Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niewłaściwa forma imienia boskiego
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2012-04-03, 21:44   

David77 napisał/a:
1 Kor 15:10

Emecie odnośnie zapodanych przez ciebie dwóch różnych tłumaczeń na j. hebrajski możemy stwierdzić że w jednym tłumaczeniu owa fraza występuje w czasie teraźniejszym w drugim zaś tekście w czasie przeszłym

S.-G.HNT -- הִנְנִי כַּאֲשֶׁר אָנִי -- < hĭnnî kă`ªszĕr `ānî >

(jestem tym, kim jestem. Oto jestem tym którym jestem ) myśle że tak można by było ową frazę przetłumaczyć gdyż samo הִנְנִי występuje właśnie w takiej formie w Izaj 6:8 ( oto Ja ,lub oto Jestem )

odnośnie drugiego tekstu to sprawa tłumaczenia troszeczkę jest trudniejsza a to dla tego że autor w obu wypadkach używa czasowników הָיִיתִי w czasie przeszłym. Wobec tego zdanie to brzmi mniej więcej tak :

DHNT -- הָיִיתִי מַה־שֶּׁהָיִיתִי -- < hājîthî mă(h)-szszĕhājîthî >

,,Byłem (co ,czym ) Byłem albo Byłem czymże byłem'' . Zatem to tłumaczenie odbiega od tekstu greckiego ,chyba że tłumacz miał za myśli okres zanim Paweł stał się chrześcijaninem wtedy takie tłumaczenie jest jak najbardziej zasadne ale o to należało by spytać tłumacza . ;-)

Pozdrawiam ..

EMET:
Dzięki za translację i uwagi filologiczne, 'Davidzie77'.
Rzecz jasna, o czym pisywałeś, owe "J/j/estem" jest w domyśle, gdyż np. w 'Interlinii Vocatio' biorą w nawias (...).

Co do wersji S.-G.HNT, to < hĭnnî > wywodzi się od < hĭnnē(h) > "oto; jeżeli". < kă`ªszĕr > = np. "tak jak". < `ānî > = "ja". Mamy np. w Gen 17:4 frazę: < `ānî hĭnnē(h) > ["Ja oto", 'Int. Voc.].

Potwierdzam Twoją uwagę co do oddania formy w czasie przeszłym; bowiem < hājîthî > oznacza np. "byłem". Mamy np. w Daniela 8:2 frazę: < vă`ānî hājîthî > ["oto byłem", PNŚ].

Dzięki za pozdrowienia. ;-)

Stephanos, ps. EMET

Al Mudrasim 
Ja Jestem

Wyznanie: własnowierca
Wysłany: 2012-04-03, 22:37   

No dobrze, zapisaliśmy już w tym temacie 17 stron , więc czuję się uprawniony do postawienia pytania :
jakie jest w końcu imię boże? Ale tak jednoznacznie, bez zbędnych dyskusji :-D .

din 

Wysłany: 2012-04-03, 23:04   

Al Mudrasim zadał logiczne pytanie.

Gdyby iść tym tokiem że prawidlowa forma zagineła to musielibyśmy się opierać
na wykopaliskach , na tekstach biblii i również na powszechności niektórych form.

Teksty biblijne są wskazówką. oraz wiedza ogólno dostępna...

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2012-04-03, 23:07   

EMET:

Oto kopia z 'HALOTA' dotycząca JHVH --

Cytat:
3594 יהוה

יהוה: ndiv. Yahweh; Baudissin Kyr. 1-4; RGG 3:515f; Eichrodt 1:116ff; Ringgren Religion 58ff; THAT 1:701ff.

