Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nikolaici (sekta Nikolausa)
Autor Wiadomość
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2008-07-08, 10:50   Nikolaici (sekta Nikolausa)

W Apokalipsie (Objawieniu) 2:6 i 2:15 napisano, że w Efezie i Pergamonie działali Nikolaici (sekta Nikolausa)

w Tysiąclatce w przypisach jest niewiele:
Cytat:
przypis do Ap 2:6 - Sekta gnostycka głosząca nieskrępowaną swobodę obyczajów (por. Ap 2,15, a także Ap 2,14.20.24).
przypis do Ap 2:14 - Por. Lb 25,1n; Lb 31,16; 2 P 2,15; Jud 0,11. NT śladem tradycji judaistycznej uważa Balaama za typ przewrotnego doradcy. Podobne niebezpieczeństwo grozi chrześcijanom ze strony Nikolaitów.


czy może ktoś ma więcej informacji o tej sekcie???
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-08, 11:12   

Kiedy studiowalem teologie wykladowca z UK mowil na podstawie czego to utrzymuje,ale wypadlo mi to z pamieci to juz 17 lat temu,ale pamietam,ze to byl szczegolny rodzaj gnostykow ,ktorzy twierdzili ze wewnatrz zboru sa jakby dwa koscioly, jeden dla wtajemniczinych/jakby kaplanow/drugi dla cielesnych /laikow/.- cos jakby partia zewnetrzna i wewnetrzna w powiesci Orlela
pozdrawiam
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13738
Wysłany: 2008-07-08, 11:34   

W książce pt. "Słownik herezji w Kościele katolickim" Herve Masson pod hasłem: Nikolaici (s.227) znalazłem:

" Członkowie jednej z najstarszych heretyckich sekt w pierwszych wiekach Kościoła, współcześni apostołom. Wspomina ich św. Jan w Apokalipsie (2,6 i 15), a św. Ireneusz z Lyonu blisko dwa wieki później założycielem sekty czyni jednego z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, stworzonego przez apostołów. W gruncie rzeczy niewiele wiadomo o diakonie Mikołaju (Nikolai). Miał podobno piekną żonę i bardzo było o nią zazdrosny, co nie przeszkodziło mu, jak twierdzi w swych pismach Klemens Aleksandryjski, odstapić ją apostołom, którzy wyrzucali mu nadmierne uczucie do ponetnej żony. Paradoksalnie Mikołaj zył podobno w wielkiej wstrzemięźliwości, doradzając córkom celibat i powściągliwość.
Przypisuje się Mikołajowi dwuznaczną formułę, że 'należy ćwiczyć ciało'. Diakon miał na mysli panowanie nad ciałem, tymczasem jego przyszli zwolennicy zrozumieli: 'należy używać ciała, aż osłabnie'. Nikolaici, potepiani przez św. Jana, nauczali, iż swoboda obyczajów i spozywanie mięsa złożonego w ofierze bożkom nie mają żadnego znaczenia. W każdym razie słynęli z rozwiązłości, a ich poglądy można by porównać do doktryny głoszonej przez -> Cerynta i jego uczniów."Natomiast w Leksykonie Wnikliwe 9Tom 2 s.200) mamy takie oto cóś:

NIKOLAUS


(„zwycięzca ludu”).

1. Jeden z siedmiu mężczyzn rekomendowanych przez braci i mających odpowiednie kwalifikacje duchowe, którym po Pięćdziesiątnicy 33 r. n.e. apostołowie powierzyli obowiązek dbania o sprawiedliwy podział żywności wśród członków wczesnochrześcijańskiego zboru w Jerozolimie. Spośród tych siedmiu tylko Nikolausa nazwano „prozelitą z Antiochii”, co może sugerować, że on jeden zaliczał się do nie-Żydów. Greckie imiona pozostałych były popularne nawet wśród rodowitych Żydów (Dz 6:1-6).

2. W dwóch z siedmiu listów do zborów, zamieszczonych w 2 i 3 rozdz. Objawienia, potępiono „sektę Nikolausa” (lub „nikolaitów”). „Anioł” zboru w Efezie otrzymał pochwałę za nienawiść do „uczynków sekty Nikolausa”, których nienawidził także sam Chrystus Jezus (Obj 2:1, 6). Natomiast w zborze w Pergamonie niektórzy ‛mocno trzymali się nauki sekty Nikolausa’; toteż wezwano ich, by ją porzucili i okazali skruchę (Obj 2:12, 15, 16).

