Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jozue
Autor Wiadomość
borixon 
katolik

Wysłany: 2011-02-26, 11:05   Jozue

Moim ulubionym bohaterem Biblii jest właśnie Jozue (syn Nuna). Prawdziwy wojownik w imię Pana. Zdobył Kanan, Jerycho, i pokonał Gibeonitów przeszedł (cudownie) przez Jordan.
I w ogóle nie był taką pokorną owieczką, ale facetem z pazurem. Co prawda żył krócej niż Mojżesz, Dawid czy Salomon, ale ile dokonał!

W ST (nie wiem niestety gdzie) pojawia się też drugi Jozue. Podpowie ktoś gdzie jest mowa o drugim Jozue??

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2011-02-26, 11:18   Re: Jozue

borixon napisał/a:
Moim ulubionym bohaterem Biblii jest właśnie Jozue (syn Nuna). Prawdziwy wojownik w imię Pana. Zdobył Kanan, Jerycho, i pokonał Gibeonitów przeszedł (cudownie) przez Jordan.
I w ogóle nie był taką pokorną owieczką, ale facetem z pazurem. Co prawda żył krócej niż Mojżesz, Dawid czy Salomon, ale ile dokonał!

W ST (nie wiem niestety gdzie) pojawia się też drugi Jozue. Podpowie ktoś gdzie jest mowa o drugim Jozue??

EMET:
Cztery postacie o imieniu "Jozue" --
(1) Jozue, syn Nuna; pełna forma imienia, jak i w tytule Księgi: "Jehoszua";
(2) Właściciel pola w Bet-Szemesz - 1 Samuela 6:14, 18;
(3) Naczelnik Jerozolimy w czasach króla Jozjasza - 2 Królów 23:8;
(4) Syn Jehocadaka, arcykapłan - Aggeusza 1:1, 12, 14; 2:2 - 4; Zachariasza 3:1 - 9; 6:11. W Ks. Ks. Ezdrasza i Nehemiasza nazywany 'Jeszuą'.

Jozue, syn Nuna, jest wspomniany w "NT" -- Dzieje Ap 7:45; do Hebr. 4:8.

Stephanos, ps. EMET

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-02-26, 12:11   Re: Jozue

borixon napisał/a:

Jozue nie pokonał Gibeonitów(Gabaonitów),oni podstepem zawarli przymierze z Izraelitami,a Jozue je potwierdził i przydzielił im na stałe obsługe świątyni w zakresie noszenia wody i rąbania-dostarczania drewna. :-D
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

BLyy 

Wysłany: 2011-02-26, 12:30   

Dla mnie Jozue to taki żydowski ludobójca, coś w rodzaju Juliusza Cezara. Był świetnym wojownikiem i dowódcą i tylko za to go szanuje; lecz takie rzeczy jakie dokonywał, Bogu urągają niż przynoszą chluby.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-02-26, 12:39   

BLyy napisał/a:
Był świetnym wojownikiem i dowódcą, lecz takie rzeczy jakie dokonywał, Bogu urągają niż przynoszą chluby.

Nie wiem czy zauważyłeś, ale np. "rzezi Jerycha" dokonał na poleceni Boga...

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-02-26, 12:43   

BLyy napisał/a:
Dla mnie Jozue to taki żydowski ludobójca, coś w rodzaju Juliusza Cezara. Był świetnym wojownikiem i dowódcą i tylko za to go szanuje; lecz takie rzeczy jakie dokonywał, Bogu urągają niż przynoszą chluby.

Jeżel myślisz,że czynil coś wbrew woli Bożej,to jesteś w błędzie.Może najpierw poczytaj historię Jozuego,abyś nie wychodził na ignoranta.A za takiego nie chcę Cię uważac.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

BLyy 

Wysłany: 2011-02-26, 12:53   

Jachu napisał/a:
BLyy napisał/a:

Jeżel myślisz,że czynil coś wbrew woli Bożej,to jesteś w błędzie.Może najpierw poczytaj historię Jozuego,abyś nie wychodził na ignoranta.A za takiego nie chcę Cię uważac.

