Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kim jest władca otchłani?
Autor Wiadomość
kwant 

Wysłany: 2011-03-19, 15:27   

siloam napisał/a:
Wychodzi na to, że Świadkowie Jehowy mylą Pana Jezusa z demonem.

Nie można pomylić Pana Jezusa z żadnym demonem za pomocą wersetów:

Objawienie 9:11 Mają nad sobą króla, anioła otchłani. Jego imię po hebrajsku: Abaddon, po grecku zaś ma na imię Apollion.

Objawienie 20:1 I ujrzałem anioła zstępującego z nieba z kluczem od otchłani i wielkim łańcuchem w swej ręce.
2 I schwytał smoka, pradawnego węża, którym jest Diabeł i Szatan, i związał go na tysiąc lat.
3 I wrzucił go do otchłani, i zamknął ją, i nad nim opieczętował, żeby już nie wprowadzał w błąd narodów, aż się skończy tysiąc lat. Potem ma być wypuszczony na krótki czas.

Król, anioł, władający otchłanią, mogący ograniczyć Szatana do stanu nieaktywności. Kto to może być? Chyba tylko Król królów i Pan panów, mający władzę nad całym stworzeniem.

siloam 
Katolik

Wyznanie: katolicyzm
Wysłany: 2011-03-19, 15:42   

Po pierwsze na jakiej podstawie twierdzisz, że to jest jeden i ten sam anioł?

Jezus ma klucze śmierci i Otchłani, ale są one symbolem władzy w ogóle. Jezus mógł wysłać do spętania Smoka anioła. Nie musiał tego robić osobiście. Wasze rozumienie Pisma nie istniało nigdy wcześniej w historii. To wielkie novum i kuriozum.

Bobo 

Wysłany: 2011-03-19, 16:06   

kwant napisał/a:
Siloam, na potrzeby walki ze Świadkami Jehowy, stał się Lutrem XXI wieku

A może siloam działa w myśl zasady Pawła, który pisał: dla żyda stałem się jak żyd, dla greka jako grek...

... tak i siloam dla SJ stał się jako luteranin, dla luteranów jako katolik, czyli wszystkim byleby 'zwieść niektórych' :mrgreen:

Siloam...! Chcesz, to mogę zacytować Tobie komentarz do Obj. 9:1 z Biblii KUL-owskiej. No chyba, że nie uznajesz wykładni KK...

Widać, że podejście oficjalne KK w sprawie identyfikacji 'spadającej gwiazdy' jest bliższe do SJ niż siloama do KK :mrgreen:

Bobo 

Wysłany: 2011-03-19, 16:17   

siloam napisał/a:
Jezus ma klucze śmierci i Otchłani, ale są one symbolem władzy w ogóle. Jezus mógł wysłać do spętania Smoka anioła. Nie musiał tego robić osobiście. Wasze rozumienie Pisma nie istniało nigdy wcześniej w historii. To wielkie novum i kuriozum.

Kuriozu jest to, co ty piszesz jako prawowierny katolik. Chyba jednak nie czytasz katolickich komentarzy, ktore nie zajmując zdecydowanego stanowiska, ale dopuszczają, ze owa gwiazda może być... Jezusem.

Mam cytować? :mrgreen:

kesja 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2011-03-19, 16:18   

kwant napisał/a:
kesja napisał/a:
וְשִׁלַּמְתִּי לָכֶם אֶת-הַשָׁנִים אֲשֶׁר אָכַל הָאַרְבֶּה הַיֶּלֶק וְהֶחָסִיל וְהַגָּזָם חֵילִי הַגָּדוֹל אֲשֶׁר שִׁלַּחְתִּי בָּכֶם׃

