Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Księga Przypowieści Salomona.
Autor Wiadomość
agneess 


Wyznanie: Protestantka(KBWCH)
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 652
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2006-06-11, 21:46   Księga Przypowieści Salomona.

Cel Słowa - Kierowanie życiem.
Podstawowy tekst: 9:10

Główna myśl: Pobożność jest bardzo praktyczna
.

Ta księga nazywa się w greckim przekładzie "Paroimiai", w Wulgacie - "Proverbia"; ojcowie Wschodniego i Zachodniego kościoła nazwali ją mądrością. Podstawa księgi - wypowiedzi, przypisywane jej twórcy Salomonowi, z dodaniem myśli innych mędrców. Wszystkie te przypowieści, według tradycji, zostały zebrane i zapisane za panowania króla Hiskiasza. Od ludowych przysłów te wypowiedzi lub przypowieści różnią się tym, że pierwsze są materialne, a ostatnie duchowe. Mają one swoją podstawę w Pięcioksięgu Mojżesza i dlatego mogą służyć jako zasada postępowania dla ludu Bożego. Wszystkie one odnoszą się do naturalnego życia ludzkiego w całej jego różnorodności, ucząc prawidłowo rozsądzać fakty i prawidłowo postępować. Mądrością w księdze nazwano cnotę, głupotą - wszelki grzech. Mówiąc inaczej, jako mądrość można rozumieć Pana Jezusa - Boży Głos, Który dał początek wszystkiemu, co istnieje (Jan.1:1- 3; Kol.1:17). W księdze Przypowieści, jak i w filozofii, widać dążenie do zrozumienia istoty i praw wszystkiego, co zawarte jest w naturze i moralnym życiu człowieka. To dążenie w szczególności należy do Salomona i jego czasów, gdy obcowanie z kulturą innych narodów rozszerzyło światopogląd Izraela. Charakterystyczne jest to, że współcześni Salomonowi i późniejsi myśliciele utożsamiali mądrość z bojaźnią Bożą; dla nich mądrość była nierozłączna od religii, rozumianej w szerokim, ogólnoludzkim znaczeniu jako stosunek człowieka do Boga.

Treść: Wyjaśnienie celu zbioru przypowieści: pouczenie młodych. Konieczność szukania mądrości. Życzliwy i przyjazny stosunek do bliźniego. Droga cnotliwych i droga bezbożnictwa. Przestroga przed pokuszeniem rozwiązłości i przed zadłużeniem. Potępienie lenistwa, przewrotności, pychy, kłótliwości. Od rozdziału 10 do 22 - wypowiedzi przypisywane Salomonowi; rozdziały 22, 24, 34 - "słowa mędrców". Rozdziały od 25 do 29 ponownie Salomona; rozdz. 30 i 31 - wypowiedzi Agura i Lemuela
 
 
 
tessa

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4094
Wysłany: 2006-06-30, 12:01   

Trzej mówcy Księgi Przysłów : Salomon,Agur i Lemuel.Pierwszy z nich król Salomon syn Dawida króla Izraela modlił się do Jehowy o "mądrość i wiedzę " by móc sądzić "ten wielki lud".Jehowa go wysłuchał i dał mu wiedzę ,a także "serce mądre i odznaczające się zrozumieniem". II Kronik 1:10-12 ,I Królów 3:12,4:30,31 :crazy:
Część z "tysiąca przysłów " Salomona zapisano w biblijnej księdze Przysłów.Ponieważ była to mądrość którą "Bóg wlożył w jego serce" więc studiując tą księgę poznajemy mądrość samego Stwórcy.I Królów 10:23,24
Ciekawy jest też styl tej księgi,typowy dla poezji hebrajskiej.Układ ten polega na tworzeniu rytmicznych członów zawierających równoległe myśli lub pojęcia .Owa rytmiczność potęguje siłę oddziaływania ,oraz piękno wyrażonych myśli.Mogą być one bliskoznaczne lub przeciwstawne ,a pararelne ich zestawienie służy ich rozwinięciu ,wzbogaceniu lub uściśleniu.
Przykłady paraleizmów można znależć w Przysłów 11:25, 16:18,18:15
A Przykłady paralelizmów przeciwstawnych w Przysłów 10:7, 30 12:25, 13:25 15:8
W tekście hebrajskim Przysłów 31:10-31 każdy z 22 wersetów rozpoczyna się kolejną literą alfabetu hebrajskiego .Układ ten zwany akrostychem występuje też w niektórych psalmach.
 
 
Seboos_xavera
Gość
Wysłany: 2006-07-11, 09:56   

Pisarze: Salomon, Agur, Lemuel
msc spisania: Jerozolima
spisywanie zakończono: ok 717 pne
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10