Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Piotr bez prymatu w NT?
Autor Wiadomość
Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Wysłany: 2012-05-20, 10:49   Piotr bez prymatu w NT?

NT przeczy prymatowi Piotra?

Wszyscy protestanci, jak i wszystkie sekty wywodzące się z protestantyzmu uważają, że NT przeczy prymatowi Piotra.
Mało tego, wszyscy oni uważają, że Kościół Katolicki prawie tylko na jednym tekście (Mt 16:18) opiera swoją naukę o przodownictwie Piotra w gronie apostolskim.

Tymczasem znany apologeta katolicki w rozdziale swej książki ukazuje ponad 40 tekstów z NT, w których wskazane jest pierwszeństwo Piotra.
Mało tego, autor zbija argumenty, które przytaczają ci, którzy z Piotra chcą zrobić tylko „rzecznika” Apostołów lub uważają, że on był może niższy od pozostałych Apostołów, przytaczając słowa o tym, że „Piotr i Jan” zostali „posłani” przez nich.

Prymat świętego Piotra

http://www.piotrandryszczak.pl/18.html

Prócz tego autor przeprowadza szeroką polemikę ze znanym słownikiem biblijnym Świadków Jehowy pt. „Wnikliwe poznawanie Pism”:
W artykule poświęconym temu tematowi szczególnie dokładnie omawia on kwestię tekstu Mt 16:18 i terminów związanych z kamieniem, skałą, odłamkiem skalnym itp.

Prymat Piotra i „Wnikliwe poznawanie Pism” (cz. I, II)

http://www.piotrandryszczak.pl/arty/Prym1.DOC

http://www.piotrandryszczak.pl/arty/Prym2.DOC

Ten kto łatwą ręka obśmiewa prymat Piotra powinnien zmierzyć się z materaiałem zawartym w tych artykułach.

Berian 
Student Biblii

Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Wysłany: 2012-05-20, 19:50   

Piotr to nie papież :->
Mat. 5:44
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)
Gość miłujesz nieprzyjaciół?

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-20, 19:52   

Berian napisał/a:
Piotr to nie papież :->

Nie na temat. Nikt tu o papieżu nie pisze, tylko o prymacie Piotra.
Przecież to forum biblijne, a słowo papież nie jest z Biblii. :crazy:

Berian 
Student Biblii

Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Wysłany: 2012-05-20, 19:56   

Obserwator napisał/a:
prymacie Piotra.

W mojej słowa "prymat" też niema skoro już tak sie czepiamy. :->
Mat. 5:44
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)
Gość miłujesz nieprzyjaciół?

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-20, 20:04   

Berian napisał/a:
Obserwator napisał/a:
prymacie Piotra.

W mojej słowa "prymat" też niema skoro już tak sie czepiamy. :->

Ale jest "pierwszy Szymon zwany Piotrem" Mt 10:2.

meritus 
meritus

Wysłany: 2012-05-24, 00:45   

I trzeba dodać, że gdy wymieniani są z imienia apostołowie, a wśród nich Piotr, to w 95% przypadków Piotr jest pierwszy.

9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Wysłany: 2012-05-24, 06:16   

To o procenty chodzi ?
a nie o działanie Ducha SW ?
Czy tam gdzie np Filip spotkał dworzanina królowej Egiptu
realizowany był prymat Piotra ?
itp
Dzieje opisują prymat Ducha Sw a nie jakiegokolwiek człowieka
pozdrawiam

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-24, 07:42   

9RP napisał/a:
To o procenty chodzi ?
a nie o działanie Ducha SW ?
itp
Dzieje opisują prymat Ducha Sw a nie jakiegokolwiek człowieka
pozdrawiam

Zastanawiam się o co Ci chodzi?
Czyżbyś chciał Ducha Św. przeciwstawiać Piotrowi?
To jakaś pomyłka. Poczytaj Biblię więcej a nie antykatolickie broszurki :animrumru: .
Ostatnio zmieniony przez Obserwator 2012-05-24, 08:02, w całości zmieniany 1 raz  

amiko

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2012-05-24, 07:47   

Przekaz Chrystusa o równości między Apostołami:To jest Moje Słowo...

