Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Egzorcyzm w Kościele Katolickim
Autor Wiadomość
Maximus Minimus 
Maximus Minimus

Wyznanie: Katolik
Wysłany: 2014-11-18, 18:41   

O doktrynie

grubyilysy napisał/a:
Nie jest tajemnicą, że ewangeliczni chrześcijanie też odprawiają egzorcyzmy i to w całkiem dużych ilościach :).
Stawiam pytanie po pierwsze o stosunek KRK do egzorcyzmów wykonywanych poza KRK, do kwestii wspomnianego przeze mnie "autorytetu", czyli prawa do ich wykonywania.
Zdania Maximusa to się po dotychczasowych wypowiedziach domyślam :). Ale nie pytam o "zdanie", tylko o prawdę i fakty.

W kręgach KK szanowanym egzorcystą "z poza firmy" jest np. Derek Prince, "chrześcijanin-niezrzeszony":
https://www.youtube.com/watch?v=AsOhODrm67k\
Podobno bardzo dobra książka o przekleństwach tego autora:
http://www.amazon.com/Ble...16262664&sr=1-2

Można poza KRK, ale nie u byle kogo, bez doświadczenia - można pogorszyć. Gdy duch zaczyna się przechadzać po waszych sercach to wiec, że z egzorcystą jest coś nie tak :-D

Mój stosunek do ewangelików:
Ap 1:4
Cytat:
Jan do siedmiu Kościołów, które są w Azji:
Łaska wam i pokój
od Tego, Który jest, i Który był i Który przychodzi,
i od Siedmiu Duchów, które są przed Jego tronem,

Skoro Bóg chce, żeby istniało siedem Kościołów, to tak ma być. Poza tym mam w rodzinie pastora :-)

grubyilysy napisał/a:

Jestem jednak za wprowadzeniem tego rozróżnienia, którego co prawda w Biblii nie widzę, ale które wydaje się właściwym:
a) egzorcyzm uroczysty;
b) modlitwa będąca w praktyce egzorcyzmem.

grubyilysy napisał/a:

Jeżeli zatem ewangeliczni chrześcijanie wykonują egzorcyzmy bez zgody lokalnego biskupa katolickiego, czy posiadają właściwy i potrzebny autorytet? Odpowiedzi Maksimusa mogę się domyślać :).

Zgoda biskupa na egzorcyzm jest tym samym, czym zgoda na praktykę lekarską. Nie chodzi o nagonienie ludzi do szpitala, ale o ograniczenie pola manewru dla szarlatanów.
Każdy ma wolną wolę. Na koniec dnia domorosły egzorcysta i egzorcyzmowany trafia do księdza.

W kwestii modlitwy wypowiedział się Dezerter. Ja dodam tylko aspekt "kalibru". Małego perwersyjnego duszka można wyrzucać w domu, czasami samemu. To bardzo dobrze, że wierni sami się biorą za takie sprawy. Jednak do pewnych zawodników nie startuje się bez egzorcysty z prawdziwego zdarzenia.

grubyilysy napisał/a:

Nie piszę, że to "kompletna bzdura", bo to w swojej istocie przywołanie zasady sprawiedliwości: "oko za oko, ząb za ząb, życie za życie". Jednak używając autorytetu Jezusa Chrystusa wobec Złego odwołujemy się oczywiście do jego DOSKONAŁEJ ofiary z własnego życia, do której nic dodać ani nie trzeba, ani nawet nie bardzo można. Nie twierdzę, że Panu Bogu nie podobają się nasze dobre uczynki (na potwierdzenie choćby powyższy Mat 7,22-23), ale nie może być tak, że do ofiary Jezusa Chrystusa trzeba coś dokładać, żeby Szatan "zaakceptował" wypowiedziany nad nim, w imieniu Syna Bożego, wyrok. I tak sobie myślę że dlatego właśnie egzorcyści jak powiedziałeś "niechętnie o tym mówią" - Duch nie pozwala sługom Bożym bzdur mówić :). Zresztą, może nawet tak wcale nie myślą?

