Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Biblia neguje chrzest przez polanie?
Autor Wiadomość
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-15, 17:59   

Jachu napisał/a:
Obrzezanie Jezusa,było powinnością dotyczącą każdego męskiego potomka żydowskiego.
Było wykonaniem polecenia Bożego,przekazanego Abrahamowi jeszcze przed niewolą egipską i przymierzem zakonu. Przecież biblia to podaje.

Zgodnie z filmem który zarzuciłeś było to nadużycie i zapisanie do przymierza dziecka,
które samo wcale tam się pod przymierze nie pchało, nic urzynanego mieć nie chciało
i było przymusowo poddane prawu, które zmuszało go do wielu zbędnych rzeczy. Sam
zapodanym linkiem zaświadczyłeś, że uważasz to za równoznaczne do zapisania dziecka
do partii politycznej - kogoś, kto sam tam zapiać się nie chce i że takie czynności, jak
zapisanie dziecka do religii bez jego zgody, są niedopuszczalne. Więc albo przyznaj się
że z nienawiści klepiesz trzy po trzy, sam nie wiedząc co, albo potęp Józefa i Marię, że
przymusowo wcielili Jezusa do religii żydowskiej i poddali go prawu Mojżeszowemu bez
jego zgody i że prawo to było tak samo złe, bo zmuszało wszystkich do obrzezywania
dzieci bez ich zgody i świadomości. Zatem którą opcję wybierasz? Bądź konsekwentny!

Jachu napisał/a:
"A to jest przymierze moje, przymierze między mną a wami i potomstwem twoim po tobie, którego macie dochować: obrzezany zostanie u was każdy mężczyzna. Obrzeżecie mianowicie ciało napletka waszego i będzie to znakiem przymierza między mną a wami" (1 Moj. 17:10-11).
Jezus był z ciała Żydem,-potomkiem Hebera,jak i Abraham.

A co ma się Heber do rzeczy? :shock:
Abraham się obrzezał, bo był potomkiem Hebera, czy jak?
Oj Jachu, Jachu, nie wiesz kompletnie co wypisujesz...

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2014-02-15, 23:24   

Lady pisze
Cytat:

Jeszcze bardziej fascynująca jest koncepcja Augustyna o grzechu pierworodnym jako czymś, co dziedziczy się... przez stosunek seksualny niczym choroba weneryczna. Dlatego według Augustyna, jedynie Jezus był wolny od grzechu pierworodnego, jako że narodził się bez współżycia.

Bez jakiejkolwiek przyjemności cielesnej został zrodzony Chrystus i dlatego pozostał wolny także od wszelkiego splamienia przez grzech pierworodny. [Enchiridion 13: 41]

Źródło

Teologia grzechu pierworodnego Augustyna została porzucona dopiero w XIX wieku. Z tego też powodu dopiero tak późno ustalono dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny". Dopóki obowiązywało teologia Augustyna, matka Jezusa również miała grzech pierworodny - w końcu narodziła się jak my wszyscy na skutek współżycia swoich rodziców.

I mimo że pojawiały się w historii Kościoła sporadyczne pomysły, aby matkę Jezusa uznać za niepokalaną, były one szybko tłumione. Przykładowo Bernard z Clairvaux zdecydowanie i ostro sprzeciwił się w 1140 roku pomysłowi ustanowienia w Lyonie święta niepokalanego poczęcia Maryi. Taki pomysł sprzeciwiał się teologii Augustyna, a niepokalane poczęcie Maryi musiałoby oznaczać, że i Ona narodziła się z dziewicy.

pełna zgoda, że koncepcja Augustyna sprawiła, że chrzest niemowląt stał się wręcz obowiązkiem wierzącego i kochającego rodzica, ale warto podkreślać, że chrzczono niemowlęta dużo wcześniej
ale mnie zaciekawiło co innego - możesz odpowiedzieć na priv -
Cytat:
Teologia grzechu pierworodnego Augustyna została porzucona dopiero w XIX wieku.

pierwsze słyszę - jakieś dokumenty KK masz na to, linki, ... cokolwiek - proszę

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2014-02-16, 10:01   

Dezerter napisał/a:
pełna zgoda, że koncepcja Augustyna sprawiła, że chrzest niemowląt stał się wręcz obowiązkiem wierzącego i kochającego rodzica, ale warto podkreślać, że chrzczono niemowlęta dużo wcześniej

