Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus ma swojego Boga?
Autor Wiadomość
tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-12-28, 15:13   

A teraz to co napisałeś, po kolei przedstaw biblijnie, bo wiele z tego co napisałeś jest s-f.

eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-31, 11:58   

tomyo napisał/a:
exta111 napisał/a:
Jezus istniał w niebie od samego początku. Bóg Jahwe stworzył go jeszcze przed wszystkim innym. Jezus jest nazwany synem pierworodnym pośród synów Bożych (aniołów) czyli pierwszym. Po przyjściu na ziemię Bóg kazał nazwać go Jezus (prawdopodobnie prawidłowo wymawiało sie to Jeszua lub Jehoszua) ale nie jest powiedziane że wcześniej tak właśnie nazywał się w niebie. Mało to, Jezus zajmuje w niebie miejsce po prawicy Boga Ojca. Skoro jest pierworodnym i sprawuje władzę po prawicy Boga, wskazuje to na to że Jezus jest archaniołem. Prawdopodobnie przed przyjściem na ziemie Jezus nosił imię Michał.

A teraz to co napisałeś, po kolei przedstaw biblijnie, bo wiele z tego co napisałeś jest s-f.

"Jezus istniał w niebie od samego początku".

Biblia napisał/a:
Jan 1;1,2 BT (1) Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga.

Jezus 'Logos' był na "początku" inaczej … był "początkiem stworzenia Bożego":

Biblia napisał/a:
Obj 3;14 BT (14) Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego:

Żył na długo przed patriarchami:

Biblia napisał/a:
Jan 8;58 BW-P (58) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, nim jeszcze pojawił się Abraham, Ja już byłem.

On to, pomagał swemu Ojcu w dziele stworzenia świata:

Biblia napisał/a:
Heb 1;2 BW-P (2) teraz zaś w dniach, które uchodzą za ostatnie, przemówił do nas przez Syna. To właśnie Jego ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy i przez Niego stworzył wszechświat.

"Bóg Jahwe stworzył go jeszcze przed wszystkim innym".

Biblia napisał/a:
Kol 1;15-17 (15) On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, (16) bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. (17) On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.

Jezus był zanim powstał świat ... już wtedy Jahwe Go umiłował:

Biblia napisał/a:
Jan 17;5,24 BT Jan 17;5,24 BT (5) A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał. (24) Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata.

"Jezus jest nazwany synem pierworodnym pośród synów Bożych (aniołów) czyli pierwszym".

Biblia napisał/a:
Kol 1;15-17 (15) On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, [czyli również wobec innych Synów Bożych (aniołów)]

"Po przyjściu na ziemię Bóg kazał nazwać go Jezus (prawdopodobnie prawidłowo wymawiało się to Jeszua lub Jehoszua) ale nie jest powiedziane że wcześniej tak właśnie nazywał się w niebie".
Biblia napisał/a:
Mat 1;21 BT (21) Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów.

"Mało to, Jezus zajmuje w niebie miejsce po prawicy Boga Ojca".

Biblia napisał/a:
Ps 80;18 BT (18) Niech ręka Twoja będzie nad mężem Twej prawicy, nad synem człowieczym, któregoś utwierdził dla siebie.

Ps 110;1 BT (1) Dawidowy. Psalm. Wyrocznia Jahwe dla Pana mego: Siądź po mojej prawicy, aż Twych wrogów położę jako podnóżek pod Twoje stopy.

Mat 26;64 BT (64) Jezus mu odpowiedział: Tak, Ja Nim jestem. Ale powiadam wam: Odtąd ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego, i nadchodzącego na obłokach niebieskich.

Mar 16;19 BT (19) Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga.

Dzie 7;55 BT (55) A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga.

"Skoro jest pierworodnym i sprawuje władzę po prawicy Boga, wskazuje to na to że Jezus jest archaniołem".

