Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Twarde biblijne dowody
Autor Wiadomość
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-21, 19:07   

Czy anioł Pański YHVH to Bóg YHVH w całej swojej wielkości ? czy tylko pośrednik
taki jak człowiek Jezus z Nazaretu
odpowiedz ?
gdy anioł mówił z krzaka czy w niebie już Boga nie było ?
pozdrawiam

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2009-10-21, 23:04   

Hardi napisał/a:
"Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas" w kazdym przedkladzie jest liczba mnoga, wiem bo sprawdzalem, no i teraz "budowa" czlowieka: cialo, duch i dusza. Czy to przypadek, ze czlowiek sklada sie z 3 elementow? I to w dodatku takich, ktore mozna powiedziec, ze odzwierciedlaja Boga w 3 osobach?

Pierwszym stworzeniem Boga Jahwe jest Logos --Słowo. Liczba mnoga więc jest jak najbardziej
tutaj wskazana.Wszystko co było stwarzane było przez Logosa, stwarzane. Logos był wykonawcą Wielkiego Architekta Jego Ojca Boga Jehowy.
Bóg Jehowa konsultował się z swoim Synem Logosem, jest to logiczne przecież.
W 5Mojż.10:17 Elohim--potężny lub wielki---jest użyte, w odniesieniu do Jehowy, Wszechmogącego Boga, jak również do innych bogów: 5 Moj. 10:17
17. Albowiem Pan, Bóg wasz, jest Bogiem bogów, i Panem panów, Bóg wielki, możny, i straszny, który nie ma względu na osoby, ani przyjmuje darów;
(BG)

A gdzie wyczytałeś,że człowiek składa się z duszy ciała i ducha? Nie wiem gdzie mogę znaleźć taki tekst? Ja znam taki:Rdz 2:7 Bg "Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą."

Z tego tekstu ja rozumiem, że dusza to człowiek

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-22, 08:59   

Ciekawe Nike to Bóg rozmawiał sam ze Sobą
wszak Słowo Boga jest u Boga
Bóg jest w Swoim Słowie
po co oddzielasz Boga od tego co mówi ?
Czy czyni co innego niż mówi
Biblia mówi dla czynów wierzcie
Nie ma potrzeby dzielić Boga
najpierw oddzielimy Słowo potem Mądrość /o której jest hymn/potem Ducha oddzielimy i co zostanie w Bogu ?
co do mnie to istnieje Jeden Bóg i Jeden pośrednik człowiek Jezus Chrystus
Logos jak sama grecka forma wyrazu wskazuje jest greckim wtrętem do interpretacji Biblii opierającym się na kosmologicznej koncepcji boga-człowieka .
A przecież Słowo pisze Bóg nie jest jako my -on nie jest podobny ludziom
to ludzie powinni być mu podobni przez Ducha Św
pozdrawiam

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-10-22, 10:01   

Hardi - powinieneś przemysleć jeszcze swoje nauczanie - proponuję na początek uważne czytanie tego forum.
Co do liczby mnogiej elohim:
1. Słowo użyte nie tylko w stosunku do Wiekuistego
2. Objaśnij gramatycznie słowo Efraim albo Jeruszalaim będące w liczbie mnogiej
3. Dlaczego akurat trójca a nie czwórca albo jeszcze wiecej
Objawienia Boga:
- anioł
- duch Ruach Ha'Kodesz
- JHWH
- ojciec
- Jezus
- obłok
- słup ognia
itd, itp

Pozdrawiam życząc Prawdy

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-10-22, 11:13   

nike napisał/a:
Hardi napisał/a:
"Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas" w kazdym przedkladzie jest liczba mnoga, wiem bo sprawdzalem, no i teraz "budowa" czlowieka: cialo, duch i dusza. Czy to przypadek, ze czlowiek sklada sie z 3 elementow? I to w dodatku takich, ktore mozna powiedziec, ze odzwierciedlaja Boga w 3 osobach?