—1. forms: a) (Driver ZAW 46:7ff; Albright JBL 43:370ff) first instances Gn 24 426; pronounced as אֲדֹנָי in MT, ï אָדוֹן, since first century AD (Baudissin 2:305f: even earlier; Rudolph 231f, on Lam 331); editions consequently יְהוָׂה, Leningrad יְהוָה, from which BH3 and BHS; usu. understood as שְׁמָא, Arm. for הַשֵּׁם (Baudissin 2:124f) :: Katz ThZ 4:467f; Alfrink 5:72ff: having become unpronounceable; when together with אֲדֹנָי rd. as “Elohim” יְהוִה, יְהוִֹה and לֵיהוִה Ps 6821 † (Baudissin 1:590); b) Jehovah, wrong pronunciation, improperly mixing K and Q, generally used since ca. 1500; first reference in 1381 (Eissfeldt Kl. Schr. 1:1674); pronunciation אֲדֹנָי leads to writing לַ/כַּ/וַ/בַּיהוה; pronounced baÀ­donaÒi etc. (or byahweh etc.), מֵיְהוָה (Lam 29), pronounced meÒÀ­doÒnaÒy or miyyahweh; c) that *yahweh was the original form (Fohrer Geschichte 63, :: LDelekat Fschr. Kuhn 23ff: orig. yaÒhoÒ/uÒ) is shown i) by the play on words with אֶהְיֶה Ex 314; ii) by the transcription Ιαουαι/ε in Clement of Alexandria Stromata 5:6, 34 (Baudissin 2:116f :: Ganschinietz in Pauly-W. 9:700: Ιαου); iii) by the transcription Ιαβε in Field on Ex 63 (Baudissin 2:222f); d) in names in which יהוה is the final element, *yahweh changes to yahw (cf. יִשְׁבֶּה > jussive יִשְׁבְּ) and *yaÒÄhuÒ, (cf. יִשְׁתַּחֲוֶה > יִשְׁתַּ֫חוּ, and שָׂ֫חוּ swimming < *sÃahÌw, Bauer-L. Heb. 420k, 576g), and נְתַנְיָ֫הוּ reduced > נְתַנְיָה; word initially *yaÒhuÒ > *yhuÒ < yhoÒ (dissimilated or back-formation < yoÒ ?): יְהוֹנָתָן > יוֹנָתָן; before uÒ dissimilated > yeÒ ï יֵשׁוּעַ and יֵהוּא (?); according to others (Baudissin 2:1955; Hehn 228) יָהוּ was an independent word, with יָה/יָהּ. as short forms.

—2. non-Biblical instances (Wb. Myth. 1:291f; Murtonen Appearance; Cross HTR 55:225ff); cf. n.terr. YhwÀ (Malamat Syr. Pal.; Fischer Weltgesch. 3:34819; a) יהוה: Mesha. 18; Lachish (along with יה) T. Arad. † b) יהו: EgArm. (Vincent 25ff), jar stamp from Israel (here read יהד, Reicke-R. Hw. 1863); c) יהה: EgArm. (Cowley Arm. Pap. 290a; Sachau Arm. Pap. 9f); d) יה: Lachish, EgArm.; ï יָהּ; e) ? Ug. yw (Gordon Textbook §19:1084; Aistleitner 1151; Driver Myths 124; de Moor 118f; Gese-H. Religionen 55f :: ThR 13:159f; Murtonen Divine Names 49f); f) ? Akk. (KAT 3:465ff) yaÒum-ilu (:: yaÒÀum yaÒwum, “my” AHw. 413a !), yaÒma, ï Eissfeldt Kl. Schr. 2:81ff; g) Nab. אהיו(עבד) ndiv. Cantineau 2:57a, 125b :: Alt Kl. Schr. 1:61; h) ? Hellenistic gnostic: Yao, Greek lit. and magical papyri (Baudissin 4:87; Pauly-W. (Kl.) 2:1314ff).

—3. etymology controversial; Freedman JBL 79:151ff; a) as impf: i) ï I הוה to blow, fall, hif. to destroy; ii) II הוה to be, Eichrodt 1:117f; hif. to call into existence, Albright Steinzeit 259ff; iii) III הוה to be passionate, act passionately, Goitein VT 6:1ff; iv) Ug. hwt to speak, Bowman JNES 3:1ff.; b) sbst.: being, Koehler WdO 1:405; c) call ecstatically, ROtto Gefühl 210, 326; Mowinckel HUCA 32:121ff.

—4. distribution (Vetter ThQ 85:12ff): ca. 6800 times; never in Qoh or Est (but 414 מִמָּקוֹם אַחֵר), rarely in Da (94.8.14.14 ï Montgomery 360), frequent in Ps and historical books, very frequent in Is Jr Ezk.

—5. phrases: a) אֱלֹהִים י׳ Gn 24-3:23 combination of sources, ï Commentaries :: Murtonen Divine Names 67ff: construct state; ï Gesenius 580a; הָאֱלֹ׳י י׳ 1S 620 (+ 3 times); אֱלֹהֵי יִשְׂר׳י י׳ Jos 1414 and the like; b) יְהוִה אֲדֹנָי Dt 324 and יְהוִה אֲדֹנָי Hab 319 (Gesenius 580b, see above 1a); c) צְבָאוֹת י׳, construct state (Maag Fschr. Koehler 27ff; Murtonen Divine Names 74ff; Eissfeldt Kl. Schr. 3:103ff :: KBL) ï I צָבָא B; d) יִרְאֶה י׳ Gn 2214, ï ראה 10; e) נִסִּי י׳ Ex 1715, ï נֵס ; f) צִדְקֵנוּ י׳ Jr 236 3316 (צֶדֶק, Rudolph 135); g) שָׁלוֹם י׳ Ju 624 (Eissfeldt Kl. Schr. 2:146); h) שָֽׁמָּה י׳ Ezk 4835.