"Prawdopodobnie przed przyjściem na ziemie Jezus nosił imię Michał".

temat obszernie omówiłem tu:
http://biblia.webd.pl/for...p=157310#157310

"A pokuszenia mego, które było w ciele mojem, sobie nie lekceważyliście, aniście niem gardzili, aleście mię jako Anioła
Bożego przyjęli i jako Chrystusa Jezusa"
Gal 4;14 BG

Czy to s-f czy 'real'?

adzient 

Wysłany: 2011-01-01, 13:25   

eksplorator napisał/a:
"Bóg Jahwe stworzył go jeszcze przed wszystkim innym".

Biblia napisał/a:
Kol 1;15-17 (15) On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, (16) bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. (17) On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.

Jezus był zanim powstał świat ... już wtedy Jahwe Go umiłował:

Gdzie pismo mówi ,że Jezus został stworzony ???
:mrgreen:
Wspomniany tekst mówi o tym,że Jezus jest pierworodnym (szczególnym) pośród stworzenia.Nie mówi ,że jest stworzony.Tu słowo pierworodny nie oznacza zrodzonego lecz jednostkę wybitną.

Pierworodny oznacza wybrany.
-Dawid był ósmym synem Isajego (1Sam 16,10-13).Przez Boga nazwany Pierworodnym (Ps 89,28)
-Efraim nie był pierworodnym Józefa (1Mojż 48,17-20).Jednak dla Boga był pierworodnym (Jer 31,9)
-Jezus nazwany Pierworodnym z umarłych (Ap 1,5) ,a wyprzedził Go Łazarz (Jan 11 zob Łk 7,14-15;Mt 27,52)
-IZRAEL ,JAKO NARÓD BYŁ PIERWORODNYM (Wyj 4,22)

-Pierworodnym nazwany jest człowiek ,który korzysta ze szczególnych przywilejów pierworództwa (nie koniecznie fizycznego) - (Pow Prawa 21,17)

-Synem Boga można przestać być (Powt Prawa 32,5)

-
Bóg wybiera Sobie na syna kogo chce (1 Kron 28,6;Hebr 12,23)

Starożytne pojęcie pierworodny nie powinno być rozumiane w sposób współczesny i nie musi oznaczać więzów rodzinnych ani uległości z tytułu mniejszego statusu.

Poprzez nie zaznaczano podobny pierwiastek .
Poprzez pojęcie synostwa chciano zaznaczyć cechy podobieństwa ,a nie uległość i władzę , które są na ustach każdego współczesnego człowieka.

adzient 

Wysłany: 2011-01-01, 13:37   

eksplorator napisał/a:
"Skoro jest pierworodnym i sprawuje władzę po prawicy Boga, wskazuje to na to że Jezus jest archaniołem".

Czy tylko Archaniołowie mogą sprawować władzę ?

Czy ludzie staną się Archaniołami ?
Napisano ,że będą władcami na tym samym tronie.
"Zwycięzcy pozwolę zasiąść ze mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem wraz z Ojcem moim na jego tronie."Ap 3,21 ;-)

Erhard 

Wysłany: 2011-01-01, 13:44   

adzient, Spróbuję Ci to wyjaśnić,może mi się uda,może nie,zobaczymy,to zależy od Ciebie :-)

Obj. 3:14- A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi Ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego:[B.W]

słowo użyte tutaj jako[początek] to greckie słowo Arche.Słowo to zostało użyte kilkadziesiąt razy w N.T i należy prześledzić w jakim kontekście zostało tam użyte.

Mat. 24:8-Ale to wszystko dopiero początek boleści.
Filip. 4:15-A wy, Filipianie, wiecie, że na początku zwiastowania ewangelii, gdy wyszedłem z Macedonii, wy byliście jedynym zborem, który był wspólnikiem moim w dawaniu i przyjmowaniu,
Hebr. 5:12-Biorąc pod uwagę czas, powinniście być nauczycielami, tymczasem znowu potrzebujecie kogoś, kto by was nauczał pierwszych zasad nauki Bożej; staliście się takimi, iż wam potrzeba mleka, a nie pokarmu stałego.
Hebr. 6:1-Dlatego pominąwszy początki nauki o Chrystusie, zwróćmy się ku rzeczom wyższym, nie powracając ponownie do podstaw nauki o odwróceniu się od martwych uczynków i o wierze w Boga,
Jan. 2:11-Takiego pierwszego cudu dokonał Jezus w Kanie Galilejskiej; i objawił chwałę swoją, i uwierzyli weń uczniowie jego.
Hebr. 7:3-Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie mający ani początku dni, ani końca życia, lecz podobny do Syna Bożego, pozostaje kapłanem na zawsze.
Mar. 13:8-Powstanie bowiem naród przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu i będą miejscami trzęsienia ziemi, będzie głód. To jest początek boleści.[B.W]

