Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
PRAWO NIEDZIELNE=PIĘTNO BESTII
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2013-05-05, 08:26   

Adam Gołębiewski napisał/a:
Didache to nie Apologia Justyna.

EMET:
W istocie... ;-)
Kto zatem zapodawał 'Apologię Justyna' :?:

Stephanos, ps. EMET

wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Wysłany: 2013-05-05, 09:10   

EMET napisał/a:
to zatem zapodawał 'Apologię Justyna'

Wcześniejszy mój post podaje źródło z którego zaczerpnęłam wiadomość, ale to po Polsku.
Nie wiem gdzie w Internecie tego szukać. Ta sama książka podaje też najstarszy opis chrztu też wg św.Justyna.Pisma są z połowy II wieku.
Nawiązując do tematu niedzieli jako piętna bestii doczytałam całkiem sensowne uzasadnienie, nie mające nic wspólnego z żadną bestią i pogaństwem. Jednakże jest tego dużo do przepisywania.Może ktoś ma skaner albo jakieś narzędzie mogące umieścić tekst. Mieści się on w książce którą wymieniałam na stronie 418-420. Jeśli nie będzie innej możliwości, a ktoś będzie zainteresowany to przepiszę. :-D

Adam Gołębiewski 

Wysłany: 2013-05-05, 09:54   

wiesia napisał/a:
(...) Najstarszy chrześcijański opis Eucharystii-św.Justyn (...)

Zapoznałem się z tym fragmentem w całym kontekście 67. rozdziału. Nie dostrzegłem tam śladów sugestii, by pierwszy dzień tygodnia miał zastąpić szabat oraz by pierwszy dzień tygodnia nabrał w ogóle jakichkolwiek cech szabatu. Więcej, nie ma tu żadnych informacji, aby naśladowców Chrystusa Jezusa obowiązywał szabat.

67. rozdział pierwszej Apologii Justyna nie mówi ani o tym, że sobotni szabat obowiązuje chrześcijan, ani o tym, że niedziela stała się szabatem, ani też o tym, że niedziela przejęła jakiekolwiek prawa z szabatu (np. zakaz pracy). Mowa jest tu jedynie o wspólnym spotykaniu się w niedzielę (abstrahuję tu od opisu czytania świętych pism, modlenia się, dzielenia się chlebem i winem itp.). Kropka.

Listek 

Wysłany: 2013-05-05, 10:20   PRAWO NIEDZIELNE=PIĘTNO BESTII

KTÓRY DZIEŃ ŚWIĘCILI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE?

Morer, teolog anglikański: „Pierwotni chrześcijanie otaczali sabat wielkim szacunkiem i spędzali ten dzień modląc się i słuchając kazań. Przejęli tę praktykę od samych apostołów”. (Dialoges on Lords Day);

E. Brereword: „Przestrzeganie soboty było kontynuowane w Kościele chrześcijańskim do V wieku”. (Learned Treatise of Sabbath, s. 77)

Usunięto /częściowo/ kolor. Naruszenie pkt 14 Regulaminu Forum. Proszę na przyszłość nie pisać w ten sposób.
Ostatnio zmieniony przez Parmenides 2013-05-05, 12:05, w całości zmieniany 1 raz  

Adam Gołębiewski 

Wysłany: 2013-05-05, 10:30   Re: PRAWO NIEDZIELNE=PIĘTNO BESTII

Całkiem możliwe, że tak było, jak podajesz. Wątek ten jednak nie ma na celu dociec, czy szabat jest ważniejszy od niedzieli (i vice versa), ale dotyka kwestii tzw. piętna bestii z Ap 13,17 (... το χαραγμα η το ονομα του θηριου η τον αριθμον του ονοματος αυτου).
Ostatnio zmieniony przez Adam Gołębiewski 2013-05-05, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  

wiesia

Wysłany: 2013-05-05, 10:36   

Zapoznałem się z tym fragmentem w całym kontekście 67. rozdziału.

Czy mógłbyś podać mi namiary?
Ja nie znam tekstu całości. Jak pisałam wcześniej zaczerpnęłam informacje z książki Pierwsi świadkowie. Jestem dość sceptyczna / a może uprzedzona?/ do katolickich źródeł. Wszak przekład jest Anny Świderkówny a komentarze opracował ks.Starowieyski...
Jeśli ktoś może polecić źródła niezależne to bardzo proszę.
Listek napisał/a:
Morer, teolog anglikański: „Pierwotni chrześcijanie otaczali sabat wielkim szacunkiem i spędzali ten dzień modląc się i słuchając kazań. Przejęli tę praktykę od samych apostołów”. (Dialoges on Lords Day);

E. Brereword: „Przestrzeganie soboty było kontynuowane w Kościele chrześcijańskim do V wieku”.

No chyba jednak nie.Poczytaj choćby Dz.20,7, także w 1Kor.

wiesia

Wysłany: 2013-05-05, 10:54   

dotyka kwestii tzw. piętna bestii z Ap 13,17

A to przepraszam.Przyznaję,że nie czytałam całości, tylko ostatnie kilkanaście wpisów.Zaraz wrócę do tematu, a to potraktuj w nawiasie {}.OK :-D

EMET 

Wysłany: 2013-05-05, 13:34   Re: PRAWO NIEDZIELNE=PIĘTNO BESTII

Listek napisał/a:
KTÓRY DZIEŃ ŚWIĘCILI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE?