Oprócz powyższej informacji nie wiadomo nic więcej o pochodzeniu, rozwoju ani o potępionych praktykach i naukach sekty Nikolausa. Ponieważ wprowadzające wyrażenie „i ty także” występuje zaraz po wzmiance o trzymających się „nauki Balaama”, pod wpływem której Izraelici niegdyś dopuścili się niemoralności i bałwochwalstwa (Obj 2:14, 15), mogłoby to wskazywać na jakieś podobieństwo między tymi dwoma grupami. Jednak Księga Objawienia wyraźnie je rozróżnia. Poza tym nie ma powodów, by łączyć ową sektę z Nikolausem z Antiochii (poz. 1) — jak to czynili niektórzy pisarze wczesnochrześcijańscy — tylko dlatego, że jest on jedyną postacią biblijną o tym imieniu. Trudno byłoby udowodnić, że ci odstępcy przyjęli jego imię, by przydać znaczenia swej sekcie. Jest bardziej prawdopodobne, że Nikolaus, od którego nazwano ten odstępczy ruch, to postać niewymieniona w Biblii nigdzie indziej."


Ja tyle. Może ktoś ma coś więcej...
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2008-07-08, 14:56   

dzięki wielkie
z tego wynika, że tak na dobrą sprawę niewiele wiadomo

Bobo napisał/a:
W książce pt. "Słownik herezji w Kościele katolickim" Herve Masson

nawet nie wiedziałem, że taka książka istnieje, to może byś wiedział coś o monofizytach, czytam teraz Poczet cesarzy bizantyjskich Krawczuka i tam praktycznie przez cały czas jest mowa o walce ortodoksów (jeszcze katolików) z monofizytami, w tym samym okresie we włoszech rządzili arianie (oczywiście papierz do nich nie należał :-P )
może znalazłbyś też coś o monofizytach
z góry dzięki
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2008-07-08, 20:00   

Bobo napisał/a:
W książce pt. "Słownik herezji w Kościele katolickim" Herve Masson pod hasłem: Nikolaici (s.227) znalazłem:

...Miał podobno piekną żonę i bardzo było o nią zazdrosny, co nie przeszkodziło mu, jak twierdzi w swych pismach Klemens Aleksandryjski, odstapić ją apostołom, którzy wyrzucali mu nadmierne uczucie do ponetnej żony. Paradoksalnie Mikołaj zył podobno w wielkiej wstrzemięźliwości, doradzając córkom celibat i powściągliwość. ...


odstapić ją...

albo ja nie rozumiem, albo piszą dziwnym językiem, albo może ktoś mi wytłumaczy o co chodzi ? Może ktoś ma te pisma i ten tekst Klemensa Aleksandryjskiego
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79)."Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11205
Wysłany: 2008-07-08, 21:37   Re: Nikolaici (sekta Nikolausa)

Bilberry napisał/a:
W Apokalipsie (Objawieniu) 2:6 i 2:15 napisano, że w Efezie i Pergamonie działali Nikolaici (sekta Nikolausa)

w Tysiąclatce w przypisach jest niewiele:
Cytat:
przypis do Ap 2:6 - Sekta gnostycka głosząca nieskrępowaną swobodę obyczajów (por. Ap 2,15, a także Ap 2,14.20.24).
przypis do Ap 2:14 - Por. Lb 25,1n; Lb 31,16; 2 P 2,15; Jud 0,11. NT śladem tradycji judaistycznej uważa Balaama za typ przewrotnego doradcy. Podobne niebezpieczeństwo grozi chrześcijanom ze strony Nikolaitów.


czy może ktoś ma więcej informacji o tej sekcie???EMET:
Oto, co pisze w 'PORĘCZNEJ ENCYKLOPEDII BIBLIJNEJ' pod red. ks. Eugeniusza Dąbrowskiego, Tom II [M-Z], Wyd. I, strona 161 i 162, Imprimatur 1959r., Wyd. Księgarnia św. Wojciecha ---