W tych wypadkach słowo „początek” oznacza, że kiedyś coś się zaczęło,coś czego kiedyś nie było.
Początek stworzenia” tworzy spójność między zależnością Jezus-Syn; JHWH-Ojciec.

Adzient pisze:
Cytat:
Czy tylko Archaniołowie mogą sprawować władzę ?

Jacy Archaniołowie? Jest Tylko Jeden Archanioł,nie ma dwóch Archaniołów,tak jak nie ma Dwóch Bogów.

adzient 

Wysłany: 2011-01-01, 13:49   

Erhard napisał/a:
Jacy Archaniołowie? Jest Tylko Jeden Archanioł,nie ma dwóch Archaniołów,tak jak nie ma Dwóch Bogów.

Gdzie napisano ,że tylko jeden Archanioł ???
Wspomniano o jednym.Nie znaczy ,że nie ma ich więcej.
Bóg chyba nie stwarza istot pojedynczych.
Erhard napisał/a:

słowo użyte tutaj jako[początek] to greckie słowo Arche.Słowo to zostało użyte kilkadziesiąt razy w N.T i należy prześledzić w jakim kontekście zostało tam użyte.

Słowo to oddano w pojęciu "Źródło"
Jezus jest źródłem stworzenia .Takim samym jest Bóg Jehowa.
Oznacza to ,że z tego źródła powstało stworzenie.

"Występujące w oryginale greckie słowo arche (przetłumaczone tu jako początek) może oznaczać także: władcę czy zwierzchności. Thayer's Greek-English Lexicon of the New Testament podaje nam dokładniej sposoby w jakich słowo arche funkcjonowało w czasach biblijnych: (1) początek, źródło (użyte w sensie absolutnym jako początek wszechrzeczy lub w sensie względnym, jako początek wypowiedzianych słów); (2) osobę przewodzącą, inicjującą poczynania, przywódcę; (3) to, od czego wszystko bierze swoje początki, aktywne źródło; (4) zakończenie przedmiotu, końce płótna żaglowca; (5) księstwo, władza, pierwsze miejsce. Nic zatem dziwnego, że niektóre z przekładów Biblii słowo arche różnie ten werset oddają. New International Version - "the ruler of God's creation", Bible in Basic English - "the head of God's new order", Young Literal Translation - "the chief of the creation of God". Od rdzenia arche pochodzi archas (rządzący: Łk.12:11, Ef.6:12, Kol.2:15), archai (panowania: Rz.8:38), archen (panowanie: 1Kor.15:23), archais (zwierzchności: Tyt.3:1)

Bez względu na to, jak oddamy słowo arche, to jasne jest że tekst z Obj.3:14 nie brzmi "początek ze stworzeń" ale "początek stworzenia". Nie ma też nigdzie wyrażenia "początek Jezusa". Jest natomiast napisane, że Jezus jest odwiecznym (Iz.9:5)! Bóg jest początkiem wszelkiego stworzenia, gdyż On jest tym, "który to, czego nie ma powołuje do bytu" (Rz.4:17b) Tak samo Jezus jest początkiem, nie dlatego, że jest pierwszym stworzeniem, ale dlatego, że jest Stwórca i aktywnym źródłem powołującym wszystko do istnienia. "

http://www.trinitarians.i...t-z-Ap-3_14.htm
http://watchtower.org.pl/jz-jezus.php
Ostatnio zmieniony przez adzient 2011-01-01, 14:21, w całości zmieniany 2 razy  

Erhard 

Wysłany: 2011-01-01, 13:52   

adzient,
Cytat:
Słowo to oddano w pojęciu "Źródło"

