Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
jedynie słuszny
Autor Wiadomość
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2010-01-18, 13:46   

Yarpen Zirgin napisał/a:
krzych67 napisał/a:
To są interpretacje, a nie Biblia.

A gdzie ty masz interpretację podkreślonych fragmentach 480 i 956 punktu na temat tego, kto jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi?
Z tego co widzę, to jest to przepisany tekst z 1 Tym 2,5.

krzych67 napisał/a:
P.s. Nie pomyliłeś czasem forów?
To jest forum biblijne a nie katechizmowe.

Krzych, a może jednak przeczytasz te dwa fragmenty KKK i zastanowisz się nad tym, że brzmią nieco inaczej niż to, co według Ciebie nauczamy w KK?

Oczywistym jest, że te zacytowane fragmenty z cczyjegoś tam katechizmu czyli nauczania pozabiblijnego, nie są żadnym argumentem, pomijając już zupełnie fakt, że Jezus nie jest Bogiem. Gdyż sam On Jezus mówił:
Jan 10:34 37 "Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście? Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone), do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?"
Mówił także:
Jan 17,3: "A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś."
A jego naśladowca pisał:
I Kor. 8,5-6: "Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy."
Również brat rodzony Jezus pisał:
Judy 1,25: "Jedynemu Bogu, Zbawicielowi naszemu przez Jezusa Chrystusa (...)."

A tym Jedynym Bogiem jest:
wg Izajasza:
Iz 64:7 „A jednak, JHWH, Tyś naszym Ojcem. Myśmy gliną, a Ty naszym twórcą. Dziełem rąk Twoich jesteśmy my wszyscy”
wg Piotra:
1Piotr 1:3 „Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa"
który jest takze Bogiem samego Jezusa będącego na ziemi:
Jan 20,17: "(...) Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego."
jak i zmartwychwstałego:
Ap 3:12 „Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię.”
dla którego Bóg Ojciec JHWH jest dużo większy od Niego-Jezusa:
Jan 14,28: "(...) Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż ja."
1Kor 11:3 "Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa - Bóg."
O czym i wieki wczesniej JHWH uczył, że w człowieku nie będzie Jego natura przebywac:
4 Moj 23:19 "Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował. Czy On powiada, a nie czyni, I mówi, a nie spełnia?"

itd. itp.

A co katechizmy mówią o tych wersetach?

krzych67 

Wysłany: 2010-01-18, 14:34   

Boję się o tych "nauczycieli" którzy napisali KKK.

Ga 1:8
8. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!
(BT)

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2010-01-18, 14:48   

krzych67 napisał/a:
35 lat byłem katolikiem i wiem pamiętam dobrze co się mówiło w kościele. Pamiętam dobrze obraz z Piotrem z kluczami siedzącym na obłoku.
Nijak ma się do tego, o co mi podajesz w KKK.

A ja jestem od 32 i jakoś uczono mnie tego, co jest w KKK.

krzych67 napisał/a:
Podałem werset z Biblii, który mówi jasno i nie potrzebna jest interpretacja. jeśli jest napisane "jeden" to znaczy, że jeden.

A ja ci podałem dwa cytaty z KKK, w których to nauczanie powtórzono. :-)

krzych67 napisał/a:
Biblia mówi, że Jezus jest jednym pośrednikiem a KKK twierdzi, że jest cały łańcuch pośredniczący.

Tak? To może wskażesz mi punkty z KKK, które mówią o "łańcuchu pośredniczącym", bo te zacytowane przeze mnie jednak twierdzą, że jest jeden pośrednik.

krzych67 napisał/a:
Poruszyłem ten temat i oczekuję argumentów biblijnych a nie KKK.

Perfekt, tylko najpierw przyjmij do wiadomości, czego nauczamy w Kościele Katolickim, bo o Twoich wyobrażeniach nie mam czasu rozmawiać.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2010-01-18, 15:07   

A nie mówiłem?

krzych67 

Wysłany: 2010-01-18, 15:27   

izraelita napisał/a:
A nie mówiłem?

