Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jeden pośrednik
Autor Wiadomość
zielony2 
Recenzent

Wysłany: 2009-12-28, 15:01   

Yarpen, traktuj mnie poważnie jeśli łaska..

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2009-12-28, 15:22   

Traktuję Cię poważnie. Zaczynamy rozmowę od nowa, czy brniemy dalej w tym co mamy? Jak od nowa, to dwa podstawowe punkty KKK:

480 Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem w jedności swojej Osoby Boskiej; z tej racji jest On jedynym Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi.

956 Wstawiennictwo świętych. "Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą"

Potem zaś, w ich świetle, możemy porozmawiać dalej np. o wezwaniu "Pośredniczko nasza" z modlitwy "Pod Twoją obronę...".

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

zielony2 
Recenzent

Wysłany: 2009-12-28, 15:24   

niestety znikam z netu (więc do jutra)
ale żeby ukierunkować
katechizm jest że tak powiem nowy
(to co nazywam na własny użytek modernizmem katolickim)
a ta modlitwa nowa nie jest

zielony2 
Recenzent

Wysłany: 2009-12-29, 08:54   

Yarpen, jak napisałem wcześniej, Kanonych KKK to rzecz nowa,
ten przez ciebie cytowany ma raptem 17 lat,
poprzedni miał czterysta kilkadziesiąt,
a ta modlitwa ma w pierwotnej wersji 17 wieków.
Rozumiesz co mam na myśli?

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2009-12-29, 09:31   

Owszem. Tylko, że po pierwsze treść tej modlitwy przez lata podlegała zmianom, natomiast po drugie, nie zakładajmy, że ludzie ze starożytności czy średniowiecza to ślepcy, którzy nie dostrzegali 1 Tym 2,5.

Nawiasem mówiąc, to polecam Ci encyklikę Ad Diem Illum Piusa IX z 2 lutego 1904 r,, gdzie jest omówiona kwestia pośrednictwa Maryi.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

zielony2 
Recenzent

Wysłany: 2009-12-29, 10:32   

Yarpen
powołujesz sie na encyklikę, a mi chodzi o źródła (a nie, niedawne wydarzenia czy pisma)
inna rzecz, że nie potrafiłem odnaleźć tej encykliki po polsku
przeczytałem po angielsku (mogłem utracić jakieś tam niuanse)
http://www.vatican.va/hol...issimum_en.html
no ale i tutaj widzę problem, podstawy zbudowania encykliki:
1. Niepokalana Dziewica
2. W pierwszej chwili poczęcia była wolna od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego (PIUS IX)

Dziwny dosyć cytat "Her time is near at hand, and her days shall not be prolonged. For the Lord will have mercy on Jacob and will choose one out of Israel" ( Isaias xiv., 1)
Początek nie istnieje ani w żadnym polskim tłumaczeniu (Jej czas jest pod ręką, a jego dni nie będą przedłużone.)
Cytat:
For if to Mary it was truly said: "Blessed art thou who hast believed because in thee shall be fulfilled the things that have been told thee by the Lord" ( Luke i., 45); or in other words, that she would conceive and bring forth the Son of God and if she did receive in her breast Him who is by nature Truth itself in order that "He, generated in a new order and with a new nativity, though invisible in Himself, might become visible in our flesh" (St. Leo the Great, Ser. 2, De Nativ. Dom .): the Son of God made man, being the "author and consummator of our faith"; it surely follows that His Mother most holy should be recognized as participating in the divine mysteries and as being in a manner the guardian of them, and that upon her as upon a foundation, the noblest after Christ, rises the edifice of the faith of all centuries.

dla mnie (sceptyka) to jak czystej wody manipulacja
powoływanie sie na cytat, nie mający żadnych związków z tematem i radosne, twórcze wariacje na temat
Could not God have given us, in another way than through the Virgin the Redeemer of the human race and the Founder of the Faith? But, since Divine Providence has been pleased that we should have the Man-God through Mary, who conceived Him by the Holy Ghost and bore Him in her breast, it only remains for us to receive Christ from the hands of Mary.
kontynuuje poniżej:
ale gdzie Bóg miał tak powiedzieć? wszak w żadnym z testamentów nie ma na ten temat ani słowa...
Adam, the father of mankind, looked to Mary crushing the serpent's head, and he dried the tears that the malediction had brought into his eyes.
czyli Adam widział Maryje miażdżącą głowę węża? (czyli preegzystencja Maryi?)
dalej jest jeszcze gorzej

nie zrozum mnie źle, tak jak podobała mi się Pascendi Dominici Gregis
(wiele mądrych ponadczasowych i nie tylko katolickich myśli) tak z przekazem Ad Diem Illum, zgodzić się nie potrafię (przyznam nie znałem tej encykliki wcześniej, tylko z opisów), wcześniej nie miałem o niej zdania, teraz niestety już mam i nie jest ono dobre, że pozwolę sobie na subtelność sformułowań

amiko

Wyznanie: Słowianin
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2009-12-29, 11:32   

Cytat:
1Tm 2:5 Bg "Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus."