Gdzie to tak oddano? Na pewno nie w Biblii.ludzie mogą dywagować,ale Biblia sama siebie tłumaczy.Mi N.T wyraźnie określa znaczenie słowa Arche,i za takie je przyjmuje. :-)

Regulamin forum nakazuje podawać źródło nie swoich wypowiedzi,ciekawy jestem skąd to wziąłeś.
"Nie pokładaj nadziei w dostojnikach" i ich opracowaniach,sam możesz czytać Biblię,i lepiej jak sam dojdziesz do własnego jej poznania.Nie sugeruj się tym,że ktoś skończył jakąś szkołę,wiedza dla wiedzy to błoto,nie warto wtedy czytać Pismo Święte.
Ostatnio zmieniony przez Erhard 2011-01-01, 13:55, w całości zmieniany 1 raz  

adzient 

Wysłany: 2011-01-01, 13:53   

Ciekawe przykłady z Septuaginty .Tu LXX użyła słowa ARCHE:

1 Krl 20,9(LXX) - "posadzono Nabota przed ludem" en arche -z przodu, na czele, na początku.
2 Krn 13,12(LXX) - Bóg jest na czele ludu.
Iz 9,14 (LXX) - dostojnicy, że są "głową" (arche; por. też Ez 10,11 i 31,3 w LXX). W podobnym znaczeniu mogłoby słowo arche występować w Ap 3,14, skoro Jezus jest przecież wyraźnie w Biblii określany Głową (por. Kol 1,18; 2,10,19; Ef 1,10,22; 4,15; 5,23)?
Ps 118,160 (LXX) - podstawą (arche) słowa Boga jest prawda
Prz 1,7(LXX) - powodem (arche) wiedzy jest bojaźń Pańska

Występowanie 'arche' w N.T-cie w innym znaczeniu niż 'początek'.

Łuk. 12:11
11. A gdy was wodzić będą do synagog i do urzędów, i do władz, nie troszczcie się, jak się bronić i co mówić będziecie.
(BW)

Łuk. 20:20
20. Śledzili go więc, nasłali szpiegów, którzy udając sprawiedliwych, mieli go przyłapać na jakimś słowie, aby go wydać władzy i mocy starosty.
(BW)

Rz 8:38
38. I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce,
(BT)

1 Kor. 15:24
24. Potem nastanie koniec, gdy odda władzę królewską Bogu Ojcu, gdy zniszczy wszelką zwierzchność oraz wszelką władzę i moc.
(BW)

Efez. 1:21
21. Ponad wszelką nadziemską władzą i zwierzchnością, i mocą, i panowaniem, i wszelkim imieniem, jakie może być wymienione, nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym;
(BW)

Efez. 3:10
10. Aby teraz nadziemskie władze i zwierzchności w okręgach niebieskich poznały przez Kościół różnorodną mądrość Bożą,
(BW)

Efez. 6:12
12. Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich.
(BW)

Kol. 1:16
16. Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone.
(BW)

Kol. 2:10,15
10. I macie pełnię w nim; On jest głową wszelkiej nadziemskiej władzy i zwierzchności,
...
15. Rozbroił nadziemskie władze i zwierzchności, i wystawił je na pokaz, odniósłszy w nim triumf nad nimi.
(BW)

Tyt. 3:1
1. Przypominaj im, aby zwierzchnościom i władzom poddani i posłuszni byli, gotowi do wszelkiego dobrego uczynku,
(BW)

Dz 10:11
11. Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi.
(BT)

Dz 11:5
5. Modliłem się - mówił - w mieście Jafie i w zachwyceniu ujrzałem jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego z nieba. I dotarł aż do mnie.
(BT)

Judy 1:6
6. Także Aniołów, którzy nie zachowali pierwszego stanu swego, ale opuścili mieszkanie swoje, na sąd dnia wielkiego związkami wiecznemi pod chmurą zachował.
(BG)

W podanych przekładach 'arche' zostało oddane jako:

1. urzędy - 1 raz (Łk. 12,11)
2. władza - 1 raz (Łk. 20,20)
3. zwierzchności - 3 razy (Rzym. 8,38; 1Kor. 15,24; Tyt. 3,1)
4. nadziemska władza - 6 razy (Ef. 1,21; 3,10; 6,12; Kor. 1,16; 2.10,15)
5. końce (w znaczeniu rogów płótna) - 2 razy (Dz. 10,11; 11,5)
6. pierwotny stan - 1 raz (Judy 1,6)

Twoja argumentacja odnośnie Obj.3:14 rozsypuje się na:

1. niejednoznaczności słowa arche które poza "początkiem" może oznaczać też "źródło" bądź "władcę"
2.upada we fragmentach takich jak Obj.1:8; 21:6; 22:13 gdzie słowo arche dotyczy Boga Ojca. I jeśli chcą twierdzić, że Syn ma początek, to powinni to samo powiedzieć o Ojcu. I więcej, powinni także twierdzić, że Bóg ma nie tylko początek ale i koniec gdyż jest nazwany "pierwszym i ostatnim, początkiem i końcem"
3.argument antytrynitarzy całkowicie upada na skrzętnie omijanym przez nich w tym miejscu z Iz.9:5 w którym Jezus jest nazwany Ojciem Odwiecznym .

1.Trudno o mocniejszy argument niż Iz.9:5. Skoro Jezus jest Ojcem Odwiecznym to jakże może mieć początek swego istnienia? To oczywista niedorzeczność.
2.W Ap 18 Wszechmogący Bóg jest nazwany mianem "Arche".Czy też oznacza to Jego początek ?

Erhard 

Wysłany: 2011-01-01, 13:58   

adzient, http://www.trinitarians.i...t-z-Ap-3_14.htm
http://watchtower.org.pl/jz-jezus.php

Nie przywykłem do rozmowy z kimś kto nie ma swojego zdania.Jak będziesz je miał to porozmawiamy ok? :-) Jeżeli ci panowie/panie,którzy prowadzą te strony chcieli by ze mną porozmawiać,to bym się zgodził.Tak jednak nie potrafię rozmawiać.

adzient 

Wysłany: 2011-01-01, 14:00   

Erhard napisał/a:
Gdzie to tak oddano? Na pewno nie w Biblii.ludzie mogą dywagować,ale Biblia sama siebie tłumaczy.Mi N.T wyraźnie określa znaczenie słowa Arche,i za takie je przyjmuje.

Proponuję Ci najpierw przeczytać tekst uważnie ,zastanowić się i dopiero odpowiadać. ;-)

Tekst z Ap 3,14 możesz rozumieć na dwa sposoby :
-początek stworzenia - pierwsze stworzenie
lub:
-początek stworzenia - STWARZAJĄCY.
Ostatnie rozumowanie przedstawia stwórcę jako Tego Z KTÓREGO WZIĘŁO SIĘ STWORZENIE.

Jest to tylko inne (od Twego) zrozumienie tego samego tekstu.

Poza tym ustalanie teorii o początkach Jezusa opierając się na słowie "Arche" które ma mnóstwo znaczeń i w obliczu tego ,że Pismo na innych miejscach nic nie wspomina o Jezusowych początkach jest absurdem.
Gdyby Jezus miał początek Pismo musiałoby o tym powiedzieć nam wprost kilka razy ,a nie sugerować poprzez akurat takie słowo ,które może oznaczać też ,najnormalniej, władce

Cytat:
Nie przywykłem do rozmowy z kimś kto nie ma swojego zdania.Jak będziesz je miał to porozmawiamy ok? :-) Jeżeli ci panowie/panie,którzy prowadzą te strony chcieli by ze mną porozmawiać,to bym się zgodził.Tak jednak nie potrafię rozmawiać.

W rozmowie cytuje się innych.Cóż w tym złego.
Cytaty dodałem.

Podaj teraz Swoje argumenty .
Ostatnio zmieniony przez adzient 2011-01-01, 14:02, w całości zmieniany 1 raz  

Erhard 

Wysłany: 2011-01-01, 14:01   

adzient,
Cytat:
Poza tym ustalanie teorii o początkach Jezusa opierając sięna słowie "Arche" które ma mnóstwo znaczeń i w obliczu tego ,że Pismo na innych miejscach niec nie wspomina o Jezusowych początkach jest absurdem.