A WY WSZYSCY JESTEŚCIE BRAĆMI I ŻADEN Z WAS NIE JEST WIĘKSZY OD DRUGIEGO

Cytat:

7. Lecz po was przyjdą ludzie naruszeni zepsuciem i przez niewiedzę lub przemoc tłumić będą wiele z tego, co Ja wam mówiłem, i będą Mi przypisywać słowa, których nigdy nie wypowiedziałem. I tak siać będą kąkol między dobrą pszenicę, którą dałem wam, abyście ją siali na świecie.
8. Wtedy Prawda Boża będzie musiała znosić sprzeciw grzeszników; tak bowiem było i tak będzie. Lecz nadejdzie czas, kiedy wszystko, co oni ukrywali, będzie wyjawione i znane, a Prawda uwolni wszystkich, którzy byli związani. (Rozdział 44, 7-8)

Ja, Chrystus, wyjaśniam, prostuję
i pogłębiam słowo:

Prawo siewu i zbioru będzie działać tak długo, aż to, co sprzeczne z Prawem przeminie, a to, co boskie, zamieszka na ziemi, a więc do czasu, kiedy wszyscy ludzie będą spełniać wolę Bożą na przeistoczonej, nowej ziemi. Powoli dobiega końca czas, w którym Moje słowo było przekręcane i naginane tak, aby służyło tym, którzy mniemali, że górują nad Prawdą i stwarzali sobie podwładnych.

Rozpoznajcie: Kąkol został zasiany przez urabiaczy opinii, którzy nie rozumieli Moich słów, Moich wypowiedzi i - nieświadomie, a po części także świadomie - przekręcali Prawdę. Wielu interpretowało Prawdę na własną korzyść. Z tego też między innymi powstały nacechowane dogmatami, zasadami wiary i doktrynami instytucje kościelne, które wykładały i wykładają ewangelię za każdym razem tak, jak to było i nadal jest dla nich dogodne. Dostęp do tych instytucji mieli i mają tylko ci ludzie, którzy podporządkowują się ich dogmatom, zasadom wiary i doktrynom. Już samo to daje wgląd w to, co właśnie objawiłem: przekręcali i naginali oni Moje słowo, aby im służyło.
Prawda jest siłą nieskończoności i dana jest wszystkim ludziom. Ona promieniuje w ten świat w niezliczonych aspektach. A kto utrzymuje, że aspekty odwiecznej Prawdy dają się wtłoczyć w dogmaty i formy?

9. Jeden jest waszym Mistrzem, a wy wszyscy jesteście braćmi i żaden z was nie jest większy od drugiego na miejscu, które Ja każdemu wyznaczyłem. Macie bowiem jednego Mistrza, a mianowicie Chrystusa, który jest ponad wami i z wami, i w was; i nie będzie żadnej nierówności pomiędzy moimi dwunastoma ani ich uczniami.
10. Wszyscy są Mi jednakowo bliscy. Nie starajcie się więc o pierwsze miejsce, wszyscy bowiem jesteście pierwszymi, dlatego że jesteście kamieniami węgielnymi i filarami gminy, która zbudowana jest na Prawdzie i która jest we Mnie i w was. A Prawdę i Prawo, tak jak wam są dane, macie podnieść dla wszystkich.
11. Zaprawdę, jeśli wy i wasi bracia będziecie zgodni co do tego, aby coś zacząć w Moim imieniu, będę pośród was i z wami.
12. Biada czasom, w których duch światowego życia wejdzie do gminy i przez zepsucie mężów i niewiast zaprzepaszczone będą Moje nauki i przykazania. Biada światu, kiedy światło zostanie zakryte! Biada światu, kiedy to się stanie! (Rozdział 44, 9-12)

Ja, Chrystus, wyjaśniam, prostuję
i pogłębiam słowo:

Wciąż na nowo zdarzało się, że jeden mniemał iż jest większy od drugiego, czuł się bliższy Boga i dlatego z zarozumiałości pogardzał swoim bratem.

