Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szatan
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2011-08-15, 20:26   

EMET:

Jeśli chodzi o grekę Objawienia danego Janowi 22:16, to mamy pod koniec: < ho astēr ho lampros ho prō-inos > = "— gwiazdą — lśniącą — poranną." ['Interlinia Vocatio'], przy czym < ho > - rodzajnik [kreseczka "—" w 'Interlii Vocatio'].

Co się tyczy wyrażeń < lampros > oraz < prō-inos > - to tylko w tym tekście [Ap 22:16] mamy w grece Biblii [w LXX - brak].
Obydwa wyraż. są rdzenne i mamy owe w --
< lampros > - 8 razy u Flawiusza [5x - w 'Dawnych Dziejach' i 3 razy w 'Wojnie']; oraz 3 razy w 'Pseudoepigrafach' ['Oracule Sybillina' - 2x i 1x w 'Testamencie 'Naftalego']
< prō-inos > - tylko tutaj [w Ap 22:16]; więcej nie znalazłem.

Co się zaś tyczy greki tekstu Izajasza, to mamy w LXX: < ho eōsforos ho prōi >.
< ho eōsforos > - ponadto tylko 1x w Pseudoepigrafie ["Józef i Asenat"]; bez rodzajnika mamy też w Hioba 11:17; 38:12, LXX. Mamy też 2x w 'Pseudoepigrafach ["Józef i Asenat"]
W zapisie z rodzajnikiem - < ho prōi > - tylko tutaj; bez rodzajnika - < prōi > - mamy np. 12x w grece "NT": wg Mateusza 16:3; 20:1; 21:18; wg Marka 1:35;11:20; 13:35; 15:1; 16:2, 9; wg Jana 18:28; 20:1; Dzieje Ap 28:23. np. "rano".

Stephanos, ps. EMET

Krzysztow Aleks 
ALEKS

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2012-06-07, 21:20   

Szatan Diabeł był drugim synem Boga i aniołem Lecz się zbuntował i odebrano jemu szansę na życie wieczne.A dano mu władzę nad ziemią DO CZASU aby pokazał jakim jest nie udolnym...monarchą i nie długo zostanie zniszczony tak jak jego słudzy DEMONY.

bartek212701 

Wysłany: 2012-06-07, 22:09   

Krzysztow Aleks, Witaj na forum :-)

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2012-06-09, 21:15   

Szatan był aniołem sługą Boga i to już po Raju - był posłany do Hioba, i zdawał relację Bogu ze swej misji.! - jak ten fragment rozumiecie? - wychodzi na to, że to było przed buntem?
Powinno być po buncie- prawda?
Kiedy było strącenie szatana "na Ziemię"?
Ktoś pomoże - ciekaw jestem waszych opinii

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2012-06-09, 21:48   

Dezerter napisał/a:
Szatan był aniołem sługą Boga i to już po Raju - był posłany do Hioba,

Gdzie pisze,że był posłany przez Boga? Ja nie widzę tego w Biblii pisze tak:

Ijob. 1:6
6. I stało się niektórego dnia, gdy przyszli synowie Boży, aby stanęli przed Panem, że też przyszedł i szatan między nich.(BG)

Dezerter napisał/a:
i zdawał relację Bogu ze swej misji.! - jak ten fragment rozumiecie? - wychodzi na to, że to było przed buntem?

Nie. To było po buncie, jak mógł Bóg buntownika trzymać w niebie? Czyż miałby taką słabą władzę?
Stanąć przed Bogiem, nie musi oznaczać być w niebie.

Dezerter napisał/a:

Jeżeli zgrzeszył w Edenie, to musiał być automatycznie zrzucony z nieba. Ewangelista mówi,że Jezus mówił,:
Łuk. 10:18
18. Tedy im rzekł: Widziałem szatana, jako błyskawicę z nieba spadającego.
(BG)

Dezerter 

Wysłany: 2012-06-09, 22:31   

Cytat:
Pierwsza rozmowa szatana z Bogiem

6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży3 udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan3 też poszedł z nimi. 7 4 I rzekł Bóg do szatana: «Skąd przychodzisz?» Szatan odrzekł Panu: «Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej». 8 Mówi Pan do szatana: «A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak on». 9 Szatan na to do Pana: «Czyż za darmo Hiob czci Boga? 10 Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży.
11 Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył». 12 Rzekł Pan do szatana: «Oto cały majątek jego w twej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki». I odszedł szatan sprzed oblicza Pańskiego.

