Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy NT spisał KrK?
Autor Wiadomość
Kika
Gość
Wysłany: 2006-06-19, 20:25   Czy NT spisał KrK?

Wczoraj usłyszałam od człowieka, który jest katolikiem, że Nowy Testament został napisany przez Kościół Rzymsko-Katolicki.
Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy i Apokalipsa są "dzieckiem kościoła".

Czy obecni na forum katolicy mogą to skomentować?

Pozdrawiam

wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-06-19, 20:26   

ja nie bedac katolikiem moge to skomentowac ze wielu ludzi na swiecie nie ma pojecia co mowi i moim zdaniem kika nie powinnas nawet cytowac tu takich ludzi bo to nie bardzo ma cos wspolnego z biblia. jak zaczniemy tu cytowac pierwszych lepszych ludzi z ulicy to tu sie zrobi taki balagan ze nie dojdziemy do ladu nigdy.

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

neoarche
Gość
Wysłany: 2006-06-19, 20:27   

Kika
wg doktryny rzymskokatolickiej katolicy=pierwsi chrześcijanie

Biblia powstała pod natchnieniem Ducha św., ale spisali ją ludzie.
Będąc katolikiem można tak powiedzieć, gdyż KK zatwierdził Kanon PŚ i to Jego synowie (wg jego doktrny go spisali).

jest więc w pewnym sensie dziełem Kościoła, któy jako ciało Jezusa współpracuje z Bogiem.

regmen
Gość

Neoarche napisał

Cytat:
wg doktryny rzymskokatolickiej katolicy=pierwsi chrześcijanie...
gdyż KK zatwierdził Kanon PŚ i to Jego synowie (wg jego doktrny go spisali).
jest więc w pewnym sensie dziełem Kościoła, któy jako ciało Jezusa współpracuje z Bogiem.

Neoarche, a Stary Testament też spisali katolicy?
Prosiłbym o podanie źródła, jaką doktrynę masz na myśli, iż to synowie KK spisali PŚ.

ben-salem
Gość

Ad Kika i ,,Kanon NT jako dzieło Kościoła Katolickiego”

Aby dokonać próby oceny, przytoczę biegunowo przeciwne stanowisko SJ:

,,CHRZEŚCIJAŃSKIE PISMA GRECKIE
17. Kościół katolicki twierdzi, iż to on zadecydował, które księgi mają wchodzić w skład kanonu Biblii, i powołuje się na katalog sporządzony na synodzie kartagińskim (397 n.e.). Argument ten jest jednak bezpodstawny, ponieważ taki kanon, włącznie z księgami Chrześcijańskich Pism Greckich [ NT], był już wtedy ustalony, i to nie uchwałą jakiegoś synodu, lecz dzięki kierownictwu świętego ducha Bożego, który wcześniej pobudził do spisania tych ksiąg. Świadectwo nie natchnionych osób zestawiających katalogi w późniejszym czasie przedstawia wartość jedynie jako potwierdzenie kanonu biblijnego, który powstał pod kierownictwem ducha Bożego.”
Książka ,,Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne" ©1998 WATCH TOWER BIBLE AND TRACT SOCIETY OF PENNSYLYANIA str 302 p.17 . Nawiasy i podkreślenia moje.

Na pewno wyłoni się kwestia, jak długo istnieje pojęcie katolickości Kościoła, czy jak kto chce Zboru; czy Pan Jezus i apostołowie byli Katolikami, a może Adwentystami, Baptystami lub Świadkami Jehowy , itd. ?

Pogląd, że ostatnia część NT tj. Apokalipsa powstała u schyłku I w.n.e. nie oznacza jakoby wcześniej istniał gotowy ogólnie uznawany zbiór pism apostolskich i wypowiedzi Pana Jezusa, do którego to wystarczyło dołączyć tylko księgę Objawienia i tym sposobem mieć już cały NT.
(Wcześniej zamieściłem kilka wypowiedzi zbliżonych do tego tematu: post w dziale Protestanci i ,,Sola Scriptura” )

Istniejące wtedy lokalne gminy chrześcijańskie, uznawano zbiorowo za Ciało Chrystusa, za Kościół – Zbór. Ta zbiorowości miała zaś ogólne pojęcie o treści głoszonej Ewangelii, o obyczajach i porządku w danych społecznościach wiernych.

Jeśli Paweł pisze:,, Może ktoś uważa za właściwe spierać się nadal, my jednak nie jesteśmy takiego zdania; ani my, ani Kościoły Boże” 1 Kor.11,16 BT, to mówiąc ,, Kościoły Boże”, wypowiada się w imieniu wszystkich tych co tworzyli uznaną wtedy zbiorowość chrześcijan.

