Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Katolicy wymyślili czyściec?
Autor Wiadomość
magda 

Wyznanie: chrześcijanin
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2012-06-25, 13:19   

Tak masz rację była ta nauka w czasach Jezusa a Jezus o niej nie mówi ale też było wiele fałszywych nauk o których nie mówi za to mówi ogólnie o tych wszystkich naukach razem. Tylko wtedy nie było jeszcze ofiary Jezusa na krzyżu za grzechy całego świata . Jest to ofiara zupełna całkowita i wystarczająca do "wybielenia szat we krwi Baranka" teraz są czasy gdy się z tej ofiary korzysta i nie jest potrzebne DOCZYSZCZANIE nie trzeba tej ofiary umniejszać. I nikt sie sam nie zbawi siedzac w ogniu całe wieki. Otrzymujesz łaskę i jesteś zbawiony, nic innego nie jest potrzebne masz tylko pokazać ,że należysz do Jezusa spełniać jego przykazania i kierować się miłością. A nawet jak zgrzeszysz to:

1J 2:1 bt "Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet kto zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego."

A nie czyściec ognisty.

PS nie jestem śJ

Bobo 

Wysłany: 2012-06-25, 14:25   

Obserwator napisał/a:
A Jezus jej nie atakował, jak robią to w XXI wieku inni!

No i co z tego? Nie atakował miliona bzdurnych nauk faryzejskich. Myślisz, że przez to stały się prawdziwe i zaakceptowane przez Jezusa??? Masz ciężkie myślenie widzę...

Obserwator napisał/a:
Tu trzeba dodać, że Towarzystwo Strażnica ‘zapomniało’ podać, że te wierzenia rabinów dotyczą I wieku, a więc czasu Jezusa na ziemi.

A ty zapomniałeś dodać, że cytat z Przebudźcie Się nawiązywał do encyklopedii katolickiej:

Cytat:
Według The Jewish Encyclopedia rabini tak się na to zapatrują: „W dniu sądu ostatecznego będą trzy rodzaje dusz: sprawiedliwe od razu zostaną uznane za godne życia wiecznego, złe trafią do Gehenny, natomiast dusze, których cnoty równoważą się z grzechami, pójdą do Gehenny i będą się w niej wznosić i opadać, dopóki nie wynurzą się oczyszczone”. W tym ostatnim twierdzeniu łatwo rozpoznać opis czyśćca.
Ciekawa rzecz, że w zamieszczonym w New Catholic Encyclopedia oficjalnym uzasadnieniu nauki o czyśćcu po prostu napisano: „Ostatecznie katolicka doktryna o czyśćcu opiera się na tradycji, a nie na Piśmie Świętym”.
(Przebudźcie się 1988 10 s.6)

I ponownie: Nie ma potrzeby poruszać w tym wątku motywów SJ. Temat jest sprecyzowany do religii katolickiej i... ich zapatrywania tutaj lepiej omawiać.
A w tej materii masz misz-masz. Ty zacytujesz Jankowskiego, Le Goff'a który 'widzi' czyściec w Biblii. Ja cytuję katolicką encyklopedię, które temu przeczy...
Może lepiej podpowiedz nam, którą katolicką wersję mamy obrać, skoro o katolicy podają dwie przeciwstawne...? ;-)
Czy po prostu masz to gdzieś, i będziesz w katolickim temacie pisać o... no, wiesz o kim... :-)

bartek212701 

Wysłany: 2012-06-25, 14:36   

magda napisał/a:
PS nie jestem śJ
Nie trzeba być Świadkiem by rozumieć Pismo hehe :-)

magda 

Wysłany: 2012-06-25, 15:49   

bartek212701 napisał/a:
magda napisał/a:
PS nie jestem śJ
Nie trzeba być Świadkiem by rozumieć Pismo hehe :-)

Napisałam ,że nie jestem śJ bo ktoś zahaczył znów o ś J chociaż to wątek o czyścu i kk więc ja sie zgadzam ze zdaniem śJ w sprawie czyśćca to nie znaczy ,że jestem śJ. A widzę ,że już w każdym wątku sie do śJ odwołujecie. Temat jest o kk i jego czyśćcu.