Pierwszym stworzeniem Boga Jahwe jest Logos --Słowo. Liczba mnoga więc jest jak najbardziej
tutaj wskazana.Wszystko co było stwarzane było przez Logosa, stwarzane. Logos był wykonawcą Wielkiego Architekta Jego Ojca Boga Jehowy.
Bóg Jehowa konsultował się z swoim Synem Logosem, jest to logiczne przecież.
W 5Mojż.10:17 Elohim--potężny lub wielki---jest użyte, w odniesieniu do Jehowy, Wszechmogącego Boga, jak również do innych bogów: 5 Moj. 10:17
17. Albowiem Pan, Bóg wasz, jest Bogiem bogów, i Panem panów, Bóg wielki, możny, i straszny, który nie ma względu na osoby, ani przyjmuje darów;
(BG)

A gdzie wyczytałeś,że człowiek składa się z duszy ciała i ducha? Nie wiem gdzie mogę znaleźć taki tekst? Ja znam taki:Rdz 2:7 Bg "Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą."

Z tego tekstu ja rozumiem, że dusza to człowiek

Zgadzam się z tym co napisałaś Nike, mnie też ciekawi, skąd ten podział 'dusza, ciało i duch'.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-22, 11:37   

Dziwne Nike już kiedyś Ci ten werset podawałem
Czy mniemasz ,że gdy po raz następny o to zapytasz zniknie z Biblii bo Ci do denominacyjnej nauki nie pasuje ?
podaję Pierwszy Tesaloniczan rozdział 5 wers 23
Hebrajczyków 4 wers 12
w człowieku jest ciało Duch i dusza
trzy wymiary człowieka -nie trzy osobowości w człowieku
to nie jest upoważnienie do formułowania nauki o trójcy ale stwierdzenie faktu
a Słowo to rozdziela jako miecz Nike
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Płaskowicki Rys 2009-10-22, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2009-10-22, 11:43   

1Tes 5:(23) Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Heb 4:(12) Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-10-22, 11:44   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Czy mniemasz ,że gdy po raz następny o to zapytasz zniknie z Biblii bo Ci do denominacyjnej nauki nie pasuje ?
Hebrajczyków 4 wers 12
pozdrawiam

Cytat:
BTP 1 Thessalonians 5:23 Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa.

BTP Hebrews 4:12 Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. (Heb 4:12 BTP)

Przypomina mi się zaraz argumentowanie wersetem z Mat 28:19, że BÓG jest trójcą.

Cytat:
19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. (Mat 28:19 BTP)

A co z resztą BIBLII?

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2009-10-22, 13:10   

Ja nie uzywam slowa "trojca" bo kojazy mi sie z KK ;-) Ale wiem tyle, ze jest Bog Ojciec i Jego Syn, ktory tez jest Bogiem, bo jak mogloby byc inaczej, no i Duch Swiety. Jesli uwazacie, ze jest inaczej to albo wykluczacie Boskosc Jezusa, albo wedugl Was Bog rozmawial sam z soba np. w ogrodzie gethsemane. Kopiecie i szukacie w biblii, konczycie szkoly teologiczne itd., a prawda jest taka, ze wystarczy szczera modlitwa z prosba o poznanie :-) W biblii tez widzimy takich, ktorzy na podstawie litery zaprowadzili Jezusa przed Pilata, bo wedugl ich starotestamentowego poznania Jezus bluznil, ale ci ktorzy mieli tylko szczere i otwarte serce doznali poznania i laski, zarowno ci prosci, niewyksztalceni rybacy itd. jak lekarz Lukasz, setnik rzymski czy faryzeusz Nikodem

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-10-22, 13:12   

Hebrajczyków 4 wers 12
trzy wymiary człowieka -nie trzy osobowości w człowieku
to nie jest upoważnienie do formułowania nauki o trójcy ale stwierdzenie faktu
pozdrawiam

EMET:
Rysiu!
Rad bym poznać Twój niedenominacyjny - lecz biblijny, jak najbardziej - pogląd na 'duszę'.

Nie obraź się, ale rozumowanie w takim - jak Ty - stylu sprawia, iż np. katolicy powołują się na tekst wg Jana 1:1, 18; 20:28; Izajasza 9:6/5/, aby dowodzić, iż Jezus = JHVH.

Zatem: objaśnij nam Twój pogląd na 'duszę' w oparciu nie o jeden, dwa teksty Biblii...
Ponadto: tekst ma to do siebie, iż bywa rozmaicie interpretowany, o czym możemy się nader często przekonać czytając różne post/y/ na Forum.

