Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Aniołowie a wolna wola.
Autor Wiadomość
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-01-26, 07:14   Aniołowie a wolna wola.

Na stronie, do ktorej dość często zaglądam, napisano taką myśl:
„Jednak pamiętajmy o jednej bardzo istotnej sprawie: aniołom niedostępna jest najważniejsza zdolność, którą dysponuje człowiek: wolna wola. Dlatego anioły zawsze mogły i nadal mogą być – według dominujących w tradycji żydowskiej poglądów – jedynie posłańcami (malach) – hebrajskie określenie anioła, oznacza posłańca), potrafią wypełniać rozkazy Boga, ale nie mogą o niczym decydować, niczego wybierać.”
http://www.the614thcs.com/27.1667.0.0.1.0.phtml

Jak myślicie?
Czy anioł (posłaniec) to jedynie bezwolne stworzenie?
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-26, 09:36   Re: Aniołowie a wolna wola.

Henryk napisał/a:
Na stronie, do ktorej dość często zaglądam, napisano taką myśl:
„Jednak pamiętajmy o jednej bardzo istotnej sprawie: aniołom niedostępna jest najważniejsza zdolność, którą dysponuje człowiek: wolna wola. Dlatego anioły zawsze mogły i nadal mogą być – według dominujących w tradycji żydowskiej poglądów – jedynie posłańcami (malach) – hebrajskie określenie anioła, oznacza posłańca), potrafią wypełniać rozkazy Boga, ale nie mogą o niczym decydować, niczego wybierać.”
http://www.the614thcs.com/27.1667.0.0.1.0.phtml

Jak myślicie?
Czy anioł (posłaniec) to jedynie bezwolne stworzenie?
To jest nieprawda bo wszyscy wiedzą że aniołowie Boży mogą czynić co zechcą, podobnie do ludzi. Przed potopem aniołowie przychodzili i brali sobie córki ludzkie za żony. Czy Bóg ich posłał?. Nie!. Sami siebie posłali.
Tak samo jest teraz i zawsze będzie. Mamy wolność w pewnych granicach, kto przekracza te granice ten musi liczyć się z tym co go tam za granicą spotka. To dotyczy ludzi a także aniołów.
 
 
krecik 

Pomógł: 41 razy
Wiek: 59
Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 1190
Skąd: Pszczółki
Wysłany: 2012-01-26, 11:55   

Henryk napisał/a:
Na stronie, do ktorej dość często zaglądam, napisano taką myśl:
„Jednak pamiętajmy o jednej bardzo istotnej sprawie: aniołom niedostępna jest najważniejsza zdolność, którą dysponuje człowiek: wolna wola. Dlatego anioły zawsze mogły i nadal mogą być – według dominujących w tradycji żydowskiej poglądów – jedynie posłańcami (malach) – hebrajskie określenie anioła, oznacza posłańca), potrafią wypełniać rozkazy Boga, ale nie mogą o niczym decydować, niczego wybierać.”
http://www.the614thcs.com/27.1667.0.0.1.0.phtml

Jak myślicie?
Czy anioł (posłaniec) to jedynie bezwolne stworzenie?

Henryku, zachęcam Cię do zaniechania śledzenia tego portalu, szkoda cennego czasu. A jeśli już chcesz, to czytaj Biblię, gdyż TYLKO jej zapisy mówią prawdę.
Fakty tego typu że szatan w chwili swego buntu, pociągnął niektórych aniołów za sobą. Zarówno Bóg i Jego przeciwnik mają swoich aniołów. Nawet sam szatan jako najdoskonalsze stworzenie Boże, TEŻ MIAŁ WOLNĄ WOLĘ.
Zaklinam cię przed Bogiem i Chrystusem Jezusem i wybranymi aniołami, abyś się tego trzymał bez zastrzeżeń, nie czyniąc niczego stronniczo,
[1 tym 5;21]
I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie.
[Ap 12;9]
Reasumując to, wynika że jednak KAŻDE STWORZENIE BOŻE ma wolny wybór. Zwłaszcza my dzisiaj wszyscy prości zwykli, jak też wykształceni, naukowcy. Sednem Bożej taktyki jest właśnie dobrowolność.
_________________
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-01-26, 21:47   

Aniołowie to nie zamiennik- Synowie Boży choć może być również tak użyte.
Właściwym jest powiedzieć iż aniołowie mieli inną wolną wolę niż ludzie.
Aniołowie być może z racji swojego wcześniejszego stworzenia przez Boga znani są z tego iż ich los jest przesądzony bo w jakimś krytycznym momencie część z nich zbuntowała się przeciw Bogu, co w ich przypadku było ostatecznym rozwiązaniem dla nich. Nie ma lub przynajmniej nie ma już aniołów niezdecydowanych.
Los upadłych aniołów kiedyś podzielą potępieni ludzie ponieważ oni wybrali już tą opcję ostateczną. 'Oddali życie diabłu na zawsze'. Ale ludzie również bywają jeszcze w grupie niezdecydowanych oraz zbawionych, których czeka stan podobny do aniołów którzy nie upadli.

