Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
III RP a koscioly
Autor Wiadomość
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2015-04-23, 12:22   III RP a koscioly

Koscioly a dotacje ....

Jestem przeciwny by koscioly ( nawet K ADS ) czy inne wyznania dostawaly pieniadze od panstwa czy UE na swoja dzialalnosc bo uwazam ze to jest zle i szkodzi tak panstwu jak religii gdyz lamie zasade rozdzialu kosciola od panstwa bo koscioly i partie powinni utrzymywac tylko wierni i sympatycy ale trzeba pamietac ze wedlug obecnego prawa wladza musi traktowac teoretycznie wszystkich jednakowo wiec skoro wedlug konkordatu III RP z KRK dotuje np KRK to musi dotowac tez i inne koscioly i wyznania uznawane przez panstwo bo takie jest prawo w III RP i UE wiec nawet dzis bardzo swiecka Francja doplaca do kosciolow

Wiele mniejszych kosciolow i wyznan dlugo staralo sie o uznanie prawne przez panstwo a to nie bylo latwe wiec teraz gdyby jakis kosciol albo wyznanie niechcialo brac kasy to musi sie zdegalizowac co w sytulacji kosciolow i wyznan mniejszych w jakims kraju czy terenie nie jest rozsadne gdyz pozbawia wielu praw i ochorony prawnej dany kosciol czy wyznanie w danym panstwie i np pozwala taka grupe uwazac za sekte itd... wiec jak widac wszystko nie jest takie proste jak sie z poczatku wydaje ....

Co do dotacji panstwa dla kosciolow protestanckich to II RP ich nie bylo i te koscioly tez jakos istnialy choc nie bylo to latwe bo wiele z tych kosciol mialo status prawny tylko " wyznanie tolerowane " .... fundusz koscielny powstal w PRL ( jako wsparcie dla kosciolow gdy wladze zajely majatki koscielne ... ktore zostaly przewaznie kosciolom zwrocone przez komisje majatkowa w III RP ) mimo roznych klopotow w PRL-u szczegolnie w czasach "Stalinowskich" lata 1944-1956 .... to jednak po 1956 r powoli poprawiala sie sytulacja prawna kosciolow i wyznan mniejszych w Polsce .... choc stale umowy miedzy panstwem a roznymi kosciolami podpisano dopiero w III RP ... duze znaczenia miala tu chec Polski wstapienia do UE ......

Koscioly i wyznania podobnie jak partie polityczne sa potrzebne spoleczenstwu ale nie powinny byc dotowane przez panstwo itp problem jest w tym ze taki uklad panstwu i wladzom bardzo odpowiada bo dzieki temu wladza ma wplyw na koscioly i wyznania oraz partie a koscioly czy partie raczej sie na to musza zgodzic by nie miec klopotow wyjatek to duzy kosciol np w III RP jest to KRK ktory jest bogaty i jest tez panstwem i sam moze stawiac warunki innym panstwom czy UE ... Trzeba by zmienic prawo ktore wedlug wielu lamie zasade rozdzialu kosciola od panstwa ...

pozdrawiam ! Tomasz G

Ps :
Panstwo da ksiezom podwyzki. Minister Halicki zdecydowal: 23 mln zlotych wiecej na Fundusz Koscielny
http://natemat.pl/121249,...ndusz-koscielny
_________________
tom68
 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-04-23, 17:28   Re: III RP a koscioly

Przemysław Wipler powiedział dobrze ,,Fundusz kościelny jest zwrotem za zagrabione dobra z PRL". Zwrócimy co się kościołom ( nie tylko katolickim), no i już
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2015-04-24, 10:44   Re: III RP a koscioly

keres1372 napisał/a:
Przemysław Wipler powiedział dobrze ,,Fundusz kościelny jest zwrotem za zagrabione dobra z PRL". Zwrócimy co się kościołom ( nie tylko katolickim), no i już


Komuniści zagrabili wszystkim obywatelom, a nie tylko Kościołom.
Zagrabili bezpośrednio oraz pośrednio.
Nie widzę powodu dla którego akurat Kościoły miałyby być uprzywilejowane w odzyskiwaniu strat.
Kościół Katolicki powinien ponadto pamiętać, że nie tylko stracił, ale również zyskał - np. zyskał majątek na ziemiach zachodnich, nie należących przed wojną do Polski.
Jeśli Kościół Katolicki czuje się pokrzywdzony stratą majątków na przedwojennych wschodnich terenach Polski, to niech się zwróci do aktualnych właścicieli tych terenów z żądaniem zadośćuczynienia :mrgreen:
A skoro poseł Wipler uważa, że Kościołom należy oddać, to niech odda ze swoich pieniędzy, zamiast wydawać je na alkohol :lol:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2015-04-24, 14:55   Re: III RP a koscioly

keres1372 napisał/a:
Przemysław Wipler powiedział dobrze ,,Fundusz kościelny jest zwrotem za zagrabione dobra z PRL". Zwrócimy co się kościołom ( nie tylko katolickim), no i już

A konkretnie kto nosi portfel z napisem "Kościół"? :lol:
Czyje prywatne konto zasilą te miliony?
Biskupów, czy proboszczów?

