Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Metanoia
Autor Wiadomość
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-11-08, 09:41   

Xboxx napisał/a:
Czyli masz na mysli wlasciwe chrzescijanstwu oswiecenie intelektualne. Czy zatem stwierdzenie ewangelisty Jana "Swiatlosc ktora oswieca kazdego czlowieka" nalezy rozumiec podobnie...?
Owszem, rzecz dotyczy oświecenia intelektualnego, jednak tak jak wcześniej wspomniałem, jedynie w odniesieniu do treści Biblii, a nie do innych nauk i dziedzin życia. Z drugiej strony patrząc, w jakiś sposób owo oświecenie biblijne może rzutować na pozostałe dziedziny, albowiem człowiek uczy się tzw. czytania ze zrozumieniem; a, że analfabetyzm wtórny [funkcjonalny] jest dosyć powszechny, i dotyka znaczną część społeczeństwa, to chyba tego nie trzeba udowadniać, więc czytanie ze zrozumieniem jest jak najbardziej potrzebne.
W Piśmie dosyć często mamy wzmianki o oświeceniu intelektualnym przez Ducha Świętego, jak choćby zwroty 'kto ma uszy do słuchania niech słucha co mówi Duch', i należytym rozumieniu Słowa. Natomiast szatan, czyli władca świata ciemności, zabiera odpowiednie zrozumienie, o czym może świadczyć wypowiedź Chrystusa z Ewangelii wg Mateusza 13:19:
"Do każdego, kto słucha słowa o Królestwie i nie rozumie, przychodzi Zły i porywa to, co zasiano w jego sercu: to jest ten, kto jest posiany na drogę."
Pismo Święte przedstawia dwa światy. Pierwszy świat jest światem ciemności, niewiedzy, nierozumienia, natomiast świat drugi to świat prawidłowego zrozumienia nauki płynącej ze Słowa Bożego.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2009-11-08, 14:50   

wit

Cytat:
Biblia opisuje obecność Ducha Świętego w wierzących odnosząc go do społeczności osób stanowiących Ciało Chrystusa, tj. Kościół, a nie tylko do każdego wierzącego z osobna. Duch Święty to nie jakiś dżin z butelki, aby przebywał on w określonym miejscu ludzkiego ciała. Mówiąc o obecności Ducha Świętego powinno się mieć na myśli stan, tzn. stan duchowy wierzącego, a nie konkretne miejsce przebywania. Dlatego nie sposób mówić o literalnej obecności, ale powinno się mieć na uwadze znaczenie duchowe.

Trzeba oddzielić obecność w każdym człowieku Ducha Świętego Bożego jako odbiornika Bożej energii,która ożywia nasze ciało duchowe,co czyni nas Świątynią Ducha Świętego(Łuk.11,35;1 Kor.3,16:6,19),od obecności w nas wszystkich Ducha Świętego Chrystusowego(1 Kor.12,13;Jan 1,9;Rzym.12,5),co uczyniło nas Ciałem Chrystusa.

Cytat:
Trudno także mówić o obecności Ducha rozumianym jako zjawisko tzw. wewnętrznego światła. Określenie 'wewnętrzne światło' sugeruje jakoby pochodziło ono jedynie od samego człowieka, co by oznaczało, że człowiek może zbawić się sam.

To obecny w nas Chrystus jako Słowo Boże((Kol.1,27-28;Jak.1,21)jest tą Światłością,która jedynie może zbawić dusze nasze.Świętego Ducha Chrystusowego otrzymaliśmy zgodnie z Nowym Przymierzem Ducha.

Cytat:
Lepiej więc jest mówić o oświeceniu od Boga. Jako, że obecność Ducha w wierzących ma charakter duchowy, tj. symboliczny, dlatego też oświecenie od Boga należałoby tłumaczyć jako zdolność rozumienia Jego Słowa, tzn. Biblii. I nie ma to praktycznie nic wspólnego z mistycyzmem, ale odnosi się bardziej do sfery intelektualnej, do rozumu, aniżeli do sfery emocjonalnej człowieka. Oświecenie przez Ducha Bożego oznaczałoby więc szczególną mądrość, co w praktyce znaczy zdolność rozumienia treści Słowa Bożego.

Pomoc Ducha Świętego nie ogranicza się jedynie do rozumienia Biblii.

Cytat:
Warto tu jeszcze podkreślić, że ów dar Boży nie odnosi się do mądrości z różnych dziedzin życia, czy też do rozumienia jakichkolwiek ksiąg świętych z religii niechrześcijańskich, lecz chodzi o umiejętność poprawnego odczytywania tylko Pisma Świętego, a następnie korzystania z tej wiedzy w sposób praktyczny, tzn. dotyczy procesu uświęcania się, czyli prowadzenia pobożnego życia.

Jeśli chodzi o poznanie prawdy,to Duch Święty nie ogranicza nas do Biblii,bo prawda Boża jest i w innych źródłach.Duch Święty jest jej najlepszym źródłem.Uświęcenie naszej duszy Duchem Świętym jako wodą życia,przez obecnego w nas Ducha Chrystusowego jest wykonaniem woli Bożej.

1 Tes. 4,3.Taka jest bowiem wola Boża: uświęcenie wasze...

Cytat:
No może jeszcze rozróżniam Mesjasza jako człowieka i jako Syna Bożego. Jednak tu podobieństwa między naszymi poglądami się kończą. Wy dokonujecie podziału ilościowego, tj. na ziemskiego człowieka Jezusa, i Chrystusa niebiańskiego Syna Bożego, widząc dwa odrębne byty czy dwie istoty. Ja natomiast stosuje podział jakościowy, tzn. ziemski człowiek Chrystus, oraz Chrystus niebiański Syn Boży to wprawdzie jedna i ta sama osoba, lecz w dwóch formach istnienia czy też w dwóch etapach życia.
Ja widzę Chrystusa jako Syna Bożego,jeden byt,jedną osobę-Jaźń przebywającą w Jezusie jako fizycznym ciele.Chrystus jako Duch-JA JESTEM,istnieje przez cały czas jedynie jako jeden niebiański Syn Boży.Był Jezus jako Syn Człowieczy,natura ludzka,w której przebywał Chrystus jako boska wola-Jaźń.
Moje pojmowanie Chrystusa wyjaśniłem w temacie JEZUS.Jeśli możesz to napisz tam Twoje uwagi w tej kwestii.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11