za siebie wszystkie moje grzechy.
Bo nie Szeol może cię sławić; śmierć nie może cię wysławiać. Zstępujący do dołu nie mogą z nadzieją spoglądać na twą wierność wobec prawdy.
Żywy, żywy – ten może cię sławić, tak jak ja mogę dzisiaj. Ojciec może pouczać synów o twej wierności wobec prawdy.".

Na koniec - dla szerszego zobrazowania - podam tekst Hioba 3:13 - 19 --
"Bo teraz już bym leżał, by zażywać spokoju; już bym spał; odpoczywałbym
z królami i doradcami ziemi, budującymi dla siebie opustoszałe miejsca,
lub z książętami, którzy posiadają złoto, z tymi, którzy swe domy napełniają srebrem;
albo – jak poroniony płód ukrytym – nie zacząłbym istnieć. jak dzieci, które nie widziały światła.
Tam niegodziwcy przestają się burzyć i spoczywają tam ci, którzy zużyli swą moc.
Więźniowie wespół zażywają spokoju; nie słyszą głosu kogoś, kto by ich poganiał do pracy.
Tam mały i wielki są sobie równi, a niewolnik jest uwolniony od swego pana.".

Wszystkie teksty w wersji brzmieniowej 'Przekładu Nowego Świata'. Numeracja w nawiasie przy Psalmach, jak w wielu innych Przekładach [nie we wszystkich, oczywiście].

Zapodał --

Stephanos, ps. EMET

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2010-01-08, 18:17   

Polecam poczytanie Nowego Testamentu i wypowiedzi Chrystusa na temat tego, czy człowiek po śmierci przebywa w stanie nieświadomości. :-D

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-01-08, 18:18   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Polecam poczytanie Nowego Testamentu i wypowiedzi Chrystusa na temat tego, czy człowiek po śmierci przebywa w stanie nieświadomości. :-D

Ja polecam czytanie całej Biblii, by otrzymać rzeczywisty obraz nauk BOŻYCH.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2010-01-08, 19:57   

Yarpen Zirgin napisał/a:

Podaj teksty które masz na myśli.
Druga rzecz, jak to jest Stary Testament sobie a Nowy sobie?

EMET 

Wysłany: 2010-01-08, 20:16   

Arius napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:

Ja polecam czytanie całej Biblii, by otrzymać rzeczywisty obraz nauk BOŻYCH.

EMET:
Tak jak i ja, Stephanos; nie tylko w tej kwestii, ale zwłaszcza to, co dotyczy poglądu na Boga i Jego Syna - por. np. wg Jana 17:3.

Cała Biblia, nie zaś wyrywki: 2 do Tymoteusza 3:15 - 17. Por. też: wg Łukasza 24:27 -- "we wszystkich [po grecku: < en pasais >] ― Pismach" -- Interlinia Vocatio.

Stephanos, ps. EMET

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2010-01-08, 21:47   

nike napisał/a:

O, chociażby przypowieść o bogaczu i Łazarzu.

nike napisał/a:

Nie. Stary częściowe, a Nowy pełne Objawienie.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2010-01-08, 21:58   

Yarpen Zirgin napisał/a:

Przypowieść o bogaczu i łazarzu tysiąc już razy była wałkowana.
Jest to przypowieść, i w żadnym wypadku nie dotyczy umarłych. Wiem wiem,że nie dojdziemy do porozumienia z ta przypowieścią, więc podaj tekst, który nie dotyczy przypowieści oki?

Yarpen Zirgin napisał/a:

Z tym to się nie ,mogę zgodzić absolutnie. Jak to może być, że St.Testament częściowo? co to znaczy?
Stary i Nowy Testament to jak dwie wargi, przytrzymaj jedną wargę i mów, jak ci wychodzi?

EMET 

Wysłany: 2010-01-08, 23:30   

nike napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:

Przypowieść o bogaczu i łazarzu tysiąc już razy była wałkowana.
Jest to przypowieść, i w żadnym wypadku nie dotyczy umarłych. Wiem wiem,że nie dojdziemy do porozumienia z ta przypowieścią, więc podaj tekst, który nie dotyczy przypowieści oki?

Yarpen Zirgin napisał/a:

Z tym to się nie ,mogę zgodzić absolutnie. Jak to może być, że St.Testament częściowo? co to znaczy?
Stary i Nowy Testament to jak dwie wargi, przytrzymaj jedną wargę i mów, jak ci wychodzi?

