Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Hardi
2012-06-24, 02:16
Czy Kościół Katolicki zabraniał czytania Biblii?
Autor Wiadomość
David77 

Wysłany: 2012-05-14, 19:05   

Obserwator,
Cytat:
Tyle oni mnie interesują co i Ciebie. Ciebie nawet bardziej, bo ciągle przywołujesz nie świadectwa z pierwszych wieków ale księzy z XX i XXi wieku

Jakie masz na myśli świadectwa z pierwszych wieków :-D Może podać ci jak na tacy w którym roku KK ustanawiał dany dogmat ? Np Kiedy wprowadzono celibat jak i inne nauki których nie nauczali apostołowie :-D

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Wysłany: 2012-05-14, 19:21   

David77 napisał/a:
Obserwator,
Cytat:
Tyle oni mnie interesują co i Ciebie. Ciebie nawet bardziej, bo ciągle przywołujesz nie świadectwa z pierwszych wieków ale księzy z XX i XXi wieku

Jakie masz na myśli świadectwa z pierwszych wieków :-D Może podać ci jak na tacy w którym roku KK ustanawiał dany dogmat ? Np Kiedy wprowadzono celibat jak i inne nauki których nie nauczali apostołowie :-D

A co Cię tak sprawy damsko-męskie kręcą?
Wpierw coś o pedofilii zdaje się pisałeś czy wrzucałeś filmik. Teraz celibat Cię rajcuje.
Poszukaj sobie gdzie indziej do dyskusji partnerów.
Pewnie jesteś żonaty, że tak wybrzydzasz celibatowi.
A jeśli nie jesteś, to co Ci przeszkadza?
Martw się więc o swój celibat, a nie o czyjś.
Mnie ten temat nie ciągnie, jak Ciebie.
A Jezusa celibat nie przeszkadzał Ci o dziwo? Toż to Twój Mesjasz, bo pisałeś żeś z Mesjanistycznej wspólnoty.

Teksty wczesnochrześcijanskie cytowałem ci w temacie 1J 5:7 i Mt 28:19, to wcale nie byłeś nimi zainteresowany.
Ja też nie jestem teraz zainteresowany Twymi rewelacjami. Do tekstów mam dostęp i angielskich i polskich, więc niczego się nie nauczę od Ciebie.

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-14, 19:36   

Ale byś nie myślał, że nie lubię Żydów Mesjanistycznych, to polecam Ci artykuł który z zainteresowaniem przeczytałem, a wskazał mi go jeden z katolików:

http://gosc.pl/doc/1133408.Zydzi-od-Jezusa

To w ramach ekumenizmu. ;-)

Jest to wywiad z rabinem Frankiem Lowingerem

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-05-14, 19:38   

Moi drodzy, dyskusja w ogóle powinna się zacząć od tego, ilu ludzi w ogóle coś mogło przeczytać, skoro większość społeczeństwa, przez wiele setek lat była niepiśmienna. Po drugie, ile ludzi nawet piśmiennych mogło przeczytać Biblię, którą przepisywano r,ręcznie i nie istniała w niewielu (relatywnie) egzemplarzach. I po trzecie, Biblia przez duży okres czasu istniało tylko w języku greckim i łacińskim.
I teraz pytanie. Kto z prostych ludzi, chłopów i mieszczan przed XV wiekiem:

1. Mógł wejść w posiadanie Biblii
2. Umiał czytać
3. Jeśli nawet umiał czytać, to znał Grekę i Łacinę tudzież Hebrajski.

Według mnie to, czy Kościół zabraniał przez 1500 lat czytania Biblii czy też nie, jest tutaj najmniejszym problem przyczyny jej nieznajomości przez "zwykłych" ludzi :-D :D
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

David77 

Wysłany: 2012-05-14, 19:39   

Obserwator,
Cytat:
A co Cię tak sprawy damsko-męskie kręcą?
Wpierw coś o pedofilii zdaje się pisałeś czy wrzucałeś filmik. Teraz celibat Cię rajcuje.
Poszukaj sobie gdzie indziej do dyskusji partnerów.
Pewnie jesteś żonaty, że tak wybrzydzasz celibatowi.
A jeśli nie jesteś, to co Ci przeszkadza?
Martw się więc o swój celibat, a nie o czyjś.
Mnie ten temat nie ciągnie, jak Ciebie.
A Jezusa celibat nie przeszkadzał Ci o dziwo? Toż to Twój Mesjasz, bo pisałeś żeś z Mesjanistycznej wspólnoty.

Teksty wczesnochrześcijanskie cytowałem ci w temacie 1J 5:7 i Mt 28:19, to wcale nie byłeś nimi zainteresowany.
Ja też nie jestem teraz zainteresowany Twymi rewelacjami. Do tekstów mam dostęp i angielskich i polskich, więc niczego się nie nauczę od Ciebie.