Dziwnie rozumiesz słowo "niebo". Gdzie Bóg przyjmuje swoich aniołów?
Co odpowiada szatan zapytany przez Boga "skąd przychodzisz?" - z ziemi pada odpowiedź - była by bezsensu gdyby rozmowa odbywała się na Ziemi.

Pytałem na forum judaizmu - jak rozumieją ten fragment - odp. była taka, że szatan był wówczas sługą Boga. Był wprawdzie już wówczas Przeciwnikiem i Oskarżycielem- ale nie Boga tylko ludzi!

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2012-06-09, 22:55   

Dezerter napisał/a:

Kto? Do kogo mówisz? Bo ja nie widzę. Ja?

Dezerter napisał/a:
Co odpowiada szatan zapytany przez Boga "skąd przychodzisz?" - z ziemi pada odpowiedź -

A dlaczego bez sensu:
5 Moj. 19:17
17. Tedy staną oni dwaj mężowie, którzy mają spór, przed Panem, przed kapłany, i przed sędziami, którzy będą na ten czas.
(BG)

Ja się zgadzam, ale czy był wezwany? Gdzie tak pisze?

Dezerter napisał/a:
gdyby rozmowa odbywała się na Ziemi.

To co by było? Bóg by nie wysłuchał, chyba nie głuchy jest.?

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2012-06-10, 13:35   

Takie opracowanie/przedłożenie o szatanie i jego zakusach analazłem:

http://webcache.googleuse...1&hl=pl&ct=clnk

BTW. szatan w historii Ijoba pełni rolę ciernia doświadczalnego,jakim została doświadczona i nadal trwa cała ludzkość. Ludzie popadli w grzech,bo nie doświadczyli skutków grzechu,bo i skąd mogli doświadczyć.Grzech przyniesiony przez szatana,powoduje nabywanie przez ludzi wiedzy mniej, lub bardziej uświadomionej o tymże grzechu. Kiedyś się to przyda.

tenże szatan,jak pisze:
Łuk. 22:31
31. Szymonie, Szymonie, oto szatan wyprosił sobie, żeby was przesiać jak pszenicę.
(BW)

"doświadczenie jest najlepszym nauczycielem,ale drogo kosztuje"
"Lepiej uczyć się na doświadczeniach innych,niz samemu doświadczać
jak grzesznym jest grzech"
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Kefaz 

Wysłany: 2012-06-10, 17:21   

Dezerter napisał/a:
Szatan był aniołem sługą Boga i to już po Raju - był posłany do Hioba, i zdawał relację Bogu ze swej misji.! - jak ten fragment rozumiecie? - wychodzi na to, że to było przed buntem?
Powinno być po buncie- prawda?
Ktoś pomoże - ciekaw jestem waszych opinii

Bunt doskonałego Anioła który stał się szatanem miał miejsce jeszcze w Edenie. Wydarzenia opisujące rozmowę Boga z Szatanem miały miejsce później ( po potopie) za życia Hioba.
( i przy okazji jeszcze jeden szczegół - Szatan wrócił z wędrowania po ziemi [wałęsania-dawniejsze polskie przekłady] - nie wypełniał żadnej misji od Boga , a tylko wędrował po ziemi) Strącenie Szatana na ziemię miało miejsce później opisuje to Jan w Objawieniu 12:7-9

Dezerter 

Wysłany: 2012-06-10, 18:40   

nike napisał/a:
Dezerter napisał/a:

Kto? Do kogo mówisz? Bo ja nie widzę. Ja?

nie widzisz, nie rozumiesz ...
Ty - dziwnie rozumiesz słowo "niebo" - użyłaś go aż 2 razy.