E. Brereword: „Przestrzeganie soboty było kontynuowane w Kościele chrześcijańskim do V wieku”. (Learned Treatise of Sabbath, s. 77)

Usunięto /częściowo/ kolor. Naruszenie pkt 14 Regulaminu Forum. Proszę na przyszłość nie pisać w ten sposób.

EMET:
Z tego, co czytałem opracowania historyczne, to były tendencje sobotnio-niedzielne w praktykach tych, którzy nazywali się "Chrześcijanie" [umownie tak napiszę]. Pisywałem o tym na innym Forum przed laty.

Da się dostrzec akcentowanie takich praktyk, które utwierdzają zwolenników 'soboty' oraz zwolenników 'niedzieli'; stąd ochocze przywoływanie np. Didache.
Przywołuje się taki aspekt, który komuś "leży". Tak też dane 'dzieło' i tudzież stosowne fragmenty z tegoż, np. z Didache.

A kto wie: może byli też tacy -- ani za sobotą, ani za niedzielą...? ;-)

Stephanos, ps. EMET

EMET 

Wysłany: 2013-05-05, 14:04   

wiesia napisał/a:
Swięty Justyn,urodzony około 100 roku pisze,że chrześcijanie spotykali się w Dzień śłońca /czyli naszą niedzielę/ na sprawowaniu Eucharystii.

Możesz podać link do pełnego brzmienia tej wypowiedzi w pierwotnym języku (podejrzewam, że jest to greka)? Chciałbym przeczytać całość (liczy się kontekst) w oryginale.

EMET:
Gwoli przypomnienia, mój post --
http://biblia.webd.pl/for...okalipsa#244821

Stephanos, ps. EMET

Adam Gołębiewski 

Wysłany: 2013-05-05, 14:21   

EMET napisał/a:

Gwoli przypomnienia, mój post --
http://biblia.webd.pl/for...okalipsa#244821
(...)

Podstawa to znajomość greki. Bez tego tak naprawdę nie możemy dokonać żadnej rzetelnej analizy. Dlatego tak bardzo zależy mi nie tylko na zdaniu, które zawiera konkretną frazę, ale przede wszystkim chcę poznać szerszy fragment (kontekst), a najlepiej - całość w zapisie pierwotnym.

mlynek0906 

Wysłany: 2013-05-27, 17:41   

W Sejmie projekt dot. zakazu pracy w placówkach handlowych w niedzielę

http://wiadomosci.onet.pl...,wiadomosc.html

Queza 
The Morning Star

Pomogła: 155 razy
Wysłany: 2013-05-27, 20:17   

Cytat:
Przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem pracownikowi, który wykonuje pracę w niedzielę pracodawca jest zobowiązany zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy.

To faktycznie ma rację bytu?

woroniecka

Wysłany: 2013-05-27, 21:42   

Uważam, że prawo niedzielne będące piętnem bestii to fałszywa doktryna, jeszcze nie ma "NWO" - nowego porzadku świata, 4 bestii, które wyszły z morza by mówić o piętnu bestii

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2013-05-28, 09:11   

Cytat:
W uzasadnieniu autorzy projektu przekonują również, że daje on "szansę na ożywienie centrów miast, parków, deptaków i skwerów, z których to coraz częściej ludność w dni wolne wysysana jest do podmiejskich centrów handlowych".

"z próżnego i Salomon nie naleje"

Tak Qłeza, jeśli pracuję w niedzielę mam np dziś wolne

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2013-05-28, 12:54   

Cytat:
Proponowane rozwiązania przyczynią się ponadto do poprawy sytuacji finansowej małych rodzinnych sklepów, które od lat borykają się z nierówną konkurencją z dużymi placówkami handlowymi" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

szansa dla bezrobotnych na otwieranie "niedzielnych sklepików".

Cytat:
"Z uwagi na to, że ilość środków dostępnych w budżetach domowych nie zmieni się – to zakupy zostaną rozłożone na sześć dni a nie siedem, a ciężar zakupów niedzielnych przełożony zostanie na sobotę i poniedziałek" - oceniają autorzy projektu.

po pierwsze "biednemu zawsze wiatr w oczy" bo nie ma samochodu do transportu podwójnych zakupów, a po drugie - kolejki będą większe, po trzecie :
Cytat:

warszawiak : Nie było hiper , super marketów ani centrów handlowych , tylko zwykłe sklepy , delikatesy czynne w soboty dłużej ! No i co ? Wszyscy zdążyli zrobić na weekend zakupy i można było przeżyć ! Teraz owszem , zostawić "wolną rękę" małym sklepom , są jeszcze wszelkiej maści kioski , budki , jarmarki i giełdy , gdzie też można kupić pieczywo , warzywa , owoce ! Więc popieram , niech pracownicy handlu "też odetchną" chociaż w niedzielę i święta ! Niech pracują POosłowie obiboki i inne senatorskie darmozjady !

i następny głos:

Cytat:
~ekonomista : Co to do cholery znaczy "zakaz pracy"?? Jeśli prywatny właściciel przedsiębiorstwa decyduje, że jego sklep będzie otwarty, to tak ma być!

Cytat:

Lidl został założony w latach 30. XX wieku przez członka rodziny Schwarz, wtedy nazywał się Lidl & Schwarz Lebensmittel-Sortiments-Großhandel. W latach 70. został otwarty pierwszy sklep o nazwie Lidl. Nazwa sieci nie jest skrótem, ale nazwiskiem Ludwiga Lidla, emerytowanego nauczyciela.

Odpowiedz do tematu