A może "Kościół" to jednak zgromadzenie wiernych?
Więc każdemu katolikowi rozdać po kilkanaście złotych z naszych podatków! :mrgreen:
 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-04-24, 15:17   Re: III RP a koscioly

Cytat:
Komuniści zagrabili wszystkim obywatelom, a nie tylko Kościołom.
Zagrabili bezpośrednio oraz pośrednio.
Nie widzę powodu dla którego akurat Kościoły miałyby być uprzywilejowane w odzyskiwaniu strat.
Kościół Katolicki powinien ponadto pamiętać, że nie tylko stracił, ale również zyskał - np. zyskał majątek na ziemiach zachodnich, nie należących przed wojną do Polski.
Jeśli Kościół Katolicki czuje się pokrzywdzony stratą majątków na przedwojennych wschodnich terenach Polski, to niech się zwróci do aktualnych właścicieli tych terenów z żądaniem zadośćuczynienia :mrgreen:
A skoro poseł Wipler uważa, że Kościołom należy oddać, to niech odda ze swoich pieniędzy, zamiast wydawać je na alkohol


Ależ zgadzam się żeby każdy odzyskał swoją własność - w pieniądzach - Jednak takie jest życie gdzie silniejszy łatwiej dostaje to co powinien dostać. Duża część ludzi się procesuje i odzyskuje pieniądze, inni nie i to jest skandal, bo złodziej musi oddać skradzione pieniądze.

PS Wipler płaci podatki i daje ze swoich pieniędzy, nie ma nic za darmo. Po za tym radzę zobaczyć film jak policja ,,aresztuje" Wiplera
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-04-24, 15:18   Re: III RP a koscioly

Cytat:
A konkretnie kto nosi portfel z napisem "Kościół"? :lol:
Czyje prywatne konto zasilą te miliony?
Biskupów, czy proboszczów?

A może "Kościół" to jednak zgromadzenie wiernych?
Więc każdemu katolikowi rozdać po kilkanaście złotych z naszych podatków! :mrgreen:


To proste, ten kto był właścicielem zagrabionej ziemi, dostaje.
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2015-04-24, 15:54   Re: III RP a koscioly

keres1372 napisał/a:
Cytat:
Komuniści zagrabili wszystkim obywatelom, a nie tylko Kościołom.
Zagrabili bezpośrednio oraz pośrednio.
Nie widzę powodu dla którego akurat Kościoły miałyby być uprzywilejowane w odzyskiwaniu strat.
Kościół Katolicki powinien ponadto pamiętać, że nie tylko stracił, ale również zyskał - np. zyskał majątek na ziemiach zachodnich, nie należących przed wojną do Polski.
Jeśli Kościół Katolicki czuje się pokrzywdzony stratą majątków na przedwojennych wschodnich terenach Polski, to niech się zwróci do aktualnych właścicieli tych terenów z żądaniem zadośćuczynienia :mrgreen:
A skoro poseł Wipler uważa, że Kościołom należy oddać, to niech odda ze swoich pieniędzy, zamiast wydawać je na alkohol


Ależ zgadzam się żeby każdy odzyskał swoją własność - w pieniądzach -


A skąd mają pochodzić te pieniądze ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2015-04-24, 16:01   Re: III RP a koscioly

keres1372 napisał/a:
Cytat:
A konkretnie kto nosi portfel z napisem "Kościół"? :lol:
Czyje prywatne konto zasilą te miliony?
Biskupów, czy proboszczów?

A może "Kościół" to jednak zgromadzenie wiernych?
Więc każdemu katolikowi rozdać po kilkanaście złotych z naszych podatków! :mrgreen:


To proste, ten kto był właścicielem zagrabionej ziemi, dostaje.


A jeśli wszedł w posiadanie tej ziemi w sposób moralnie wątpliwy, będąc jednocześnie instytucją roszczącą sobie prawo do wyznaczania wzorców moralności ?
Orientujesz się w jaki sposób Kościół wszedł w posiadanie ziemi ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2015-04-24, 16:50   Re: III RP a koscioly

BoaDusiciel napisał/a:
Orientujesz się w jaki sposób Kościół wszedł w posiadanie ziemi ?

No cóż...
Z całą pewnością nie kupił, ani nie zapracował na nie!
Zawsze były to zawładnięcia lub wyłudzenia!

Czasem jakiś wielki grzesznik zapisywał swe Dobra "na Kościół" (aby "odkupić swe grzechy"), zamiast pozostawić w spadku rodzinie.
Kiedy wreszcie wszyscy to zrozumieją? :aaa:

Kościół na tej ziemi nie ma nic!
Jego dobytek jest w innym świecie.
Ale przecież żaden przedstawiciel kleru nie zamierza przenieść się do Królestwa Chrystusowego!
Wnioski są proste... :xhehe:

Ps: No patrz- po zalogowaniu widzę, że ma Cię w ignorze.
- Nie czytaj mojej odpowiedzi. :-(
 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-04-25, 00:47   Re: III RP a koscioly

Cytat:
A jeśli wszedł w posiadanie tej ziemi w sposób moralnie wątpliwy, będąc jednocześnie instytucją roszczącą sobie prawo do wyznaczania wzorców moralności ?
Orientujesz się w jaki sposób Kościół wszedł w posiadanie ziemi ?


Słyszałaś o sądach ?
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2015-04-25, 07:40   

Tak, słyszałem.
Możesz wskazać sąd, który zajmie się przekazaniem ziemi Kościołowi Katolickiemu przez Bolesława Chrobrego w 1020 r. ?
Poza tym nie mówię, że Kościół posiadł majątek w sposób sprzeczny z prawem.
Mówię, że stało się to w sposób wątpliwy moralnie, co stoi w sprzeczności z ideami głoszonymi przez Kościół.
Tu więcej na ten temat:
http://www.tygodnikprzegl...uszem-tazbirem/
Jeśli Kościół wysuwa jakieś żądania finansowe, to niech zwróci - przykładowo - koszty powojennej rekonstrukcji warszawskich kościołów.
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11