Bobo 

Wysłany: 2012-06-25, 15:51   

Jak najbardziej madga ma rację. Ludzie nie potrafią pisać bez tych uwag. Myślę, że wzorzec pisaniny jaki ktoś reprezentuje, nie powinien ujść uwadze moderatorów. Forum nie służy do zwalczania a ni do faworyzowania jakiejś religii.

bartek212701 

Wysłany: 2012-06-25, 15:58   

Bobo napisał/a:
Jak najbardziej madga ma rację. Ludzie nie potrafią pisać bez tych uwag. Myślę, że wzorzec pisaniny jaki ktoś reprezentuje, nie powinien ujść uwadze moderatorów. Forum nie służy do zwalczania a ni do faworyzowania jakiejś religii.
O tym już pisałem w dziale Nauki Świadków Jehowy i zdanie swoje podtrzymuje :-)

Bobo 

Wysłany: 2012-06-25, 16:05   

bartek212701 napisał/a:
O tym już pisałem w dziale Nauki Świadków Jehowy i zdanie swoje podtrzymuje

Nie rozumiem, o co ci chodzi?

magda 

Wysłany: 2012-06-25, 16:24   

Ja ci odpiszę chodzi o to że ten wątek jest o kk i czyśćcu a nie o śJ. Też o to chodzi,ze ja mam podobne zdanie o czyścu jak śJ więc z tego powodu ktos już poruszył temat o śJ . No jaśniej się nie da przetłumaczyć.

Bobo 

Wysłany: 2012-06-25, 16:28   

Co tu ukrywać, sam termin Świadek Jehowy już wywołuje gorączkę, a gdy ktoś w jakiejś sprawie ma zbieżny z nimi pogląd... natychmiast staje się... wrogiem. Coś jak z czasów Biblii... gdy ktoś jest wrogiem, to musi być samarytaninem. Jesli ktoś się nie zgadza z np. katolikami to... pewnie SJ. Tak oto SJ są 'smrodem' dla innych :-D

magda 

Wysłany: 2012-06-25, 16:31   

Dobra bobo na temat coś wrzuć

Bobo 

Wysłany: 2012-06-25, 16:40   

magda napisał/a:
Dobra bobo na temat coś wrzuć

Już wrzuciłem. Jedni katoliccy bibliści twierdzą, że nauka o czyśćcu wynika z Tradycji a nie Biblii, inni, również katoliccy teologowie twierdzą coś przeciwnego... więc, zaproponowałem Obserwatorowi, aby podpowiedział Bobo, którą opcję uznać za oficjalną?

UntilIDie 
ta za długi

Wyznanie: :::Deista:::
Wysłany: 2012-06-25, 20:37   

"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni."
- Mateusz 5:17-18

Jesli czyściec, czy też odpusty za zmarłych znajduja się w ST to logiczne że są kontynuowane przez chrześcijan. Obrządki za zmarłych itp. są po prostu wbudowane w naszą psychikę, mamy kontakt z tymi którzy odeszli, lub chcemy ten kontkat mieć, czyściec po prostu daje większą szanszę na zbawienie, wiąże się to z grzechami lekkimi i cieżkimi (też logiczne pojęcia). Jesli chodzi o bonus pieniężny ze mszy, to pewnie też racja. Kościół Katolicki posługuje się tym fragmentem ze ST:

"Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy16 srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. 44 Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, 45 lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna17. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni17 od grzechu."
To z Ks. 2 Machabejskiej, prostestanci po prostu uważają że to nie o to chodzi. Tu chodzi też o tę nieśmiertelność duszy, która łączy się z wizją dualistyczną głoszoną przez platona. (Neoplatonizm dotarł do Włoch w Xw. podczass renesansu bizantyjskiego), oraz był bardzo poularny w XIIw. i XIIIw. Kościole Katolickim. Do tego dochodzą jęsli dogmaty, które są raczej niezgodne z wiarą chrześcijańską, gdyż nie zawsze wychodzą z Biblji (od Boga Osobowego), z którym człowiek nie ma nic do dyskusji, więc dogmaty no i Tradycja (która jest świetna, no ale też ludzka...).
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-06-26, 19:10, w całości zmieniany 2 razy  

judejahu 
Love=Peace=Unity

Wyznanie: JehoszuJAH MesziJAH/były katolik
Wysłany: 2012-06-25, 21:56   

przepraszam najmocniej

w 2 ksiedze machabejskiej jest mowa o zmarłych ktorzy dopuscili sie grzechu. znaleziono przy nich zlote figurki poświęcone bożkom, co zabronil Bog!!