Absurdem jest nie czytanie Biblii,a czytanie opracowań. :-) Chyba się ze mną zgodzisz.

Cytat:
Gdyby Jezus miał początek Pismo musiałoby o tym powiedzieć nam wprost kilka razy ,a nie sugerować poprzez akurat takie słowo ,które może oznaczać też ,najnormalniej, władce

I Tu się mylisz,nie może słowo Arche oznaczać Władcy.
Obj. 1:5- I od Jezusa Chrystusa, który jest świadkiem wiernym, pierworodnym z umarłych i władcą nad królami ziemskimi. Jemu, który miłuje nas i który wyzwolił nas z grzechów naszych przez krew swoją,
[B.W]

Słowo tu użyte to ARCHON.
Ostatnio zmieniony przez Erhard 2011-01-01, 14:05, w całości zmieniany 1 raz  

adzient 

Wysłany: 2011-01-01, 14:04   

Erhard napisał/a:
Absurdem jest nie czytanie Biblii,a czytanie opracowań. :-) Chyba się ze mną zgodzisz.

Zgadzam się. ;-)

Nie rozumiem tej aluzji.
Podałem kilkadziesiat tekstów mówiacych o zastosowaniu słowa Arche.
Ty napisałeś coś o opracowaniach.

W podanych przekładach 'arche' zostało oddane jako:

1. urzędy - 1 raz (Łk. 12,11)
2. władza - 1 raz (Łk. 20,20)
3. zwierzchności - 3 razy (Rzym. 8,38; 1Kor. 15,24; Tyt. 3,1)
4. nadziemska władza - 6 razy (Ef. 1,21; 3,10; 6,12; Kor. 1,16; 2.10,15)
5. końce (w znaczeniu rogów płótna) - 2 razy (Dz. 10,11; 11,5)
6. pierwotny stan - 1 raz (Judy 1,6)

Ty upierasz się przy wybranym kontrowersyjnym tłumaczeniu.
Dlaczego akurat przy takim ?

Więc gdzie Twoje argumenty ?

Erhard 

Wysłany: 2011-01-01, 14:07   

To nieprawdopodobne by w Obj. 3:14-A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi Ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego:
[B.W]
Jan zrobił wyjątek i użył słowa „arche” w znaczeniu władzy.

Spójrz na werset o WŁADCY-ARCHON,powyżej,pisze to także JAN.

adzient 

Wysłany: 2011-01-01, 14:08   

Erhard napisał/a:
Cytat:

I Tu się mylisz,nie może słowo Arche oznaczać Władcy.
Obj. 1:5- I od Jezusa Chrystusa, który jest świadkiem wiernym, pierworodnym z umarłych i władcą nad królami ziemskimi. Jemu, który miłuje nas i który wyzwolił nas z grzechów naszych przez krew swoją,
[B.W]

Słowo tu użyte to ARCHON.

Tu jest takie ,a tu inne.
To jest argument ???
Toż słowniki posiadają po kilka podobnych znaczeń.

adzient 

Wysłany: 2011-01-01, 14:10   

Erhard napisał/a:
To nieprawdopodobne by w Obj. 3:14-A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi Ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego:
[B.W]
Jan zrobił wyjątek i użył słowa „arche” w znaczeniu władzy.

Spójrz na werset o WŁADCY-ARCHON,powyżej,pisze to także JAN.

Czyli ten sam Jan użył słowa arche w znaczeniu początek wobec Jahwe Wszechmogącego w Ap 1,8 ???

Powtarzam .Słowa mogą by różnie dobierane nawet przez tego samego autora.Nie ma znaczenia tu autor lecz względy gramatyczne.
Arche może być władca wtedy Jezus byłby władcą stworzenia ,a nie stworzoną istotą ,o czym Pismo nie wspomina.
Ostatnio zmieniony przez adzient 2011-01-01, 14:11, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu