Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Kłamstwo"
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 246 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11179
Wysłany: 2010-07-04, 12:14   "Kłamstwo"

EMET:
Oto wyjątki z 'Leksykonu ŚJ' --

"KŁAMSTWO. Przeciwieństwo prawdy. Na ogół polega na podaniu fałszywej informacji komuś, kto ma prawo znać prawdę, w dodatku z zamiarem oszukania go albo zaszkodzenia jemu samemu lub innej osobie. Kłamstwo niekoniecznie musi mieć postać słowną. Nieraz wyraża się również w czynie; ktoś np. może prowadzić podwójne, zakłamane życie. Hebrajski czasownik kryjący w sobie myśl o mówieniu nieprawdy brzmi kazáw (Przysłów 14:5). Inny czasownik, szakár, znaczy „sprzeniewierzać się, oszukiwać”, a jego forma rzeczownikowa bywa oddawana przez „kłamstwo; ułudę; fałsz” (Kapłańska 19:11, 12; Psalm 33:17; 44:17/18/; Izajasza 57:4). Wyraz szaw’, niekiedy tłumaczony jako „nieprawda; fałsz”, w zasadzie nawiązuje do czegoś bezwartościowego, próżnego, daremnego (Powtórzonego Prawa 5:20; Psalm 12:2/3/; 60:11/13/; 89:47/48/; Zachariasza 10:2). Hebrajski czasownik kachász („zwodzić”) najwyraźniej znaczy przede wszystkim „rozczarować” (Kapłańska 19:11; Ozeasza 9:2). Z kolei greckie określenie pseúdos i wyrazy pokrewne odnoszą się do kłamstwa i fałszu.

[...]

Jednakże ludzie, którzy chwilowo ulegli pokusie wypowiedzenia kłamstwa, nie stają się automatycznie winni niewybaczalnego grzechu. Na przykładzie Piotra, który trzykrotnie zaparł się Jezusa, wyraźnie widać, że gdy ktoś się zdobędzie na szczerą skruchę, Bóg mu przebaczy (wg Mateusza 26:69-75).

Wprawdzie Biblia stanowczo potępia złośliwe kłamstwa, ale to nie znaczy, jakoby człowiek miał obowiązek wyjawiania faktów osobom nieupoważnionym. Jezus Chrystus radził: „Nie dawajcie psom tego, co święte, ani nie rzucajcie swych pereł przed świnie, żeby ich czasem nie podeptały nogami, a obróciwszy się, nie poszarpały was” (wg Mateusza 7:6). Dlatego też w pewnych okolicznościach sam powstrzymywał się od podania pełnej informacji lub bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, gdy to mogłoby niepotrzebnie wyrządzić szkody (wg Mateusza 15:1-6; 21:23-27; wg Jana 7:3-10). Niewątpliwie w tym właśnie świetle trzeba rozpatrywać zachowanie Abrahama, Izaaka, Rachab czy Elizeusza, którzy nie wyjawili wszystkich szczegółów osobnikom niebędącym czcicielami Jehowy albo wręcz ich zmylili (Rodzaju 12:10-19; rozdz. 20; 26:1-10; Jozuego 2:1-6; Jakuba 2:25; 2 Królów 6:11-23)." -- Tom I, strona 1104/1105.
Uwaga: Notacja - /.../ - przy numeracji wersetu w Psalmach - ode mnie, E.

O 'szerzeniu kłamstw' mamy np. w: Przysłów 6:19; 14:5, 25; 19:5, 9.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 42
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15750
Wysłany: 2010-07-04, 12:55   

Krótko i treściwie:

kłamstwo
«twierdzenie niezgodne z rzeczywistością, mające wprowadzić kogoś w błąd»
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-07-04, 18:25   

Czy rzeczywiście Bóg powiedział?

czy rzeczywiście szatan skłamał? Powiedział prawdę - stali się tacy jak Bóg - szatan wprowadził zamieszanie w umysłach dzieci Boga. Przecież gdy zjedli nie umarli. I do dziś mu wierzą...
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Małgorzata 

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 03 Lip 2010
Posty: 16
Wysłany: 2010-07-04, 19:00   

Anowi napisał/a:
Przecież gdy zjedli nie umarli.


Umarli - stracili bliską relację z Bogiem, przestali widzieć oczami duchowymi ( za to "wyostrzył im się wzrok fizyczny" - zobaczyli, że są nadzy ). W momencie nieposłuszeństwa umarli duchowo.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2011-07-02, 09:44   

Szatan nie mówi prawdy, jest też nazwany ojcem kłamstwa. Mówi od siebie czyli kłamie.
Rozumiem, iż "znający dobro i zło" w sensie szatana oznacza w innym kontekście Bożym co innego. Tylko nazwa, tylko z nazwy stali się jak Bóg, dla szatana to było celem; by wyglądało na to, by pretendowano do tytułu Bóg a nic nie brano z Jego charakteru. I to się stało, nazwa się przyjęła, zakłamanie się też rozwinęło, i w nim mogliby sięgnąć po życie wieczne- ale temu Bóg się przeciwstawił. Póki jeszcze mógł, bo człowiek nie miał jeszcze życia wiecznego. Te dwie rzeczy się wykluczają: grzech i życie wieczne. Usunie grzech- może mieć życie wieczne, w praktyce po powrocie do Boga. To wszystko dano nam obrazowo, szatan nie jest zwierzęciem, życie duchowe to nie owoc z drzewa, ogień to nie bariera do raju.
Kłamstwo się Bogu nie podoba, począwszy od pierwszego kłamstwa.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-01-04, 18:10   szerokość pojęcia "poznanie"

