Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cherubin - Jaśniejący - Czuwający
Autor Wiadomość
Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-14, 08:13   

EMET napisał/a:

Do kogo ta mowa?
Chodzi mi o to,że sofer musi znać ponad cztery tysiące praw związanych z safrut (pisaniem Tory). W Sefer Tora znajduje się 304 805 liter. Jeśli brakuje choć jednej litery,wówczas cała Tora jest pasul („niekoszerna”). Również gdy choć tylko jedna litera jest wpisana z błędem, cały zwój jest pasul.

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-03-14, 08:16   

Cytat:

EMET:
Piszesz w ostatnim zdaniu: "W Torze nie wolno niczego zmieniać.".

Jest to nieprawda, bowiem to Wasi żydowscy soferim coś jednak pozmieniali.
Wystarczy poczytać Masorę w edycji Ginsburga.
Słyszałeś o tzw. 'poprawkach soferim'?

Polecam miejsca w TORZE: Bereszith 16:5; 18:3, 9, 22, 27, 30, 31, 32; 19:18, 33; 20:4; 33:4; 37:12; Szemoth 4:10, 13; 5:22; 15:17; 34:9[2x]; Bemidhbar 3:39; 9:10; 11:15; 12:12; 14:17; 21:30; 29:15; HADdewarim 29:29.
Do kogo ta mowa? :bardzo_smutny:
Stephanos, ps. EMET

Mam gdzie jakieś materiały na temat Soferim i co pozmieniali.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2011-03-14, 08:55   

Dymensja napisał/a:
Cytat:

EMET:
Piszesz w ostatnim zdaniu: "W Torze nie wolno niczego zmieniać.".

Jest to nieprawda, bowiem to Wasi żydowscy soferim coś jednak pozmieniali.
Wystarczy poczytać Masorę w edycji Ginsburga.
Słyszałeś o tzw. 'poprawkach soferim'?

Polecam miejsca w TORZE: Bereszith 16:5; 18:3, 9, 22, 27, 30, 31, 32; 19:18, 33; 20:4; 33:4; 37:12; Szemoth 4:10, 13; 5:22; 15:17; 34:9[2x]; Bemidhbar 3:39; 9:10; 11:15; 12:12; 14:17; 21:30; 29:15; HADdewarim 29:29.
Do kogo ta mowa? :bardzo_smutny:
Stephanos, ps. EMET

Mam gdzie jakieś materiały na temat Soferim i co pozmieniali.

EMET:
Z tego, co wiem, to w sieci są zapodania z owej Masory w ed. Ginsburga...
Z wykazem zmian i poprawek soferim w stosunku do zapisu masoreckiego.

Niekiedy w przypisach "Biblia Hebraica Stuttgartensia" są zapodania.
Także w edycji "Biblia Hebraica Quinta" [do tej pory wydano 4 Tomy, niebawem 12 Proroków].
Bywa, że coś napiszą w wielotomowych edycjach Św. Paweł, ew. KUL-Pallottinum; bywa, ze w B. Lubelskiej.

Stephanos, ps. EMET

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-14, 09:05   

EMET napisał/a:
Z wykazem zmian i poprawek soferim w stosunku do zapisu masoreckiego..
Masoreci "uzupełnili" spółgłoski Imienia samogłoskami wyrazów Elohim i Adonai.

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-03-14, 09:14   

Cytat:

EMET:
Z tego, co wiem, to w sieci są zapodania z owej Masory w ed. Ginsburga...
Z wykazem zmian i poprawek soferim w stosunku do zapisu masoreckiego.

Niekiedy w przypisach "Biblia Hebraica Stuttgartensia" są zapodania.
Także w edycji "Biblia Hebraica Quinta" [do tej pory wydano 4 Tomy, niebawem 12 Proroków].
Bywa, że coś napiszą w wielotomowych edycjach Św. Paweł, ew. KUL-Pallottinum; bywa, ze w B. Lubelskiej.

Stephanos, ps. EMET
[/quote]

Dostałem od SJ kiedyś, także to są konkretne rzeczy. :-D

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2011-03-14, 10:10   

Fedorowicz napisał/a:
EMET napisał/a:
Z wykazem zmian i poprawek soferim w stosunku do zapisu masoreckiego..
Masoreci "uzupełnili" spółgłoski Imienia samogłoskami wyrazów Elohim i Adonai.

EMET:
Napisz coś jednak o owych poprawkach soferim... :-)
Możesz nawet zapytać rabinów... :-D

Miejsca Tobie konkretne podałem: z TORY, bowiem kwestie poprawek soferim nie tylko TORY dotyczą.
Nie dotyczą też jedynie kwestii Imienia.

Stephanos, ps. EMET

kwant 

Wysłany: 2011-03-14, 15:35   

Fedorowicz napisał/a:
To był Wąż,nie pisze tam,że syn B-ży

Apostoł Jan nazywa go Wężem pradawnym.
Obj.12:9 Zrzucony więc został wielki smok, pradawny wąż, zwany Diabłem i Szatanem, który wprowadza w błąd całą zamieszkaną ziemię; zrzucony został na ziemię, a z nim zostali zrzuceni jego aniołowie. (NW)

Fedorowicz napisał/a:
Oślica w Gan Eden przemówiła??