"NIKOLAICI. Nazwa zwolenników sekty heretyckiej, powstałej na terenie miast Efezu i Pergamonu. Ponieważ sekta ta posiadała założenia nieetyczne, m.in. członków swych zachęcała do spożywania mięsa ofiarowanego bałwanom, stąd napiętnuje ją św. Jan w Księdze Objawienia (2, 6. 15). Nazwę swą zawdzięcza bliżej nieznanemu Mikołajowi. Wielu spośród biblistów, nie wyłączając nawet Ojców Kościoła, takich jak św. Hipolit (PG 16, 3344), podziela zdanie, że herezjarchą tym był prozelita z Antiochii, jeden z siedmiu diakonów (Dz. Ap. 6, 1-6). Naszym zdaniem, nie ma żadnych danych, by kierunek ten nazwę swą zawdzięczał diakonowi Mikołajowi. Z zarzutu uczynionego przez św. Hipolita uwalnia Mikołaja już Klemens Aleks. (PG 8, 1130). -- Inni są zdania, że nazwa Mikołaj posiada tu znaczenie symboliczne, podobnie jak Jezabel w Apok. 2, 20. Według świadectwa Euzebiusza sekta ta istniała stosunkowo krótki tylko okres czasu (PG 20, 275).".


Zapodał -- Stephanos, ps. EMET
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13738
Wysłany: 2008-07-09, 16:46   

Cytat:
może znalazłbyś też coś o monofizytach


Niewiele w tym słowniku na ten temat.

Cytat:
"Monofizytyzm, herezja, która istniała w V i VI w., wyznająca, że Jezus Chrystus miał tylko jedną naturę, zarazem boską i ludzką. Została potepiona przez Sobór Chalecedoński (451), na którym przyjeto, że Jezus ma dwie natury, boską i ludzką.
W dzsiejszych czasach Kościoły nie chalcedońskie (-> koptowie, -> jakobici, -> Kościół ormianski) głoszą złagodzoną doktrynę monofizycką."


Cóż, niewiele. W owym słowniku nastepne hasło to: monoteletyzm. Pobierznie rzucając okiem, zdaje się, że oba 'ruchy' mają jakąś zależność.
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2008-07-09, 16:59   

Bobo napisał/a:
Cytat:
może znalazłbyś też coś o monofizytach


Niewiele w tym słowniku na ten temat.

Cytat:
"Monofizytyzm, herezja, która istniała w V i VI w., wyznająca, że Jezus Chrystus miał tylko jedną naturę, zarazem boską i ludzką. Została potepiona przez Sobór Chalecedoński (451), na którym przyjeto, że Jezus ma dwie natury, boską i ludzką.
W dzsiejszych czasach Kościoły nie chalcedońskie (-> koptowie, -> jakobici, -> Kościół ormianski) głoszą złagodzoną doktrynę monofizycką."


Cóż, niewiele. W owym słowniku nastepne hasło to: monoteletyzm. Pobierznie rzucając okiem, zdaje się, że oba 'ruchy' mają jakąś zależność.

dzięki i za to, Krawczuk opisuje próby cesarzy bizantyjskich na złagodzenie konfliktu: ortodoksi-monofizyci, pisze on też o cesarzu Marcianie i soborze chalcedońskim (wiki - Sobór chalcedoński), co ciekawe na tym soborze byli prawie tylko wschodni katolicy, papierz wprawdzie przysłał swoich przedstawicieli, ale w zasadzie zachodnich katolików spór nie interesował, Krawczuk pisze, że było to spowodowane upadkiem edukacji na zachodzie (podczas gdy wschód kwitnął szkolnictwem, zachód w zasadzie już wszedł w średniowiecze).
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2008-12-16, 21:49   Re: Nikolaici (sekta Nikolausa)

Bilberry napisał/a:
W Apokalipsie (Objawieniu) 2:6 i 2:15 napisano, że w Efezie i Pergamonie działali Nikolaici (sekta Nikolausa)

w Tysiąclatce w przypisach jest niewiele:
Cytat:
przypis do Ap 2:6 - Sekta gnostycka głosząca nieskrępowaną swobodę obyczajów (por. Ap 2,15, a także Ap 2,14.20.24).
przypis do Ap 2:14 - Por. Lb 25,1n; Lb 31,16; 2 P 2,15; Jud 0,11. NT śladem tradycji judaistycznej uważa Balaama za typ przewrotnego doradcy. Podobne niebezpieczeństwo grozi chrześcijanom ze strony Nikolaitów.


czy może ktoś ma więcej informacji o tej sekcie???


