Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pamiatka ostatniej wieczerzy
Autor Wiadomość
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2009-10-26, 18:57   Pamiatka ostatniej wieczerzy

1 Kor. 11.17-34 mowi na temat pamiatki wieczerzy, o jej niegodnym spozywaniu. Czesto w zborach mozna uslyszec, ze kto nie jest godny niech nie przystepuje, cytujac przy tym: "Przeto, ktokolwiek by jadł chleb i pił z kielicha Pańskiego niegodnie, winien będzie ciała i krwi Pańskiej. Niechże więc człowiek samego siebie doświadcza i tak niech je z chleba tego i z kielicha tego pije. Albowiem kto je i pije niegodnie, nie rozróżniając ciała Pańskiego, sąd własny je i pije." A to tylko 3 wersety z calosci. Czesto mozna zobaczyc siadajacychy ludzi, ktorzy zazwyczej przystepuja, ale siadaja bo np. dzien wczesniej nagrzeszyli wiec dzisiaj nie sa godni i nie przystepuja do pamiatki. Proponuje jednak przezytac caly ten frgament, a nie wersety wyrwane z kontekstu. Niegodne spozywanie o ktorym mowi ten rozdzial to obrzeranie sie, upijani i nieczekanie na innych, a nie to, ze np. dzien wczesniej zgrzeszylismy :-)
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-26, 19:20   

Sprowadzanie grzechu do spraw cielesnych to katolickie myślenie -grzechem jest niewiara Słowu
w konkretnej sytuacji wynikającej z tej wypowiedzi niegodność w przyjmowaniu pamiątki wiąże się z nie rozpoznaniem Ciała Pańskiego a nie z sytuacji cielesnej uczestników stołu Pańskiego
Warunkiem rozpoznania Ciała Pańskiego -jest uznanie własnej grzeszności i wyznanie na kształt łotra -my słuszną karę za grzechy odbieramy ale On jest niewinny

w Jego śmierci jest nasz nowe życie bez przekleństwa grzechu.A krew przelana za nas zmywa wszelki grzech
To jakimi jesteśmy fizycznie nie predystynuje nas do bycia godnymi spożywania Jego Pamiątki
a jedynie przyjęcie wiarą łaski
Wszak laską jesteśmy zbawieni
więc gotowość do uczestnictwa w pamiątce to raczej stan ducha a nie ciała
chociaż trzeżwość zalecana w Słowie nie zawadzi
tyle
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-10-27, 00:45   

Cytat:
Sprowadzanie grzechu do spraw cielesnych to katolickie myślenie

Raczej protestanckie myślenie o katolikach. Różnica jest istotna. Grzech to przekroczenie prawa Bożego. Grzech jest ciężki, gdy dotyczy ważnej sprawy, jest świadomy i dobrowolny.

W Kościele katolickim nie można przyjmować niegodnie Chrystusa pod postacią chleba (i wina). Wymagane jest wcześniejsze pojednanie z Bogiem i Kościołem w sakramencie pokuty i pojednania. Jak wskazuje św. Paweł nie można przyjmować Ciała Pańskiego niegodnie, by nie spożyć sobie wyroku, jak uczynił to Judasz w Wieczerniku.
 
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2009-10-27, 12:49   

Zacznijmy od tego ze to nie jest cialo panstkie, pamiatka ma znaczenie symboliczne. Po drugie w KK ludzie nie spozywaja pamiatki tylko jedza oplatek (nie mylic z chlebem), a gdzie wino? Po trzecie o tym niegodnym spozywaniu pisalem w 1 poscie. Trzeba przeczytac calosc z 1 Kor., a nie werset wyrwany z kontekstu :-) A po czwartek, nie ma czegosc takiego jak grzech ciezki, to ludzki wymysl. Pamietasz co zrobili w ogrodzien Eden, ze wylecieli z niego? Niby drobiazg, zewranie owocu, zadne morderstwo, zadne inny "ciezkie" rzeczy. To byl po prostru grzech, a grzech to nic innego jak nieposluszenstwo Bogu.
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-10-27, 12:57   

Hardi napisał/a:
Zacznijmy od tego ze to nie jest cialo panstkie, pamiatka ma znaczenie symboliczne.

zacznijmy od tego, że my wierzymy Chrystusowi, że to jest jego Ciało i Krew. :)

Hardi napisał/a:
Po drugie w KK ludzie nie spozywaja pamiatki tylko jedza oplatek (nie mylic z chlebem), a gdzie wino?

Po drugie nie wiele wiesz o rodzajach chleba. Opłatek jest jednym z nich. Natomiast Krew Chrystusa spożywamy wraz z jego Ciałem pod podstacią chleba.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
jaros71 

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 701
Wysłany: 2009-10-27, 13:15   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Po drugie nie wiele wiesz o rodzajach chleba. Opłatek jest jednym z nich. Natomiast Krew Chrystusa spożywamy wraz z jego Ciałem pod podstacią chleba.

