Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielbienie krzyza
Autor Wiadomość
Petroniusz 

Wysłany: 2011-03-01, 20:22   Wielbienie krzyza

Zgodnie z sugestia, otwieram nowy temat dotyczacy kultu krzyza. Skad sie wzial w chrzescijanstwie, jakie sa argumenty uzasadniajace kult tego znaku, narzedzia, symbolu...

Yarpen, idziesz na calosc po bandzie. :mrgreen:

meritus 
meritus

Wysłany: 2012-05-31, 00:25   

Ga 6:14
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata.

Ga 3:1
O, nierozumni Galaci! Któż was urzekł, was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego?

1 Kor 2:2
2. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego.

Henryk 

Wysłany: 2012-05-31, 07:33   

meritus napisał/a:
[i]Ga 6:14, Ga 3:1, ]1 Kor 2:2

Domyślam się, że ”meritus” udowadnia nam nakaz czczenia krzyża na którym skonał Jezus.
Fakt. Wielka to była zasługa tego krzyża!
Już drzewo gdy jeszcze rosło, zasługiwało na modlitwy...

Mt 16:24 bt "Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje."
„Meitus” też ma na szyi krzyż, ale chyba już złoty. Z łańcuszkiem.
Jest to dokładne naśladowanie Jezusa, ponieważ Syn Boży także paradował z Krzyżykiem na szyi.
Mam rację meritus? :s_oczko:

Parmenides

Wysłany: 2012-05-31, 08:21   

Spotkałem się z tezą, że znak krzyża jako symbol chrześcijaństwa i obiekt czci pojawia się dopiero w IV wieku. Krzyż w cesarstwie rzymskim był symbolem haniebnej śmierci i jako taki nie dawał w popularnym odczuciu powodów do chwały i jego eksponowania. Wcześniejszym symbolem chrześcijan był znak ryby.

Henryk 

Wysłany: 2012-05-31, 08:39   

Parmenides napisał/a:
Spotkałem się z tezą, że znak krzyża jako symbol chrześcijaństwa i obiekt czci pojawia się dopiero w IV wieku.

Ależ oczuywiście!
Do czasu Konstantyna I, gdy chrześcijaństwo było prześladowane, noszenie krzyża jednoznacznie określało by właściciela, i fakt ten mógł stanowić wyrok śmierci!
Krzyż wtedy, i dziś oznacza cierpienia dla Prawdy, Ewangelii.
Pokorne znoszenie prześladowań. Bez chęci zemsty.
2Kor 1:5 kow "Bo tak jak cierpienia Chrystusowe wylewają się obficie na nas, tak spływa na nas przez Chrystusa także obfita pociecha."

Teraz krzyż oznacza raczej klasę „panów”, niż prześladowanych...
Stał się obiektem adoracji.
Na świecie jest tyle relikwii krzyża, drzazg z niego, że byłby z tego niezły zagajnik... :lol:
A i gwoździ ("świętych"?) też jest kilkanaście.

9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Wysłany: 2012-05-31, 10:05   

Czcić
krzyż to dla mnie czcić ofiarę Jezusa
a nie narzędzie zbrodni na Nim
gdyby Jezusa ukamieniowano
toby dopiero był problem z nadmiarem "relikwi"
pozdrawiam

amiko

Wyznanie: Słowianin
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2012-05-31, 11:16   

CO CHRYSTUS MÓWI NA TEMAT KRZYŻA Z CIAŁEM,SYMBOLU KLĘSKI CHRYSTUSA? KRZYŻ ZWYCIĘSTWA CHRYSTUSA JEST BEZ CIAŁA

Na temat krzyża z ciałem,Chrystus tak mówi w "To jest Moje Słowo....":

Cytat:
"Prawdziwy chrześcijanin widzi krzyż bez ukrzyżowanego, jako znak zbawienia i jako zmartwychwstanie w Bogu. Krzyż bez ciała symbolizuje też drogę z ziemi do nieba, do serca Boga. Jedynie t e n człowiek spogląda na krzyż z ukrzyżowanym, który swojego ja jeszcze nie ukrzyżował i pragnie zatrzymać to, co jest w nim ludzkie.
Krzyż z ciałem stworzyły demony. Tym samym chcą mieć symbol Mojej klęski. Lecz krzyż i ukrzyżowany byli i są ich krzyżem i ich klęską.
Prawdziwy chrześcijanin pamięta o Moim zmartwychwstaniu, gdyż on zmartwychwstał we Mnie i przeze Mnie. Tylko ten czuje Moją śmierć, śmierć Jezusa, kto we Mnie, w Chrystusie, jeszcze świadomie nie zmartwychwstał. Kto we Mnie świadomie jeszcze nie zmartwychwstał, kto więc żyje jeszcze w grzechu, ten woła wciąż na nowo: "Ukrzyżuj Go! Ukrzyżuj Go!" Dlatego krzyż z ciałem wznoszą ci ludzie, którzy jeszcze obnoszą się ze swoimi grzechami, którzy wysoko cenią swoje niskie ja.
Człowiek miłujący swój grzech i ten grzeszny świat myśli o ukrzyżowanym, a nie o zmartwychwstałym, gdyż sam jeszcze nie zmartwychwstał."