Synowie Boży- to również określenie niektórych ludzi.
Nie wszyscy ludzie mają wolną wolę podobnie jak niektórzy zniewoleni aniołowie.

Osobiście jestem zdania iż gdyby źli aniołowie chcieli (a nie zechcą) się nawrócić, Bóg by ich zbawił. Niestety, ich wybór zła był do końca świadomy ponieważ poznali lepiej od nas ludzi Boga i dobro. Decyzja była brzemienna w skutki.

Człowiek od początku narażony był na zło, bo ono istniało już zanim człowiek został stworzony. Dlatego człowiek nie poznawszy od razu wszystkiego co istnieje, choć zgrzeszył to miał lub ma jeszcze szansę na zbawienie.

Od początku rebelii w niebie, trwająca 'walka' tworzyła dynamizm który już nie zależał tylko od Boga. Naturalnie Bóg człowieka jako pierwotnie dobrego od tej walki oddzielił.

Wg mnie ciało ludzkie jest jakąś formą pójścia człowieka zgodnie z Bożym planem w stronę rozwoju na zewnątrz pierwotnego ludzkiego świata. Ale to inny temat 8-)

Myślę też że aniołowie którzy wówczas wytrwali przy Bogu wybierając Go choć mieli inną, złą alternatywę- ci nie upadną, bo ich decyzja była w pełni świadoma wszystkiego, również brzemienna w skutki.

Termin "wolny" przynależy jedynie do nie- złych.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
krecik 

Pomógł: 41 razy
Wiek: 59
Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 1190
Skąd: Pszczółki
Wysłany: 2012-01-27, 11:46   

leszed napisał/a:
Właściwym jest powiedzieć iż aniołowie mieli inną wolną wolę niż ludzie. [...] Nie wszyscy ludzie mają wolną wolę podobnie jak niektórzy zniewoleni aniołowie. 

Oczywiście nie znane mi/nam są szczegóły niebian, jednak my jako stworzenia Boże-cielesne, mamy zapisaną Bożą wolę w Biblii. Zaś to Pismo Święte nie mówi o dwóch rodzajach wolnej woli. Pozostańmy przy tym co w Biblii jasno jest przedstawione. :-D Gdyż już nie mogą umrzeć, są bowiem równi aniołom, a jako uczestnicy zmartwychwstania są synami Bożymi.
[Łuk 20;36] ORAZ
Oto On swoim sługom nie ufa i swoim aniołom przypisuje braki.
[Hi 4;18]
Według biblijnego przekazu, aniołowie są takimi samymi stworzeniami jak ludzie, za wyjątkiem że oni NIE POSIADAJĄ CIAŁA i nie ma dostępu do nich szatan.


leszed napisał/a:
Osobiście jestem zdania iż gdyby źli aniołowie chcieli (a nie zechcą) się nawrócić, Bóg by ich zbawił.

Natomiast ja na podstawie Słowa Bożego mam przekonanie że, ŻADEN ŚWIADOMY BUNTOWNIK, nie będzie zbawiony. Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy,
[Heb 10;26]
To oczywiście dotyczy Ziemian, lecz przekonany jestem (też na podstawie Biblii) że wszyscy niebianie otrzymali poznanie.
Oczywiście rozumiem że Ty zakładasz hipotetyczną sytuację. Lecz myślę iż dywagacje tego typu są nie na miejscu.

 
leszed napisał/a:
Dlatego człowiek nie poznawszy od razu wszystkiego co istnieje, choć zgrzeszył to miał lub ma jeszcze szansę na zbawienie. 

Nie rozumiem Twego toku myślowego, przecież napisane jest :I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki!
[Gen 3;22]
Do bycia w Bożej obecności dzieli nas tylko i aż „drzewo życia”. Którym to (według mojego zrozumienia Biblii) jest JEZUS CHRYSTUS.
leszed napisał/a:
Myślę też że aniołowie którzy wówczas wytrwali przy Bogu wybierając Go choć mieli inną, złą alternatywę- ci nie upadną, bo ich decyzja była w pełni świadoma wszystkiego, również brzemienna w skutki. 
Termin "wolny" przynależy jedynie do nie- złych.


Tak, ci-niebiańscy są zbawieni już na wieki. Jednakże wszyscy śmiertelnicy, usprawiedliwieni i omyci krwią Syna Bożego, oraz bezbożni, niewierni i nie znający Boga, obydwie grupy mają wybór. Oczywiście kto przekonał się jaki jest Bóg, nie zrezygnuje z Niego. Jednak w jakimś celu są zapisane w Słowie Bożym myśli typu ?, „ A kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.” [Mt 24;13]
Jeszcze dzisiaj KAŻDY, kto uwierzył Jezusowi i też ci ludzie którzy żyją swoim życiem, mogą zrezygnować ze swego wyboru. Mówiąc dosadniej, pastor zboru Ewangelicznego i narkoman, MOGĄ DOKONAĆ WYBORU. I też dokonują, przykładów jest sporo. Są wciąż wolni.
_________________
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-01-27, 13:25   Re: Aniołowie a wolna wola.