Bóg karzący mordować całe miasta urąga Bogu. Wiele było wojen mający podtekst religijny. Czy na tej samej zasadzie pochlebnie wypowiadasz się o Mahomecie i kalifach którzy mordowali niewiernych?
Znam historię Jozuego i nie ma w tym nic boskiego, tylko marna boska propaganda by usprawiedliwić zabijanie niewinnych. Czyniło tak wiele plemion barbarzyńców i żydzi pod dowództwem Jozuego niczym się od siebie nie różnią; tak się ocenia pismo z punktu widzenia krytycznego. Jakby zamiast Jozue dać Cezar, a zamiast Jahwe dać Jowisz; to inaczej byś oceniał pismo. A inaczej byś oceniał życie Cezara, gdyby zamiast Cezar dać Jozue, a zamiast Jowisz dać Jahwe. Tak samo inaczej byś oceniał życie Mahometa, gdyby zamiast Mahomet dać Jozue.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-02-26, 13:00   

BLyy napisał/a:
Jachu napisał/a:
BLyy napisał/a:

Bóg karzący mordować całe miasta urąga Bogu. Wiele było wojen mający podtekst religijny. Czy na tej samej zasadzie pochlebnie wypowiadasz się o Mahomecie i kalifach którzy mordowali niewiernych?
Znam historię Jozuego i nie ma w tym nic boskiego, tylko marna boska propaganda by usprawiedliwić zabijanie niewinnych. Czyniło tak wiele plemion barbarzyńców i żydzi pod dowództwem Jozuego niczym się od siebie nie różnią; tak się ocenia pismo z punktu widzenia krytycznego. Jakby zamiast Jozue dać Cezar, a zamiast Jahwe dać Jowisz; to inaczej byś oceniał pismo.

Jednak mało wiesz i swoją niewiedzą,podważasz wolę Bożą. Czytaj o Jozuem i jego
umocowaniu ową wolą Bożą. Chyba że chcesz być sędzią Boga? Albowiem On tak postanowił.

BLyy 

Wysłany: 2011-02-26, 13:15   

Jachu napisał/a:
BLyy napisał/a:
Jachu napisał/a:
BLyy napisał/a:

Znam historię Jozuego i nie ma w tym nic boskiego, tylko marna boska propaganda by usprawiedliwić zabijanie niewinnych. Czyniło tak wiele plemion barbarzyńców i żydzi pod dowództwem Jozuego niczym się od siebie nie różnią; tak się ocenia pismo z punktu widzenia krytycznego. Jakby zamiast Jozue dać Cezar, a zamiast Jahwe dać Jowisz; to inaczej byś oceniał pismo.

Jednak mało wiesz i swoją niewiedzą,podważasz wolę Bożą. Czytaj o Jozuem i jego
umocowaniu ową wolą Bożą. Chyba że chcesz być sędzią Boga? Albowiem On tak postanowił.

Jaką niewiedzą? To, że Jozue to ludobójca to powszechny fakt. Tylko prymitywny Bóg nakazałby wyludnić całe miasta w raz z kobietami i dziećmi które są niewinnymi istotami; więc tutaj jest zahaczenie o boski rasizm skoro dzieci inne niż żydowskie nie pozwala żyć i zabicie takiego niewinnego dziecka nie jest morderstwem. Również prymitywne w tej księdze jest to jak Bóg jest zły o to, że nie złożono w ofierze mu tyle złota ile chciał; próżność; a mój Bóg nie jest próżny.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-02-26, 13:24   

BLyy napisał/a:
Jaką niewiedzą? To, że Jozue to ludobójca to powszechny fakt. Tylko prymitywny Bóg nakazałby wyludnić całe miasta w raz z kobietami i dziećmi które są niewinnymi istotami; więc tutaj jest zahaczenie o boski rasizm skoro dzieci inne niż żydowskie nie pozwala żyć i zabicie takiego niewinnego dziecka nie jest morderstwem. Również prymitywne w tej księdze jest to jak Bóg jest zły o to, że nie złożono w ofierze mu tyle złota ile chciał; próżność; a mój Bóg nie jest próżny.

Jeżel myślisz,że Bóg Starego Testamentu,to jakiś inny Bóg,niż ten w którego może Ty wierzysz,to jesteś
w niewiedzy i dareme Twoje zajmowanie się Biblią.Nic nie rozumiesz nadal.

BLyy 

Wysłany: 2011-02-26, 13:27   

Jachu napisał/a:
BLyy napisał/a:

Jeżel myślisz,że Bóg Starego Testamentu,to jakiś inny Bóg,niż ten w którego może Ty wierzysz,to jesteś
w niewiedzy i dareme Twoje zajmowanie się Biblią.Nic nie rozumiesz nadal.

Kwestia względna.