Mt 19:24
Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego".

Mrk 9:43
Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony.

Ktoś chciał być bogaty, więc podpisał cyrograf. Kasa jest, ale cena jaką zapłacił...
Jego bogactwo pochodzi z grzechu, nie z ciężkiej pracy. Piękną kobietę zawdzięcza paktowi z diabłem, nie swojej charyzmie, etc...
Wszystko co było powodem grzechu, musi zostać odrąbane. Aby zakończyć egzorcyzm trzeba się wyrzec darów demona. Można także próbować ofiarować siebie samego - "niezbadane są wyroki boskie"

Cytat:
Jednak używając autorytetu Jezusa Chrystusa wobec Złego odwołujemy się oczywiście do jego DOSKONAŁEJ ofiary z własnego życia, do której nic dodać ani nie trzeba, ani nawet nie bardzo można.

Aby doszło do Zbawienia potrzebna jest wola zbawionego. Jeżeli naprawdę chcesz być zbawiony to będziesz. Co to znaczy naprawdę chcieć? To znaczy postawić Jezusa ponad innymi sprawami.
Co w przypadku, gdy nie chce wyrzec się "darów" demona dla Chrystusa? Czy wtedy Jego ofiara wystarczy? Czy można wejść do Królestwa wbrew własnej woli?

Przypadek

grubyilysy napisał/a:

przytaczasz: Mt 7:22-23 - to w żadnym wypadku nie jest "ostrzeżenie przed "fałszywymi egzorcystami", przeczytaj jeszcze raz wraz z kontekstem, wręcz przeciwnie Jezus rozdziela sąd, zbawienie lub potępienie człowieka, od stosowania autorytetu Jego Imienia, także dla wypędzania złych duchów.

Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"

Czyli zgoda - użycie słowa "Jezus" nie oznacza występowania w Jego imieniu, bo Chrystus rozdziela " sąd, zbawienie lub potępienie człowieka, od stosowania autorytetu Jego Imienia"
Z tego fragmentu jasno wynika, że nie każdy, kto wyrzuca duchy w imieniu Chrystusa wejdzie do Królestwa Niebieskiego.
Wynika także z tego, że kto bierze kasę za egzorcyzm, wbrew zaleceniu Chrystusa, ten nie spełnia woli Ojca i nie dostąpi Królestwa Niebieskiego.
Ergo, użytkownik może używać imienia Chrystusa w "rytuale", ale służy to tylko uwiarygodnieniu jego zboru i odwróceniu wiernych od sakramentów, czyli jego prywatnym ambicjom. Lubi się pochwalić swoimi "mocami" - w rozmowie z Yarpenem wykazuje w ten sposób swoją wyższość nad "katolicką kataraktą", choć na innych forach użytkownik jedzie równo po ewangelikach także.

grubyilysy napisał/a:

I rzecz jasna jej nie akceptuję. Maximusie - jak już pisałem, nie masz żadnych podstaw krytykować oszczerczo świadectwo kolegi Sewena, będące mocnym i wspaniałym przykładem mocy i działania Ducha Świętego w życiu wierzącego chrześcijanina

Ty uznajesz, że z przytoczonych wypowiedzi wylewa się Duch Święty. Ja twierdzę, że ewidentnie coś się podszywa pod Boga. Reprezentujemy dwie skrajne postawy w tej sprawie. Ty wskazujesz na moc i wspaniałość, ja na bluźnierstwa.
Analizuj i przytocz kolejne argumenty w obronie. Na razie mamy tylko "brak twojej akceptacji", bo wystarczalność słowa "Jezus" została obalona.
Może jakaś wypowiedź użytkownika spoza tego forum, która wskazywałaby na Twoją rację, ja też bym poszperał ;-)

Pzdr

grubyilysy 

Wyznanie: Ogólnie - trzymam się wiary Nazarejczyka.
Wysłany: 2014-11-20, 01:16   

Maximus Minimus napisał/a:
....
Wszystko co było powodem grzechu, musi zostać odrąbane....