Nastawiłeś się na krytykowanie innych a sam nie możesz znieść krytyki :-D Nie tylko celibat wprowadził sobie KK ale również inne nauki z czym się twój Kościół również nie kryje .

Ok zajmijmy się analizą słowa Bożego

1 Jan 5:7 ,8 Trzej bowiem dają świadectwo: Duch, woda i krew, a ci trzej w jedno się łączą.

Ὅτι τρεῖς εἰσιν οἱ μαρτυροῦντες,
τὸ πνεῦμα, καὶ τὸ ὕδωρ, καὶ τὸ αἷμα· καὶ οἱ τρεῖς εἰς τὸ ἕν εἰσιν.

Co ci się w tym wersecie nie podoba woda czy krew ? :-D

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-14, 19:45   

Ja temat 1J 5:7 zakończyłem. Wycofałem się z tego wątku. w którym był omawiany.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2012-05-14, 19:51   

:-D Do tematu.

Takie przedłożenie znalazłem:

http://webcache.googleuse...l&hl=pl&ct=clnk
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

David77 

Wysłany: 2012-05-15, 00:23   

Obserwator,
Cytat:
Ja temat 1J 5:7 zakończyłem. Wycofałem się z tego wątku. w którym był omawiany.

Cytat:
Ten fragment ma potwierdzenie fragmentaryczne w ok. 250 roku u Cypriana:

„Kto łamie pokój i zgodę Chrystusa, działa przeciw Chrystusowi; kto zbiera gdzie indziej, poza Kościołem, rozprasza Kościół Chrystusowy. Mówi Pan: ‘Ja i Ojciec jedno jesteśmy’ [J 10:30]. I znów napisane jest o Ojcu i Synu i Duchu Św.: ‘A ci trzej jedno są’ [1J 5:7]. I któż wierzy, że tę jedność, z boskiej mocy pochodzącą, niebieskimi sakramentami spojoną, można w Kościele zerwać i rozdźwiękiem ścierających się zapatrywań rozdzielić?” („O jedności Kościoła Katolickiego” 6).

Te słowa to najstarsze przytoczenie tekstu 1J 5:7 przez pisarzy wczesnochrześcijańskich. Zazwyczaj bywają one pomijane przez omawiających ten werset. Zapewne z powodu tego, że jest to tylko część wersetu, a nie cały fragment. Chociaż większość badaczy opowiada się przeciw autentyczności słów z 1J 5:7, to jednak broniący ich podkreślają, że są one dowodem na to, że ok. 250 r. były one znane jako słowa Biblii, a nie glosa marginesowa, oraz że ukazywały one wiarę chrześcijan w Trójcę Św. w tamtym czasie.

No tak ale pominąłeś to co najważniejsze . więcej info znajdziesz tutaj : http://pl.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Słów tych brakuje jednak w najstarszych rękopisach greckich i najstarszych przekładach. Nie spotyka się ich także w kodeksach Wulgaty sprzed VIII wieku. Najstarsze kodeksy Wulgaty zawierające commę to Codex Cavensis i Toletanus. Prawdopodobnie była to uwaga na marginesie, włączona później w niektórych kodeksach do tekstu głównego

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-15, 09:32   

Podałem w właściwym wątku tekst Cypriana z 250 roku ze słowami z 1J 5:7.
Poza tym ja nie jestem zwolennikiem tego tekstu. Przytoczyłem tylko fakt o Cyprianie, aby nie pyszlili się Ci co nienawidzą tego tekstu.

Tak samo zresztą jak Ty uparcie przytaczasz tylko jedną wersję Mt 28:19 Euzebiusza z IV wieku, co jest o ponad 150 lat młodszym świadectwem niż te Cyprianowe o 1J 5:7.

Temat zakończyłem. :!:

David77 

Wysłany: 2012-05-15, 09:56   

Obserwator,
Cytat:
Podałem w właściwym wątku tekst Cypriana z 250 roku ze słowami z 1J 5:7.
Poza tym ja nie jestem zwolennikiem tego tekstu. Przytoczyłem tylko fakt o Cyprianie, aby nie pyszlili się Ci co nienawidzą tego tekstu.

Tak samo zresztą jak Ty uparcie przytaczasz tylko jedną wersję Mt 28:19 Euzebiusza z IV wieku, co jest o ponad 150 lat młodszym świadectwem niż te Cyprianowe o 1J 5:7.

Temat zakończyłem.

Skoro nie jesteś zwolennikiem tego tekstu to nie rozumie dlaczego się na nie go powołujesz ?

