Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hebr 1:8-9
Autor Wiadomość
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-11-10, 17:59   Hebr 1:8-9

Heb 1:8-9 Lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego. (9) Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.

Ps 45:7-8 wg Izaaka Cylkowa
Tron twój, jak Pan wiecznietrwały, berło sprawiedliwe, berło królestwa twego.
Ukochałeś cnotę, a nienawidzisz bezprawia. Przeto pomazał cię Pan, Bóg twój, olejem wesela, ponad rówieśniki twoje.

Ps 45:7-9 wg Czesława Miłosza
Tron twój: Bóg na wieki wieków, berłem prawości jest berło twego królowania.
Miłujesz sprawiedliwość, a nienawidzisz zła. Dlatego Bóg, twój Bóg, pomazał ciebie olejem wesela ponad rówieśników twoich.

Wszystkie słowa "Pan" i "Bóg" są "elohim" czyli mogą znaczyć różne byty.
W hebrajczykach to jest całkowicie niezgodne z sensem oddanym w powyższych tłumaczeniach.

Co o tym myślicie?
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-11-10, 19:21   Re: Hebr 1:8-9

izraelita napisał/a:
Heb 1:8-9 Lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego. (9) Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.

Ps 45:7-8 wg Izaaka Cylkowa
Tron twój, jak Pan wiecznietrwały, berło sprawiedliwe, berło królestwa twego.
Ukochałeś cnotę, a nienawidzisz bezprawia. Przeto pomazał cię Pan, Bóg twój, olejem wesela, ponad rówieśniki twoje.

Ps 45:7-9 wg Czesława Miłosza
Tron twój: Bóg na wieki wieków, berłem prawości jest berło twego królowania.
Miłujesz sprawiedliwość, a nienawidzisz zła. Dlatego Bóg, twój Bóg, pomazał ciebie olejem wesela ponad rówieśników twoich.

Wszystkie słowa "Pan" i "Bóg" są "elohim" czyli mogą znaczyć różne byty.
W hebrajczykach to jest całkowicie niezgodne z sensem oddanym w powyższych tłumaczeniach.

Co o tym myślicie?



EMET:
Kwestie te były już niejednokrotnie omawiane na Forum.

Jeśli by nawet przyjąć wariant wołacza - w do Hebrajczyków 1:8 i w Psalmie 45:6/7/ - to okazuje się, że jednak o jakimś nadrzędnym Bogu czytamy w wersecie kolejnym.

Ponadto: zarówno forma grecka < ho theos > - z do Hebrajczyków 1:8 - jak i forma < 'elohim > - z Psalmu 45:6/7/ - nie implikuje bynajmniej koniecznie formy wołaczowej [wprost przeciwnie].

Dlatego bardzo ciekawie oddał to - właśnie - Miłosz w Psalmie 45:7: "Tron twój: Bóg...".
Bo w istocie tak literalnie dosłownie jest zapisane; ew. jeśli ktoś chce odrzucić dwukropek [:].

Tym bardziej ciekawie oddał tekst do Hebrajczyków 1:9 ks. Romaniuk: "Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość i dlatego Bóg – właśnie Twój Bóg – bardziej niż twoich przyjaciół Ciebie namaścił olejkiem sprawiedliwości.".

Byłoby zatem literalnie He 1:8: "ten tron twój Bóg na ten aion tego aion".

To, że Bóg może zostać określony per "tronem twoim Bóg", ew. "twoim tronem Bóg" [ew. w innej kolejności zapisu składniowego] - nie jest niczym nadzwyczajnym w nomenklaturze biblijnej [o czym było już na Forum].

I okazuje się, że znacznie łatwiej jest napisać, jak to i Miłosz w Psalmie 45:7, aniżeli w do Hebrajczyków 1:8 [ bo tutaj koniecznie niejako 'musi być' forma wołacza...].
Ponadto teologia rzutuje na oddanie w Psalmie 45:6/7/ w niektórych Przekładach tak, że nawet w w. 7/8/ pobrzmiewa owa forma wołacza...


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-11-10, 20:15   

Nie inaczej Emecie wyobrażałem sobie twoją odpowiedź.
Wciąż zadziwiają mnie manipulacje jakim poddają Biblię trynitarze katoliccy, protestantcy, prawosławni wołając: "Żydowie i świadkowie BŁEEEE!! zmieniają naszą biblię!!"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10