Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyżby Biblia się myliła? :)
Autor Wiadomość
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2011-10-22, 11:00   

W związku z nagością pewna - powiedzmy ciekawostka - która jednak może mieć daleko idące konsekwencje. W Rdz.3.10 mamy "nagi" - ארום (arum) a w 2.25 ארומום - "nadzy" (arumim - w liczbie mnogiej). Rdz 3.1. rozpoczyna się: "A wąż był najprzebieglejszy...". "Najprzebieglejszy" to ארום czyli dokładnie to samo słowo, tak samo zapisywane jak "nagi". Istnieje wpprawdzie modyfikacja w wymowie (arum/erom)spowodowana innymi znakami samogłoskowymi, ale były one dodane o wiele później przez masoretów. Wydaje się, że kiedyś te dwa - jakże różne - pojęcia były oznaczane jednym terminem.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-10-22, 11:10   

Kiedyś napisałam zagadkę: Wklejam ja bo jest do tematu:
Chociaż się bardzo wzbogaciłem
to w rzeczywistości
biednym nagim i ślepym
jestem i byłem :-)
Obj. Jana 3:14-17
Okazali sie nagimi, bo popadli w grzech. :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2011-10-23, 09:44   

Parmenides napisał/a:
"Najprzebieglejszy" to ארום czyli dokładnie to samo słowo, tak samo zapisywane jak "nagi".

chyba coś ci się pomyliło
tutaj masz Genesis 3 po hebrajsku i angielsku
http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt0103.htm
tutaj pierwsza linijka tego wersetu
וְהַנָּחָשׁ, הָיָה עָרוּם, מִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה, אֲשֶׁר עָשָׂה יְהוָה אֱלֹהִים
Now the serpent was more subtle than any beast of the field which the LORD God had made.
na końcu wyraźnie widać imie Boże (יְהוָה) oraz słowo Bóg (אֱלֹהִים), ale gdzie według ciebie jest to słówko nagi?
tutaj jest przymiotnik określający węża:
http://concordances.org/hebrew/6175.htm
a tutaj jest przymiotnik określający Adama (nagi):
http://concordances.org/hebrew/5903.htm

różnica jest zarówno w wymowie jak i w pisowni
_________________
Audycja biblijna (podkast biblijny)
http://dziennytekst.podbean.com/
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2011-10-23, 10:53   

Tak, masz rację, pomylio mi się. Źle wpisłem pierwszą literę (pierwszy raz piszę tutaj czcionka hebrajską i nie mogę się oswoić z układem klawiszy, a ten co zawsze używam tutaj nie działa). Zamiast "alef" na początku powinno być "ain". Czyli powinno być: ערום . I zasugerowałem się postem Baloona w przypadku 3.10. Ale w przypadku sąsiadujących ze sobą wersów 2.25 i 3.10 to co napisałem, pozostaje w mocy. Dziękuje za zwrócenie uwagi.
 
 
Al Mudrasim 
Ja Jestem


Wyznanie: własnowierca
Dołączył: 15 Paź 2007
Posty: 1177
Wysłany: 2011-10-27, 22:34   

Jachu napisał/a:
balon000 napisał/a:
Autor ks Rodzaju mylnie uważał że to coś wrodzonego i próbował to wyjaśnić.


No wiesz!!!! Zarzucasz pomyłkę Bogu ????

Ludzie rozprzestrzenili się z Raju po całej Ziemi, wszyscy ludzie i wszyscy są dziedzicami grzechu po Adamie. Wszystkich zatem dotyczy przeklenstwo za grzech

balon000 napisał/a:
(zaraz będzie że się czepiam, a ja tylko uważam że księga która pretenduje do bycia Słowem Bożym musi być jak żona cezara - poza wszelkimi podejrzeniami)


Nie czepiasz się,po prostu nie wiesz i źle myślisz. Dlatego niebacznie podważasz autorytet Boży. Nie przyszło Ci do głowy,że to ludzie błądza i mylą się nie znając Boga?

Rz 3:4
4. żadną miarą! Bóg przecież musi okazać się prawdomówny, każdy zaś człowiek kłamliwy, zgodnie z tym, co napisane: Abyś się okazał sprawiedliwy w słowach Twoich i odniósł zwycięstwo, kiedy Cię sądzą.
(BT)


Balon000 jak widzisz JHVH nie był taki wszechmocny :mrgreen: . Nie mógł być w kilku miejscach naraz.
_________________
Bóg, który stworzył Wszechświat, nie stworzył człowieka. Bóg, który stworzył człowieka, nie stworzył Wszechświata.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-10-29, 11:18   

Al Mudrasim napisał/a:


Balon000 jak widzisz JHVH nie był taki wszechmocny :mrgreen: . Nie mógł być w kilku miejscach naraz.


jest wszędzie tam gdzie dwóch zbierze się w Jego imieniu - choć sam mówi:

(7) Czyż nie jesteście dla Mnie jak Kuszyci wy, synowie Izraela? - wyrocznia Pana. Czyż Izraela nie wyprowadziłem z ziemi egipskiej jak Filistynów z Kaftor, a z Kir - Aramejczyków?

jest wszędzie tam gdzie jest ... potrzebny
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Jasior 


Wyznanie: Wierzący, Chrześcijanin
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lut 2011
Posty: 736
Skąd: Okolice
Wysłany: 2011-10-29, 11:29   

Widziałem ankietę. Obserwuję (nie czytam, choć tak do końca nie sposób) I zastanawiam się dlaczego dajemy trolowi jeść?
_________________
Nie wiem, co się na świecie zrobiło! Zaczynają teraz umierać tacy ludzie, którzy dawniej nigdy nie umierali.
Julian Tuwim
 
 
Jasior 


Wyznanie: Wierzący, Chrześcijanin
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lut 2011
Posty: 736
Skąd: Okolice
Wysłany: 2011-10-31, 09:11   

balon000 napisał/a:
księga która pretenduje do bycia Słowem Bożym musi być jak żona cezara - poza wszelkimi podejrzeniami


Masz rację. Bo jeżeli Biblia się myli, to również jej autor jest omylny. A wtedy jedzmy i pijmy bo jutro pomrzemy. Nic dobrego nas nie czeka.
_________________
Nie wiem, co się na świecie zrobiło! Zaczynają teraz umierać tacy ludzie, którzy dawniej nigdy nie umierali.
Julian Tuwim
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-10-31, 22:51   

Jasior napisał/a:
Widziałem ankietę. Obserwuję (nie czytam, choć tak do końca nie sposób) I zastanawiam się dlaczego dajemy trolowi jeść?

Jeśli (jak zgaduję), masz na myśli moją ankietę na temat Al Mudrasima (Ala Mudrasim?), to spręż się i zajrzyj: http://www.biblia.webd.pl...er=asc&start=18
Znajdziesz tam odpowiedź, czy chodziło mi o karmienie trolla...

Troll, nie troll, ale nie raczył się odnieść, a to mówi samo za siebie... :roll:
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10