Nie rozumiesz prostego zdania:
Cytat:
Co odpowiada szatan zapytany przez Boga "skąd przychodzisz?" - z ziemi pada odpowiedź - była by bezsensu gdyby rozmowa odbywała się na Ziemi.

Uważasz, że Bóg nie "zaprosił" szatana za pierwszym razem - ok mogę się zgodzić - mógł się wślizgnąć, ale nie zaprzeczysz, że wysłał go z pierwszą "misją " dotyczącą majątku - po której wypełnieniu - przyjął szatana na drugim spotkaniu i powierzył/zezwolił na drugą "misję" dotknięcia go chorobami ... po tej drugiej misji .... no właśnie autor biblijny nie dokończył, nie dopowiedział

Kefaz pisze
Cytat:
nie wypełniał żadnej misji od Boga

za pierwszym razem masz rację a dwie misje od Boga pomijasz celowo czy z niewiedzy?

ShadowLady86 
Administrator

Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-06-10, 20:26   

Napisałam kiedyś na tym forum moje rozważania na temat tej postaci w tym temacie Zabijanie w ST sił wyższych
Wkleję je tutaj w dwóch częściach.

Szatan w Starym Testamencie

1. Szatan a lucyfer

Zacznijmy od tego, że nie ma żadnych podstaw by utożsamiać łaciński wyraz lucyfer z starotestamentowym Szatanem. Wyraz ten pochodzi od słów lux i ferre i dosłownie oznacza niosący światło. Czasem też to słowo oznacza jutrzenkę lub gwiazdę poranną. Od pojawienia się Wulgaty często błędnie utożsamiano określenie hê·lêl ben-šā·ḥar (syn jutrzenki) z 14 rozdziału Księgi Izajasza z Szatanem. Izajasz pisał jednak o klęsce władcy Babilonii, Nabuchodonozora II. Sam rozdział 14 zaczyna się słowami:

Cytat:
(3)Przyjdzie do tego wówczas, kiedy Pan da ci pokój po twych cierpieniach i kłopotach, i po twardej niewoli, którą cię przytłoczono, (4) że rozpoczniesz tę satyrę na króla babilońskiego i powiesz: O, jakże nadszedł kres ciemięzcy! Jak ustała jego zuchwałość![Iz 14: 3-4]

2. Szatan jako anioł który zbuntował się przeciwko Bogu?

W całym Starym Testamencie nie ma motywu, w którym jest mowa, iż Szatan zbuntował się przeciwko Bogu. Wręcz przeciwnie, w nielicznych miejscach, w których Szatan się pojawia, zawsze działa na wyraźne polecenia Boga. Jedyne co możemy wywnioskować to to, że Szatan oskarża człowieka i że jest o niego zazdrosny. W samym Piśmie nie ma wzmianki o jakimś buncie. Natomiast w apokryfie Żywot Adama i Ewy jest mowa a tym, że szatan nie tyle odwrócił się od Jahwe, co nie chciał oddać pokłonu człowiekowi. Argumentował to tym, że jest on wcześniejszym i doskonalszym tworem Boga i nie będzie oddawał pokłonów gorszemu stworzeniu.

Cytat:
And Michael went out and called all the angels saying: 'Worship the image of God as the Lord God hath commanded.' And Michael himself worshipped first; then he called me and said: 'Worship the image of God the Lord.' And I answered, 'I have no (need) to worship Adam.' And since Michael kept urging me to worship, I said to him, 'Why dost thou urge me? I will not worship an inferior and younger being (than I). I am his senior in the Creation, before he was made was I already made. It is his duty to worship me. [werset 14]

Nie wiadomo z którego wieku pochodzi ten apokryf, jednak jest on świadomie lub nieświadomie źródłem wiedzy o szatanie wśród wielu Chrześcijan.

