Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jezus miał rodzonych braci i siostry?
Autor Wiadomość
Facetwfotelu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-11, 15:06   

ShadowLady86 napisał/a:
Niestety, jako Katolik z przykrością stwierdzam, że Protoewangelia Jakuba zbyt mocno wbiła się nie tylko w tradycję, ale także w Tradycję.

Naprawdę jesteś katolikiem? ;-)
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-06-12, 17:34   

kodak27 napisał/a:
Proszę przeczytaj....., potem wróćmy do tematu :->


Czytałam. Ale czytałam także inne Księgi, np. Apokalipsę według Jana. Też mi nie pasuje. Do kanonu Ewangelii nie pasuje także Ewangelia Jana, która znacznie różni się od Ewangelii Synoptycznych, została napisana dużo później i zawiera wiele greckich akcentów. I co teraz?
Właśnie o to chodzi, że Kanon Ewangelii ustalali ludzie. Coś im bardziej pasowało, coś mniej, coś było akurat zgodne z ówczesnym nurtem politycznym itp.
To jest niestety paradoks. Słowo Boże jest Słowem Bożym, ale o tym czy faktycznie je za takie uznać decydowali ludzie na przestrzeni lat. :-/
 
 
kodak27 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 1248
Wysłany: 2012-06-12, 17:41   

ShadowLady86 napisał/a:
kodak27 napisał/a:
Proszę przeczytaj....., potem wróćmy do tematu :->


Czytałam. Ale czytałam także inne Księgi, np. Apokalipsę według Jana. Też mi nie pasuje. Do kanonu Ewangelii nie pasuje także Ewangelia Jana, która znacznie różni się od Ewangelii Synoptycznych, została napisana dużo później i zawiera wiele greckich akcentów. I co teraz?
Właśnie o to chodzi, że Kanon Ewangelii ustalali ludzie. Coś im bardziej pasowało, coś mniej, coś było akurat zgodne z ówczesnym nurtem politycznym itp.
To jest niestety paradoks. Słowo Boże jest Słowem Bożym, ale o tym czy faktycznie je za takie uznać decydowali ludzie na przestrzeni lat. :-/
Więc kiedy została napisana ewangelia Jana ?
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-06-12, 18:03   

Pytanie powinno raczej brzmieć, jaki był stan wiedzy na temat tego, kiedy powstała Ewangelia Jana, gdy włączano ją do Ksiąg Pisma Świętego. Z tego co się orientuje, przed odkryciami w Qumran datowano Ewangelię Jana na przełom I i II wieku.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-06-14, 10:52   

Dezerter napisał/a:
Eliot napisał/a:
Moje wnioski z fragmentu Łk 1:26-38:

a) Anioł Gabriel został posłany przez Boga, odwiedza dziewicę Marię zaślubioną Józefowi z rodu Dawida i przekazuje dalsze informacje
b) Pozdrowienie Marii w sposób niezwykły (Raduj się, łaski pełna, Pan z tobą!), zapewne nie stosowany wówczas powszechnie, gdyż Maria przestraszyła się tego oraz zaczęła analizować słowa pozdrowień.
c) Zapewnienie Marii iż ta nie powinna się obawiać. Wyjaśnienie, że Bóg wysoko ocenia Marię.
d) Zapowiedź poczęcia za sprawą Ducha Świętego oraz w konsekwencji urodzin syna, któremu Maria ma nadać imię Jezus.
e) Zapowiadany Jezus:
- ma być zwany Synem Najwyższego oraz Synem Bożym
- ma odziedziczyć tron jego przodka Dawida, czyli
- ma panować nad domem Jakuba na wieki
- jego królestwo nie będzie mieć końca
f) potwierdzeniem prawdziwości zapowiedzi jest zajście w ciążę Elżbiety, krewnej Marii
g) Maria wyraża swoje podporządkowanie

Pierwsze 3 - ok, ale d) nie oddaje w pełni tej niezwykłej i jedynej w dziejach ludzkości zapowiedzi wybraństwa- "Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego okryje cię jak obłok. Dlatego też święte (dziecko), które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. "
Zamiast :
d) Zapowiedź poczęcia za sprawą Ducha Świętego oraz w konsekwencji urodzin syna, któremu Maria ma nadać imię Jezus.
proponuje:
d)Zapowiedź zostania matką świętego Syna Bożego poprzez zstąpienie na nią Ducha Św i Mocy Najwyższego.