Tak, wspomniałam o tym, że pierwsze wzmianki o Chrzcie niemowląt pojawiły się po raz pierwszy na przełomie II/ III w. u Orygenesa (był za) i Tertuliana (był przeciw). Natomiast nie była to praktyka powszechna, duża część osób Chrzciła się też w wieku dorosłym. Teologia Augustyna zmieniła natomiast sens Chrztu. Jeśli rodzic ma wizję, że bez Chrztu jego dziecka będzie płonąć w ogniu piekielnym to nic dziwnego, że liczba Chrztów dzieci gwałtownie wzrosła.

O od razu przypomina mi się lektura W pustyni i w puszczy, gdzie Mahdi proponuje Stasiowi przejście na Islam. Staś mu odpowiada: Przyjmując panie twoją religię uczyniłbym to ze strachu i tchórzostwa, czy chcesz panie, by twoją religię wyznawali tchórze i ludzie podli?

Czy strach to dobra motywacja do ochrzanie i czy nie wypacza to biblijnego założenia Chrztu, jako dobrowolnego wyznania wiary w Jezusa przez kandydata do Chrztu?

Dezerter napisał/a:

Cytaty pochodzą z książki pani teolog Uty Reinke-Heinemann Eunuchy do Raju

To powiązanie grzechu pierworodnego z przyjemnością seksualną zostało ostatecznie zarzucone dopiero w ubiegłym stuleciu. [książka została wydana w 1988 roku] Dlatego też dopiero w 1854 r. mogło dojść do dogmatyzacji "niepokalanego poczęcia" Maryi. [...] Dopóki miała moc obowiązująca nauka Augustyna o przenoszeniu grzechu pierworodnego poprzez akt płciowy, nie można było mówić od wolnym od tego grzechu poczęciu Maryi. Dla Augustyna tylko Jezus był wolny od grzechu pierworodnego, gdyż tylko on przyszedł na świat z pominięciem aktu płciowego. I odwrotnie: by Jezus mógł być wolny od grzechu pierworodnego, musiał zostać, wedle augustyńskiej koncepcji myślowej, zrodzony z dziewicy. Bernard z Clairvaux, żarliwy czciciel Maryi, w roku 1140 zdecydowanie wypowiedział się przeciwko ustanowienia w Lyonie święta Niepokalanego Poczęcia Maryi: twierdzić, że Maryja była wolna od grzechu pierworodnego znaczyłoby, że nie narodziła się ona w wyniku zespolenia seksualnego swoich rodziców, znaczyłoby zatem, że również wobec Maryi należy przyjąć, iż narodziła się z dziewicy (strona 73)

Koncepcja Augustyna o "przenoszeniu grzechu pierworodnego drogą płciową została pochwycona, i można ją znaleźć np. u Tomasza z Akwinu 7 wieków później.

Z tej teologicznej pułapki nie wyrwie się żadna para. Że jedynym wyjątkiem byli rodzice Maryi, stwierdził Kościół w formie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi; ale uczynił to dopiero w 1854 roku. Według Tomasza przyjście na świat bez grzechu pierworodnego było przywilejem tylko Jezusa, nie Maryi. Uważał on: ponieważ każdy akt małżeński oznacza "zepsucie" i "splamienie" (pollutio) łona matki, dlatego w wypadku Maryi, "ze względu na czystość i niesplamienie", poczęcie Jezusa nie odbyło się w rezultacie stosunku małżeńskiego. Zdaniem Tomasza jedynie Jezus został poczęty w czystości, tzn. bez seksualnej infekcji, bez zarażenia się grzechem pierworodnym na skutek rodzicielskiego aktu płodzącego. [strona 190]

Dobrze że owa nauka o grzechu pierworodnym została porzucona przed XX wiekiem, bo teologia stanęłaby przed wyzwaniem: co z dziećmi poczętymi w wyniku IVF?.

Dezerterze, nie mam od Ciebie żadnej wiadomości na priv., o której wspominałeś :mysli:

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-16, 10:50   

Już tak nie wyżywajcie się na biednym Aureliuszu.
Koleś po prostu myślał, ale ze względu na inne
czasy inaczej pewne rzeczy nazywał. Bo jaka
jest różnica pomiędzy Jezusem i Adamem, a
całą resztą? Czy ci dwaj pierwsi byli skazani
na śmierć, choroby i niską inteligencję?

