Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Psalm 139 "Oczy Twoje widziały mój zarodek"
Autor Wiadomość
tessa

Wysłany: 2011-07-28, 21:57   Psalm 139 "Oczy Twoje widziały mój zarodek"

Jest to piękny Psalm,ale jak różnie rozumiany.

W PNS brzmi:

13 Ty bowiem utworzyłeś moje nerki;
osłaniałeś mnie w łonie mej matki.
14 Będę cię sławił, gdyż uczyniony jestem w sposób napawający lękiem, zdumiewający.
Dzieła twoje są zdumiewające,
o czym dusza moja wie bardzo dobrze.
15 Kości moje nie były ukryte przed tobą,
gdy zostałem uczyniony w skrytości,
utkany w najgłębszych miejscach ziemi.
16 Oczy twoje widziały nawet mój zarodek,
a w twej księdze były zapisane wszystkie jego cząstki —
w dniach, gdy się kształtowały
i nie było jeszcze ani jednej z nich.

Bóg zna nas bardzo dobrze ,nawet widział nas jak byliśmy w łonie naszej matki.Widział jak się rozwijamy a w swej "księdze" zapisał nawet nasz kod DNA.

Jednak nie wszystkie przekłady oddają ten Psalm w ten sposób.

Biblia Warszawska

(13) Bo Ty stworzyłeś nerki moje,Ukształtowałeś mnie w łonie matki mojej.
(14) Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś.Cudowne są dzieła twojeI duszę moją znasz dokładnie.
(15) Żadna kość moja nie była ukryta przed tobą,Choć powstawałem w ukryciu,Utkany w głębiach ziemi.
(16) Oczy twoje widziały czyny moje,W księdze twej zapisane były wszystkie dni przyszłe,Gdy jeszcze żadnego z nich nie było.

Skąd takie różnice?

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2011-07-28, 22:40   Re: Psalm 139 "Oczy Twoje widziały mój zarodek"

EMET:

Musiałabyś zapytać tłumaczy, Tesso... :-D

Oto oddanie 'Interlinii Vocatio' [Tom PISMA] ww. 15 i 16 --
"139.15 Nie_ukryte [hebr.: < lo'-nich/chadh >] kości_moje [hebr.: < 'acmi >] przed_Tobą, które_powstają w_ukryciu, zostałem_utkany [hebr.: < ruqqamti >] w_głębi ziemi. 139.16 Płód_mój [hebr.: < gŏlmi >] zobaczyły oczy_Twoje, w_księgach_Twoich wszystkie_one zostały_spisane dni [hebr.: < kullam jikkathewu jamim >], zostały_określone [hebr.: < juccaru >], gdy_nie_(było) [i_*_jemu] żadnego z_nich.".
Co się tyczy wyrażenia hebr. < gŏlmi >, to wywodzi się od rdzennego: < gōlmi > [inne "o", jak w wyr. z Ps 139:16], które może znaczyć wręcz: "embrion". Tylko 1x w tekście BH.
Co się tyczy wyrażenia < ruqqamti > = "zostałem_utkany", to rdzennym jest: < raqam > i mamy ponadto miejsca na bazie rdzennego: Wyjścia 26:36; 27:16; 28:39; 35:35; 36:37; 38:18, 23; 39:29. Wyraż. jak w Ps 139:15 - tylko tam.

Stephanos, ps. EMET

tessa

Wysłany: 2011-07-29, 08:55   

Dziękuję Emet.

Zatem z tego by wynikało,że chodzi o płód a nie o czyny. :-)

Płód_mój [hebr.: < gŏlmi >] zobaczyły oczy_Twoje, w_księgach_Twoich ................

Dlaczego to pytanie,bo spotkałam się ze stwierdzeniem ,że jest to dowód ,że Bóg zna nasze wszystkie czyny zanim się narodzimy.Jednym słowem jest to powód do wiary w przeznaczenie.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-07-29, 20:07   

tessa napisał/a:
Dlaczego to pytanie,bo spotkałam się ze stwierdzeniem ,że jest to dowód ,że Bóg zna nasze wszystkie czyny zanim się narodzimy.Jednym słowem jest to powód do wiary w przeznaczenie.

No właśnie.
Gdy ktoś tak twierdzi,tym samym czyni z Boga twórcę grzechu,a tak przecież nie jest.
Każdy człowiek na wzór stworzonego Adama,miał mieć między innymi wolną wolę,a więc prawo dokonywania wyborów,również złych,ale z zastrzeżeniem,że wówczas umrze śmiercią.I tak się dzieje po dziś dzień.
Boże przejrzenie,to wiedza na temat wszystkiego,co każdy człowiek dokona,co wybierze.
Trudno pojąc,trudno,ale lepiej zaufać Bogu,niż jakimś grzesznym ludziom,będącym niedoskonałymi.
Może coś do poczytania?

http://webcache.googleuse...=www.google.com

Odpowiedz do tematu