Kesja. Mam serdeczną prośbę, abyś zaraz tłumaczyła taki hebrajski zapis. Ci, którzy nie znają się na hegrajskim (ja też nie najlepiej) nic z tego nie rozumieją, a chcieliby (tak jak i ja). Co prawda pod kreską jest cytat (nie do końca wiadomo z jakiej księgi i wersetu), ale bez znajomości hebrajskiego nie wiadomo, czy odpowiadają sobie. Zwłaszcza, że są od siebie oddzielone kreską.
Jeszcze jedno. We wcześniejszej wypowiedzi cytowałaś Księgę Objawienia i niektórym wyrazom dodawałaś znaczenie po hebrajsku. To nie jest żaden argument, ponieważ oryginalny język tej księgi, to grecki. Tłumaczenie na jakikolwiek inny język, to już interpretacja (nie twierdzę, że zawsze zła). Przy dużej dobrej woli tłumaczącego, często bardzo trafna, ale zawsze interpretacja.
Widzę, że znakomicie znasz ten język, więc podawaj polską interpretację tłumaczenia tego starożytnego języka, który informacje o wydarzeniach zamierzchłych czasów przeniósł do naszej współczesności. Przepraszam, jeśli w czymś uraziłem.

szkoda ze nie podałes całosci - zobacze jak tam jest
.
ale ja tam podałam werset - w jęz polskim

Biblia Warszawska:
I wynagrodzę wam szkody lat, których plony pożarła szarańcza, konik polny, larwa i gąsienica, moje wielkie wojsko, które na was wyprawiłem.
.
Chodziło o to co mówił Bobo - jest to wojsko które na was wyprawiłem /JHVH/
nie znam znakomicie zaledwie ciut ciut.
nie uraziłes ...

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2011-03-19, 16:36   

Bobo napisał/a:
machabeusz napisał/a:
Bobo , nie zauważyłeś zapewne że napisałem wcześniej post skierowany do Ciebie.

Tak... ale odpiszę jutro jeśli jesteś gotów poczekać. Na razie mam... (temat Hardi) ;-)

Odpisałeś na inne posty w tym temacie i chętnie dyskutujesz, ale na post machabeusza w dalszym ciągu nie i milczysz. Unik niewygodnego pytania :?:

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

kwant 

Wysłany: 2011-03-19, 16:38   

siloam napisał/a:
Jezus ma klucze śmierci i Otchłani, ale są one symbolem władzy w ogóle. Jezus mógł wysłać do spętania Smoka anioła.

Dzięki siloamie. To już postęp. Więc jednak nie demon.

Bobo 

Wysłany: 2011-03-19, 16:40   

Hardi napisał/a:
Odpisałeś na inne posty w tym temacie i chętnie dyskutujesz, ale na post machabeusza w dalszym ciągu nie i milczysz. Unik niewygodnego pytania :?:

Bo najpierw 'tropię' kłamców... :crazy:

kwant 

Wysłany: 2011-03-19, 16:41   

kesja napisał/a:
szkoda ze nie podałes całosci - zobacze jak tam jest

Co zostało rozdzielone kreską nie śmiałem połączyć, bo się na tym wystarczająco nie znam. Po twym zapewnieniu ufam, że to jest po polsku. :-D

kwant 

Wysłany: 2011-03-19, 16:48   

Hardi napisał/a:
Odpisałeś na inne posty w tym temacie i chętnie dyskutujesz, ale na post machabeusza w dalszym ciągu nie i milczysz. Unik niewygodnego pytania

Na posty machabeusza ja już wystarczająco dużo napisałem, więc nie ignoruj tego. Bobo już nie musi tego powtarzać.

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2011-03-19, 17:06   

kwant napisał/a:
Hardi napisał/a:
Odpisałeś na inne posty w tym temacie i chętnie dyskutujesz, ale na post machabeusza w dalszym ciągu nie i milczysz. Unik niewygodnego pytania

Na posty machabeusza ja już wystarczająco dużo napisałem, więc nie ignoruj tego. Bobo już nie musi tego powtarzać.

Jeśli się nie pisze od siebie, a przepisuje z książek czy leksykonów, to faktycznie to nie ma znaczenia, kto zrobi wklejkę.

