Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kim był Jan Chrzciciel? Dwie opinie w NT.
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2010-05-18, 20:40   

Anowi napisał/a:
Mk 1:4 NS „tak Jan, który chrzcił, wystąpił na pustkowiu, głosząc chrzest jako symbol skruchy ku przebaczeniu grzechów.”

EMET:
Ciekawe są też teksty Dziejów Ap 13:24; 19:4.
Mamy też ową "formułę" w wg Mateusza 3:1 - 6. W. 6 mówi o zanurzaniu ludzi, którzy przy tym 'otwarcie wyznawali swoje grzechy'.
Czyli: był apel Jana [w. 2, 3], a potem zanurzenie wraz z wyznawaniem grzechów. Znaczący jest kontekst w. w. 7 - 12.
Por. też teksty paralelne -- wg Marka 1:4 - 8; wg Łukasza 3:3 - 14.

Stephanos, ps. EMET

Dawid7 
katolik

Wysłany: 2010-05-18, 20:59   

Anowi napisał/a:
Mk 1:4 NS „tak Jan, który chrzcił, wystąpił na pustkowiu, głosząc chrzest jako symbol skruchy ku przebaczeniu grzechów.”

Mk 1.5 Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając (przy tym) swe grzechy.
Mozemy zatem się domyślać, że ten chrzest mogli przyjmować kilkakrotnie?
Tak jak my sakrament pokuty?
EMET napisał/a:

Mamy też ową "formułę" w wg Mateusza 3:1 - 6. W. 6 mówi o zanurzaniu ludzi, którzy przy tym 'otwarcie wyznawali swoje grzechy'.
Czyli: był apel Jana [w. 2, 3], a potem zanurzenie wraz z wyznawaniem grzechów. Znaczący jest kontekst w. w. 7 - 12.

Znaczy, że ustalonej/stałej formuły słownej nie było?

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2010-05-18, 21:08   

Dawid7 napisał/a:
Anowi napisał/a:

Mk 1.5 Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając (przy tym) swe grzechy.
Mozemy zatem się domyślać, że ten chrzest mogli przyjmować kilkakrotnie?
Tak jak my sakrament pokuty?
EMET napisał/a:

Znaczy, że ustalonej/stałej formuły słownej nie było?

EMET:
Kiedyś na Forum było pytanie o "formułę chrzcielną" taką, kiedy już pozyskiwano uczniów dla grona uczniów Jezusa. Niestety, nie przedłożono żadnego tekstu z Biblii, iż w momencie chrztu wypowiadano jakieś konkretne "formuły" typu: "ja ciebie chrzczę...".

Czemu takie dopominanie się o jakąś akurat 'formułę chrzcielną'?

Stephanos, ps. EMET

Dawid7 
katolik

Wysłany: 2010-05-18, 21:31   

EMET napisał/a:

Czemu takie dopominanie się o jakąś akurat 'formułę chrzcielną'?

Ponieważ rozmawiałem ze znajomym, który był w Ziemi Świętej i przyjał chrzest w Jordanie (od ks. katolickiego) :-) Kiedy go zapytałem jaką formułę powiedział ten ks. chrzcząc go, odpowiedział: "coś tam mówił, ale się nad tym nie zastanawiałem".
Gdy go zapytałem znów, czy nie ma jakichś zgrzytów w sumieniu, gdy w wyznaniu wiary mówi: "wyznaję jeden chrzest ... " odpowiedział: "co ty się czepiasz ja tego nie traktowałem poważnie" Dlatego moje pytanie. Czyżby współcześni chrzciciele improwizowali?
Pozdrawiam!

[ Dodano: 2010-05-19, 22:13 ]
W uzupełnieniu mego wczorajszego postu. (ponieważ nie mogę już go edytować)
Jaki jest statut chrztu Janowego. Jak wiem nie jest sakramentem. To czym jest dla katolika? A czym dla Żyda?
Pozdrawiam.

katolik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-26, 12:36   

Cytat:
Jaki jest statut chrztu Janowego. Jak wiem nie jest sakramentem. To czym jest dla katolika? A czym dla Żyda?
Pozdrawiam.