Stephanos, ps. EMET

EMET 

Wysłany: 2009-10-22, 13:17   

Hardi napisał/a:
Ja nie uzywam slowa "trojca" bo kojazy mi sie z KK ;-) Ale wiem tyle, ze jest Bog Ojciec i Jego Syn, ktory tez jest Bogiem, bo jak mogloby byc inaczej, no i Duch Swiety. Jesli uwazacie, ze jest inaczej to albo wykluczacie Boskosc Jezusa, albo wedugl Was Bog rozmawial sam z soba np. w ogrodzie gethsemane. Kopiecie i szukacie w biblii, konczycie szkoly teologiczne itd., a prawda jest taka, ze wystarczy szczera modlitwa z prosba o poznanie :-) W biblii tez widzimy takich, ktorzy na podstawie litery zaprowadzili Jezusa przed Pilata, bo wedugl ich starotestamentowego poznania Jezus bluznil, ale ci ktorzy mieli tylko szczere i otwarte serce doznali poznania i laski, zarowno ci prosci, niewyksztalceni rybacy itd. jak lekarz Lukasz, setnik rzymski czy faryzeusz Nikodem

EMET:
Cały czas imputujesz coś uczestnikom tego tutaj Forum.
Ba, zacząłeś już nawet uskoki i aluzyjki antyŚJ: ni stąd, ni zowąd.

Ja np. się temu nie dziwię; takowe metody podejścia nie są żadnym novum na tym tutaj Forum. Już to nieraz przerabialiśmy...

Argumentowanie zaś biblijne jest u Ciebie na niskim poziomie.

Stephanos, ps. EMET

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-22, 13:18   

Ci nie wykształceni ludzie chodzili do świątyni w Jerozolimie gdzie czcili Jedynego Boga/a nie trójcę/
Wiara ze Jezus Jest Mesjaszem wcale im w tym nie przeszkadzała-to ich ze świątyni "usunięto" uznając sekta a nie oni doznali objawienia o trzech osobach bożych
Duch Sw ,który wtedy działał wskazywał na Jezusa Jako Mesjasza.
Trójcę wprowadzono pozniej wtedy gdy prostej wiary zabrakło
a teologowie usiłowali filozoficznie korzystając z Arystelesowskiej koncepcji osoby opisać Boga -więc mylisz pojęcia -najpierw prości wierzyli ,że Jezus Jest Mesjaszem a potem teologowie wskazali jak Bóg wygląda
jest akurat odwrotnie jak napisałeś
tyle

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-10-22, 13:19   

Hardi napisał/a:

Niepotrzebnie się unosisz. Boskość Jezusa - jakże należy rozumieć taki zwrot:
Miriam wobec tego powinieneś nazywać Matką Boga, powinieneś uznać, że Bóg Jezus ma swojego Boga gdyż tak mówił - więc dwóch Bogów.
Musisz także pamiętać, że słowem "bóg" określani są ludzie, aniołowie.
Powinieneś także pamiętać, że Bóg objawiał się jako anioł, aniołowie, głos z nieba, ogień na krzaku, itd.
Jeśli piszesz "boskość Jezusa" to rozumiem, że "boskość Ducha Św." także wyznajesz.
Pokaż mi proszę w Obajwieniu gdzie jest siedzący na tronie Duch Św.
Jesli natomiast piszesz o modlitwie wystarczającej do poznania to wyobraź sobie, że ja modliłem się tysiące razy o poznanie i jakoweś cząstkowe (jak wszyscy) mam, lecz inne od twojego.
Czy Jezus jest twoim rabbuni a ty jego uczniem i naśladowcą? Jeśli tak to gdzie uczył On ciebie, ze jest Bogiem?

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-22, 13:22   

Emet
na duszę mam pogląd podobny Tobie
dusza=życie -fizyczne i świadome
jest we krwi i w mózgu
i jest jak najbardziej śmiertelna
daruję sobie wersety bo je znasz
pozdrawiam

EMET 

Wysłany: 2009-10-22, 13:32   

Emet
na duszę mam pogląd podobny Tobie
dusza=życie -fizyczne i świadome
jest we krwi i w mózgu
i jest jak najbardziej śmiertelna
daruję sobie wersety bo je znasz
pozdrawiam

EMET:
Rysiu!
Na duszę - hebr. rdzenny "nefesz", grecki rdzenny "psyche" - należy spojrzeć wieloaspektowo.
Tym sumptem, to cały człowiek też jest nazwany 'duszą'.
I zwierzęta - też są nazwane 'duszami'. Świat roślin - nie.

Z pewnością biblijne spojrzenie na 'duszę' nie jest rozumieniem platońskim.

Można coś więcej o tym napisać. Ale oczywiście te kwestie już były poruszane na Forum; nieprawdaż?

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedz do tematu