EMET:
Tak jakoś dostrzegam, że owa przypowieść - bo to, że to jest przypowieść, nikt nie przeczy - 'o bogaczu i Łazarzu' stała się tego typu 'kołem ratunkowym', jak i tekst wg Jana 20:28.

Jednak, gdy zaproponowałem kiedyś, aby zwolennicy - takiej a nie innej owej przypowieści - interpretacji zechcieli - skoro już tak jest owa dla nich kluczowym argumentem - werset po wersecie ową objaśnić i wskazać, gdzie jest literalność, gdzie jest symbol, to...
Potraktowano mnie wręcz jako... agresora [w stylu: sam sobie objaśniaj, skoro nie chcesz przyjąć tak, jak my to rozumiemy!].

A przecież: dlaczego tak, skoro w owej przypowieści mamy jednak wątki zastanawiające...
Skoro taka kluczowa owa przypowieść, to dlaczego taka ochoczość do przyjmowania opisu dosłownie mąk i jakoby egzystencji pośmiertnej, ale inne kwestie przyjmuje się jakby automatycznie?
Dziwne ponadto, że akurat tutaj mamy opis 'mąk w Hadesie', chociaż w żadnym opisie raczej Hades [hebr. Szeol] nie kojarzy się z jakimiś 'mękami'.

Dlatego też, cóż trudnego zrobić jakąś egzegezę owego fragmentu wg Łukasza 16:19 - 31, a zwłaszcza w. w. 22 - 25?
Jednak tutaj, to ową egzegezę każe się przeprowadzać nie sobie, co... oponentom i jeszcze gniewnie reaguje.

Ale, jak zawsze mówię: cała Biblia ma dawać odpowiedź na kwestie, nie zaś skwapliwie wychwytywane teksty typu 'interpretowane' czy jakieś przypowieści [a przypowieść, jak to przypowieść...].
Tak i w owej: czy wszystko jest realizmem opisu, czy też są jakieś symbole, przenośnie itp.?

Uważam jednak, iż tak, jak kiedyś, tak i teraz w odpowiedzi usłyszę to, co już słyszałem: 'jest jakaś egzystencja pośmiertna i przypowieść 'o bogaczu i Łazarzu' jest tego dowodem. A Ty nie kręć, tylko przyjmuj dosłowność owej przypowieści'.

Stephanos, ps. EMET

amiko

Wyznanie: Słowianin
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2010-01-09, 09:42   

nike napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:

Twoja uwaga potwierdza,że treść Biblii była świadomie i nieświadomie zmieniana.

1 Jana 5,..10.Kto wierzy w Syna Bożego ma świadectwo w sobie....11.A takie jest to świadectwo,że żywot wieczny dał nam Bóg,a żywot ten jest w Synu Jego.
1 Tym.1,10...który śmierć zniszczył,a żywot (wieczny) na jaśnię wywiódł...

Chodzi właśnie o tą jaśnię,której nie powinno się zaciemniać.

"Hiob 34,...14 Jeśli zwróci na kogoś swoje serce, jeśli zabierze do siebie jego ducha i tchnienie, 15 to wszelkie ciało pospołu skona, a ziemski człowiek wróci do prochu."
Koh 11,5; "i wróci się proch (człowiek ziemski) do ziemi, tak jak nią był, a duch (ludzki) powróci do Boga, który go dał."
1 Kor.15,47. Pierwszy człowiek jest z prochu ziemi, ziemski; drugi człowiek jest z nieba (niebiański).

Ziemski człowiek jest to syn człowieczy,śmiertelne fizyczne ciało.
Niebiański człowiek jest to Syn Boży,duch ludzki,dziecko Boże nieśmiertelne dzięki Chrystusowi.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2010-01-09, 11:56   

EMET napisał/a:
Jednak, gdy zaproponowałem kiedyś, aby zwolennicy - takiej a nie innej owej przypowieści - interpretacji zechcieli - skoro już tak jest owa dla nich kluczowym argumentem - werset po wersecie ową objaśnić i wskazać, gdzie jest literalność, gdzie jest symbol, to...

