Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hbr 4, 15
Autor Wiadomość
ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-05-24, 20:45   

Blyy, ja także sądzę że Jezus mógł być Rabinem. W końcu mówili do Niego Nauczycielu (Rabbi). Zastanawiało mnie tylko, czy można pełnić jednocześnie dwie funkcje.

Dlaczego fakt, że Jezus był cieślą zawdzięczamy Lutrowi? Przecież o tym czytamy w Ewangelii Marka.

Z jakich nauk innych Rabinów czerpał Jezus? Jestem bardzo ciekawa tego, co piszesz. ;-)
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

Queza 
The Morning Star

Pomogła: 155 razy
Wysłany: 2012-05-28, 17:46   

14 A gdy już minęła połowa świąt, wstąpił Jezus do świątyni i nauczał.
15 I dziwili się Żydzi, i mówili: skąd ta jego uczoność, skoro się nie uczył?
16 Na to odpowiedział im Jezus, mówiąc: Nauka moja nie jest moją, lecz tego, który mnie posłał.
17 Jeśli kto chce pełnić wolę jego, ten pozna, czy ta nauka jest z Boga, czy też Ja sam mówię od siebie.
18 Kto od siebie samego mówi, ten szuka własnej chwały; ale kto szuka chwały tego, który go posłał, ten jest szczery i nie ma w nim nieprawości.

Tekst wg Biblii Warszawskiej:
(JAN 7)

BLyy 

Wysłany: 2012-06-01, 13:05   

ShadowLady86 napisał/a:
Blyy, ja także sądzę że Jezus mógł być Rabinem. W końcu mówili do Niego Nauczycielu (Rabbi). Zastanawiało mnie tylko, czy można pełnić jednocześnie dwie funkcje.

Dlaczego fakt, że Jezus był cieślą zawdzięczamy Lutrowi? Przecież o tym czytamy w Ewangelii Marka.

Z jakich nauk innych Rabinów czerpał Jezus? Jestem bardzo ciekawa tego, co piszesz. ;-)

Nie wiadomo czy Jezus był cieślą, gdyż grecki odpowiednik znaczy tyle co budowniczy, jakiś zawód z tym związany. Może to być cieśla ale również każdy inny.

Co do nauk rabinów to tak nauczał Hillel:
Nie czyń drugiemu tego, co nie chcesz, aby tobie samemu czyniono. To jest bowiem cała Tora. Reszta zaś jest tylko komentarzem i tego trzeba się nauczyć" (Szabbat 31a).

Każdy z nas zna mowe o rozwodzie, że Jezus dopuszcza tylko w wypadku cudzołóstwa. Jest to nauka rabina Szammaja, który dopuścił rozwód tylko w wypadku cudzołóstwa. To chyba jedyny przypadek gdzie Jezus poparł naukę Szammaja. Natomiast Hillel krytykował Szammaja za zbyt rygorystyczne pojmowanie Prawa, Jezus również piętnował to. I tak jak Hillel mówił, że całe Prawo to nie czynić drugiemu co jemu byłoby nie miłe. Dla Hillela więc miłość była najważniejsza, tak jak dla Jezusa.

Tutaj zresztą można porównać nauki Hillela i Jezusa:
LINK

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-06-02, 15:26   

Dziękuję Blyy za ciekawe wiadomości!
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

ras2czy 
out of babilon

Wysłany: 2012-06-11, 19:06   

BLyy napisał/a:
Nie wiadomo czy Jezus był cieślą, gdyż grecki odpowiednik znaczy tyle co budowniczy, jakiś zawód z tym związany. Może to być cieśla ale również każdy inny.

n.p. mason

ras2czy 
out of babilon

Wysłany: 2012-06-12, 09:40   

I nie zapominajmy, że Jeszu pochodził z rodziny królewskiej.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2012-06-12, 12:15   

Byłam kiedyś w Symagodze i była dyskusja z jakimś profesorem żydem znawcą historii Izraela. Zadałam pytanie czy Jezus był rabinem , ponieważ każdy rabin musiał być zonaty. Odpowiedź była nie był rabinem. Zapytałam go o rabii tak go nazywali, to jest nauczyciel i kto chciał to tak go nazywał dowiedziałam się. I ja się z tym zgadzam.

RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Wysłany: 2013-04-12, 20:35   

Warto zauważyć, że faryzeusze nazywali Jezusa nauczycielem. Zatem trudno zgodzić się z twierdzeniem, że kto chciał nazywał go rabbi, bo faryzeusze znali znaczenie urzędu nauczycielskiego.

Jak Jezus miałby wypełnić prawo jako nieżonaty, skoro Talmud jednoznacznie stwierdzał, że kto obchodzi się bez żony, obchodzi się bez błogosławieństwa, a także, że kto nie ma żony, nie jest w pełni człowiekiem?

ras2czy 
out of babilon

Wysłany: 2013-04-12, 21:54   

a Jezus czytal Talmud?

Odpowiedz do tematu