Używajmy maksymalnie jak tylko się da słów biblijnych, ale by było stwierdzenie zrozumiałe.
widzę, że jest możliwa jednoznaczna i wspólna interpretacja i rozumienie słów NT - ciekaw jestem co będzie dalej - gdzie nasze drogi się rozejdą, a może nie?



Dezerter, wracając do naszej analizy - przepraszam, że tak długo to trwało - zgodziłbym się na Twoją wersję pkt. d) jednak pomijasz w niej dość istotne być może sformułowanie. Mianowicie chodzi o zwrot 'poczęcie za sprawą Ducha Świetego'. Owszem użycie w tym miejscu słowa 'matka' jakby w domyśle wszystko wyjasnia ale... skoro sam zasugerowałeś posługiwanie się raczej określeniami biblijnymi to moja propozycja:
d)Zapowiedź zostania przez Marię matką Syna w wyniku poczęcia za sprawą zstąpienia na nią Ducha Św i Mocy Najwyższego

oraz dodatek (kolejny tiret) do pkt. e):
- ma być święty

Całość wyglądałaby zatem następująco:

a) Anioł Gabriel został posłany przez Boga, odwiedza dziewicę Marię zaślubioną Józefowi z rodu Dawida i przekazuje dalsze informacje
b) Pozdrowienie Marii w sposób niezwykły (Raduj się, łaski pełna, Pan z tobą!), zapewne nie stosowany wówczas powszechnie, gdyż Maria przestraszyła się tego oraz zaczęła analizować słowa pozdrowień.
c) Zapewnienie Marii iż ta nie powinna się obawiać. Wyjaśnienie, że Bóg wysoko ocenia Marię.
d) Zapowiedź zostania przez Marię matką Syna w wyniku poczęcia za sprawą zstąpienia na nią Ducha Św i Mocy Najwyższego
e) Zapowiadany Jezus:
- ma być święty
- ma być zwany Synem Najwyższego oraz Synem Bożym
- ma odziedziczyć tron jego przodka Dawida, czyli
- ma panować nad domem Jakuba na wieki
- jego królestwo nie będzie mieć końca
f) potwierdzeniem prawdziwości zapowiedzi jest zajście w ciążę Elżbiety, krewnej Marii
g) Maria wyraża swoje podporządkowanie
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2012-06-15, 23:57   

Eliot napisał/a:
Dezerter napisał/a:
Eliot napisał/a:
Moje wnioski z fragmentu Łk 1:26-38:

a) Anioł Gabriel został posłany przez Boga, odwiedza dziewicę Marię zaślubioną Józefowi z rodu Dawida i przekazuje dalsze informacje
b) Pozdrowienie Marii w sposób niezwykły (Raduj się, łaski pełna, Pan z tobą!), zapewne nie stosowany wówczas powszechnie, gdyż Maria przestraszyła się tego oraz zaczęła analizować słowa pozdrowień.
c) Zapewnienie Marii iż ta nie powinna się obawiać. Wyjaśnienie, że Bóg wysoko ocenia Marię.
d) Zapowiedź poczęcia za sprawą Ducha Świętego oraz w konsekwencji urodzin syna, któremu Maria ma nadać imię Jezus.
e) Zapowiadany Jezus:
- ma być zwany Synem Najwyższego oraz Synem Bożym
- ma odziedziczyć tron jego przodka Dawida, czyli
- ma panować nad domem Jakuba na wieki
- jego królestwo nie będzie mieć końca
f) potwierdzeniem prawdziwości zapowiedzi jest zajście w ciążę Elżbiety, krewnej Marii
g) Maria wyraża swoje podporządkowanie