Nie w Gan Eden, ale na drodze z Phetor i nie tyle przemówiła, co anioł Jehowy posłużył się nią tak, by wyglądało, że to ona mówi.
Liczb 22:28 W końcu Jehowa otworzył usta oślicy, tak iż powiedziała do Balaama: "Co ci zrobiłam, że zbiłeś mnie te trzy razy?” (NW)

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-14, 18:01   

kwant napisał/a:
niektórzy synowie Boży postanawiają współżyć z człowieczymi kobietami.To była samowola, która skończyła się zagładą potopu.. To ów cherub, który stał się Diabłem taki był od początku..
W Torze nie znajdziemy wersetów, które potępiają czy osądzają anioły ,ponieważ jedynym stworzeniem według Tory, który posiada wolną wolę i może wybierać pomiędzy dobrem a złem jest człowiek.Tylko człowiek może zgrzeszyć.Nie oznacza to jednak,że "siły ciemności"nie istnieją.W Talmudzie oraz w księdze Zohar pisze o nich, jako o bytach,od których trzeba się trzymać z daleka ze względu na szkody,jakie mogą wyrządzić człowiekowi (okultyzm). Paradoksalnie pisząc,istnieją więc "po to", aby nie kontaktować się z nimi.Nie posiadają jednak daru wolnej woli a ich działanie to nie jakiś bunt przeciw B-gu.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-03-14, 18:16   

Ezech. 28:13-16
13. Byłeś w Eden, ogrodzie Bożym; wszelki kamień drogi był nakryciem twojem, sardyjusz, topazyjusz, i jaspis, chrysolit, onyks, i beryl, szafir, kabunkuł, i szmaragd, i złoto; w ten dzień, któregoś ty stworzony, zgotowane są u ciebie narzędy bębnów twoich i piszczałek twoich.
14. Tyś był Cherubinem pomazanym, nakrywającym; Jam cię wystawił, byłeś na górze Bożej świętej, w pośród kamienia ognistego przechadzałeś się,
15. Byłeś doskonałym na drogach twoich ode dnia tego, któregoś jest stworzony, aż się znalazła nieprawość w tobie.
16. Dla wielkości kupiectwa twego pełno w pośród ciebie bezprawia, i zgrzeszyłeś; dlatego wytracę cię z góry Bożej, o Cherubinie nakrywający! a z pośrodku kamienia ognistego wygubię cię.
(BG)

Izaj. 14:12-20
12. O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów!
13. A przecież to ty mawiałeś w swoim sercu: Wstąpię na niebiosa, swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże i zasiądę na górze narad, na najdalszej północy.
14. Wstąpię na szczyty obłoków, zrównam się z Najwyższym.

15. A oto strącony jesteś do krainy umarłych, na samo dno przepaści.
16. Ci, którzy cię widzą, spoglądają na ciebie, przypatrują ci się uważnie: Czy to jest ten mąż, który był postrachem ziemi, trząsł królestwami?
17. Ziemię obracał w pustynię, grody jej burzył, swoich jeńców nie wypuszczał na wolność?
18. Wszyscy królowie narodów spoczywają w chwale, każdy w swoim grobowcu,
19. A ty zostałeś wyrzucony ze swojego grobu, jak twór obrzydły, pokryty pomordowanymi, przebitymi mieczem, stratowany jak ścierwo.
20. Z tymi, którzy zstępują do kamiennego grobowca, ty nigdy nie złączysz się w grobie, bo zniszczyłeś swój kraj, wymordowałeś swój lud. Ród złośników niech nigdy nie będzie wspominany!
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-14, 18:32   

Jachu napisał/a:
Tyś był Cherubinem pomazanym, nakrywającym..
Proponuję prześledzić teraz tłumaczenie Tory Pardes Lauder i porównać z powyższymi przekładami.Kogo dotyczą powyższe wersety ?Jeden dotyczy króla Tyru,a drugi władcę Asyrii.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-03-14, 18:39   

Ja wiem,że chodzi o szatana. Od Tyru tyran,od Jutrzenki,gwiazdy zarannej- lucyfer(gr)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-14, 18:51   

Jachu napisał/a:
Ja wiem,że chodzi o szatana. Od Tyru tyran,od Jutrzenki,gwiazdy zarannej- lucyfer(gr)
Wiele bóstw to wiele różnych systemów zasad moralnych.Ale masz oczywiście prawo do swoich wierzeń.Ja z kolei szukam w Torze sensu i logiki.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-03-14, 18:56   

Twoje dobre prawo czynić wybory,a innym też wolno. :-D

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-14, 19:02   

Jachu napisał/a:
Twoje dobre prawo czynić wybory,a innym też wolno. :-D
I znajdujesz sens w nauce o walczących ze sobą bóstwach ?

kwant 

Wysłany: 2011-03-14, 19:23   

Fedorowicz napisał/a:
Jachu napisał/a:
Tyś był Cherubinem pomazanym, nakrywającym..
Proponuję prześledzić teraz tłumaczenie Tory Pardes Lauder i porównać z powyższymi przekładami.Kogo dotyczą powyższe wersety ?Jeden dotyczy króla Tyru,a drugi władcę Asyrii.

Król Tyru nigdy nie był w ogrodzie Bożym w Eden. Za jego czasów nie było już przeciaż dawno krainy Eden. Ta wypowiedź w niektórych jedynie aspektach jego dotyczy. Pozostałe określenia są o tym, który był w ogrodzie Bożym i namówił Ewą do kradzieży owocu z zakazanego drzewa.

Odpowiedz do tematu