Gdy Mahomet morduje, to chrześcijanie, innowiercy i ateiści się oburzają; lecz muzułmanie kochają bo taka była wola Boga. Gdy Jozue morduje to innowiercy i ateiści się oburzają; lecz chrześcijanie i żydzi kochają bo taka była wola Boga. To jest paradoks wiary bo każdy Bóg jest miłosierny(szkoda, że prawie zawsze tylko dla swoich wyznawców).

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-02-26, 13:30   

Bez komentarzy:
Joz. 1:1-9
1. Po śmierci Mojżesza, sługi Pana, rzekł Pan do Jozuego, syna Nuna, sługi Mojżesza tak:
2. Mojżesz, mój sługa, umarł. Teraz więc wstań, przepraw się tu przez ten Jordan, ty i cały ten lud, do ziemi, którą Ja im, synom izraelskim, daję.
3. Każde miejsce, na którym wasza stopa stanie, dam wam, jak przyobiecałem Mojżeszowi.
4. Od pustyni i od Libanu aż do wielkiej rzeki, rzeki Eufrat, poprzez cały kraj Chetejczyków aż do wielkiego morza na zachodzie będzie sięgać wasz obszar.
5. Nikt przed tobą się nie ostoi, dopóki żyć będziesz; jak byłem z Mojżeszem, tak będę z tobą, nie odstąpię cię ani cię nie opuszczę.
6. Bądź mocny i mężny, bo ty oddasz temu ludowi w posiadanie ziemię, którą przysiągłem dać ich ojcom.
7. Tylko bądź mocny i bardzo mężny, aby ściśle czynić wszystko według zakonu, jak ci Mojżesz, mój sługa, nakazał. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby ci się wiodło wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
8. Niechaj nie oddala się księga tego zakonu od twoich ust, ale rozmyślaj o niej we dnie i w nocy, aby ściśle czynić wszystko, co w niej jest napisane, bo wtedy poszczęści się twojej drodze i wtedy będzie ci się powodziło.
9. Czy nie przykazałem ci: Bądź mocny i mężny? Nie bój się i nie lękaj się, bo Pan, Bóg twój, będzie z tobą wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
(BW)

BLyy 

Wysłany: 2011-02-26, 15:32   

I na mocy klątwy przeznaczyli na [zabicie] ostrzem miecza wszystko, co było w mieście: mężczyzn i kobiety, młodzieńców i starców, woły, owce i osły. Joz 6,21
- zabijali to co niewinne. Nie dziwie się wiec żydom, że uważają się za lepszych od gojów, gojowskie dzieci są gorsze od żydowskich dzieci. Rasizm

Ale wy strzeżcie się rzeczy obłożonych klątwą, aby was chęć nie ogarnęła wziąć coś z dobra obłożonego klątwą, bo wtedy uczynilibyście przeklętym sam obóz izraelski i sprowadzilibyście na niego nieszczęście. Całe zaś srebro i złoto, sprzęty z brązu i z żelaza są poświęcone dla Pana i pójdą do skarbca Pańskiego»Joz 6,18-19
Następnie miasto i wszystko, co w nim było, spalili, tylko srebro i złoto, jak i sprzęty z brązu i żelaza oddali do skarbca domu Pańskiego. Joz 6,23-24
Izraelici dopuścili się przestępstwa na rzeczach obłożonych klątwą. Akan, syn Karmiego, syna Zabdiego, syna Zeracha z pokolenia Judy, przywłaszczył sobie coś z dobra obłożonego klątwą, dlatego zapłonął gniew Pana przeciw synom Izraela. Joz 7;1

- ależ prymitywny ten bóg skoro zły jest o to, że ktoś przywłaszczył sobie złoto które miało być mu poświęcone.

Tego typu rodzynków w Księdze Jozuego jest więcej. Jest to nic innego jak kampania wojenna, którą wmieszano Boga poprzez propagandę. Wystarczy poddać tekst krytyce tekstu by do tego dojść.

To samo czynią muzułmanie:
Po upływie świętych miesięcy, zabijajcie niewiernych wszędzie gdzie ich napotkacie, bierzcie ich w niewolę, oblegajcie im miasta, ze wszystkich stron stawcie na nich zasadzki. Jeżeli się nawrócą, i odprawiać będą modlitwy, zapłacić powinni haracz święty: zostawcie ich w pokoju. Pan jest miłosierny i łaskawy. 9,5
- Bóg tutaj również miłosierny i łaskawy...

szkoda, że dla swego "plemienia" a nie dla całej ludzkości. Każdy sobie może napisać, że do niego mówi jakiś Bóg, i to co czyni jest wolą Boga. Jest to typowe dla starożytnych religii, czyli wykorzystywanie jej do celów politycznych a lud to kupi.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-02-26, 17:25   

BLyy napisał/a:
- zabijali to co niewinne

Wobec doskonałej boskiej sprawiedliwości nie ma ludzi niewinnych,bo :
Rzym. 3:20-23
20. Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu.
21. Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy,
22. I to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy,
23. Gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej,
(BW)
Rzym. 3:1-2
1. Czymże więc góruje Żyd? Albo co za pożytek jest z obrzezania?
2. Wielki pod każdym względem. Przede wszystkim ten, że im zostały powierzone wyrocznie Boże.