—6. י׳י incorrectly for first sing. suffix: Ju 1918 rd. בֵּיתִי for בֵּית י׳בֵּיתִי :: rd. י׳בֵּית י for sf.; Jr 95 אתי rd. את־י׳אתי (Kennedy 173; Volz Jer. xi; Seeligmann 66).

Z pomocą BW8... :-)

Stephanos, ps. EMET

Pati 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2012-04-04, 09:23   

nike napisał/a:
Pati napisał/a:
Jehova-maciciel, maciwoda?

Pati proszę wytłumacz mi to zdanie. konkretnie kto to mąciwoda i mąciciel?

Jeżeli mówisz o Jehowie to obrażasz nasze uczucia religijne, i możesz załapać się na ostrzeżenie. Sama wierzysz w Boga JHWH a ubliżasz Jemu. Jakie to smutne jest.

Za co nike OSTRZEZENIE? Za pytanie zadane Davidowi? Czy ja potwierdzam te rewelacje, czy zadaje pytanie w tej sprawie?
Coz, wyjmij prosze najpierw dzazge ze swojego oka, gdyz operacja usuwania mojej belki wymaga niezwyklej precyzji i calkowicie zdrowych oczu.

Podle wstawki odnosnie Ducha Swietego Davida nie bola cie i nie KWALIFIKUJA SIE DO WLEPIENIA OSTRZEZENIA.
Niech zyje sprawiedliwosc nike
!!!
TO SA ZARTY!
Wiesz co nike, cos twoj fotel sedziowski ZACHWAL sie....
Pati, myślę, że zaszło jakieś nieporozumienie i trzeba to wyjaśnić. Anna01
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-04-04, 16:46, w całości zmieniany 1 raz  

Pati 

Wysłany: 2012-04-04, 09:44   

David77 napisał/a:
Pati,
Cytat:
Czy twoi bracia zydowscy potwierdzaja znaczenie imienia Jehova-maciciel, maciwoda?

Nie znam takich pojęć ale na pewno objawił ci je duch duchowi w duchu przez ducha :-D :-D :-D

Na padline generalnie nie reaguje, ...aczkolwiek z szacunku do ciebie David napisze ....czuje sie zawiedziona.

Al Mudrasim 
Ja Jestem

Wyznanie: własnowierca
Wysłany: 2012-04-04, 11:19   

Bit napisał/a:

No i wychodzi na to , ze się nie dowiem :-P .

Pati 

Wysłany: 2012-04-04, 11:21   

Objawione imie Ojca w NT jest JEDNO-Jezus Chrystus.

Eliot 

Wysłany: 2012-04-04, 11:29   

Al Mudrasim napisał/a:
Bit napisał/a:

No i wychodzi na to , ze się nie dowiem :-P .

Hm... wychodzi na to, że Imie Boże to: JHVH.

Odnośnie wymowy mamy dwie konkurujące wersje: Jehowa lub Jahwe.

Natomiast poniższy post:
Pati napisał/a:

wg mnie zawiera nieprawdę.
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

janowski
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-04, 11:35   

Eliot napisał/a:
Natomiast poniższy post:
Pati napisał/a:

wg mnie zawiera nieprawdę.

Dobrze że tylko według ciebie.

Objawione IMIĘ BOGA jest CHRYSTUS JEZUS. I jedyne.

Pati 

Wysłany: 2012-04-04, 11:38   

Coz Eliot, wierze Biblii i samym slowom Pana Jezusa, gdyz tylko ON jest Prawda, Ty mozesz najzwyczajniej w swiecie mylic sie :(

Jana17

(6) Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego.

(26) i objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich.

Albo...albo nie zostalo ono Tobie powierzone-objawione, tez tak moze byc.
Objawione imie Boga Ojca wczesniej nie moglo byc znane....imie to odslania Chrystus.

Eliot 

Wysłany: 2012-04-04, 11:46   

Pati napisał/a:
Coz Eliot, wierze Biblii i samym slowom Pana Jezusa, gdyz tylko ON jest Prawda, Ty mozesz najzwyczajniej w swiecie mylic sie :(

Jana17

(6) Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego.

