Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego Aaron zgodził się na cielca ze złota?
Autor Wiadomość
Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2012-05-17, 18:54   

RM napisał/a:

Wolność daje Jezus, a raczej Jego naśladowanie.

zobacz co napisałeś - naśladowanie daje wolność-?
czym jest naśladowanie? - ograniczeniem się do wzorca
- podążanie wyznaczoną, wskazaną ścieżką
- zamknięciem się w ramach wskazanych i wyznaczonych przez tego, którego naśladujemy...
rozumiesz co chcę Ci przekazać?
jaka wolność?
czym się różni ograniczenie jakie stawia nam postać Jezusa z jego wzorem i nauczaniem od ograniczeń stawianych przez religię?

Cytat:
Co do Kościoła Rzymskiego, to bardzo zadziwiło mnie to, jak napisałeś, ze daje wolność osobistego poznawania Boga.

cieszę się, że nie masz już błędnego wyobrażenia o współczesnym KRK ;)

Cytat:
Co nie oznacza, że ludzie tam nie poznają Boga. Jednak poznanie Boga tam jest dopuszczone w pewnych ramkach. Wychylenie się poza ramki powoduje interwencję centrali i przywołanie do porządku.

I chwała Bogu, jak apostołowie w I wieku, tak ich spadkobiercy przez wieki następne dbali o ortodoksyjną wiarę chrześcijańską ... popatrz co dzieję się u protestantów (gdzie nie ma "nadzorcy") - do jakich wynaturzeń i dewiacji dochodzi w niektórych zborach ... nadal nazywających siebie chrześcijańskimi...
nie bez powodu apostołowie wyznaczali biskupów/starszych czyli nadzorców. takim nadzorcom/biskupem w gminie jerozolimskiej był brat Pański Jakub! - jak myślisz po co im była hierarchia, struktura z nadzorcom?!?, przecież większość z nich znała Jezusa i jego nauki?

I by była jasność - nie jestem fanem instytucji i hierarchii jakem Dezerter - mi akurat ona do niczego nie potrzebna, bo ja jestem dojrzałym chrześcijaninem..., ale co z niedojrzałymi, co z potrzebującymi nauczycielskiego kierowania?. A kto przechowałby depozyt wiary do naszych czasów przez wieki zawieruch historycznych, gdyby nie instytucje KRK i Prawosławnego?

RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Wysłany: 2012-05-18, 13:02   

Nie chcę pisać na temat KRK, ani kościołów protestanckich. Dla mnie nie ma różnic pomiędzy nimi, chociaż rozumiem, że dla wielu ludzi tam zaczyna się poznanie Jezusa.

Ale cieszę się, ze bardziej wnikliwie poruszyłeś temat wolności. W Ew Jana w 8 rozdziale jest fragment, który zaczyna się słowami:...Mówił więc Jezus do Żydów, którzy uwierzyli w Niego: Jeżeli wytrwacie w słowie moim, prawdziwie uczniami moimi będziecie i poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi..., a kończy słowami: ...Wtedy porwali kamienie, aby rzucić na niego, lecz Jezus ukrył się i wyszedł ze świątyni... Czytałem ten fragment przez wiele lat. Poprzez to słowo, Jezus pozwolił mi poznać, co rzeczywiście mnie zniewala i czyni ze mnie niewolnika, oraz jaka jest droga do wolności.

Rozumiem, co w swoim poście próbujesz mi powiedzieć, bo kiedyś także myślałem takimi kategoriami. Co rozumiesz pod pojęciem wolności? Brak jakichkolwiek ograniczeń? Zdolność do robienia tego, co się chce? Prawo do całkowitej niezależności?

W moim poznaniu, wolność to stan, który dla człowieka definiuje Mistrz. Zwróć uwagę na sekwencję pojęć: wytrwanie w słowie, bycie uczniem, poznanie prawdy, uwolnienie. Oczywiście możesz uznać, tak jak uznali Żydzi w kłótni z Jezusem, że wolność wcale nie jest w miejscu wskazywanym przez Jezusa. Jednak Biblia wskazuje, ze podążając tą drogą, w którymś momencie rzucisz się na Jezusa z kamieniami.

Dlatego napisałem o wolności w Jezusie i dochodzeniu do niej poprzez naśladowanie Go.

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2012-05-28, 19:43   

W rozmowie na inny temat ksiądz nawiązał do odlania cielca ze złota i w jednym zdaniu wyjaśnił mi (mimo, ze nie pytałem, ale cały czas nie mogłem zrozumieć winy i zła tego zdarzenia), że z chwilą odlania sobie obrazu Boga Izraelici zaczęli by "kierować" Bogiem i swoją wędrówką - niosąc posąg przed sobą. Dotychczas to Bóg nimi kierował w postaci słupa ognia (?), który ich prowadził i kierował
Aaron tak daleko pewnie nie patrzył i tego nie rozumiał, jakie mogły by być tego konsekwencje.

janwisniewski68 
Droga prawdy

Wysłany: 2013-02-10, 23:55   

http://youtu.be/VW_3T8rmSqE

Odpowiedz do tematu