Fragment zdania " jest ...człowiek Chrystus Jezus" jest nieprawdziwy.Kim jest człowiek?
Chrystus zawsze był świadomy,że jako Ja Jestem jest Synem Bożym,co wielokrotnie powtarzał.

Cytat:
480 Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem w jedności swojej Osoby Boskiej; z tej racji jest On jedynym Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi.

KKK 480 jest też nieprawdą.KK dokonał świadomie "przerobienia"Syna Bożego Chrystusa na mitycznego Bogo-człowieka Jezusa Chrystusa.

Co do innych pośredników proszę pisać w innym temacie.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

zielony2 
Recenzent

Wysłany: 2009-12-29, 11:57   

wybacz Aniołku
ale
"Ja Jestem jest Synem Bożym" takich słów nie spotkałem w biblii
sugerujesz ze Jezus nie był człowiekiem?
czymś jesteś w stanie taki pogląd uzasadnić?

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-12-29, 16:42   Re: Jeden pośrednik

Yarpen Zirgin napisał/a:
nike napisał/a:
A co z Jezusem? Jako jedynym pośrednikiem?

1Tm 2:5 Bg "Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus."

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-2.htm

To mówi KRK, a co mówi Biblia? Tylko JHWH jest prawdziwym BOGIEM, o czym pisałem już w temacie: Czy istnieją inni BOGOWIE, poza BOGIEM JHWH?

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-12-29, 19:37   

zielony2 napisał/a:
wybacz Aniołku
ale

EMET:
"zaufał Bogu; niech On go teraz wyratuje, jeśli jest Mu potrzebny, powiedział bowiem: 'Jestem Synem Bożym' "." -- wg Mateusza 27:43. Interlinia Vocatio: "Boga jestem synem.".
"wy mówicie do mnie, którego Ojciec uświęcił i posłał na świat: 'Bluźnisz', ponieważ powiedziałem: Jestem Synem Bożym?" -- wg Jana 10:36. Interlinia Vocatio: "bo powiedziałem: Synem — Boga jestem?".

Są też i inne tego typu wypowiedzi, np.: wg Mateusza 16:16; wg Łukasza 22:70; wg Jana 1:34; 11:27; 19:7; 20:31; 1 Jana 4:15 i wiele innych.

Stephanos, ps. EMET

amiko

Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2009-12-29, 21:07   

zielony2 napisał/a:
wybacz Aniołku
ale

Mar.14,61...Czy Ty jesteś Chrystus, Syn Błogosławione­go»? (62)Jezus odpowiedział: "Ja jestem".
Łuk.21,8... Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będę mówić: „Ja jestem” ..
Łk 22,70 ...Więc Ty jesteś Synem Bożym? On zaś im odpowiedział: "Tak, jak mówicie. "Ja jestem" Nim.

Prawidłowym imieniem Pierworodnego Syna Bożego jest Ja Jestem-Chrystus,a nie Jezus,czy Jezus Chrystus.

Dlatego prawidłowym tłumaczeniem Hebr.12,9 jest

Ja Jestem-Chrystus,wczoraj i dziś,ten sam i na wieki.

Jezus był człowiekiem.Sam Chrystus określał go jako Syna Człowieczego.Podczas swojego wcielenia na Ziemi,Syn Boży Ja Jestem-Chrystus,jako nieśmiertelny Duch przebywał w Jezusie jako śmiertelnym fizycznym ciele.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

zielony2 
Recenzent

Wysłany: 2009-12-30, 08:24   

czyli jednak był człowiekiem, a to miło, miło..

amiko

Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2009-12-30, 08:56   

zielony2 napisał/a:
czyli jednak był człowiekiem, a to miło, miło..

Jezus był człowiekiem,Synem Człowieczym Marii i Józefa,fizycznym ciałem pozbawionym świadomości,w którym przebywał jako Duch Syn Boży Ja Jestem-Chrystus.On wykonał Nowe Przymierze w Duchu Chrystusowym,dlatego wszyscy powinniśmy być mu za to wdzięczni.

zielony2 
Recenzent

Wysłany: 2009-12-30, 09:45   

wg Żydów Mesjaszem i synem Boga (chociaż nie Bogiem) stał się podczas ochrzczenia przez Jana (do tej pory miałby być ciałem bez świadomości?)

amiko

Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2009-12-30, 11:09   

zielony2 napisał/a:
wg Żydów Mesjaszem i synem Boga (chociaż nie Bogiem) stał się podczas ochrzczenia przez Jana (do tej pory miałby być ciałem bez świadomości?)

Żydzi jeśli dobrze pamiętam nie uznają NT,a w nim wyraźnie pisze :

- o preegzystencji Chrystusa,
-że jako duchy ludzkie też jesteśmy Córkami i Synami Bożymi,w duchu braćmi i siostrami Chrystusa,
-Chrystus jest jednak Pierworodnym Synem Bożym,
-jest człowiek wewnętrzny-niebiański i zewnętrzny-ziemski.

Zapewne wierzysz w preegzystencję Chrystusa i Jego wcielenie się w Jezusa jako fizyczne ciało.

Odpowiedz do tematu