Wieki Kościoła, książka, W. Branham ;
''NASIENIE NIKOLAITYZMU
Obj. 2, 6:
"Na swoją obronę masz to, że nienawidzisz uczynków nikolaitów, których i ja nienawidzę."
Otóż, istnieją dwa zdania na temat tego, kim byli Nikolaici. Niektórzy mówią, że oni byli grupą odstępców od wiary, których założycielem był Nicholas z Antiochii, prozelita, który stał się jednym z siedmiu diakonów w Jeruzalemie. Oni mieli pogańskie święta i byli w najwyższym stopniu bezwstydni w swoim zachowywaniu się. Oni uczyli, że w celu opanowania pobudek zmysłów trzeba najpierw poznać w przeżyciach cały ich zakres. Oczywiście, oni się oddali takiej niepowściągliwości, aż stali się zupełnie zwyrodniałymi. Zostały im więc przypisane dwa imiona ze Starego Testamentu, które są symbolem takich ekstrawagancji - Balaam i Jezabela. Ze względu na to, że Balaam zanieczyścił lud, i w ten sposób ich pokonał, było powiedziane, że Nicholas uczynił podobnie. Ta grupa była prawdopodobnie wypędzona z Efezu i osiedliła się w Pergamie. ''....''NAUKA NIKOLAITÓW
Obj. 2, 15:
"Tak i ty masz u siebie takich, którzy również trzymają się nauki Nikolaitów, której ja nienawidzę."
Przypomnijcie sobie, że w Efeskim Wieku przedstawiłem, iż słowo "Nikolaita" pochodzi z dwu greckich słów. "Nikao" co oznacza przezwyciężać, i "Lao" co oznacza laicy. "Nikolaici" oznacza "przezwyciężać laików". Otóż, co za okropna rzecz? Jest to okropne, ponieważ Bóg nigdy nie powierzył Swego Kościoła do rąk wybieranego przełożeństwa, które kieruje się pobudkami politycznymi. On powierzył Swój Kościół pod opiekę ustanowionych przez Boga, napełnionych Duchem, żyjących Słowem ludzi, którzy prowadzą lud, karmiąc go Słowem. On nie rozdzielił ludzi na różne klasy, tak aby cale masy były prowadzone przez święte kapłaństwo. Jest prawdą, że przełożeństwo musi być święte, lecz tak samo cale zgromadzenie musi być święte. Dalej, nie ma takiego miejsca w Biblii, gdzie by kapłani, kaznodzieje, albo im podobni pośredniczyli między Bogiem i ludźmi, ani nie ma miejsca, gdzie by oni oddzielnie oddawali cześć Panu. Bóg pragnie, aby Go wszyscy miłowali i służyli mu wspólnie. Nikolaityzm zniszczył te reguły i na miejsce nich odseparował kaznodziei od ludu i uczynił z przełożonych absolutnych władców, zamiast sług. Otóż, ta nauka rozpoczęła się w pierwszym wieku, konkretnie w postaci uczynków.''
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2008-12-16, 21:58   

Drugie znaczenie jest raczej prawidłowe. Spotkałem się z tezą, że nikolaityzm to przekonanie, że posługi w Kościele sprawować ma specjalnie wyszkolone duchowieństwo, z czym też wypada mi się zgodzić, z racji znaczenia tegoż słowa. Pierwsza wersja jest mało prawdopodobna, ponieważ stronnictwo/sekta nikolaitów powstała już po czasach apostolskich.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2008-12-17, 14:43   

wit napisał/a:
Pierwsza wersja jest mało prawdopodobna, ponieważ stronnictwo/sekta nikolaitów powstała już po czasach apostolskich.

Źródeł nikolaityzmu doszukiwałbym się w gnostycyzmie, które dominowało i dominuje wśród kainitów. Ich nazwa jest kamuflowana przez trywializowanie i asymilowanie u różnych grup rokowych. Ten religijny nurt zaistniał wcześniej, niż sobie wyobrażamy. Sama nazwa to sugeruje.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2008-12-17, 20:38   

kwant napisał/a:
wit napisał/a:
Pierwsza wersja jest mało prawdopodobna, ponieważ stronnictwo/sekta nikolaitów powstała już po czasach apostolskich.