Masz rację.
Czerwony X, to przydatna rzecz.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2010-01-18, 15:33   

No tak, jak fakty nie pasują do przyjętych teorii, to tym gorzej dla faktów i trzeba je zignorować. :-D

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

krzych67 

Wysłany: 2010-01-18, 18:44   

W książce ks. M.Malińskiego pt. "Po co są sakramenty" czytamy na str. 290 w przypisach: "Chrzest w Nowym Testamencie był nawróceniem (Mar. l ,4; Dz. Ap.2,38), darowaniem grzechów (Mar.l,4; Dz.Ap.22,16), dopuszczeniem do społeczności Kościoła (Dz.Ap.2,41-47). Był chrztem w imię Jezusa (Dz.Ap.2,38; 8,16; 10,48; 19,5). Później w imię Trójcy Świętej (Mat.28,19).
Czy nie jest zastanawiające, dlaczego formuła trynitarna została wprowadzona później ? Logiczne jest, że chrzest w imię Trójcy musiał ukształtować się dopiero wtedy, gdy powstał dogmat o Trójcy Świętej. Dogmat ten został uroczyście zatwierdzony na soborach w Nicei i Konstantynopolu (325 r. i 382 r.) - por. "Słownik mitów i tradycji kultury" PIW, Warszawa 1985, hasło TRÓJCA, str. 1204. Zatem dopiero od IV wieku może być mowa o chrzcie trynitarnym. Wcześniej musiał być praktykowany chrzest biblijny. Potwierdzają to poniższe teksty z Nowego Testamentu:
"A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego" (Dz.Ap.2,38). "Byli tylko ochrzczeni w imię Pana Jezusa" (Dz. Ap.8,16). "I rozkazał ich ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa" (Dz. Ap. 10,48). "A gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa" (Dz. Ap. 19,5).

Spójrzmy na wypowiedź krytyków biblijnych i świadectwa historyczne. Umożliwi nam to stwierdzenie, czy Pan Jezus w ostatnim poleceniu nakazał coś, czego nie praktykowali apostołowie, jak również pozwoli dowiedzieć się, kiedy formuła trynitarna zakradła się do kanonu Nowego Testamentu. Encyklopedia Katolicka KUL. tom III, hasło "Chrzest" str.354:
"Obecnie teologowie biblijni przyjmują, że formuła trynitama ma charakter redakcyjny, stanowi odbicie praktyki Kościoła pierwotnego. Jezus chciał najprawdopodobniej zaznaczyć jedynie: Udzielajcie im chrztu w imię moje, tzn. na mój rozkaz, z mojej mocy, by odróżnić swój chrzest od chrztu Jana Chrzciciela."
Czyż nie zastanawiające jest, że Encyklopedia Katolicka stwierdza, że formuła ma chcrakter redakcyjny? Przecież to wyraźnie świadczy o dopisaniu jego przez kogoś przepisującego rękopisy.

Nasuwa się więc pytanie: czy z tzw. "zmianą redakcyjną" (jak określa j ą Encyklopedia Katolicka KUL), z której wywodzi się późniejsza trynitarna praktyka chrztu, nie jest podobnie jak z jawnie sfałszowanym tekstem l J.5,7 ?
Przypis do tego tekstu w Biblii Tysiąclecia mówi nam bowiem, że Wulgata (łaciński przekład Pisma Świętego) rozszerza ten werset o słowa: "W niebie Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są". Słów tych, jak dalej stwierdza przypis, brak w najstarszych rękopisach greckich i w najstarszych przekładach. Stanowiły one marginesową glossę, później w niektórych kodeksach włączoną do tekstu. Włączenie ich do tekstu świadczy o świadomej ludzkiej manipulacji, dążącej za wszelką cenę do wprowadzania dogmatu o Trójcy w kanon Pisma Świętego.
Jestem pewien, że już w tej chwili naukowcy z KUL zrobili by taki dopisek w wersecie z Mateusza. Tam są światli ludzie. (czytałem kiedyś prace dyplomowe z KUL - czapki z głów...) No ale rzecz jasna, że na to nie pozwoli nieomylny papież, bo co to, to nie...

krzych67 

Wysłany: 2010-01-18, 19:20   

Jeszcze jedno znalazłem.
Euzebiusz, który spisywał swoją "Historię Kościoła" przed Soborem Niceiskim, nie znał nakazu chrztu w trzy imiona, a nawet polecenie Mat.28,19 cytuje jako odnoszące do zwiastowania, a nie do chrztu.
Nawet Atanazy, który w IV wieku próbował dowodzić z pism świętych, iż istnieje tzw. Trójca Święta, nie powołuje się na ten tekst ("Pisma starochrześcijańskich pisarzy", tom XXI, "Atanazy - Apologie", ATK Warszawal 979). Musiał więc wówczas teks ten brzmieć inaczej (być może tak, jak relacjonuje nam Euzebiusz). Atanazy nie ominąłby takiej "argumentacji", zwłaszcza że wyszukiwał on temu podobne miejsca w Biblii i interpretował je w ujęciu przyjętej przez siebie dogmatyki.