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

kesja 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2011-03-19, 17:12   

Bobo napisał/a:
Więc proponuję najpierw ustalić czym jest otchłań (po gr. ABYSSO) i jak to słowo jest użyte w Biblii.

może te wersety cos wyjaśnią

Cytat:

Lk 4:29
"potem zerwali się, wywlekli/ Go poza miasto, aż na sam szczyt góry, na której było zbudowane ich miasto - aby Go stamtąd strącić w przepaść-matach."
.
oni wstali i wyprowadzili jego do zewnatrz miata i doprowadzili do góry która ..aby posłac go na dół-matah [/b
]
nie ma tu wyrazu othłan- przepaści-tehom-הַתְּהוֹם."
jest powiedziane ze chcieli Go posłąc na mita-nisko ?
to by znaczyło ,ze człowiek nie może człowieka posłąc do othłani-przepaści-tehom

Lk 8:31
"I prosiły/swinie-wieprze -chazir -[b]חֲזִיר

'/ Go, żeby im nie kazał zginąć w przepaści-tehom-הַתְּהוֹם."

Lk 16:26
"Istnieje przy tym ogromna-gadol przepaść-tohom między nami i wami, tak że ci, którzy chcieliby stąd przejść do was - nie mogą, ani stamtąd nikt nie może tu przybyć."
.
תְּהוֹם עֲמֻקָּה בֵּין שֵׁנִי הָאַחִים

tehom amuka bejn sznej ha-achim
głęboka przepaść pomiędzy dwoma braćmi
.
można by powiedziec ,ze jest to Miejsce oddalenia,odosobnienia a zarazem związane z jakimś pragnieniem ukojenia ...to moze byc cos więcej niż bycie po lewej stronie- kozły
a moze ? jednak nie moga przejśc na Prawą strone-OWCE.
jest to tez miejsce ISTOT ,które sa po to by wykonywac wyroki Stwórcy i pod Jego kontrola . Znaczyło by to ,ze same NIE wyjda z tego miejsca i że nie moga robic tego co chcą.
..

I piąty anioł/ הַמַּלְאָךְ zatrąbił:
i ujrzałem gwiazdę*, spadającą/nepal z nieba ziemi,./z niebios ziemi/?
i dano jej./jemu klucz od studni Czeluści/hatahom/ הַתְּהוֹם/*.
2 I otworzył/On studnię Czeluści/hatahom/ הַתְּהוֹם,
a dym/aszan się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca,
i od dymu studni zaćmiło/zaciemniły-ciemność się słońce i powietrze/awir.
****studnia znajduje sie w tej othłani-tehom.dym wyszedł ze STUDNI a nie z othłani.

3 A z dymu wyszła szarańcza/arba-אַרְבֶּה* na ziemię,
i dał im-lahem moc/koach, jak Koach/moc ziemskie skorpiony/לְעַקְרַבֵּי-akarbej.

4 I powiedziano im לְהַזִּיק, by nie czynił szkody trawie na ziemi ani żadnej zieleni, ani żadnemu drzewu,
lecz tylko ludziom/Anaszim-לָאֲנָשִׁים, którzy nie mają pieczęci/chotem Boga na czołach ich
.
5 ,/Nie dał im zabijac ich
lecz aby pięć miesięcy cierpieli katusze/torturowac-męczyc.
A katusze/עִנּוּי tortuty jak tortury które powoduje skorpion kiedy ugodzi człowieka/adam.
6 I w owe dni ludzie szukać/chapszu-בְּעָקְצוֹ będą śmierci,
ale jej nie znajdą,
i będą chcieli umrzeć, ale śmierć od nich ucieknie.
./to tak jak szatan wobec Hioba miał powiedziane - [b]Zycie jego zachowaj
- dręczył go językami przyjaciół i cierpieniem ciała,ale zabic nie mógł
.[/b]

7 A wygląd/kształty ich podobne do konika polnego/chagbej szarancza do koni/susim gotowych do boju/milchama,
na głowach ich jakby wieńce/eteret podobne do złota,
oblicza ich jakby oblicza ludzi,