Pierwsze 3 - ok, ale d) nie oddaje w pełni tej niezwykłej i jedynej w dziejach ludzkości zapowiedzi wybraństwa- "Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego okryje cię jak obłok. Dlatego też święte (dziecko), które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. "
Zamiast :
d) Zapowiedź poczęcia za sprawą Ducha Świętego oraz w konsekwencji urodzin syna, któremu Maria ma nadać imię Jezus.
proponuje:
d)Zapowiedź zostania matką świętego Syna Bożego poprzez zstąpienie na nią Ducha Św i Mocy Najwyższego.

Używajmy maksymalnie jak tylko się da słów biblijnych, ale by było stwierdzenie zrozumiałe.
widzę, że jest możliwa jednoznaczna i wspólna interpretacja i rozumienie słów NT - ciekaw jestem co będzie dalej - gdzie nasze drogi się rozejdą, a może nie?



Dezerter, wracając do naszej analizy - przepraszam, że tak długo to trwało - zgodziłbym się na Twoją wersję pkt. d) jednak pomijasz w niej dość istotne być może sformułowanie. Mianowicie chodzi o zwrot 'poczęcie za sprawą Ducha Świetego'. Owszem użycie w tym miejscu słowa 'matka' jakby w domyśle wszystko wyjasnia ale... skoro sam zasugerowałeś posługiwanie się raczej określeniami biblijnymi to moja propozycja:
d)Zapowiedź zostania przez Marię matką Syna w wyniku poczęcia za sprawą zstąpienia na nią Ducha Św i Mocy Najwyższego

oraz dodatek (kolejny tiret) do pkt. e):
- ma być święty

Całość wyglądałaby zatem następująco:

a) Anioł Gabriel został posłany przez Boga, odwiedza dziewicę Marię zaślubioną Józefowi z rodu Dawida i przekazuje dalsze informacje
b) Pozdrowienie Marii w sposób niezwykły (Raduj się, łaski pełna, Pan z tobą!), zapewne nie stosowany wówczas powszechnie, gdyż Maria przestraszyła się tego oraz zaczęła analizować słowa pozdrowień.
c) Zapewnienie Marii iż ta nie powinna się obawiać. Wyjaśnienie, że Bóg wysoko ocenia Marię.
d) Zapowiedź zostania przez Marię matką Syna w wyniku poczęcia za sprawą zstąpienia na nią Ducha Św i Mocy Najwyższego
e) Zapowiadany Jezus:
- ma być święty
- ma być zwany Synem Najwyższego oraz Synem Bożym
- ma odziedziczyć tron jego przodka Dawida, czyli
- ma panować nad domem Jakuba na wieki
- jego królestwo nie będzie mieć końca
f) potwierdzeniem prawdziwości zapowiedzi jest zajście w ciążę Elżbiety, krewnej Marii
g) Maria wyraża swoje podporządkowanie

No nie gniewaj się ale
" Matka Syna" - zostaje każda matka a wielość liter może być przez wielu niezauważona
ale "Matką świętego Syna Bożego" - to zdecydowanie lepiej i prawdziwiej oddaje tą wyjątkową sytuację w dziejach ludzkości - więc się upieram przy swoim i chyba mam podstawy ku temu....
szalom
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-06-18, 15:12   

Dezerter napisał/a:
No nie gniewaj się ale
" Matka Syna" - zostaje każda matka a wielość liter może być przez wielu niezauważona
ale "Matką świętego Syna Bożego" - to zdecydowanie lepiej i prawdziwiej oddaje tą wyjątkową sytuację w dziejach ludzkości - więc się upieram przy swoim i chyba mam podstawy ku temu....
szalom