Powiadam wam: Prawo Boże jest dla wszystkich i ci, którzy go przestrzegają, są pokorni i nie robią różnic.
Prawo Boże przychodzi na ten świat i ci, którzy go przestrzegają, są we Mnie i ze Mną, z Chrystusem. A ci, którzy go nie przestrzegają, odejdą z ziemi i znajdą się w krainach dusz. Ziemia bowiem oczyszcza się z wszelkiej nieprawdy i z wszelkich błahostek tego świata.
Kto chciałby się przeciwstawić Prawdzie, skale Chrystusowej?
Woda opłukuje skałę i fale zakrywają ją na krótki czas. Lecz skała, Prawda, którą Ja Jestem będzie wciąż na nowo wynurzać się i stawać widoczna. I wszyscy ci, którzy mimo wszelkich przeciwności, trzymają się mocno skały, Mnie, Chrystusa, wzmocnią się we Mnie i będą tworzyć Moją gminę, zbudowaną na Mnie, na opoce, przez niezachwianą wiarę niezliczonych mężów i niewiast, którzy niezłomnie w Prawdę wierzyli i wierzą oraz Prawdzie służyli i służą.

Podobnie pisze w NT w rozdziałach "O prawdziwej wielkości" (Mat.18,1-5 Łuk.9,46-48 Mar.9,33-37).W NT jest napisane o prymacie Chrystusa,obecnego we wszystkich przez swojego Ducha Świętego.O takim prymacie była głoszona przez Apostołów ewangelia Chrystusowa (Kol.1,24-28).Chrystus nie wprowadził żadnej niewolniczej hierarchii,jak to ma obecnie miejsce w niektórych istniejących kościołach.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

meritus 
meritus

Wysłany: 2012-05-24, 09:24   

9RP napisał/a:
To o procenty chodzi ?

Nie uzasadniam procentów prymatem Piotra, tylko procenty uzasadniają prymat (pierwszeństwo). Więc nie o procenty chodzi. :-)

9RP napisał/a:
To o procenty chodzi ? a nie o działanie Ducha SW ?

Nie widzę najmniejszego powodu, by przeciwstawiać procenty Duchowi Świętemu.

9RP napisał/a:

A musiał być :D?

Obserwator napisał/a:
Czyżbyś chciał Ducha Św. przeciwstawiać Piotrowi?

Piotrowi nie, ale procentom owszem ;).

Bobo 

Wysłany: 2012-05-24, 11:10   

meritus napisał/a:
I trzeba dodać, że gdy wymieniani są z imienia apostołowie, a wśród nich Piotr, to w 95% przypadków Piotr jest pierwszy.

Czy to ma oznaczać, że najważniejszy? Może dlatego, że najstarszy, albo wg. kolejności powołania. Jaki to dowód na 'lepszość' Piotra? Czy takie wymienianie czyniło go kimś ważniejszym?

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-05-24, 11:29   

Bobo napisał/a:
meritus napisał/a:

Czy to ma oznaczać, że najważniejszy? Może dlatego, że najstarszy, albo wg. kolejności powołania. Jaki to dowód na 'lepszość' Piotra? Czy takie wymienianie czyniło go kimś ważniejszym?

Piotr nie był pierwszym powołanym. Mylisz się. Poczytaj Jana 1:35, 40-42.

Strażnica Nr 9, 1970 s. 23 podaje: „Wydaje się ponadto, iż Piotr miał większą moc uzdrawiania niż inni, gdyż czytamy, że nawet jego cień przyczyniał się do uleczenia”.

„Wkrótce potem [Jezus] uhonorował go, pozwalając mu przewodzić w dziele prowadzonym przez uczniów” („Zbliż się do Jehowy” s. 298).