(26) i objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich.

Objawione imie Boga Ojca wczesniej nie moglo byc znane....imie to odslania Chrystus.

Pati, daj spokój.... :-)

Przecież Jezus w powyższych wersetach ewidentnie mówi nie o sobie. Objawił czyjeś imię (nie swoje). Gdybyś Ty Pati chciała 'objawić' mi swoje imię (załóżmy że brzmi ono: Patrycja) to powiedziałbyś: 'mam na imię Patrycja' a nie: 'masz na imię Patrycja'.
W podanych przez Ciebie wersetach Jezus mówi o Bogu i zwraca się do Boga. Przecież to łatwe do zrozumienia, tym bardziej 'umysłem chrystusowym' :-D
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
Ostatnio zmieniony przez Eliot 2012-04-04, 13:31, w całości zmieniany 1 raz  

Pati 

Wysłany: 2012-04-04, 11:52   

Eliot napisał/a:
Pati napisał/a:

Jana17

Pati, daj spokój.... :-)

Przecież Jezus w powyższych wersetach ewidentnie mówi nie o sobie. Objawił czyjeś imię (nie swoje). Gdybyś Ty Pati chciała 'objawić' mi swoje imię (załóżmy że brzmi ono: Patrycja) to powiedziałbyś: 'mam na imię Ptrycja' a nie: 'masz na imię Patrycja'.
W podanych przez Ciebie wersetach Jezus mówi o Bogu i zwraca się do Boga. Przecież to łatwe do zrozumienia, tym bardziej 'umysłem chrystusowym' :-D

no cos Ty, dac spokoj... ile razy powtorzy sie nieprawde na tym forum, tyle razy wskaze na Chrystusa.
Tak masz racje, w podanych wersetach mowa jest o Bogu:))
i znowu masz racje- tak, to proste z umyslem Chrystusa, dla innych nie do ogarniecia:(
Cytat:
powiedziałbyś: 'mam na imię Ptrycja' a nie: 'masz na imię Patrycja'

Tu niestety nie masz racji:( Objawia wybranym, tym ktorzy maja uszy do sluchania i moga zniesc dzwiek-brzmienie owego imienia a nawet powiedzialabym RADUJA SIE, raduja slyszac je....

Eliot 

Wysłany: 2012-04-04, 13:52   

Pati napisał/a:

no cos Ty, dac spokoj... ile razy powtorzy sie nieprawde na tym forum, tyle razy wskaze na Chrystusa.
Tak masz racje, w podanych wersetach mowa jest o Bogu:))
i znowu masz racje- tak, to proste z umyslem Chrystusa, dla innych nie do ogarniecia:(

...no, tak dobrze się zaczynało... :-D

Pati napisał/a:

Cytat:
powiedziałbyś: 'mam na imię Ptrycja' a nie: 'masz na imię Patrycja'

Tu niestety nie masz racji:( Objawia wybranym, tym ktorzy maja uszy do sluchania i moga zniesc dzwiek-brzmienie owego imienia a nawet powiedzialabym RADUJA SIE, raduja slyszac je....

... a tu niestety nic z logiki nie wyszło... :-(

Piszesz: objawia wybranym.
OK, niech będzie. Ważne jest co objawia. Otóż objawia imię ale... nie swoje przecież, tylko swojego Ojca. Jeszcze raz zatem wyjaśnię Ci to... 'na jabłkach' - czyli w prostych słowach :-)
Jezus nie powiedział, że imię Boże brzmi: Jezus Chrystus. Jezus nie powiedział, że on sam jest Bogiem.
Jeżeli powiedziałabyś np. do mnie: 'wyjawiam Ci, że masz na imię Patrycja' to byłbym zgoła skonsternowany... bo ja nie mam tak na imię :crazy:
Dlaczego zatem Jezusowi przypisujesz takie dziwne rzeczy? Nie rozumiem :-|

Zresztą, co tu deliberować. Na pewno doskonale widzisz, że brniesz wbrew logice...
Tak to jest naginać fakty aby udowodnić błędne twierdzenia... :-(

janowski
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-04, 14:06   

Eliot napisał/a:
Na pewno doskonale widzisz, że brniesz wbrew logice...

Oczywiście. Ludzka logika nic nie warta jest i trzeba płynąć pod prąd.
Eliot napisał/a:
Tak to jest naginać fakty aby udowodnić błędne twierdzenia...

Możesz rozumować inaczej ale osądzanie nauk to bywa zabawa zapałkami.

Odpowiedz do tematu