Maximusie,
Pewnie jakieś 99% chłopców oddaje się w młodości onanizmowi. Powinno się im, dla ich dobra odrąbać prawą rękę?
Pewnie jakieś 90% żonatych mężczyzn jak zobaczy w Internecie zdięcie pupy Dody ubrane w stringi, nie wytrzyma by na nie nie spojrzeć. Powinni sobie wydłubać prawe oko?

Pewnie jakoś tak podobnie jak Ty mówili skorzy do odrąbywania "ludzie od Jakuba" do Galacjan. Paweł radził takim samokastrację - myślę że to tak "na próbę" czy sami gotowi postępować według tego, co głoszą.

To tak pół żartem pół serio, bardziej serio, w tonie bardziej żartobliwym, ale ogólnie do przemyślenia.

I nic co jest na tym świecie nie bierze swego początku skądinąd, tylko od Stwórcy, nawet istnienie Szatana. Można więc tym co istnieje co najwyżej tak lub inaczej zarządzać.

A szerzej przepraszam, ale następnym razem.

Maximus Minimus 
Maximus Minimus

Wyznanie: Katolik
Wysłany: 2014-11-21, 00:49   

grubyilysy napisał/a:

Pewnie jakieś 99% chłopców oddaje się w młodości onanizmowi. Powinno się im, dla ich dobra odrąbać prawą rękę?
Pewnie jakieś 90% żonatych mężczyzn jak zobaczy w Internecie zdięcie pupy Dody ubrane w stringi, nie wytrzyma by na nie nie spojrzeć. Powinni sobie wydłubać prawe oko?

Spokojnie z tą piłą łańcuchową :-D

Najpierw odetnijmy ten rodzaj myślenia, który powoduje grzech. Są modlitwy...
Nie pomogło? Odetnijmy dostęp do treści w internecie. Są blokady...
Nie pomogło? Czas rozłączyć internet...
Dalej to już tylko ręka... :lol:

Sama ręka nie jest grzechem, ani oko. Liczy się dyscyplina, silna wola. Jeżeli tej jest brak i człowiek mimo usilnych prób grzeszy, trzeba zaostrzyć środki. Ręka i oko jest darem od Boga i odrzucenie ich dla Zbawienia jest konieczną ostatecznością.

Przykład wyżej to jest lajcik, drobne perwersyjki.

Najgorszym jednak jest świadome bardziej lub mniej zawarcie paktu. Czasami takie pytanka rodzą się w głowach, nie wiadomo skąd " Co bym oddał za to i tamto"
Przy naszym przykładzie dar demona jest grzechem samym w sobie. Nie da się go oczyścić, gdyż jest symbolem nieposłuszeństwa wobec Boga.
Jeżeli źródłem opętania były karty Tarota, to trzeba je zniszczyć, a "daru wróżenia" się wyrzec. Jeżeli przy pomocy czarów zmusiło się kogoś do zawarcia związku, należy tę osobę uwolnić, etc.
Zazwyczaj uroczyste "wyrzekam się" przed Chrystusem wprawia maszynę w ruch.

grubyilysy napisał/a:

I nic co jest na tym świecie nie bierze swego początku skądinąd, tylko od Stwórcy, nawet istnienie Szatana. Można więc tym co istnieje co najwyżej tak lub inaczej zarządzać.

Oczywiście, jednak dar wolnej woli jest także obowiązkiem rozróżniania dobra od zła. Mimo początku u Stwórcy, niektóre stworzenia na koniec lądują w Jeziorze Ognia made in Stwórca także.

Pzdr

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2014-11-22, 20:03   

Maximus Minimus napisał/a:
Najpierw odetnijmy ten rodzaj myślenia, który powoduje grzech. Są modlitwy...
Nie pomogło? Odetnijmy dostęp do treści w internecie. Są blokady...
Nie pomogło? Czas rozłączyć internet...
Dalej to już tylko ręka... :lol:

generalnie mądry post a to powyżej spodobało mi się szczególnie
proste, jasne i poukładane :-D

Monika K.