Szatan jest przeciwnikiem ludzkości i działa jako oskarżyciel człowieka (Zach 3: 1-10 czy Hiob 1). Jednak nie robi tego w jakimś odległym miejscu (stanie ducha) zwanym piekłem, tylko stoi zawsze u boku Jahwe. Przebywa z nim w jednym miejscu (w niebie?) lub też wędruje sobie po ziemi.
Tak więc mimo że oskarżyciel działa przeciwko człowiekowi, to zawsze i wszędzie słucha Stwórcy. Gdy szatan słyszy o zakazie Jahwe, przestaje oskarżać Jozuego. Zsyła nieszczęście na Hioba tylko wtedy, gdy Jahwe mu pozwoli. Jednym słowem, pokorny sługa Boży.

3. Szatan jako alter ego Boga?

Cytat:
(6) Czyż dmie się w trąbę w mieście, a lud się nie przelęknie? Czyż zdarza się w mieście nieszczęście, by Pan tego nie sprawił?[Am 3: 6]

Cytat:
(7) Ja tworzę światło i stwarzam ciemności, sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę. Ja, Pan, czynię to wszystko [Iz 45: 7]

W Starym Testamencie jest wiele fragmentów mówiących o tym, że Bóg jest zarówno dobrem jak i złem. Bóg posiada dwoistą naturę, potrafi tworzyć ale i niszczyć. Od dziecka powtarza się nam, że Bóg jest miłością. Jednak jest on także dawcą śmierci i to jak wiemy, nie zawsze sprawiedliwej.

Jahwe posiada według mnie kila odrębnych złych natur które będąc jego częścią, działają często jakby osobno. Jednym z takich natur jest duch kłamstwa zwany także paradoksalnie duchem pańskim, pojawiający się między innymi w Drugiej Księdze Kronik [2 Kr: 18: 19-24].
Drugim takim alter ego jest Niszczyciel, który zabija synów pierworodnych Egiptu. [Wyj 12: 23]. Z którąś z ciemnych stron Boga walczy też Jakub w 32 rozdziale Księgi rodzaju.

Czytając Stary Testament można dojść do wniosku, że Szatan jest także taką ciemną strona Boga. Jego jasna strona kocha człowieka, ciemna zaś oskarża. Widać pewne podobieństwo w działaniach. Przykładowo w rozdziale 6 Księgi Izajasza czytamy, że Jahwe nie chce, aby jego lud się nawrócił. Chciał mieć pretekst do wygania go (!) Czy podobnie nie zachowuje się Szatan, który w rozdziale 3 Księgi Zachariasza nie chce nawrócenia ludzi i oskarża arcykapłana?
Kolejna rzeczą jest ciekawostka, która już pojawiła się na forum. Jedno działanie przepisuje się raz Szatanowi (1 Krn 21: 1-2), a raz Bogu ( 2 Krl 24: 1-2).
Tak więc wiele przesłanek wskazuje na to, że Biblijny Jahwe, od którego pochodzi zarówno dobro i zło ma kilka natur, z której jedną z nich może być właśnie Szatan.

Teorie na ten temat zawarte zostały między innymi w książce Jacka Sieradzana Szaleństwo w religiach świata. Motyw Szatana jako mrocznej strony Jahwe pojawia się także u Gnostyków.

ShadowLady86 
Administrator

Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-06-10, 20:31   

Szatan w Nowym Testamencie

1. διάβολος czy może jednak Σατανᾶ ? Przeciwnik i oskarżyciel.

W Nowym Testamencie niespodzianie pojawiają się dwa określenia, które we współczesnym rozumieniu oznaczają Szatana. Jest nim słowo διάβολος (diabolos) oznaczające oszczerce i pochodzące z języka greckiego oraz słowo Σατανᾶ (Satana), wywodzące się właśnie z języka hebrajskiego i oznaczające przeciwnika.
Czy oznaczają one jednego i tego samego osobnika? Czy są to określenia na Starotestamentowego haś·śā·ṭān?

Przeglądając Nowy Testament w języku greckim można zauważyć, że słowo diabeł w większości wypadków pisane jest z małej litery... natomiast Szatan już z litery wielkie, co by sugerowało nazwę własną.
Czy więc gdy w Nowym Testamencie pojawia się słowo διάβολος, to oznacza ono Szatana? Otóż niekoniecznie.