Henryk napisał/a:
Na stronie, do ktorej dość często zaglądam, napisano taką myśl:
„Jednak pamiętajmy o jednej bardzo istotnej sprawie: aniołom niedostępna jest najważniejsza zdolność, którą dysponuje człowiek: wolna wola. Dlatego anioły zawsze mogły i nadal mogą być – według dominujących w tradycji żydowskiej poglądów – jedynie posłańcami (malach) – hebrajskie określenie anioła, oznacza posłańca), potrafią wypełniać rozkazy Boga, ale nie mogą o niczym decydować, niczego wybierać.”
http://www.the614thcs.com/27.1667.0.0.1.0.phtml

Jak myślicie?
Czy anioł (posłaniec) to jedynie bezwolne stworzenie?


Ja nie zgadzam się z tym artykułem.
Szatan był gwiazda zaranną i gdyby nie miał własnej woli, a tylko ślepo wykonywał rozporządzenia, to może i by nie zgrzeszył. a skoro zgrzeszył, więc musiał mieć własną wolę, swoje zdanie. Podobnie zbuntowani aniołowie, brali sobie córki ludzkie za zony, z czyjej woli to robili? Z własnej woli, bo nie było to wolą Boga.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-01-27, 13:45   Re: Aniołowie a wolna wola.

Cytat:
Ja nie zgadzam się z tym artykułem.
Szatan był gwiazda zaranną i gdyby nie miał własnej woli, a tylko ślepo wykonywał rozporządzenia, to może i by nie zgrzeszył. a skoro zgrzeszył, więc musiał mieć własną wolę, swojedanie. Podobnie zbuntowani aniołowie, brali sobie córki ludzkie za zony, z czyjej woli to robili?


ja nike też tak myślę.
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-01-27, 18:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-01-27, 17:06   

nike, krystian, Macie racje,gdyby aniołowie nie mieli wolnej woli to by się nie zbuntowali :-) jeżeli ktoś uważa,że aniołowie nie mają wolnej woli,to niech te osoby powiedza mi co to za miłosierny Bóg,który tworzy istoty,które kochają Go z niewłasnej woli,bo bez wolnej woli byłyby do tej miłości zmuszone a Bóg jest miłością i jej oczekuje ale nie nakazuje,pozostawia wybór
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2012-01-27, 17:42   

Lucyfer napisał/a:
Przed potopem aniołowie przychodzili i brali sobie córki ludzkie za żony

jak niematerialne istoty mogą mieć dzieci z cielesnymi kobietami ?
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-01-27, 17:55   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
jak niematerialne istoty mogą mieć dzieci z cielesnymi kobietami ?


Materializowali się i jako ludzie plodzili dzieci [chlopców]
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-01-27, 17:56   

Talmid2Tes2,15, Nie kojarzysz czegoś takiego jak Nefilimowie ?
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-01-27, 18:30   

bartek212701 napisał/a:
Talmid2Tes2,15, Nie kojarzysz czegoś takiego jak Nefilimowie ?


Bartek Talmid jak na katolika to wie o co chodzi, ale przeciętny katolik na słowo Nefilimowie robi duże oczy :aaa:
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2012-01-27, 19:48   

krystian napisał/a:
ale przeciętny katolik na słowo Nefilimowie robi duże oczy

Rdz 6:4 bp "W owych czasach byli na świecie olbrzymi - a także i potem - kiedy to synowie Boga współżyli z córkami człowieczymi, a one im rodziły [synów]. Byli to przesławni mocarze zamierzchłych czasów."
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-01-27, 19:59   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
krystian napisał/a:
ale przeciętny katolik na słowo Nefilimowie robi duże oczy

Rdz 6:4 bp "W owych czasach byli na świecie olbrzymi - a także i potem - kiedy to synowie Boga współżyli z córkami człowieczymi, a one im rodziły [synów]. Byli to przesławni mocarze zamierzchłych czasów."


Więc podkreślam Ty wiesz o co chodzi
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-01-27, 21:50   Re: Aniołowie a wolna wola.

nike napisał/a:
Ja nie zgadzam się z tym artykułem.

I ja także nie zgadzam się.
Byłem dość zaskoczony, czytając tamto.

Kreciku - pomimo że odradzasz czytanie tamtej strony, uważam że piszą także wiele ciekawych rzeczy.
Przynajmniej ja wiele dowiedziałem się na temat judaizmu i ich wierzeń.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11