Czy jednak nie lepiej byłoby podawanie Komunii pod dwiema postaciami, tak jak ustanowił Chrystus?
Poco ta zmiana na Komunię pod jedną postacią. U niektórych wiernych może powodować to konflikt sumienia.
_________________
https://drive.google.com/file/d/0ByB6PkBp-rptd2hQSWJVVEVhWGFUOVRTSm45V3BGOEphR0Zn/view
W Poszukiwaniu Chrześcijańskiej Wolności
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-10-27, 13:45   

jaros71 napisał/a:
Czy jednak nie lepiej byłoby podawanie Komunii pod dwiema postaciami, tak jak ustanowił Chrystus?

Może było by lepiej, ale czasem to po prostu niemożliwe.

jaros71 napisał/a:
Poco ta zmiana na Komunię pod jedną postacią. U niektórych wiernych może powodować to konflikt sumienia.

Ponieważ istniały pewne obawy co do możliwości przypadkowego znieważenia Ciała lub Krwi pańskiej. Wierni z "konfliktem sumienia" powinni zaś poprosić o wyjaśnienie sprawy.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
jaros71 

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 701
Wysłany: 2009-10-27, 15:11   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Poco ta zmiana na Komunię pod jedną postacią. U niektórych wiernych może powodować to konflikt sumienia.

Ponieważ istniały pewne obawy co do możliwości przypadkowego znieważenia Ciała lub Krwi pańskiej. Wierni z "konfliktem sumienia" powinni zaś poprosić o wyjaśnienie sprawy.

a co jesli pomimo tych wyjaśnień wierny dalej ma skrupuły sumienia?
_________________
https://drive.google.com/file/d/0ByB6PkBp-rptd2hQSWJVVEVhWGFUOVRTSm45V3BGOEphR0Zn/view
W Poszukiwaniu Chrześcijańskiej Wolności
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2009-10-27, 15:22   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Hardi napisał/a:
Zacznijmy od tego ze to nie jest cialo panstkie, pamiatka ma znaczenie symboliczne.

zacznijmy od tego, że my wierzymy Chrystusowi, że to jest jego Ciało i Krew. :)

kanibalizm :?: :mrgreen:

w Jana 15.5 jest napisane " Ja jestem krzewem winnym..." Czy to oznacza, ze Jezus jest faktycznie krzewem :?: :-)

Yarpen Zirgin napisał/a:
Natomiast Krew Chrystusa spożywamy wraz z jego Ciałem pod podstacią chleba.

a gdzie tak w biblie pisze :?: po za tym to dlaczego ksiadz pije wino :?: dla niego za malo krwi w tym chlebie czy jak :?:
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-10-27, 15:36   

Hardi napisał/a:
w Jana 15.5 jest napisane " Ja jestem krzewem winnym..." Czy to oznacza, ze Jezus jest faktycznie krzewem

I co z tego? To, że w jednym miejscu jakieś zdanie Chrystusa jest przenośnią nie oznacza, że w każdym innym również tak jest.

Hardi napisał/a:
a gdzie tak w biblie pisze

A sola scriptura katolików nie obowiązuje, więc "a gdzie to w Biblii pisze" na mnie słabo działa.

Hardi napisał/a:
za tym to dlaczego ksiadz pije wino

Wino? Nie.

Pije Krew Chrystusa pod postacią wina. Czyni zaś to z tej przyczyny, że nie może Ona pozostać niespożyta.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
1 Kor 4,6
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-27, 15:54   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Hardi napisał/a:
w Jana 15.5 jest napisane " Ja jestem krzewem winnym..." Czy to oznacza, ze Jezus jest faktycznie krzewem

I co z tego? To, że w jednym miejscu jakieś zdanie Chrystusa jest przenośnią nie oznacza, że w każdym innym również tak jest.


Przytoczę to, co na ten temat pisałem w wątku "PRAWDZIWE CIAŁO JEZUSA":

1 Kor 4,6 napisał/a:

Ja osobiście uważam, że Biblię należy odczytywać dosłownie, chyba że kontekst danego fragmentu wyraźnie wskazuje na to, że należy go rozumieć przenośnie. Np. kiedy Jezus mówi, że jest "światłością świata" (J 8, 12), nie oznacza przecież, że posiada strukturę korpuskularno-falową. :-) Podobnie, kiedy mówi o sobie jako o "krzewie winnym" (J 15, 5), nie chce nam dać do zrozumienia, że jest rodzajem pnączy z wąsami czepnymi z rodziny winoroślowatych. :-) Kontekst wyraźnie wskazuje, że Jezus tu na ziemi był człowiekiem, a nie rośliną czy promieniowaniem elektromagnetycznym.
W takim razie, to czy stwierdzenia Jezusa ta temat spożywania Jego ciała i krwi należy rozumieć dosłownie czy też przenośnie, powinien rozstrzygnąć kontekst. Jest pewien fragment Dziejów Apostolskich, który rzuca ciekawe światło na to zagadnienie:

"A [to], że Go wskrzesił z martwych i że nie miał już nigdy ulec rozkładowi, tak wyraził:
Wypełnię wierne, święte sprawy Dawida.
Dlatego i w innym miejscu mówi:
Nie dozwolisz, aby Twój Święty uległ skażeniu.
Dawid jednak, zasłużywszy się swemu pokoleniu, zasnął z woli Bożej i został złożony u boku swych przodków, i uległ skażeniu. Lecz nie uległ skażeniu Ten, którego Bóg wskrzesił." (Dz 13, 34-37)

Dzięki przytoczonym wersetom wiemy, że ciało Jezusa nigdy nie ulegnie rozkładowi. Jeżeli jednak wierzy się, że w trakcie Wieczerzy spożywane jest prawdziwe, fizyczne ciało Jezusa, to zaprzecza się prawdzie wyrażonej w Dz 13, 34-37. Skoro dałoby się spożywać fizyczne ciało Jezusa, musiałby ono w konsekwencji ulegać (wybaczcie dosłowność) stawieniu, wydaleniu i - w rezultacie - rozkładowi.
Jak widać dosłowne rozumienie słów Jezusa na temat spożywania Jego ciała, jest niezgodne z szerszym kontekstem biblijnym. Należy więc rozumieć je metaforycznie.
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2009-10-27, 16:08   

Yarpen Zirgin napisał/a:

I co z tego? To, że w jednym miejscu jakieś zdanie Chrystusa jest przenośnią nie oznacza, że w każdym innym również tak jest.

Cialo i krew tez jest przeniosnia

Yarpen Zirgin napisał/a:

A sola scriptura katolików nie obowiązuje, więc "a gdzie to w Biblii pisze" na mnie słabo działa.

Trzeba bylo tak od razu ;-) Tylko w takim razie po co dyskusja na forum ”blibijnym”.


Yarpen Zirgin napisał/a:

Wino? Nie.

Pije Krew Chrystusa pod postacią wina. Czyni zaś to z tej przyczyny, że nie może Ona pozostać niespożyta.

Ciekawe co by wykazly badania, gdybysmy zbadali to wino/krew :-) warto dodac biala krew ;-)
I pytanie: po co nalewac wino skor krew juz jest w chlebie?

1 Kor 4,6 dobrze piszesz, ja juz nie chcialem pisac o tym wydaleniu aby nikt nie odebral tego jako przejaw agresji o ktora lubi sie mnie oskarzac. Jak najbardziej sie z toba zgadzam.
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-10-27, 17:06   

Hardi napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:

I co z tego? To, że w jednym miejscu jakieś zdanie Chrystusa jest przenośnią nie oznacza, że w każdym innym również tak jest.

Cialo i krew tez jest przeniosnia

Nie w opisach Ostatniej Wieczerzy.

Cytat:
Yarpen Zirgin napisał/a:

A sola scriptura katolików nie obowiązuje, więc "a gdzie to w Biblii pisze" na mnie słabo działa.

Trzeba bylo tak od razu ;-) Tylko w takim razie po co dyskusja na forum ”blibijnym”.

Z tego co pamiętam, to forum biblijne, a nie solascripturowe. :)


Cytat:
Yarpen Zirgin napisał/a:

Wino? Nie.

Pije Krew Chrystusa pod postacią wina. Czyni zaś to z tej przyczyny, że nie może Ona pozostać niespożyta.

Ciekawe co by wykazly badania, gdybysmy zbadali to wino/krew :-) warto dodac biala krew ;-)

Sądzisz, że czegoś tym dowiodłeś poza własną niewiarą?

Cytat:
I pytanie: po co nalewac wino skor krew juz jest w chlebie?

Krew jest w Ciele, a nie w chlebie. Natomiast używa się chleba i wina do konsekracji, ponieważ tak było w czasie Ostatniej Wieczerzy.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-10-27, 17:07   

1 Kor 4,6 napisał/a:
Przytoczę to, co na ten temat pisałem w wątku "PRAWDZIWE CIAŁO JEZUSA":

A ja Ci odpowiem, że wszelkie tego typu teksty dla mnie nic nie znaczą, bo bardziej wierzę Chrystusowi, niż wam. :-)
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2009-10-27, 17:16   

Jezus dał wino i dał chleb, nie dał dwa w jednym, skoro bardziej wierzysz Chrystusowi to wieczerza pańska to wiono i chleb - a nie chleb (tylko opłatek)?
Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10