Cytat:
γυναῖκας ὡσαύτως σεµνάς, µὴ διαβόλους, νηφαλίους, πιστὰς ἐν πᾶσιν.
Kobiety również - czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim. [1 Tym 3: 11]

W tym wypadku przykładowo Biblia Tysiąclecia tłumaczy ten wyraz zgodnie z jego pierwotnym znaczeniem. Czyli zamiast diabeł/ diaboliczne mamy oszczerca/ oczernianie.

Analogicznie jest w Liście do Tytusa.

Cytat:
πρεσβύτιδας ὡσαύτως ἐν καταστήµατι ἱεροπρεπεῖς, µὴ διαβόλους µηδὲ οἴνῳ πολλῷ δεδουλωµένας, καλοδιδασκάλους,
Podobnie starsze kobiety winny być w zewnętrznym ułożeniu jak najskromniejsze, winny unikać plotek i oszczerstw, nie upijać się winem, a uczyć innych dobrego. [Tyt 2: 3]

Czy więc słowo diabeł nie oznacza w Nowym przypadku po prostu oszczercy/ oszczerstwa? Słowem διάβολος został określony Judasz.

Cytat:
(70) Na to rzekł do nich Jezus: Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem. (71) Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem - jeden z Dwunastu - miał Go wydać. [J 6: 70]

Czy Jezus określa Judasza diabłem w znaczeniu imiennym? Raczej określa go jako oszczercę. Jak wiemy, Judasz w późniejszym czasie wyda Jezusa.

Ze słowem Σατανᾶ sprawa ma się odrobinę inaczej. W Nowym Testamencie (Greka) wyraz ten pisany jest zawsze z wielkiej litery. Tak więc wielce prawdopodobne, że właśnie to słowo jest odpowiednikiem hebrajskiego haś·śā·ṭān i utożsamiane jest z przeciwnikiem ludzi. Mimo wszystko są fragmenty Pisma, w których słowo Σατανᾶ używane jest raczej w znaczeniu przeciwnik. Przykłady:

Cytat:
(14) Siewca sieje słowo. (15) A oto są ci /posiani/ na drodze: u nich się sieje słowo, a skoro je usłyszą, zaraz przychodzi szatan i porywa słowo zasiane w nich.[Mk 4: 14-15]

Cytat:
(22) A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie. (23) Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie.[Mt 16: 22-23]

Szczególnie drugi przykład jest ciekawy. Raczej mało prawdopodobne, by Jezus jednego ucznia nazywał diabeł, drugiego szatanem. Raczej używał słów oszczerca i przeciwnik, co zresztą wynika z kontekstu tych zdań. ;-)

2. Szatan/ diabeł jako "imię" Bożego przeciwnika w Nowym Testamencie?

Co jednak z fragmentami Pisma, w których faktycznie istnieje istota (mówiąca i działająca ;-) ) określana jako diabeł? Każdy z nas zna historię kuszenia Jezusa na pustyni. Ewangelista-narrator określa tę istotę jako diabeł [Mt 4: 1, 8, 11], ale już sam Jezus określa go jako Szatana [Mt 4: 10]

Czy Szatan faktycznie kusił Jezusa na pustyni? Szatan w Starym Testamencie działał jako oskarżyciel człowieka, nigdy jednak wbrew woli Jahwe. Czy we fragmencie Nowego Testamentu mówiącym o kuszeniu Jezusa, Szatan uprawia samowolę obiecując coś, czego nie posiada? Warto się nad tym zastanowić, czy przypadkiem i tutaj Szatan jest po prostu jedną z natur samego Boga. Sam Jezus wypowiadał się o swoim Ojcu jako o.. kusicielu. Najpopularniejsza modlitwa wszystkich Chrześcijan, zawiera przecież takie właśnie słowa skierowane do Boga, a dane nam przez Jezusa: i nie wódź nas na pokuszenie [Mt 6: 13]