Wyznanie: katolicyzm
Wysłany: 2015-01-08, 11:06   

Odświeżam temat, co by ludzie o nim nie zapomnieli...

BoaDusiciel 

Wyznanie: Idealizm skrajnie materialistyczny
Ostrzeżeń:
 3/3/4
Wysłany: 2015-01-08, 20:16   

Nie można by tego szatan wyegzorcyzmować raz, a dobrze ? :roll:
Bo szczerze mówiąc odnoszę wrażenie, że trwa jakaś zabawa w przepędzaniu szatana z miejsce na miejsce.
A ponieważ przez niektórych ta zabawa traktowana jest dość poważnie, to mam wrażenie, że jakaś kasa za tym stoi :mrgreen:
http://biblia.webd.pl/for...p=448686#448686

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2015-01-10, 20:51   

BoaDusiciel napisał/a:
Nie można by tego szatan wyegzorcyzmować raz, a dobrze ? :roll:
Bo szczerze mówiąc odnoszę wrażenie, że trwa jakaś zabawa w przepędzaniu szatana z miejsce na miejsce.
A ponieważ przez niektórych ta zabawa traktowana jest dość poważnie, to mam wrażenie, że jakaś kasa za tym stoi :mrgreen:

każdy sądzi według siebie
nie słyszałem nigdy!, by ktoś płacił za egzorcyzmy
ja przeszedłem niedawno modlitwę o uwolnienie - taki prosty egzorcyzm - nie zapłaciłem ani 1 zł i nikt nigdy o tym nie wspomniał, a dwie osoby poświęciły mi 2-3 godziny - całkowicie za free po prostu z miłości bliźniego...
ale wiem, że tobie trudno to zrozumieć, ty wszystko przeliczasz na kasę :roll:

Queza 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2018-08-20, 19:24   

W najnowszej Angorze na tytułowej stronie pisze, że Polska jest światowym liderem w wypędzaniu diabła! W Polsce jest ponad 150 egzorcystów, więcej ich jest tylko we Włoszech. W Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii i w Portugalii nie ma ani jednego.

Paszko

Wyznanie: KRK
Wysłany: 2018-08-21, 22:40   

Queza napisał/a:
W najnowszej Angorze na tytułowej stronie pisze, że Polska jest światowym liderem w wypędzaniu diabła! W Polsce jest ponad 150 egzorcystów, więcej ich jest tylko we Włoszech. W Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii i w Portugalii nie ma ani jednego.

W Niemczech po sprawie Anneliese Michel zrobiono prasową nagonkę na egzorcystów, a sąd skazał ich na pół roku więzienia. Można to uznać za prześladowanie religijne - dziewczyna dostawała od lekarza lek, który później wycofano z obiegu, ponieważ pacjenci po nim umierali (oczywiście nikomu nie przyszło do głowy skazywać lekarzy przepisujących takie "leki" na więzienie... :roll: ). Z drugiej strony nie było u nas przypadku zgonu osoby egzorcyzmowanej. Medialna nagonka pewnie byłaby dziś porównywalna, ale może za to sąd nie byłby uprzedzony do religii jako takiej.

Queza 

Wysłany: 2018-08-22, 17:42   

Pisze w Angorze o egzorcyzmach Anneliese Michel, w następstwie wydarzeń z tym związanych niemiecki episkopat zakazał odprawiania egzorcyzmów. Pisze, że poza typową niechęcią do symboli religijnych dziewczyna m.in. mówiła męskim głosem i żywiła się robactwem. W Angorze też piszą, że zdecydowana większość osób korzystających z egzorcyzmów to kobiety.

Paszko

Wysłany: 2018-08-22, 21:53   

Queza napisał/a:
Pisze w Angorze o egzorcyzmach Anneliese Michel, w następstwie wydarzeń z tym związanych niemiecki episkopat zakazał odprawiania egzorcyzmów.