Fikcja literacka w tej przypowieści, EMET, to są postacie Łazarza i bogacza.
Nauczanie przekazane, to los człowieka po śmierci w zależności od tego, jakim był człowiekiem oraz fakt, że sprawa rozstrzyga się natychmiast i natychmiast dana osoba otrzymuje nagrodę lub karę.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-01-09, 12:08   

Yarpen Zirgin napisał/a:
EMET napisał/a:

Nauczanie przekazane, to los człowieka po śmierci w zależności od tego, jakim był człowiekiem oraz fakt, że sprawa rozstrzyga się natychmiast i natychmiast dana osoba otrzymuje nagrodę lub karę.

Och jak będą zdziwieni ci, co wierzą w duszę nieśmiertelną, w dniu, gdy Jezus przyjdzie z aniołami.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2010-01-09, 12:11   

Bardziej zdziwieni w chwili śmierci będą Ci, którzy nie wierzą.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2010-01-09, 12:19   

Yarpen Zirgin napisał/a:

Raczej metafora Yarpenie,raczej metafora. Poszukam w zasobach i zapodam wkrótce
jeżli trochę czasu znajdę.

Pozdrawiam
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-01-09, 12:20   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Bardziej zdziwieni w chwili śmierci będą Ci, którzy nie wierzą.

:-) Od chwili śmierci, będą oczekiwać na zmartwychwstanie, na rajskiej ziemi. Gorzej dla tych, którzy będą osądzeni jeszcze w tym świecie, z chwila przyjścia Jezusa.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2010-01-09, 13:32   

Bogacz i Łazarz.

Przypowieśc naszego Pana o bogaczu i Łazarzu jest obrazowym przedstawieniem historii Żydów i pogan.
Naród żydowski był bogaty w obietnice jakie Bóg dal ich ojcu Abrahamowi, a następnie całemu narodowi przy górze Synaj - 1 Moj.12:1-3 ; 2 Moj.19:3-6.

Szkarłatny ubiór bogacza przedstawia królewskość w jaką uposażony był ten naród przez obietnice, natomiast bisior - figuralne usprawiedliwienie przez krew zwierząt.
Ustawicznie czuwala nad Izraelem Boska opatrzność.
W tym samym czasie poganie nie korzystali z tych przywilejow. Przeto ich stan godny pożałowania pokazany jest w Łazarzu, który czekał na okruchy spadające ze stołu bogacza.
Wrzody lizane przez psy reprezentują grzeszne - bez usprawiedliwienia stanowisko pogan
przed Bogiem.
Łazarz może również przedstawiać celników i grzeszników z narodu żydowskiego, jednak wiodąca prawdą w tej przypowieści jest sprawa wyłącznej łaski dla Żydów, oraz jej utrata
na korzyść pogan. Był to jeden z głównych tematów żniwa żydwskiego.

Naród żydowski umarł podobnie jak bogacz z przypowieści. Z powodu nieprzyjęcia Mesjasza Żydzi utracili łaskę Bożą, co ostatecznie sprowadzilo zniszczenie ich narodowej egzystencji.

Cierpienia bogacza po jego śmierci i pogrzebie przedstawiają cierpienia jakie przyszły na naród żydowski w wyniku zniszczenia narodowego po upadku Bar Kochby w 135 roku n.e.

Łazarz na łonie Abrahama przedstawia radykalną i radosną odmianę sytuacji pogan od czasu, gdy Bóg po raz pierwszy "wejrzał na pogan" - Dz.Ap.15:14.
Odtąd poganie szukający Boga przestali istnieć jako lud przez Niego odrzucony, bez nadziei,
zdala od społeczności żydowskiej - Łazarz umarł. Oni umarli z Chrystusem, aby cieszyć się
uczestnictwem w przymierzu Abrahamowym jako jego dziedzice - Efezów 2:12-15 ; Galatów 3:16,27,29.
Abraham przedstawia Boga, a jego łono - stan łaski.
Okres wyłącznej łaski dla Izraela trwał 2081 lat,licząc od przymierza Abrahamowego do końca 70 tygodni łaski
w roku 36 n.e. - Dan.9:24-27. W tym roku przyjęty został do łaski Bożej pierwszy poganin - Korneliusz wraz z rodziną - Dz.Ap. 10.

Z ksiązki "Bóg jest Miłością" - bad. chronologistów str 686,687
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Odpowiedz do tematu