Nie mniej jakby tego nie tłumaczyć, już w świadomości pierwszych Apostołów istniało pojecie diabła jako przeciwnika Boga, buntownika, który zagraża ludziom, a którego Jezus przyszedł zwalczyć. Przykład jeden z wielu:

Cytat:
(14) Ponieważ zaś dzieci uczestniczą we krwi i ciele, dlatego i On także bez żadnej różnicy stał się ich uczestnikiem, aby przez śmierć pokonać tego, który dzierżył władzę nad śmiercią, to jest diabła, (15) i aby uwolnić tych wszystkich, którzy całe życie przez bojaźń śmierci podlegli byli niewoli. [Heb 2: 14-15]

Skąd się wzięła taka nauka? Przecież Jezus nie przyszedł pokonać Szatana, skoro w Judaizmie Szatan jest Bożym sługą? Po co Bóg-Twórca miałby musieć pokonywać swoje własne stworzenie, zresztą mu poddane? Dlaczego diabeł nazywany jest panem śmierci, skoro w Starym Testamencie wielokrotnie jest wspomniane, że Panem życia i śmierci jest Jahwe?

Odpowiedzi należy szukać w innych religiach i filozofiach, które mogły wpłynąć na Judaizm i Chrześcijaństwo.

3. Zaratusztrianizm i hellenizm a kariera diabła

Spotkałam się z poglądem, że na rozwój szatana i jego "uniezależnienie się" od woli Jahwe ma wpływ zaratusztrianizm. Jest to religia staroperska powstała miedzy IX a VI w.p.n.e i miała duży wpływ na Judaizm. W religii tej istnieją dwa równorzędne bóstwa: dobre (Ahura Mazda) oraz złe (Angra Mainju). Żadne z nich nie mogłoby istnieć bez drugiego, tak jak dobro nie mogłoby istnieć bez zła i na odwrót.
Uważa się, że Żydzi przejęli cześć z wierzeń tej religii, między innymi taki pogląd na szatana jaki zaistniał w Nowym Testamencie, a o jakim nie ma najmniejszej wzmianki w Starym.

Kolejny wpływ na Judaizm oraz Chrześcijaństwo miała kultura Greków. Nowy Testament napisano w języku greckim i wprowadzono wiele nowych słów i określeń z ich kultury. Przykładowo pojęcie piekła, które w Nowym Testamencie określane jest jako Hades. Piekło jak miejsce tortur potępionych dusz, siarka i ogień, szatan jako pan piekła itp. Brzmi znajomo? Nie? W takim razie warto zajrzeć do mitologii Parandowskiego ;-) . Szczególnie o piekle rozpisuje się Apostoł Paweł, który wychował się w miejscu mającym dużą styczność z kulturą hellenistyczną. Sam Paweł znał zarówno aramejski jak i grecki.
W Starym Testamencie nie ma czegoś takiego jak piekło. Istnieje jedynie Szeol, do którego udają się duże zmarłych Żydów i czekają na Zbawienie. Szatan nie znajduje się w żadnym piekle, tylko rozmawia sobie radośnie z Jahwe twarzą w twarz (przykład z Księgi Hioba).

4. Podsumowanie

Myślę że w tych dwóch postach udało mi się Wam przedstawić pokrótce mój pogląd na Szatana oraz czym kieruję się w tym poglądzie.
Szatan-przeciwnik jest jedną z części Boga, gdyż od Boga pochodzi zarówno to co złe, jak i to co dobre. Wszystkie późniejsze wyobrażenia na temat szatana/ diabła pochodzą z wpływu innych religii i kultur na Judaizm i Chrześcijaństwo.
Szatan stał się przeciwnikiem Boga na wzór staroirańskiego Angra Mainju i walczy z nim. Panuje w piekle i znęca się nad duszami zmarłych niczym mitologiczny bóg Hades w Tartarze.
I jest to bardzo wygodne w Chrześcijaństwie. Można straszyć wiernych diabłem i piekłem i porównywać na zasadzie kontrastu. Mamy kochającego Boga i wstrętnego Szatana.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2012-06-11, 07:44   

Może jeszcze takie przedłożenie?