Hm...
Wcale się nie upieram przy swoim ani nie neguję 'Twojego' ale... czy Pismo sugeruje coś aby 'Matka' miała być pisana z dużej litery? W zasadzie być może niczego to nie zmienia, jednak... moglibyśmy iść dalej i stwierdzić np. że 'Święty' w odniesieniu do Syna też powinno być napisane z dużej litery (bo pewnie jest to wyższy poziom świętości od tego, którym opisywano innych ludzi). Czy zatem 'Matka' musi być pisane z dużej litery?
Ponadto, przeniesienie przymiotu świętości do osobnego podpunktu w mojej ocenie porządkuje charakterystykę Syna Bożego. Łatwiej nam będzie w późniejszej analizie odwołać się do całego zestawu cech i okresleń dotyczących Syna. Tak myślę, ale nie upieram się, bynajmniej. :-)
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-06-22, 14:27   

Cytat:
Dezerter

Blyy - ja znam, twoją imponującą pracę na temat braci - więc się nie odnoszę, ale nie mogę się nie odnieść do tego nie powiem, ze bezpodstawnego zdania, ale to zdanie nie może być podane w formir stwierdzającej, oznajmującej jak ty to zrobiłeś:
Więc z niego wynika, że Maria współżyła z Józefem.
bo wcale nie wynika!
tak samo jak nie wynika zdanie:
"Maria na wieki pozostała dziewicą"
Biblia nie dopowiada tej kwestii - takie są fakty
Wybaczcie, ale ja więcej na temat błony dziewiczej ani współżycie seksualnego, lub jego braku przez ziemską Matkę i Ojca - Mojego Pana nie będę rozmawiał, bo mnie to krępuje i czuje , że nie powinienem :oops:

Witam po długiej przerwie. Ja tylko cytowałem to co pisał David77. Że ἕως οὗ oznacza, że współżył gdyż zawsze następuje coś później. Natomiast niekoniecznie ἕως. Chciałbym więc poznać Twą argumentację dlaczego się z tym nie zgadzasz i może jakiś przykład który by to negował ;-)
Też można zrobić rozpiskę starożytnych pism, przed Jezusem do końca I wieku co oznaczało słowo adelphos i anepsios. Prześledzić pisma które w oryginale były w grece, nawet z Flawiuszem włącznie jako najlepszy przykład dobrego stosowania tych słów. I to by dało jednoznaczną odpowiedź jak to wtedy jest. Pozdrawiam
 
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-06-22, 17:50   

Blyy napisał/a:
Też można zrobić rozpiskę starożytnych pism, przed Jezusem do końca I wieku co oznaczało słowo adelphos i anepsios. Prześledzić pisma które w oryginale były w grece, nawet z Flawiuszem włącznie jako najlepszy przykład dobrego stosowania tych słów. I to by dało jednoznaczną odpowiedź jak to wtedy jest. Pozdrawiam


Jestem jak najbardziej za. Myślę, że mógłby powstać specjalny temat z taką analizą. Krok po kroku, na spokojnie analizować dostępne nam tekst w Grece Koine, pisane w przybliżonym czasie co Ewangelie. I spokojnie analizować wersety ze słowami adelphos i anepsios. Zobaczyć, które występuje w jakim kontekście. Zajmie to dużo pracy, ale jeśli pokierujesz tematem Blyy to ja obiecuje pomóc na miarę swojego czasu i możliwości.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-06-22, 18:04   

ShadowLady86 napisał/a:
Blyy napisał/a:
Też można zrobić rozpiskę starożytnych pism, przed Jezusem do końca I wieku co oznaczało słowo adelphos i anepsios. Prześledzić pisma które w oryginale były w grece, nawet z Flawiuszem włącznie jako najlepszy przykład dobrego stosowania tych słów. I to by dało jednoznaczną odpowiedź jak to wtedy jest. Pozdrawiam


Jestem jak najbardziej za. Myślę, że mógłby powstać specjalny temat z taką analizą. Krok po kroku, na spokojnie analizować dostępne nam tekst w Grece Koine, pisane w przybliżonym czasie co Ewangelie. I spokojnie analizować wersety ze słowami adelphos i anepsios. Zobaczyć, które występuje w jakim kontekście. Zajmie to dużo pracy, ale jeśli pokierujesz tematem Blyy to ja obiecuje pomóc na miarę swojego czasu i możliwości.