8 włosy jakby włosy kobiet,
a zęby ich były jakby zęby lwów,

9 zbroja ich jak zbroja żelazna,
a łoskot/głos Merkawot-מַרְכְּבוֹת -rydwan zaprzęgów-/czołg izraelski/konnych wielu biegnących do walki

10 ogony ich jak ogony skorpionow oraz żądła;
a w ich ogonach jest ich moc szkodzenia ludziom przez pięć miesięcy.
.
to jest DZIWNE bo musi byc wybiórcze ,nie moze to byc np czołg bo nie bedzie wybierał
do kogo strzela , nie wie czy w danym miejscu nie ma opieczętowanych i NIE.
poza tym DZIWNE bo ma nie szkodzic trawie dziko rosnącej ?./to przenośnia i cos ukrywa/
to działa wybiórczo i DOKŁADNIE wie KOGO ma nie tykac - jakas zaraza ?/

11 Mają oni Melech/króla-מֶלֶךְ nad sobą/alejhem - מַלְאַךְ-anioła/malach/ Czeluści/tehom;
którego imię jego po hebrajsku: ABADDON*,
a w greckim języku ma imię APOLLYON*.
.
11 וְיֵשׁ לָהֶם מֶלֶךְ עֲלֵיהֶם, מַלְאַךְ הַתְּהוֹם, אֲשֶׁר שְׁמוֹ בְּעִבְרִית אֲבַדּוֹן ובִיוָנִית שְׁמוֹ אַפּוֹלְיוֹן.

.
Anioł Othłani-przepaści /tam gdzie był bogacz / ten Anioł dla owej szarańczy jest Królem
ale czy to znaczy ze jest też Królem całej Tehom ?
wyglada jakby OWO Miejsce było PODZIELONE na jakies sektory cos jak CELE w areszcie
jest tam więzienie w ktorym JAHSZUA Zwiastował Nowine tym co za Dni Noego tam trafili.
Zastanawia CO TO ZA GWIAZDA upada na Ziemie ,skąd On jest..? z Plejad ?
jakie mamy Gwiazdy w Biblii ,co znaczą ?

siloam 
Katolik

Wyznanie: katolicyzm
Wysłany: 2011-03-19, 17:18   

kwant napisał/a:
Dzięki siloamie. To już postęp. Więc jednak nie demon.

Podstęp z Twojej strony, bo o demonie wypowiadałem się w kwestii spadającej gwiazdy a nie anioła posiadającego klucze. Gwieździe dano klucze, a to jawna sugestia, że otrzymała je od właściciela tychże (chyba, że chodzi o wieczyste użyczenie mocy). Nawet jeżeli przekład KUL dopuszcza taką interpretację o jakiej mówi Bobo to z całą pewnością nie można wnioskować z tego o poprawności tej interpretacji (jest to tylko jedna z hipotez). Moim zdaniem mamy do czynienia z dopustem Bożym, a dlaczego tak uważam to już napisałem. Dodam coś jeszcze - nawet działania złych duchów Bóg może wykorzystać w swoich planach, bo nieskończenie góruje nad nimi.

kwant 

Wysłany: 2011-03-19, 17:25   

Hardi napisał/a:
Jeśli się nie pisze od siebie, a przepisuje z książek czy leksykonów, to faktycznie to nie ma znaczenia, kto zrobi wklejkę.

Ani żaden mod nie reklamował tego, co napisałem, bym podał źródło, a ja też nie sugerowałem, że to cytaty. Skad pomysł na takie szyderstwo? Może z inspirowanej złośliwości? Bo pewnie wśród swoich jesteś całkiem normalny, co?

Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Wysłany: 2011-03-19, 19:54   

Bobo napisał/a:
Bo najpierw 'tropię' kłamców.

Hardi uważaj skorpiony sa na twoim tropie i będą Cię kłuć orędziami rodem z Brooklynu.
Mt.24:28 Bo gdzie jest padlina, tam zlatują się sępy.

Odpowiedz do tematu