Źródeł nikolaityzmu doszukiwałbym się w gnostycyzmie, które dominowało i dominuje wśród kainitów. Ich nazwa jest kamuflowana przez trywializowanie i asymilowanie u różnych grup rokowych. Ten religijny nurt zaistniał wcześniej, niż sobie wyobrażamy. Sama nazwa to sugeruje.


Masz rację, jeszcze wcześniej zaistniał, dokładnie tak jak piszesz. Pozdrawiam
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-01-01, 02:06   

Aby rozstrzygnąć kwestię, kim byli nikolaici, trzeba przede wszystkim uwzględnić zasadę, że każdy tekst Pisma posiada swoje wyjaśnienie w innym fragmencie. Termin NIKOLAOS składa się z dwóch elementów: nikao - zwyciężać, panować, oraz laos - lud, i oznaczałby panowanie nad ludem, albo też nad laikatem. Czyli nikolaici mogli być prekursorami klerykalizmu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na tekst z 1 Piotra 5:1-3, który to może stanowić pewien argument dla przedstawionej przeze mnie tezy:
"Starszych więc wśród was napominam, jako również starszy i świadek cierpień Chrystusowych oraz współuczestnik chwały, która ma się objawić: Paście trzodę Bożą, która jest między wami, nie z przymusu, lecz ochotnie, po Bożemu, nie dla brzydkiego zysku, lecz z oddaniem, nie jako panujący nad tymi, którzy są wam poruczeni, lecz jako wzór dla trzody."
Inaczej mówiąc, nikolaici to starszyzna, pasterze, albo po prostu duchowieństwo sprawujące władzę nad laikatem, czyli świeckimi.
O nikolaitach można przeczytać w dwóch miejscach Pisma, w Objawieniu 2:6 i 15. Drugi tekst jest umieszczony po fragmencie, gdzie mowa jest o zwolennikach nauki Balaama. Spotkałem się z opinią, że termin BALAANIZM pochodzi od hebrajskich słów BAAL i AM, i te słowa posiadają podobne znaczenie, co określenia NIKAO i LAOS, a więc balaanizm jest odpowiednikiem słowa nikolaityzm, czyli oznacza panowanie nad ludźmi.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2009-01-01, 02:18   

wit napisał/a:
Aby rozstrzygnąć kwestię, kim byli nikolaici, trzeba przede wszystkim uwzględnić zasadę, że każdy tekst Pisma posiada swoje wyjaśnienie w innym fragmencie. Termin NIKOLAOS składa się z dwóch elementów: nikao - zwyciężać, panować, oraz laos - lud, i oznaczałby panowanie nad ludem, albo też nad laikatem. Czyli nikolaici mogli być prekursorami klerykalizmu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na tekst z 1 Piotra 5:1-3, który to może stanowić pewien argument dla przedstawionej przeze mnie tezy:
"Starszych więc wśród was napominam, jako również starszy i świadek cierpień Chrystusowych oraz współuczestnik chwały, która ma się objawić: Paście trzodę Bożą, która jest między wami, nie z przymusu, lecz ochotnie, po Bożemu, nie dla brzydkiego zysku, lecz z oddaniem, nie jako panujący nad tymi, którzy są wam poruczeni, lecz jako wzór dla trzody."
Inaczej mówiąc, nikolaici to starszyzna, pasterze, albo po prostu duchowieństwo sprawujące władzę nad laikatem, czyli świeckimi.
O nikolaitach można przeczytać w dwóch miejscach Pisma, w Objawieniu 2:6 i 15. Drugi tekst jest umieszczony po fragmencie, gdzie mowa jest o zwolennikach nauki Balaama. Spotkałem się z opinią, że termin BALAANIZM pochodzi od hebrajskich słów BAAL i AM, i te słowa posiadają podobne znaczenie, co określenia NIKAO i LAOS, a więc balaanizm jest odpowiednikiem słowa nikolaityzm, czyli oznacza panowanie nad ludźmi.


Fajnie napisałeś
 
 
AgnesPavlovski
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-01, 09:22   

Tu jest na temat wszystkich typów siedmiu kościolów , do których napisane zostały listy w Objawieniu Jana.
Polska produkcja - interesująca.
O Nikolaitach także.
http://www.dobryskarbiec....iola-p-992.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12