Przez okres wakacyjny na pewno się temu przyjrzę i zrobię rozpiskę jak z dziewictwem wśród starożytnych Greków; muszę gdyż to moja praca licencjacka. Zawsze ktoś też może zrobić to za mnie. Wziąć pięciu czy iluś tam i pokazać, trudne to nie jest. Pozdrawiam
 
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-06-22, 18:22   

Blyy napisał/a:
Przez okres wakacyjny na pewno się temu przyjrzę i zrobię rozpiskę jak z dziewictwem wśród starożytnych Greków; muszę gdyż to moja praca licencjacka. Zawsze ktoś też może zrobić to za mnie. Wziąć pięciu czy iluś tam i pokazać, trudne to nie jest. Pozdrawiam


Proponuje faktycznie poczekać do wakacji, a do tego czasu znaleźć ewentualnie więcej chętnych. Podzielić się tekstami i w ciekawej formie, po trochu powoli to przedstawiać na forum (ludzie nie lubią jak się przekonałam czytać długich tekstów ;-) ). Również pozdrawiam.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-06-23, 12:08   

ShadowLady86 napisał/a:
Blyy napisał/a:
Przez okres wakacyjny na pewno się temu przyjrzę i zrobię rozpiskę jak z dziewictwem wśród starożytnych Greków; muszę gdyż to moja praca licencjacka. Zawsze ktoś też może zrobić to za mnie. Wziąć pięciu czy iluś tam i pokazać, trudne to nie jest. Pozdrawiam


Proponuje faktycznie poczekać do wakacji, a do tego czasu znaleźć ewentualnie więcej chętnych. Podzielić się tekstami i w ciekawej formie, po trochu powoli to przedstawiać na forum (ludzie nie lubią jak się przekonałam czytać długich tekstów ;-) ). Również pozdrawiam.

Ok, to w okresie wakacyjnym coś zrobimy. Ja na tydzień znowu znikam z forum. Później się odezwe i coś zaczniemy z tym robić. Choć pewne pierw zacznę od słów hamartia i metanoja, ale do adelphos też dojdziemy. Pozdrawiam
 
 
 
judejahu 
Love=Peace=Unity

Wyznanie: JehoszuJAH MesziJAH/były katolik
Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 319
Skąd: wszechświat
Wysłany: 2012-06-24, 22:59   

Sam Chrystus powiedział, kto jest Jego bratem, siostrą , matką , ojcem, itp.

Każdy , kto się Jego słucha i wierzy Jego nauce. . .

Jestem złączony w Krwi Chrystusa przelanej za moje grzechy.
to ja tam powinienem zawisnąć wraz z moimi grzechami.


modlitwa:
Dziękuję Ci , o Trójjedyny, że przyszedłeś mnie wybawić z grzechu przez Swoją Śmierć i Zmartwychwstanie. To w Twojej Krwi są złączeni wszyscy Twoi wybrani przed założeniem świata.
Utwierdzaj ich w Prawdzie i w Duchu, aby sprawując Twoją pamiątke, mogli być przez tą Krew uświęcani aż do Twego przyjśca. Amen.
_________________
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.
 
 
 
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-06-25, 09:05   

To Ty trynitarz jesteś. A myslałem że antytrynitarz bo oni własnie używają takiej terminologii spolszczonej-pseudohebrajskiej jak Ty.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11