Krzyż został wzniesiony z ciałem Jezusa, lecz ciało zostało zdjęte z krzyża i zmartwychwstały Chrystus ukazał się i objawił. To oznacza, że Ja Jestem zmartwychwstałym życiem we wszystkich duszach i ludziach.
LINK
-------
"Kto ustawia krzyż z martwym ciałem i uwielbia go, ten uwielbia fizyczne ciało i tym samym wprowadza ludzkość w błąd sugerując, że Ja poniosłem klęskę. On czci martwe ciało zamiast modlić się do Zmartwychwstałego, do wewnętrznego światła, do Ojca we Mnie, do Chrystusa. Symbolem zmartwychwstania, wniebowstąpienia, jest krzyż bez ciała".
LINK
-------
" Zaprawdę, zmartwychwstanie Syna Bożego powinniście nosić w sercu i przeze Mnie, zmartwychwstałego(i obecnego w was wszystkich)Chrystusa, zmartwychwstać z waszych grzechów, abyście mogli wejść w życie, którym w Ojcu Ja Jestem.

Powtarzam: Kto myśli o ukrzyżowanym i wielbi ciało wiszące na krzyżu zmartwychwstania, ten sam jeszcze wisi na krzyżu grzechu. Ten jeszcze nie przyjął i nie ugościł Mnie,obecnego w swoim sercu. Kto więc akceptuje ciało na krzyżu i trzyma się krzyża ze znękanym ciałem, ten jeszcze nie zmartwychwstał we Mnie, w Chrystusie. On sam o sobie daje świadectwo, że żyje jeszcze w niewoli grzechu i że pozwala wpływać na siebie temu, co grzeszne.
Demony bowiem chcą widzieć ukrzyżowanego, krzyż z ciałem. On oznacza dla nich klęskę Nazareńczyka, a nie zwycięstwo Chrystusa. Poprzez martwe ciało na krzyżu chcą one wpoić ludzkości wyobrażenie, że Syn Boży uległ grzechom.
Lecz Ja zmartwychwstałem i powróciłem do Odwiecznego. Przyniosłem wam zbawienie.

Krzyż bez martwego ciała symbolizuje zmartwychwstanie i zwycięstwo nad ciemnością.

Dlatego wszyscy ludzie, którzy żyją we Mnie i przez których Ja żyję, opowiedzą się za krzyżem zwycięstwa, który jest bez ciała. Tak bowiem jak Ja odniosłem zwycięstwo nad ciemnością, tak odnoszą zwycięstwo nad grzechem ludzie i dusze świadomie wierzący we Mnie i dzień w dzień coraz bardziej spełniający wolę Wszechświętego".

LINK

-------
W KK ludzie widzą jednego Jezusa na krzyżu,a drugiego w "Przenajświętszym Sakramencie".Nie widzą Chrystusa zmartwychwstałego i obecnego w ich sercach przez Ducha Świętego.Krzyż z ciałem jest symbolem klęski Chrystusa.Nie ma symbolu żywego i zwycięskiego Chrystusa,który zgodnie z Nowym Przymierzem:

-"jest wszystkim i we wszystkich" (Kol.3,11)
- i "który sam wszystko we wszystkich wypełnia."(Efez.1,23)
.

EWANGELIA CHRYSTUSOWA,którą głosili apostołowie jako ŚWIADKOWIE CHRYSTUSA wg Kol.1.27.28:
"...którą jest Chrystus w was,nadzieja chwały.Jego to zwiastujemy..."
2 Kor.5.16 .. a jeśli znaliśmy Chrystusa według ciała,to teraz już Go takiego nie znamy...
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

meritus 
meritus

Wysłany: 2012-05-31, 11:31   

Henryku Twoja egzegeza biblijna jest wyjątkowa. Zacytowałem 3 fragmenty bez jakiegokolwiek komentarza i już mamy wysyp, czego ja tam sobie nie myślę, co ja noszę itd. :-> Nie widzę najmniejszego sensu byś polemizował ze swoimi wyobrażeniami na temat moich poglądów.

Parmenidesie, masz sporo racji, że symbol krzyża upopularyzował się później ze względu na powszechne ówcześnie skojarzenie. Samo jednak zastosowanie krzyża w formie znaków, przedmiotów to kwestia wtórna. Warto zastanowić się najpierw nad symboliką krzyża zawartą w Biblii, następnie u Ojców Kościoła. Później, gdy negatywne skojarzenia z praktykami pogańskiego cesarstwa osłabły, uderzająca symbolika krzyża wyparła znak konspiracyjny jakim była ryba.