O tym nie wiedziałem. Ale to w prosty sposób wyjaśnia dlaczego u nas jest więcej egzorcyzmów :-)

Ciekawe czy to była niezawisła decyzja doktrynalna, czy raczej wizerunkowa, czyli ugięcie się pod naciskiem mediów, trąbiących że w Bawarii, bastionie katolicyzmu, "wyją demony".

Queza napisał/a:

W Angorze też piszą, że zdecydowana większość osób korzystających z egzorcyzmów to kobiety.

Ciekawe, bo w NT większość opętanych to mężczyźni. Z kobiet przypominam sobie tylko Marię Magdalankę (Mk 16,9).

Albertus 

Wysłany: 2018-08-22, 22:55   

Cytat:
Z kobiet przypominam sobie tylko Marię Magdalankę (Mk 16,9

Była jeszcze kobieta która wróżyła z Dziejów apostolskich 16:16-19

Queza 

Wysłany: 2018-08-23, 11:59   

W Angorze jest taki rysunek, który przedstawia jak ksiądz siedzi na dziewczynie, którą egzorcyzmuje, a z tyłu, za jego plecami stoi prawdziwy diabeł i puka mu w plecy i mówi: "nie chciałbym księdzu przeszkadzać, ale ja jestem tutaj..." Taki właśnie prawdziwy diabeł z krwi i kości - mężczyzna zadomowił się, mieszka i żyje w Bieszczadach, na ulicy Bieszczadzkiej, ciągle mnie krytykuje i przeszkadza mu nawet jak piję w ciągu dnia kawę czy herbatę.

Paszko

Wysłany: 2018-10-03, 22:25   

W "Mistycyzmie żydowskim" Gerszoma Szolema wyczytałem, że dla żydowskiego mistycyzmu charakterystyczny jest mizoginizm :-( . Kobieta w judaizmie wiązana była z pierwiastkiem demonicznym i wzbraniano jej studiowania Tory. Jedynym wyjątkiem od reguły ma być rabinka z Włodzimierza Wołyńskiego, Hanna Rachela Verbermacher. Wygląda więc na to, że niewielka ilość kobiet przeżywających intensywne przeżycia duchowe (czy to pozytywne, czy negatywne) na kartach NT może być wynikiem zwykłej dyskryminacji. :-(

Albertus 

Wysłany: 2018-10-03, 22:55   

Paszko napisał/a:
W "Mistycyzmie żydowskim" Gerszoma Szolema wyczytałem, że dla żydowskiego mistycyzmu charakterystyczny jest mizoginizm :-( . Kobieta w judaizmie wiązana była z pierwiastkiem demonicznym i wzbraniano jej studiowania Tory. Jedynym wyjątkiem od reguły ma być rabinka z Włodzimierza Wołyńskiego, Hanna Rachela Verbermacher. Wygląda więc na to, że niewielka ilość kobiet przeżywających intensywne przeżycia duchowe (czy to pozytywne, czy negatywne) na kartach NT może być wynikiem zwykłej dyskryminacji. :-(

Tylko że trochę sam sobie zaprzeczasz. Gdyby rzekomo autorzy NT mieliby mizoginicznie wiązać kobietę z pierwiastkiem demonicznym to raczej uwypuklaliby i opisywali te wydarzenia które dotyczyłyby opętań kobiet przez demony.

Jest tymczasem odwrotnie - to opętania mężczyzn są częściej opisywane. W zasadzie to można by powiedzieć że jest to dyskryminacja mężczyzn... ;-)

Oczywiście chrześcijaństwo w przeciwieństwie do judaizmu( szczególnie późniejszego - rabinicznego) było rewolucyjnie niedyskryminujące kobiet. Chyba że za dyskryminację uznasz uznawanie różnych ról społecznych i we wspólnocie Kościoła co potwierdził sam Pan Jezus Chrystus wybierając na 12 apostołów dwunastu mężczyzn.

Ale jeśli tak myślisz to masz problem....

Odpowiedz do tematu