http://webcache.googleuse...2&hl=pl&ct=clnk
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

bartek212701 

Wysłany: 2012-06-15, 15:20   

ShadowLady86 napisał/a:
Od dziecka powtarza się nam, że Bóg jest miłością. Jednak jest on także dawcą śmierci i to jak wiemy, nie zawsze sprawiedliwej.
z tym się nie zgodzę bo każde działanie Boga jest sprawiedliwe ma jakieś znaczenie i nie jest bezpodstawnym działaniem.
ShadowLady86 napisał/a:
Przykładowo w rozdziale 6 Księgi Izajasza czytamy, że Jahwe nie chce, aby jego lud się nawrócił

Izaj. 6:7
7.
I dotknął moich ust, i rzekł: Oto dotknęło to twoich warg i usunięta jest twoja wina, a twój grzech odpuszczony.
(BW)
Poza tym Bóg kara występek gdyby nie karał nie byłby Bogiem sprawiedliwym,bez względu kto kim jest Bóg ukarze sprawiedliwie.Nie wiem dlaczego takie dziwne wnioski wyciągnęłaś z tego rozdziału.
ShadowLady86 napisał/a:
Chciał mieć pretekst do wygania go (!) Czy podobnie nie zachowuje się Szatan, który w rozdziale 3 Księgi Zachariasza nie chce nawrócenia ludzi i oskarża arcykapłana?

Zach. 3:7
7.
Tak mówi Pan Zastępów: Jeżeli będziesz chodził moimi drogami i będziesz pilnował mojego porządku, będziesz zawiadywał moim domem oraz strzegł moich dziedzińców, dam ci dostęp do tych, którzy tu stoją.
(BW)

Nie rozumiem Cie jak możesz przyrównywać Szatana do JHWH ? To jak mówić,że sól jest słodka :-)

ShadowLady86 napisał/a:
Kolejna rzeczą jest ciekawostka, która już pojawiła się na forum. Jedno działanie przepisuje się raz Szatanowi (1 Krn 21: 1-2), a raz Bogu ( 2 Krl 24: 1-2).
Tak więc wiele przesłanek wskazuje na to, że Biblijny Jahwe, od którego pochodzi zarówno dobro i zło ma kilka natur, z której jedną z nich może być właśnie Szatan.

2 Król. 24:1-2
1. Za jego czasów wyruszył Nebukadnesar, król babiloński, i Jehojakim był jego lennikiem przez okres trzech lat, potem jednak znów się zbuntował przeciwko niemu.
2. Lecz Pan wyprawił przeciwko niemu hufce Chaldejczyków, hufce Aramejczyków, hufce Moabitów, hufce Ammonitów, wyprawił je przeciwko Judzie, aby ją zniszczyć zgodnie ze słowem Pana, jakie wypowiedział przez usta sług swoich, proroków.
(BW)

1 Kron. 21:1-2
1. Wtedy wystąpił szatan przeciwko Izraelowi, pobudziwszy Dawida do tego, aby policzył Izraelitów.
2. Rzekł mianowicie Dawid do Joaba i do dowódców zbrojnego ludu: Idźcie i policzcie Izraela od Beer-Szeby aż do Dan, i donieście mi, abym znał ich liczbę.
(BW)

Jak to się ze sobą łączy ? bo nie rozumiem

ShadowLady86 napisał/a:
Motyw Szatana jako mrocznej strony Jahwe pojawia się także u Gnostyków.
Oczywiście ale tak może rozumieć tylko człowiek,który nie zna ST i nie zna działania Boga,uważa,że ukaranie tych,którzy zyli w zgodzie z Bogiem a potem zgrzeszyli jest niesprawiedliwe.Bóg jest Bogiem porządku.Te watpliwości,które mają ludzie wg mnie najlepiej oddaje księga Lamentacji choć jest trudna dla mnie osobiście