Dodam tutaj takie przemyślenia:
szatan chcąc okłamać człowieka obiecał im że jak zerwą zakazany owoc będą jak Bóg znający dobro i zło. To co miał na myśli a przede wszystkim jak chciał zdegradować Boga, to intencja wtłoczenia kłamstwa, że człowiek może dorównać Bogu pod względem wiedzy nt. dobra i zła, tymczasem ten rodzaj poznania stał się inny, bo Bóg znał dobro jedynie teoretycznie a człowiek poprzez nieposłuszeństwo uczynił zło, więc je poznał w sensie praktycznym. Różnica nie jest subtelna, różnica jest ogromna. Co prawda Bóg wyraził się podobnym językiem o tej sprawie: oto człowiek stał się jak my, znający dobro i zło, ale jest to prawdą w sensie poznania dobra i zła w teorii, także w poznaniu "jak to działa". Oznacza to w skrajnym przypadku tyle co fakt, że człowiek przed wydarzeniem zerwania owocu nie miał kontaktu ze złymi istotami które by na jego oczach czyniły zło jawnie. Jedynie wiedziałby, że "złym" jest nieposłuszeństwo Bogu ze słyszenia. Diabeł zadziałał przez zaskoczenie i kłamstwo. Bóg nie musiał tego komentować iż człowiek poznał zło praktycznie, to jest oczywiste a właśnie za to spotkały go złe konsekwencje.
Gdyby człowiek nie wiedział o zakazie i zerwał owoc z drzewa poznania dobra i zła, uległ by słowu kłamstwa ale nie można by mu za to przypisać winy, pytanie szatana :czy rzeczywiście Bóg powiedział... (zakaz)? mogłoby Ewie pomóc czyniąc intencje węża dobrymi. Wtedy przejęcie kłamstwa przez człowieka jako prawdę zrównałoby go ze zwierzętami niepotrafiącymi tak rozróżniać. I gdyby wtedy Ewa powiedziała Adamowi że może zerwać ten owoc, nie kłamałaby i gdyby powiedziała że warto, to choć nie warto, to i tak nie skłamałaby a powiedziałaby nieprawdę. Tak ja rozumiem różnice w poznaniu zła, kłamstwa a nieprawdy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82amstwo

szatan zawsze kłamie, my przede wszystkim jeśli już to wypowiadamy kłamstwa czyli mówimy nieprawdę natomiast również kłamiemy o ile świadomie wprowadzamy w błąd. Różnica nie jest subtelna. Jeśli komuś powiemy by poszedł w przepaść wiedząc o tym a nie wiedząc (bo niespodziewaliśmy się jej, że tam będzie) to jest to ogromna różnica, podobnie jak z wiedzą o zapałkach u dziecka. Ono się bawi a nie wywołuje pożaru świadomie.
Adam wiedział co robi, poszedł na współpracę ze złem. To że został okłamany to go nie usprawiedliwia. Widział fałsz, niezgodność wypowiedzi Boga i szatana, i zdradził Boga sprzymierzając z diabłem. Można powiedzieć że rozpoznał kłamstwo ale mu się ono spodobało, otrzymał coś więcej niż wystarczało mu... ale utracił coś w tym momencie cennego, prawdę- harmonię ze Stwórcą.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Michał Strzelec 


Wiek: 34
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 14
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-01-16, 18:02   

Kłamstwo to przekręcona Prawda. Skoro Prawdą jest tylko Boże Słowo, to kłamstwem jest przekręcone Boże Słowo.

Jakie jest najgorsze kłamstwo? 99,99% prawdy. Wystarczy 00,01% kłamstwa i już mamy najgorsze kłamstwo jakie istnieje. Wystarczy coś dodać lub ująć ze Słowa Bożego i już mamy kłamstwo.

Skoro biel jest prawdą i pierwotnym kolorem, tym pierwszym i podstawowym. To co jest kolorem kłamstwa? Czerń? Tak i nie. Czerń jest kolorem kłamstwa. Szarość jest kolorem najgorszego kłamstwa.

Cytat:
Obj22,18 Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze;19. A jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze.
_________________
Być tak jak Jezus
Być tak jak Jezus
Tu na ziemi chcę być jak On
W całej podróży z ziemi do Chwały
Pragnę jedynie być tak jak ON
AMEN!
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-01-16, 19:02   

Michał Strzelec, a zieleń kolorem nadziei i co z tego ?
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Michał Strzelec 


Wiek: 34
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 14
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-01-16, 19:20   

Nic. To tylko dla lepszego zobrazowania.
_________________
Być tak jak Jezus
Być tak jak Jezus
Tu na ziemi chcę być jak On
W całej podróży z ziemi do Chwały
Pragnę jedynie być tak jak ON
AMEN!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10