Strażnica Nr 9, 1970 s. 22 przyznała: „kiedy imię Piotra pojawia się obok imion tych pozostałych apostołów, zawsze nieodmiennie występuje na pierwszym miejscu - bez względu na to, czy wymienieni są wszyscy dwunastu (reszta nie zawsze w tej samej kolejności), czy tylko czterech, trzech, czy choćby dwóch apostołów”.

meritus 
meritus

Wysłany: 2012-05-24, 19:00   

Bobo napisał/a:
Czy to ma oznaczać, że najważniejszy?

Oznacza to, że jest pierwszy, czyli prymat (od prima - jeden, pierwszy) jest tak biblijny, jak słońce jasne. Piotr jest pierwszy między równymi, tak samo papież jest pierwszym pośród biskupów. Prymat nie czyni go nikim lepszym, ale z całą pewnością ważniejszym. Wszak tych, co najważniejsi wymieniamy na początku.

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-05-24, 19:30   

Piotra określa się jako pierwszy, ponieważ to właśnie Jego Jezus pierwszego powołał. Czytamy o tym w każdej z 4 Ewangelii.

Ewangelie Mateusza i Marka pokazują nam kolejność wybierania pierwszych uczniów.

Cytat:
Gdy /Jezus/ przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. (19) I rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi. (20) Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. (21) A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. [Mt 4: 18-21]

Cytat:
(2) A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, (3) Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, (4) Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził.[Mt 10: 2-4]

Cytat:
(16) Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. (17) Jezus rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi. (18) I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. (19) Idąc dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i rata jego Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. (20) Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim. [Mk 1: 16-20]

Ewangelia Łukasza również podaje, że Apostoł Piotr był powołany jako pierwszy.

Cytat:
(8) Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny. (9) I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; (10) jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił.[Łk 58-10]

Ewangelia Łukasza wymienia apostołów w tej samej kolejności co Ewangelia Mateusza, już bez ustalania kolejności (pierwszy, potem itp)

Cytat:
(13) Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: (14) Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; (15) Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; (16) Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.[Łk 6: 13-16]

Cytat:
(40) Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. (41) Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: Znaleźliśmy Mesjasza - to znaczy: Chrystusa. (42) I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas - to znaczy: Piotr.[J 1: 35]

Obserwator napisał/a:
Piotr nie był pierwszym powołanym. Mylisz się. Poczytaj Jana 1:35, 40-42.

Ty się mylisz i jak zwykle podajesz wersety całkowicie odbiegające od tematu
Cytat:
(35) Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami [J 1: 35]

Co ma wspólnego Jan Chrzciciel i jego dwójka uczniów z tematem Piotra? Wszak Jan Chrzciciel nie wchodził w skład oryginalnej dwunastki uczniów i nie został powołany przez Jezusa. Jan Chrzciciel przygotowywał Żydów na przyjście Jezusa.

Dalsze fragmenty przytoczyłam wcześniej i wynika z nich jasno, że to Piotr był pierwszym powołanym Apostołem. Kolejność, w jakiej wiec Ewangelie Mateusza i Łukasza wymieniają uczniów, jest chronologiczna. Wygląda też na to, że Jezus znał rodzinę Piotra dużo wcześniej. Jeszcze wszak przed powołaniem dwunastki był w domu Szymona i uzdrowił Jego teściową. Wybór uczniów nie był więc przypadkowy. Jezus zapewne znał tych ludzi wcześniej.

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-05-24, 19:34   

meritus napisał/a:
Oznacza to, że jest pierwszy, czyli prymat (od prima - jeden, pierwszy) jest tak biblijny, jak słońce jasne. Piotr jest pierwszy między równymi, tak samo papież jest pierwszym pośród biskupów. Prymat nie czyni go nikim lepszym, ale z całą pewnością ważniejszym. Wszak tych, co najważniejsi wymieniamy na początku.

Cytat:
(16) Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi.[Mt 20: 16]

Kojarzysz takie słowa? To po pierwsze. Po drugie już tysiąc razy zostały tutaj przytoczone fragmenty w których jasno mowa, że Piotr wśród Apostołów nie miał władzy czy pierwszeństwa.

Odpowiedz do tematu