2Mch 12
(39) Następnego dnia w tym czasie, w którym należało już to wykonać, żołnierze Judy przyszli zabrać ciała tych, którzy polegli, i pochować razem z krewnymi w rodzinnych grobach. (40) Pod chitonem jednak u każdego ze zmarłych znaleźli przedmioty poświęcone bóstwom, zabrane z Jamnii, chociaż Prawo tego Żydom zakazuje. Dla wszystkich więc stało się jasne, że to oni i z tej właśnie przyczyny zginęli. (41) Wszyscy zaś wychwalali Pana, sprawiedliwego Sędziego, który rzeczy ukryte czyni jawnymi, (42) a potem oddali się modlitwie i błagali, aby popełniony grzech został całkowicie wymazany. Mężny Juda upomniał lud, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu mają przed oczyma to, co się stało na skutek grzechu tych, który zginęli.

Bóg ich już ukarał podczas bitwy , to jakim mundziolem trzeba byc, zeby wierzyc ze Bog to im odpusci, skoro ich przed chwilą uśmiercił??

zupełna niedorzeczność.

a poza tym tak Juda wierzył, albo ładnie spreparowali te księgi.

ktoś, kto trzeźwo myśli, widzi, że śmierć tych ludzi wynikła z ich grzechu. Grzechu na tyle śmiertelnego, że spadła na nich kara od Stwórcy. przecież tylko ci polegli , co brali złoto poświęcone bożkom.

taka moja dygresja: wątpię żeby Bóg za pieniądze które do niczego nie są Mu potzrebne sprzedał się za tych świętokradców.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-06-26, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  

UntilIDie 
ta za długi

Wyznanie: :::Deista:::
Wysłany: 2012-06-25, 22:11   

judejahu napisał/a:
ktoś, kto trzeźwo myśli, widzi, że śmierć tych ludzi wynikła z ich grzechu. Grzechu na tyle śmiertelnego, że spadła na nich kara od Stwórcy. przecież tylko ci polegli , co brali złoto poświęcone bożkom.

:) kurde ja robiłem w życiu gorsze rzeczy niż modlenie się do jakiś figurek i żyje, nie zginołem śmiercią tragiczną. Oni zginęli w walce, sami są sobie winni że się bili, a nie z powodu jakiś figurek. Śmierć biologiczna spotka każdego, grzech nie zabija ciała, ale ducha, przynajmniej ja to tak zawsze pojmowałem. Nawet jeśli będziesz żył pobożnie i tak możesz zginąć w wypadku, z powodu chory, albo ze starości. Dlatego uważam, że instnieje w tym fragmencie podanym przezemnie mozliwość tej ostatecznej śmierci, nie powołania do ponownego życia i skończenia w piekle, lub też przestanie istnieć. Nie chodzi też o ofiarę pieniądza, pieniądz jest tutaj jako zapłata za modły, może na pierwszy rzut oka dziwnie pokazane, ale i w naszym świecie zarabiać i jeść trzeba, tak to już jest. Może liczy się chęć wybłagania tych ludzi, taka normalna czysto ludzka, wszak ci polegli jak ich określasz "świętokradcy" też byli ludźmi, mieli rodziny, kochali i żyli...

judejahu 
Love=Peace=Unity

Wyznanie: JehoszuJAH MesziJAH/były katolik
Wysłany: 2012-06-25, 23:26   

UntilIDie napisał/a:

:) kurde ja robiłem w życiu gorsze rzeczy niż modlenie się do jakiś figurek i żyje,.

ja też. na krzyżu Jehoszujah cofnął wiele konsekwencji grzechów, stąd mamy mniej opętanych, mniej ślepych, chromych, trendowatych... nie mówię o 21 wieku. ale tak właśnie jest. Kiedy Jehoszujah zszedł na ziemię , było już bardzo źle, jeśli chodzi o grzechy i szybkie konsekwencje tych grzechów, czyli kary od Jahweh..

nie masz się czego dziwić, bo to dzięki Jehoszujah i Jego śmierci, zostało wiele kar zdjętych.

UntilIDie napisał/a:
Oni zginęli w walce, sami są sobie winni że się bili, a nie z powodu jakiś figurek.

przeczytaj fragment ze zrozumieniem zanim oddasz tak bezsensowną odpowiedź.
fakt, twoje to mniemanie. ja czytam co i dlaczego się stało.
masz maturę?

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

Odpowiedz do tematu