Chrzest udzielany przez Jana był chrztem z wody natomiast chrzest Chrystusa jest chrztem Duchem Świętym.To tak w skrócie.

Dawid7 
katolik

Wysłany: 2010-05-26, 20:53   

katolik napisał/a:
Chrzest udzielany przez Jana był chrztem z wody natomiast chrzest Chrystusa jest chrztem Duchem Świętym.To tak w skrócie.

To że był chrztem z wody, to jest oczywiste. Ale czym jest obecnie po tym jak Jezus Chrystus poprzez osobiste jego przyjęcie go uswięcił. Czym jest obecnie dla katolika, czy chrztem czy tylko obrzędem? Ponieważ wielu katolików go przyjmuje, będąc na pielgrzymce po Ziemi Świętej(niektórzy bez żadnej motywacji). Gdyby Tobie zaproponowali przyjęcie tego chrztu - jak postąpiłbyś?
Piszę chrztu ponieważ tak to jest określone w Biblii.
(nie obrzęd ani obmycie ale właśnie chrzest)
Dziękuję za link z OPOKI. Dawid.

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2010-05-27, 11:23   

katolik napisał/a:
Cytat:
Pozdrawiam.

Chrzest Jana był z wody, natomiast obejmował przygotowanie na przyjście mesjasza przez skruchę i poprawę wewnętrzną. Sama woda ma znaczenie drugorzędne natomiast jest słowem-kluczem.

Jana 1:8 Nie był on światłością, lecz miał zaświadczyć o światłości.
9 Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat.
10 Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał.
11 Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.
12 Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,
13 którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.

...
Jana 1:25 I pytając go, rzekli mu: Czemu więc chrzcisz, jeśli nie jesteś Mesjaszem ani Eliaszem, ani prorokiem?
26 Odpowiedział im Jan, mówiąc: Ja chrzczę wodą, ale pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie;
...
Jana 1:33 I ja go nie znałem; lecz Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, rzekł do mnie: Ujrzysz tego, na którego Duch zstępuje i na nim spocznie, Ten chrzci Duchem Świętym.

...

Jezus często nawiązuje do Jana i chrztu.
Najpierw zajmuje wodą oczyszczenia

Jana 2:6 A było tam sześć stągwi kamiennych, ustawionych według żydowskiego zwyczaju oczyszczenia, mieszczących w sobie po dwa lub trzy wiadra.
7 Rzecze im Jezus: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi.

Potem odpowiada zarówno obrazem wody jak i ducha do Nikodema:

Jana 3:2 Ten przyszedł do Jezusa w nocy i rzekł mu: Mistrzu! Wiemy, że przyszedłeś od Boga jako nauczyciel; nikt bowiem takich cudów czynić by nie mógł, jakie Ty czynisz, jeśliby Bóg z nim nie był.
3 Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego. 4 Rzekł mu Nikodem: Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Czyż może powtórnie wejść do łona matki swojej i urodzić się?
5 Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego. 6  Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest.
7  Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić.
8  Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha.

O kim to mówi w liczbie mnogiej o sobie wraz z? w wersecie 3:11?

Jana 3:10 Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jesteś nauczycielem w Izraelu, a tego nie wiesz?
11 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, co wiemy, to mówimy, i co widzieliśmy, o tym świadczymy, ale świadectwa naszego nie przyjmujecie.
12 Jeśli nie wierzycie, gdy wam mówiłem o ziemskich sprawach, jakże uwierzycie, gdy wam będę mówił o niebieskich?

Równolegle więc do chrztu przemiany mamy słowa o przemianie stania Dzieckiem Bożym, dla każdego, które tak naprawdę jest treścią i celem ewangelii. Podkreślam to od początku.

sio 

Wysłany: 2010-05-27, 13:14   

Dawid7 napisał/a:
Ponieważ wielu katolików go przyjmuje, będąc na pielgrzymce po Ziemi Świętej(niektórzy bez żadnej motywacji).

