Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Synowie Labana
Autor Wiadomość
Parmenides

Wysłany: 2011-10-04, 10:32   Synowie Labana

W Rodz.32.1 czytamy /wg wyd.Vocatio/: „I wstał wcześnie Laban rankiem, i ucałował synów swoich i córki swoje, i pobłogosławił ich, i poszedł. I wrócił Laban do miejsca swojego.” Dlaczego synowie Labana pozostali z Jakubem, a nie odeszli ze swoim ojcem? W przypadku córek da się to, teoretycznie przynajmniej, wytłumaczyć ( małżeństwo), ale synowie?

Niektóre tłumaczenia (Biblia Warszawska, Warszawsko-Praska, BT II) zamieniają synów na wnuki (co jest niezgodne z oryginałem, gdzie mamy BNIV – synowie), Biblia Nowego Świata wprowadza dzieci zamiast synów, Gdańska i Wujek mają prawidłowo – syny. Ale na dokładkę niektóre z nich zamiast 32.1 mają 31.55. Widać, że wśród tłumaczy panowało tu spore zamieszanie.

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2011-10-04, 19:17   

z kontekstu wynika, że to byli synowie córek

Parmenides

Wysłany: 2011-10-04, 19:34   

No zdecydowanie nie, to byli jednak jego synowie.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2011-10-04, 20:34   

Parmenides napisał/a:
No zdecydowanie nie, to byli jednak jego synowie.

Zauważ Laban to brat Rebeki, a Jakub to syn Rebeki. Więc Jakub ma okolo 40 lat więc brat jej matki ile może mieć lat?
Nie doczytałam się,czy Laban w ogóle miał synów, raczej dwie córki.Lije i Rebekę. kiedy odjeżdżał całował swoje wnuki mógł tez pocałować woje córki które były zonami Jakuba.
Zauważ 1 Moj. 29:5
5. I rzekł do nich Jakub: A znacie Labana, syna Nachorowego? odpowiedzieli: Znamy.
(BG)
Laban nie był synem Nachora tylko jego wnukiem. chyba tez Jezus jest nazwany synem Dawida, a był?

Parmenides

Wysłany: 2011-10-05, 05:18   

Zgadza się, Laban nie był synem Nachora , tylko Betuela. Miał dwie córki o których piszesz. O jego synach jest chyba wzmianka tylko w Rdz.32.1 - bo według znaczenia użytego słowa to są synowie, a nie wnuki.

Cytat:
Zauważ 1 Moj. 29:5
5. I rzekł do nich Jakub: A znacie Labana, syna Nachorowego? odpowiedzieli: Znamy.
(BG) Laban nie był synem Nachora tylko jego wnukiem. chyba tez Jezus jest nazwany synem Dawida, a był?

Ale jesli przyjmiemy powyższe (co prawda trochę to dziwny sposób określania relacji pokoleniowej, no ale wychodzi, że taki był używany), to na zasadzie analogii rzeczywiście można przyjąć, że były to wnuki. Twoje spostrzeżenie wydaje się logiczne i uzasadnione. Wtedy wszystko by się zgadzało i problem byłby rozwiązany. :-D
Przy okazji po raz kolejny wychodzi, ile wątpliwości wprowadzają tłumaczenia (oryginał zresztą też), jak różnie można rozumieć znaczenie poszczególnych słów.

nike 

Wysłany: 2011-10-05, 07:54   

Biblia tysiąclecia oddaje ten teks prawidłowo.
Rdz 32:1
1. Nazajutrz rano Laban ucałował swych wnuków i swe córki, pobłogosławił im i udał się w powrotną drogę do siebie.
(BT)

Parmenides

Wysłany: 2011-10-05, 08:39   

Jeśli przyjmiemy to, co napisałaś uprzednio, to tak. Ale pewne wątpliwości (przynajmniej u mnie) pozostają, choć zgadzam się, iż jest to możliwe do przyjęcia.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2011-10-05, 09:23   

nike napisał/a:
Biblia tysiąclecia oddaje ten teks prawidłowo.
Rdz 32:1
1. Nazajutrz rano Laban ucałował swych wnuków i swe córki, pobłogosławił im i udał się w powrotną drogę do siebie.
(BT)

EMET:
Coś pisałem o tej sprawie w tym post -
http://biblia.webd.pl/for...ht=laban#160682

pod koniec...

Stephanos, ps. EMET

Gilgamesz 

Wysłany: 2011-10-05, 11:39   

Aha, zatem wychodzi na to ze w czasach biblijnych nie bylo czegos takiego jak wnuk, prawnuk itd., tylko po prostu mowilo sie syn, jak w przypadku Jezusa, o ktorym wspolczesnie mozna by powiedziec pra, pra, pra...itd, prawnuk Dawida :)

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2011-10-05, 20:09   

Przekład BG również podaje "synów":

Rdz. 31:55 napisał/a:
Potem Laban wstawszy bardzo rano, pocałował syny swoje i córki swe, i błogosławił im; a odszedłszy, wrócił się Laban na miejsce swoje.

Jeśli zerkniemy kilkadziesiąt wersetów wstecz i przeczytamy...,

Rdz. 31 napisał/a:
27 Przeczżeś potajemnie uciekł, a wykradłeś się ode mnie, a nie oznajmiłeś mi, gdyżbym cię był puścił z radością, i z pieśniami, i z bębnem, i z harfą?
28 I nie dopuściłeś mi, abym pocałował syny moje, i córki moje? Zaiste głupieś sobie począł.

..., to chyba nie ulega wątpliwości, że chodziło o wnuki Labana. Wszak Jakub uciekając, nie zabrał z sobą jego synów, tylko swoje dzieci, żony, nałożnice i dobytek.

Mam nadzieję, że pomogłem? :-D
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

nike 

Wysłany: 2011-10-05, 20:21   

Gilgamesz napisał/a:
Aha, zatem wychodzi na to ze w czasach biblijnych nie bylo czegos takiego jak wnuk, prawnuk itd., tylko po prostu mowilo sie syn, jak w przypadku Jezusa, o ktorym wspolczesnie mozna by powiedziec pra, pra, pra...itd, prawnuk Dawida :)

Słowo wnuk występowało, bo w Biblii hebrajskiej jest neched, nie występuje w tekstach które omawiamy.

Parmenides

Wysłany: 2011-10-05, 20:41   

Neched (NKD) nie oznaczało wnuka, lecz potomstwo, względnie potomka. Występuje w Rdz.21.23, Syr.41.5, Iz.14.22, Hiob.18.19 .

nike 

Wysłany: 2011-10-05, 20:47   

neched wnuka, potomek---ceeca, potomkowie cecaim.

Parmenides

Wysłany: 2011-10-05, 21:07   

NGD to zapożyczone etiopskie słowo nagd - plemię, ród. Ze ścisłym określeniem wnuka nie ma nic wspólnego; chyba o tyle, że należy do plemienia i jest potomkiem. Ceeca w liczbie pojedynczej w Piśmie chyba nie występuje, w liczbie mnogiej (CACAIM) może oznaczać potomstwo, dzieci - ale jest to określenie metaforyczne; głównie dotyczy wzrastania w świecie roślin. Pochodzi od (ICA) - wyjść, wydostać się.
Ostatnio zmieniony przez Parmenides 2011-10-05, 21:11, w całości zmieniany 1 raz  

nike 

Wysłany: 2011-10-05, 21:10   

Cytat:
NGD
To nie jest NGD tylko:נכד

Odpowiedz do tematu