Co do Biblii trzeba powiedzieć, że Krzyż jest w niej symbolem Ewangelii, Odkupienia, naśladowania Chrystusa i życia chrześcijańskiego. Widać to wyraźnie w zacytowanym przez Henryka fragmencie Mt 16,24, wcześniej przeze mnie Ga 6,14 i Ga 3,1 A także w takich fragmentach, jak:

Mt 10:38
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien.

Łk 14:27
Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.

1 Kor 1:17-18
Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia.

Kol 1:19-20
Zechciał bowiem /Bóg/, aby w Nim zamieszkała cała Pełnia, i aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą: przez Niego - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Jego krzyża.

amiko

Wyznanie: Słowianin
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2012-05-31, 12:33   

Henryk napisał/a:

Teraz krzyż oznacza raczej klasę „panów”, niż prześladowanych...
Stał się obiektem adoracji.
Na świecie jest tyle relikwii krzyża, drzazg z niego, że byłby z tego niezły zagajnik... :lol:
A i gwoździ ("świętych"?) też jest kilkanaście.

Henryk napisał prawdę.

meritus

Cytat:
1 Kor 1:17-18
Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia.

Zechciał bowiem /Bóg/, aby w Nim zamieszkała cała Pełnia, i aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą: przez Niego - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Jego krzyża.

To są dobre przykłady na fałszowanie prawdy w NT.Jak wiadomo Paweł głosił dla pogan ewngelię chrystusową o obecnym w nich Chrystusie (Kol.1,24-28).To On jest "mocą Bożą i Mądrością Bożą"(1 Kor.1,24),a nie "nauka bowiem o krzyżu".

Do Kol.1,20 papiescy fałszerze NT też sie nie przyłożyli pisząc o krwi Jego krzyża zamiast o Jego Duchu Świętym.Zgodnie z prawdą powinno być napisane:

Zechciał bowiem /Bóg/, aby w Nim zamieszkała cała Pełnia, i aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą: przez Niego - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez Jego Ducha Świętego,którego wszyscy otrzymaliśmy.

Dla tych,którzy nie chcą uznać obecnego w nich Chrystusa jako Pana i Zbawiciela,ważniejszy jest krzyż z ciałem,Maria,wymyśleni święci i inne dogmaty,których celem jest ukrycie prawdy o Chrystusie.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2012-05-31, 17:20   

Uważam, że krzyża nie powinniśmy czcić, jedynie traktować go jako symbol męki Syna Bożego

Tak samo jak należy traktować nasze godło jako symbol państwa, a nie oddawać mu czci.
Jednak co niektórzy chrześcijanie wierzą, że nasz Pan nie zginął na krzyżu , tylko na palu

ARTI83M 

Wysłany: 2012-05-31, 19:55   

Jakby nie było jest to bałwochwalstwo.

meritus 
meritus

Wysłany: 2012-05-31, 21:32   

Krysitan, akurat tych od pala, razem z moim Kościołem nie uznaję za chrześcijan, ponieważ nie mają chrztu, tylko kąpiel. Ale to temat osobny. Jak już przy nich jesteśmy, to w kwestii krzyża doprowadzili mnie do skrajnego oburzenia, gdy w swej wrogości do krzyża Chrystusowego posunęli się do uznania go za symbol falliczny. Uczynili to oczywiście wbrew ustaleniom religioznawców, którzy w religiach pierwotnych za symbol falliczny uznają jednomyślnie pionowy słup. To też o nich z płaczem mówił św. Paweł. Krystianie, warto też pamiętać, że czczenie, czy uczczenie czegoś nie jest równoznaczne z bałwochwalstwem. Jest to poważne nadużycie utożsamianie czczenia wyłącznie z oddawaniem czci boskiej, ponieważ bałwochwalstwem byłaby nakazywana przez Boga cześć dla ojca, matki, króla, wierzących...

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2012-05-31, 21:49   

meritus napisał/a:
gdy w swej wrogości do krzyża Chrystusowego posunęli się do uznania go za symbol falliczny. Uczynili to oczywiście wbrew ustaleniom religioznawców, którzy w religiach pierwotnych za symbol falliczny uznają jednomyślnie pionowy słup.

Krzyż symbolem fallicznym ? Gdzie to CK napisało ? bo ja się z tym nie spotkałem

Ewangelia Jana 3:16

meritus 
meritus

Wysłany: 2012-05-31, 21:56   

Cytat:
Krzyż symbolem fallicznym ? Gdzie to CK napisało ? bo ja się z tym nie spotkałem

Muszę trochę poszukać, jak znajdę, to powiem.

ARTI83M 

Wysłany: 2012-05-31, 21:58   

Skoro nie czci się krzyża to czego przed nim ludzie padają i mówią: "w krzyżu zbawienie".

Odpowiedz do tematu