....to świadczy o atrakcji takiego chrztu pozbawionego raczej znaczenia religijnego, chodż pewnie są wyjątki, turysta, turysta katolik korzysta z tego co nowe, ciekawe, takiego chrztu, chrztu przez zanurzenie w KK nie doświadczy, gdybym był katolikiem pewnie bym skorzystał z propozycji w takim historycznym miejscu bez względu na zaangażowanie religijne,z pewnością nikt mnie nie zapyta przed chrztem czy wierze żeby móc być ochrzczonym, jednak teraz bym odmówił mając już utarty światopogląd na znaczenie chrztu Rzym 6.3-4,,Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć?
Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my postępowali w nowym życiu jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca....,,,

i mając już ten Efezjan 4.5,,Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest...,,za sobą.

Dawid7 
katolik

Wysłany: 2010-05-27, 15:31   

sio napisał/a:
gdybym był katolikiem pewnie bym skorzystał z propozycji w takim historycznym miejscu bez względu na zaangażowanie religijne,z pewnością nikt mnie nie zapyta przed chrztem czy wierze żeby móc być ochrzczonym, jednak teraz bym odmówił

To ty nie jesteś katolikiem? Ja jestem katolikiem, ale bez przekonania nie przyjałbym tego chrztu, choćby w najatrakcyjniejszych okolicznościach :-)
Przecież: wyznaję jeden chrzest ... a co potem?

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-05-27, 17:28   

Dawid7 zapytam z ciekawości, wyznajesz jeden chrzest zaniesiony, przez ojca i matkę po twoim urodzeniu?

Dawid7 
katolik

Wysłany: 2010-05-27, 17:45   

tomyo napisał/a:
Dawid7 zapytam z ciekawości, wyznajesz jeden chrzest zaniesiony, przez ojca i matkę po twoim urodzeniu?

Oczywiście, przecież świadomie i dobrowolnie przyjałem sakrament bierzmowania mając 16 lat. A i do dnia dzisiejszego ten chrzest w pełni akceptuję.
Pozdrawiam. Dawid

sio 

Wysłany: 2010-05-27, 17:50   

Dawid7 napisał/a:

...a jak myślisz? ;-)

Dawid7 
katolik

Wysłany: 2010-05-27, 19:59   

sio napisał/a:
Dawid7 napisał/a:

...a jak myślisz? ;-)

"... a co potem" napisałem tak, ponieważ jak łatwo sie domyslić po przyjęciu 2-go chrztu nie mógłbym z czystym sumieniem mówic: wyznaję jeden chrzest. Nie wiem jak to mogą godzić ci, którzy wzięli 2-gi chrzest.

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-05-27, 20:50   

Dawid7 – jak czytam Biblię to widzę, że najpierw uwierzyć, potem chrzest wodny a w darze otrzymujemy Ducha Świętego. Ja przez ponad rok wahałem się z powtórnym chrztem wodnym, aż do czasu, kiedy zrozumiałem, że nic więcej nie otrzymam od mego Pana, bo nie deklaruję świadomego przymierza z Nim. Rozumię Cię, że pewnych spraw nie rozumiesz, więc szukaj odpowiedzi:

Łuk 11:(9) Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.

Kol 3:(1) Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. (2) Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. (3) Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. (4) Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale.

Ja proszę Jezusa o wszystko czego nie rozumiem i szukam w Słowie Bożym, nawet na tym forum.
Pozdrawiam Cię i bądź wytrwały w swoich poszukiwaniach.

sio 

Wysłany: 2010-05-27, 21:48   

Dawid7 napisał/a:
"... a co potem" napisałem tak, ponieważ jak łatwo sie domyslić po przyjęciu 2-go chrztu nie mógłbym z czystym sumieniem mówic: wyznaję jeden chrzest. Nie wiem jak to mogą godzić ci, którzy wzięli 2-gi chrzest.

...osobiście nie miałem z tym problemów, studiując Słowo Boże zrozumiałem że jest ,, jeden chrzest,, chrzest biblijny przez zanurzenie poparty świadomą decyzją i wiarą, pierwszy automatycznie stał się nie ważny,a w zasadzie pokropienie wodą nie można nazywać chrztem, równie dobrze chrztem mogłoby być wszystko i nic,w tych okolicznościach mogę zdecydowanie i bez osobistego konfliktu czy sprzeczności powiedzieć że chrzest przez zanurzenie stał się moim jedynym, pierwszym i prawdziwym chrztem biblijnym.

Odpowiedz do tematu