Lm 2:17
17.
Uczynił Pan, co postanowił, wypełnił swą groźbę, zapowiedzianą w dniach dawnych: bez litości obalił, rozweselił wroga nad tobą, wywyższył moc twych ciemięzców.
(BT)
Lm 2:5
5.
Pan stał się podobny do wroga: starł Izraela, wszystkie budowle poburzył, poniszczył baszty, pomnożył u Córy Judy skargi po skargach.
(BT)

czy to się wydaje sprawiedliwe w naszym odczuciu ? No nie ale my nie myślimy jak Bóg a możemy sie starac zrozumieć dlaczego tak Bóg zrobił a z czasem zrozumiemy,że skoro Bóg kara za występki Babilon to i za występki również sprawiedliwie musi ukarać swój lud.

bartek212701 

Wysłany: 2012-06-15, 15:32   

ShadowLady86 napisał/a:
Ewangelista-narrator określa tę istotę jako diabeł [Mt 4: 1, 8, 11], ale już sam Jezus określa go jako Szatana [Mt 4: 10

Ewangelista określa tego,który kusił Jezusa Diabłem-Czyli mówi o osobie jakiejś
Jezus określa tego,który Go kusił Szatanem-Czyli mówi o osobie jakiejś

Ewangelista i Jezus mówili o dwóch różnych osobach czy o jednej takiej samej ?
ShadowLady86 napisał/a:
Szatan w Starym Testamencie działał jako oskarżyciel człowieka, nigdy jednak wbrew woli Jahwe.
Czysta sprzeczność,skoro oskarża człowieka to czyni wbrew woli Boga,który człowieka nie oskarżał.

ShadowLady86 napisał/a:
Czy we fragmencie Nowego Testamentu mówiącym o kuszeniu Jezusa, Szatan uprawia samowolę obiecując coś, czego nie posiada? Warto się nad tym zastanowić, czy przypadkiem i tutaj Szatan jest po prostu jedną z natur samego Boga. Sam Jezus wypowiadał się o swoim Ojcu jako o.. kusicielu. Najpopularniejsza modlitwa wszystkich Chrześcijan, zawiera przecież takie właśnie słowa skierowane do Boga, a dane nam przez Jezusa: i nie wódź nas na pokuszenie [Mt 6: 13]
Przepraszam ale gorszej głupoty to Ty na tym forum nie napisałaś :-( Nie wiesz jak powinny brzmieć słowa z Modlitwy Ojcze Nasz ?
Mt 6:13
13. i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie,
ale nas zachowaj od złego!
(BT)
Wielka bzdura :-( jest mi az przykro,że o Bogu piszesz kusiciel
Jak. 1:13
13. Niechaj nikt, gdy wystawiony jest na pokusę, nie mówi: Przez Boga jestem kuszony; Bóg bowiem nie jest podatny na pokusy do złego ani sam nikogo nie kusi.

(BW)

Szatan jedną z natur Boga czy Bóg z natury jest zły ?
ShadowLady86 napisał/a:
Szatan-przeciwnik jest jedną z części Boga, gdyż od Boga pochodzi zarówno to co złe, jak i to co dobre.
w takim razie po co wierzyć w Boga,który jest zły ? W Biblii nie znalazłem rewelacji,o których piszesz[na szczęście dzięki Ci Panie Boże]
ShadowLady86 napisał/a:
I jest to bardzo wygodne w Chrześcijaństwie. Można straszyć wiernych diabłem i piekłem i porównywać na zasadzie kontrastu. Mamy kochającego Boga i wstrętnego Szatana.
Za to wg tego co Ty mówisz mamy Boga,który jest też zły i nie ma żadnego przeciwnika,z którym Jezys stoczył bój i Go pokonał a na Golgocie wykonała sie tylko mała zabawa na krzyżu,bo Bóg miał złą nature i Jezus wystapił przeciwko niej.Jezus nigdy nie wystepował przeciwko swojemu Ojcu a jesli jest tak jak mówisz,to Jezus wystąpił przeciw Bogu bo to część Jego,jedna z Jego natur.
Wybacz ale nie zgodze się z tym co piszesz bo nie ma to najmniejszego uzasadnienia w Piśmie :-)

Odpowiedz do tematu