Był kiedyś w Kościele Katolickim wyraźny zakaz czytania Pisma Świętego. Przytoczę w tej chwili fragment książki księdza Karpeckiego pt. "Różnice wyznaniowe" na stronie 46 do 48; Warszawia 1961. Pisze on następującą rzecz: "Papież Grzegorz VII oświadczył królowi Czeskiemu - Panu Bogu upodobało się i podoba się jeszcze dziś, żeby Pismo Święte pozostało nieznane, ażeby ludzi do błędów nie przywodziło"

Sobór w Tuluzie w 1229 roku wydał pierwszy zakaz czytania Biblii. Papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii wogóle. Papież Innocenty XI, Klemens XI i Klemens XIII zakazywali ludowi czytania Biblii. Grzegorz XVI nazwał Towarzystwa Biblijne powszechną zarazą, a Pius IX nazwał Biblię "trucizną". 25 stycznia 1897 roku papież Leon XIII wydał wykaz ksiąg zakazanych, indeks Librorum Prohibitorum, a w nim figuruje również Biblia.

Ot "nauczyciele" którzy przekazywali sobie "klucze Piotra" ;-)
Złodzieje :cry:

and 

Wysłany: 2010-01-18, 19:43   

zakaz powinien być utrzymany, bo przywodzi do błędów ludzi niewykształconych.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2010-01-18, 19:52   

krzych67 napisał/a:
Czy nie jest zastanawiające, dlaczego formuła trynitarna została wprowadzona później ?

Didache, I wiek n.e.:
1. Co do chrztu, to udzielajcie go w taki oto sposób: Powtórzywszy najpierw wszystko powyższe, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego w wodzie żywej. 2. Jeśli nie masz wody żywej, chrzcij w innej, jeśli nie możesz w zimnej, chrzcij w ciepłej. 3. Jeśli brak ci jednej, i drugiej, polej głowę trzy razy wodą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2010-01-18, 19:54   

krzych67 napisał/a:
Sobór w Tuluzie w 1229 roku wydał pierwszy zakaz czytania Biblii.

Nie było takiego soboru.

krzych67 napisał/a:
25 stycznia 1897 roku papież Leon XIII wydał wykaz ksiąg zakazanych, indeks Librorum Prohibitorum, a w nim figuruje również Biblia.

Zapomniałeś dodać: "w protestanckich przekładach".

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2010-01-18, 20:06   

Yarpen Zirgin napisał/a:
krzych67 napisał/a:
Czy nie jest zastanawiające, dlaczego formuła trynitarna została wprowadzona później ?

Didache, I wiek n.e.:
1. Co do chrztu, to udzielajcie go w taki oto sposób: Powtórzywszy najpierw wszystko powyższe, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego w wodzie żywej. 2. Jeśli nie masz wody żywej, chrzcij w innej, jeśli nie możesz w zimnej, chrzcij w ciepłej. 3. Jeśli brak ci jednej, i drugiej, polej głowę trzy razy wodą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Najstarszy zachowany egzemplarz Didache to z którego wieku pochodzi? Hę...
Z pierwszego wieku może?

A może z drugiego?
Sfałszować można było Słowo Boże to chyba Didache tym bardziej - nieprawdaż?

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2010-01-18, 20:07   

and napisał/a:
zakaz powinien być utrzymany, bo przywodzi do błędów ludzi niewykształconych.

Rzeczywiście masz rację - mądre słowa.

A szubienica/ stos gdzie są?
Za rogiem?

Bobo 

Wysłany: 2010-01-18, 20:16   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Zapomniałeś dodać: "w protestanckich przekładach".

Zabroniono czytac wszystkich przekładów akatolickich a nawet katolickich jesli nie mają aprobaty biskupa lub samego Rzymu.
KK pozwalał czytać tylko wydania katolickie Z KOMENTARZAMI katolickimi. Inne wydania protestanckie (Towarzystwa Biblijne) były potępione przez poprzedników Leona XIII.

Jakby kogoś interesowały źródła to...
Wł. Szczepański "Nowy Indeks ksiąg zakazanych oraz jego uzasadnienie, dzieje i nowe prawo" Kraków 1903
Ciekawe, że na pierwszej stronie widnieją pieczątki jakiejś kościelnej biblioteki z napisem: NIE POŻYCZA SIĘ.

Bobo

krzych67 

Wysłany: 2010-01-18, 20:23   

Izraelita!
Wiesz co usłyszałem od doktoranta na KUL-u, gdy zapytałem go, czemu o tym nie mówią księża na parafiach? (pytałem bo praca dyplomowa była zadziwiająco zgodna z Biblią)
Otóż, co usłyszałem:
"To nie jest dla parafii. Serca starych babek by nie wytrzymały tego. To nie jest dla ludu."

Odpowiedz do tematu