(BW)
Jeżel wchodzisz na forum zwane biblijnym,to ja mam nadzieję,że masz jakąś znajomośc,a na tej podstawie chcesz jeszcze ją pogłębić,jeżeli jednak twoje pisanie ma polegać tylko na kontestowaniu,to żadna wymiana myśli,wiedzy,nie wchodzi w grę,bo poprostu brak Ci podstaw wiedzy biblijnej.
Mieszasz koran z Biblią, więc nie widzę potrzeby by na to odpowiadać.

I tak BTW
Biblia to jak dwie niezbedne nogi służące do równego niechwiejnego poruszania się,
zatem ważne są jej obydwie części,inaczej nie będzie poznania "doskonałej rady Bożej"\
Kto jedną część lekceważy,lub nie używa jej,ten chroma,czyli kuleje.

Bóg jest stworzycielem człowieka Adama,a przezeń wszystkich ludzi,jak zgrzeszył Adam,tak grzech dziedzicznie przeszedł n jego potomstwo. Jako Stwórca i życiodawca,Bóg jest dysponentem każdego życia ludzkiego,może je zabrać,może je przedłużyć,a na mocy okupu Chrystusowego,może dać człowiekowi żywot wieczny.

Izaj. 29:16
16. O, jak przewrotni jesteście! Tak jak gdyby można garncarza stawiać na równi z gliną! Jak gdyby dzieło mogło mówić o swoim twórcy: Nie on mnie stworzył, a garnek mówił o garncarzu: On nic nie umie!
(BW)
Jer. 18:5-8
5. I doszło mnie słowo Pana tej treści:
6. Czy nie mogę postąpić z wami, domu Izraela, jak garncarz? - mówi Pan. Oto jak glina w ręku garncarza, tak wy jesteście w moim ręku, domu Izraela!
7. Raz grożę narodowi i królestwu, że je wykorzenię, wywrócę i zniszczę,
8. Lecz jeżeli się ów naród odwróci od swojej złości, z powodu której mu groziłem, to pożałuję tego zła, które zamierzałem mu uczynić.

(BW)
Rzym. 9:20-24
20. O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do twórcy: Czemuś mnie takim uczynił?
21. Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite?
22. A cóż, jeśli Bóg, chcąc okazać gniew i objawić moc swoją, znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przeznaczone na zagładę,
23. A uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio przygotował ku chwale,
24. Takimi naczyniami jesteśmy i my, których powołał, nie tylko z Żydów, ale i z pogan,

(BW)

Jest wiele wersetów biblijnych,które tłumaczą Boski zamiar i działanie,ale trzeba umieć prosić o wyrozumienie.
Jak masz szczerą potrzebę,to zabiegaj o dobre zrozumienie. Powodzenia

Henryk 

Wysłany: 2011-02-26, 18:10   

BLyy napisał/a:
[Tylko prymitywny Bóg nakazałby wyludnić całe miasta w raz z kobietami i dziećmi które są niewinnymi istotami; [...]

Bóg jest prymitywny, a ludzie niewinni...

Chyba że jedynie Ty jesteś bez winy i zasługujesz na życie. :-?
Jesteś drugim po Jezusie!

Nie ma niewinnych na tym świecie.
Rz 3:23 BT "wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej," A jednak Bóg pozwala nam żyć i rozmnażać się, aż do zapełnienia Ziemi.
Każdy z nas, czy to umrze ze starości, czy zginie w walce – ma zapewnione zmartwychwstanie na próbę życia wiecznego lub ostatecznej śmierci.
Mieszkańcy Niniwy także mają zapewnione wzbudzenie, pomimo że byli bardzo zdegenerowani.
Właściwie była to łaska dla nich, iż Stwórca ukrócił ich staczanie się w zło, z którego mogliby już nie mieć siły zawrócić.
Bądź ostrożny w krytykowaniu postanowień Bożych.
Jeśli wydają się Tobie złe- napewno ich nie rozumiesz!

Odpowiedz do tematu