Odnośnie Mat 28:19 napisałem że w takiej formie nie był praktykowany chrzest przez apostołów co również potwierdzają egzegeci .

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-15, 14:45   

David77 napisał/a:
[
Skoro nie jesteś zwolennikiem tego tekstu to nie rozumie dlaczego się na nie go powołujesz ?

To że nie jestem zwolennikiem tego tekstu, nie musi oznaczać, że zaraz jestem jego wrogiem. Trzeba być otwartym na odkrycia historyczne. Jeśli tekst pochodzi z 250 roku, a może z lat wcześniejszych, skoro został zacytowany jako biblijny, to wolę nie topić tego tekstu w bagnie, a poczekać.
Przytaczałem go dla poszerzenia wiedzy na jego temat, skoro dyskusję zaczął ktoś inny.
Nie ja zaczęłem ten wątek.

David77 

Wysłany: 2012-05-15, 20:01   

Obserwator,
Cytat:
To że nie jestem zwolennikiem tego tekstu, nie musi oznaczać, że zaraz jestem jego wrogiem. Trzeba być otwartym na odkrycia historyczne. Jeśli tekst pochodzi z 250 roku, a może z lat wcześniejszych, skoro został zacytowany jako biblijny, to wolę nie topić tego tekstu w bagnie, a poczekać.

Proszę o podanie źródła że owy tekst pochodzi z 250 roku ? :-D

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-15, 20:10   

David77 napisał/a:
Obserwator,
Cytat:

Proszę o podanie źródła że owy tekst pochodzi z 250 roku ? :-D

Wszystko było w swoim czasie napisane w odpowiednim wątku. Ja temat zakończyłem, bo nie interesuje mnie kwestia 1J 5:7. Kogo interesuje niech drąży.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2012-05-15, 20:34   

Ja już na tym forum pisałam. Oczywiście,że KrK zabraniał czytania Biblii, a nawet za Biblię wykluczał z Kościoła.
Mój tata w 1938 roku poznał jakiegoś szewca, który sprowadził się akurat na wioskę gdzie mieszali moi rodzice. Opowiadał o Tysiącleciu, zmartwychwstaniu itp. mój tata kupił od niego Biblię, no i jak dobry katolik poszedł z nią do kościoła, Ksiądz się zapytał, czy ty to czytasz, tata mówi tak i mi się nie zgadza z naukami kościoła, gdzie jest prawda. To ksiądz w niedzielę wyklął całą moją rodzinę z kościoła, mama podobno płakała, tata nic nie mówił, a moja babcia co była dewotą niesamowitą i nigdy w ławce nie siedziała tylko klęczała na posadce [potem na stare lata miała duże problemy z kolanami] podobno cieszyła się ,że w końcu znaleźli Boga. Babcia moja to była mądra inteligentna i postępowa kobieta, o mamie mojej tego nie mogę powiedzieć, była chyba bardziej zagubiona, bała się księdza. Nawet ochrzciła po kryjomu mojego brata, w innej parafii, ja już chrzczona nie byłam.
Co ja chciałam powiedzieć, to,że za czytanie Biblii wykluczani parafianie byli z KrK

kodak27 

Wysłany: 2012-05-15, 20:45   

nike napisał/a:
Ja już na tym forum pisałam. Oczywiście,że KrK zabraniał czytania Biblii, a nawet za Biblię wykluczał z Kościoła.
Mój tata w 1938 roku poznał jakiegoś szewca, który sprowadził się akurat na wioskę gdzie mieszali moi rodzice. Opowiadał o Tysiącleciu, zmartwychwstaniu itp. mój tata kupił od niego Biblię, no i jak dobry katolik poszedł z nią do kościoła, Ksiądz się zapytał, czy ty to czytasz, tata mówi tak i mi się nie zgadza z naukami kościoła, gdzie jest prawda. To ksiądz w niedzielę wyklął całą moją rodzinę z kościoła, mama podobno płakała, tata nic nie mówił, a moja babcia co była dewotą niesamowitą i nigdy w ławce nie siedziała tylko klęczała na posadce [potem na stare lata miała duże problemy z kolanami] podobno cieszyła się ,że w końcu znaleźli Boga. Babcia moja to była mądra inteligentna i postępowa kobieta, o mamie mojej tego nie mogę powiedzieć, była chyba bardziej zagubiona, bała się księdza. Nawet ochrzciła po kryjomu mojego brata, w innej parafii, ja już chrzczona nie byłam.
Co ja chciałam powiedzieć, to,że za czytanie Biblii wykluczani parafianie byli z KrK
Przykro mi z tego powodu, co spotkało twego tatę.

Odpowiedz do tematu