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Wysłany: 2014-02-16, 10:55   

ShadowLady86 napisał/a:

Cytaty pochodzą z książki pani teolog Uty Reinke-Heinemann Eunuchy do Raju

No to już rozumiem jakie autorytety budują wiarę Lady. :crazy:
Teraz wiem skąd jej sceptycyzm.
Negowanie wszystkiego co chrześcijańskie.

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2014-02-16, 11:30   

Rethel napisał/a:
Już tak nie wyżywajcie się na biednym Aureliuszu.

Aureliuszu? Mas zna myśli Marka Aureliusza? :->

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-16, 14:47   

ShadowLady86 napisał/a:
Aureliuszu? Mas zna myśli Marka Aureliusza? :->

Nie.
Aureliusza Augustyna z Tagasty Hippońskiego.

maka877 
iskra

Wyznanie: katolickie
Wysłany: 2014-02-16, 18:10   

Ciekawa dyskusja ,a ja dalej nie wiem jak jest z tym nie pokalanym poczęciem Maryi według kościoła katolickiego?

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2014-02-16, 19:15   

maka877 napisał/a:
Ciekawa dyskusja ,a ja dalej nie wiem jak jest z tym nie pokalanym poczęciem Maryi według kościoła katolickiego?

a to na temat chrztu? :crazy:
Szukaj se wątku na ten temat.

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2014-02-17, 20:10   

ShadowLady86 napisał/a:

Dobrze że owa nauka o grzechu pierworodnym została porzucona przed XX wiekiem, bo teologia stanęłaby przed wyzwaniem: co z dziećmi poczętymi w wyniku IVF?.

Dezerterze, nie mam od Ciebie żadnej wiadomości na priv., o której wspominałeś :mysli:

Nie masz, bo odpowiedziałaś na forum - moja prośba była:
Cytat:
Cytat:
Cytat:
Teologia grzechu pierworodnego Augustyna została porzucona dopiero w XIX wieku.

tu watek o chrzcie więc nie chciałem offtopować o grzechu
dzięki za odpowiedź

maka877 
iskra

Wyznanie: katolickie
Wysłany: 2014-02-18, 09:25   

Obserwator napisał/a:
maka877 napisał/a:

a to na temat chrztu? :crazy:
Szukaj se wątku na ten temat.

W tym temacie spotkałem też o tym a więc se pytam :lol:
pozdrawiam

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2014-02-21, 17:37   

Ciekawa forma chrztu:

*** w88 1.12 s. 23 Partnerstwo pionierskie na całe życie ***
Ileż radości sprawił nam widok siedmiu osób ochrzczonych w dużej kadzi służącej do dezynfekowania owiec, a teraz wypełnionej ciepłą wodą przyniesioną bańkami na mleko!

*** w90 15.10 s. 24 „Stójcie mocno jako jedna trzoda” — zgromadzenia w Czadzie ***
Przeprowadzenie chrztu w porze suchej często jest utrudnione, gdy zgromadzenie odbywa się z dala od rzeki; są więc tacy, których ochrzczono w beczce.

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2014-02-21, 18:04   

„Po okolicznościowym wykładzie w dziesięciominutowych odstępach szliśmy pojedynczo wąską dróżką do pralni i tam w betonowej kadzi nas ochrzczono” (Przebudźcie się! Nr 3, 2003 s. 17).

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2014-02-22, 11:07   

Chrzest w piwnicy:

*** w75/7 s. 18 „Nie radziłem się ciała i krwi” ***
Jeszcze w przeddzień tego zgromadzenia wieczorem brat Delaunoy z paryskiego biura Towarzystwa Strażnica wygłosił przemówienie do chrztu, który następnie odbył się w wannie, w piwnicy miejscowego oddziału Towarzystwa

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2014-02-22, 11:16   

W kanałach:

*** yb09 ss. 186-187 Kraje byłej Jugosławii ***
„Nie mieliśmy wanny, a pobliska rzeczka była zbyt mała. Ale w okolicy jest dużo pól ryżowych z kanałami nawadniającymi. Niektóre były wystarczająco głębokie i czyste, by zanurzyć w nich człowieka. Pamiętam pierwszy chrzest na takim polu.

Odpowiedz do tematu