Przeciwstawia więc pogląd jednostek, stanowisku znanemu na całym obszarze, tam gdzie głoszono i uznawano Chrystusa i autorytet apostolski . Zatem były wtedy jakieś poglądy, nauki i obyczaje powszechnie uznawane. To zaś mieści się w wyrażeniu ,,katolicki”. Natomiast pogląd przeciwny do tego co traktowane jest jako coś ,,powszechnie uznawane - katolickie” to herezja, czyli zbiór tego z czym nie zgadza się ta ,,powszechność - katolickość”.

Zjawisko ,,katolickości” funkcjonuje więc i dziś w wyznaniach chrześcijańskich nie związanych z Kościołem Katolickim, które traktują własne poglądy jako powszechnie obowiązujące na terenie ich wpływów. Na przykład: W swoim nauczaniu SJ przyjmują, że po Armagedonie na ziemi będzie tylko jedna powszechnie uznawana - a zatem ,,katolicka” pod tym względem - religia wyznawców Jehowy.

Myślę, że nie ma co obrażać się na określenie ,,katolicki” w odniesieniu do nauk i struktury organizacyjnej społeczności wiernych na przestrzeni pierwszych trzech wieków.

To właśnie dzięki takiemu rozumieniu całości nauk oraz działaniu Ducha Bożego , Zbór - Kościół chrześcijański mógł dokonywać selekcji tego co pozostawili po sobie Chrystus i jego uczniowie.

Okres po śmierci Jan Apostoła to czas ścierających się poglądów na to co pochodzi od Jezusa i apostołów, a co jest wymysłem i herezją. Mnogość ewangelii, apokalips, listów i innych utworów pisanych i ustnych a pretendujących do miana autentycznego przekazu; wszystko to musiało doprowadzić do próby wyboru tego co autentyczne i usystematyzowania tegoż w jeden zamknięty zbiór.

To Kościół złożony z ,,uznanych” autorytetów ustalił, że Marcjon odstąpił od wiary, tworząc pierwsze zestawienie ewangelii i innych pism apostolskich, niezgodnych z tym co było już wtedy ,,powszechnie uznane”. To było gdzieś w połowie II w.n.e.

Około 170 roku powstaje w obrębie Kościoła dziełko Diatessaron Tacjana, zawierające ewangelie w znanych do dziś czterech częściach. Jednakże zbiór Marcjona nadal burzy jedność. Reakcją więc Kościoła schyłku II stulecia, było stworzenie spisu obejmującego mowy i nauczanie Jezusa, listy i pisma apostołów. Powstał anonimowy katalog nazywany potem Kanonem Muratoriego. Ale ten Kanon nie zawierał tego wszystkiego co znamy dziś jako części NT, natomiast obejmował takie utwory jak: Apokalipsę Piotra i księgę Mądrości Salomona.

Na początku IV wieku, u Cyryla Jerozolimskiego mamy już prawie cały zbiór NT za wyjątkiem Apokalipsy Jana. Dopiero Atanazy w 367 roku podaje pełny zestaw 27 części Pism Greckich - NT.

Jest więc prawda, że kanon NT został ustalony przed synodami kościelnymi w Kartaginie. Ale w obrębie jakiego kościoła dokonano tych wcześniejszych ustaleń ? W takim razie czy prawdą jest twierdzenie, że ,, taki kanon, włącznie z księgami Chrześcijańskich Pism Greckich [ NT], był już wtedy ustalony, i to nie uchwałą jakiegoś synodu, lecz dzięki kierownictwu świętego ducha Bożego, który wcześniej pobudził do spisania tych ksiąg ” ? Zapewne. Ale to wszystko wynikało też z episkopalnej działalności takich postaci jak: Ireneusza z Lionu, Tertuliana, Orygenesa, Euzebiusza z Cezarei czy Atanazego. I działo się to w zbiorowości chrześcijańskiej z ,, poglądami powszechnie uznanymi” w tej kwestii, a wiec w tym rozumieniu katolickimi.

W ten sposób SJ, pomimo swej niechęci choćby do Atanzego przyznają, że owi pisarze i Ojcowie Kościoła w jakiejś byli jednak pod wpływem Ducha Bożego.

Do tego dochodzi okoliczność, że Cyryl Jerozolimski i Atanazy byli zwolennikami Trójcy . A po roku 325 obaj zdecydowanie przyczynili się do utrwalenia symbolu nicejskiego. Skoro więc niektórzy uważają, że Kościół Katolicki powstał w 325 roku, to kanon NT choć utworzony przed synodami kartagińskimi i tak był w ten sposób dziełem tak rozumianego Kościoła.

Odrębną sprawa jest kwestia, czy ten Kościół Katolicki taki jakim widzimy go od czasów Konstantyna i później, pozostał i jest nadal Kościołem – Ciałem Chrystusa. Czy jest Kościołem Katolickim w takim sensie w jakim ,,katolickie” było nauczanie Jezusa i apostołów ?

ben-salem

Odpowiedz do tematu