Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
FAKTY O SUKCESJI PIOTROWEJ
Autor Wiadomość
Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2012-11-09, 00:29   

Meszorer napisał/a:
Jezus został ukrzyżowany z powodów politycznych

Według mnie porównanie śmierci księdza Popiełuszki do śmierci Pana Jezusa jest nie na miejscu.Jerzy Popiełuszko ewidentnie się mieszał w sprawy polityczne
natomiast Pan Jezus przeciwnie, nigdy nie dał się w to wciągnąć,
podkreślając, że Jego Królestwo nie jest z tego świata,
a kto jest władcą tego świata to , każdy chrześcijanin znający słowo Boga Prawdziwego wie

Ewangelia Jana 3:16

Meszorer 

Wysłany: 2012-11-09, 06:52   

krystian napisał/a:
Meszorer napisał/a:
Jezus został ukrzyżowany z powodów politycznych

Według mnie porównanie śmierci księdza Popiełuszki do śmierci Pana Jezusa jest nie na miejscu.Jerzy Popiełuszko ewidentnie się mieszał w sprawy polityczne
natomiast Pan Jezus przeciwnie, nigdy nie dał się w to wciągnąć,
podkreślając, że Jego Królestwo nie jest z tego świata,
a kto jest władcą tego świata to , każdy chrześcijanin znający słowo Boga Prawdziwego wie

Naturalnie, że takie porównanie byłoby nie na miejscu. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że ja takiego porównania nie dokonałem. Ja tylko napisałem, że Jezus został ukrzyżowany z powodów politycznych. Tak naprawdę, z punktu widzenia nas wierzących - możemy się różnić poglądami ale wierzymy - Jezus umarł aby wykonać dzieło, plan naszego Ojca w niebie, aby dokonać odkupienia. Ja tylko zwróciłem uwagę na aspekt społeczny śmierci Jezusa. Jezus nie mieszał się do polityki, ale jest mesjaszem, a pojęcie Mesjasz postrzegano w tamtym okresie na równi z Królem. Słowo zresztą jeszua - które jest też imieniem w wersji skróconej Jezusa (pełna wersja to Jehoszua) oznacza zbawienie, zwycięstwo w bitwie. Mogę to pokazać i w Biblii i w podręcznikach. Zwycięstwi w bitwie, a w hebrajskim milchama - to zarówno bitwa jak i wojna. Dla ludzi więc tamtych czasów nie było wyraźnego rozróżnienia między jednym i drugim. Inny bliższy przykład. Marcin Luter przetłumaczył Biblię na język niemiecki. Obok pozytywnych reakcji, wywołało to jednak również wojny na tle religijnym i przelew krwi. Naturalnie, Popiełuszko ewidentnie angażował się politycznie, ale on tak rozumiał (opacznie) swoją misję religijną. O to mi mniej więcej chodziło.

Benjamin Szot 

Wysłany: 2012-11-09, 15:32   

Odpowiedź dla użytkownika Bariel :

Czy mógłby użytkownik podać jakieś fakty, gdzie i za co tępiono katolików, bo jakoś na kartach historii nie mogę się tego dopatrzeć by ich tępiono za wyznawaną wiarę w Chrystusa

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Wysłany: 2012-11-09, 16:10   

Benjamin Szot napisał/a:

Czy mógłby użytkownik podać jakieś fakty, gdzie i za co tępiono katolików, bo jakoś na kartach historii nie mogę się tego dopatrzeć by ich tępiono za wyznawaną wiarę w Chrystusa
Rozumiem, że ta ,,wyznawana wiara w Chrystusa" to słowo-klucz? Nie wchodząc w gierki słowne, mogę stwierdzić, że katolicy byli prześladowani z powodu ich wersji wiary w Chrystusa przez pogańskich cesarzy rzymskich, przez ariańskich Wandalów, w czasie reakcji pogańskiej w Polsce, w elżbietańskiej Anglii (i innych krajach ewangelickich), w angielskiej Irlandii, czy przez carów rosyjskich. Zamachy na misjonarzy katolickich w Azji i Afryce też się do tego zaliczają.

Meszorer 

Wysłany: 2012-11-09, 17:02   

Benjamin Szot napisał/a:

Przepraszam, że odpowiadam na pytanie nie skierowane do mnie. Otóż prześladowania katolików przez protestantów nie były powszechnym zjawiskiem, ale się zdarzały. Przykładem może być ścięcie kardynała Jana Fiszera dokonane na rozkaz Henryka VIII. Trochę później stracono około 600 osób wyznania rzymsko-katolickiego. Oczywiście katolicy nie byli dłużni. Ale to nie zmienia faktu, że katolicy też byli prześladowani. O konfiskacie mienia nie wspomnę.

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2012-11-09, 17:44   

Meszorer,

Teraz wiem dokładnie co miałeś na myśli
pozdrawiam

Ewangelia Jana 3:16

Benjamin Szot 

Wysłany: 2012-11-09, 19:20   

ODPOWIEDŹ dla użytkownika Bariel :

Katolicy byli prześladowani z powodu wyznawanej wiary w Chrystusa czy z innych powodów ? warto się temu bacznie przyjrzeć :

1. a kiedyż to katolicy byli prześladowani w okresie rzymskim ??? kościół rzymsko-katolicki a de facto kościół Konstantyna panujący od edyktu cunctos populos ogłoszonego i wprowadzonego 28 lutego 380 r. nigdy nie był prześladowany. Użytkownik myli kościół rzymsko-katolicki ze zborem chrześcijańskim prześladowanym przez władze rzymskie, a potem przez kler rzymsko-katolicki !

2. czy faktycznie katolicy byli prześladowani przez ariańskich Wandalów ? czy na terenach podbitych przez Wandalów żyli w ogóle rzymsko-katolicy ?

3. czy w czasie reakcji pogańskiej katolicy w Polsce byli prześladowani za wiarę czy też była to reakcja na nałożenie na ludność znacznych obciążeń, które były kojarzone z rozbudową i ugruntowywaniem władzy despotycznego i chciwego kleru ?

4. czy w okresie elżbietańskim w Anglii katolicy byli prześladowani za wiarę czy za zdradę królowej ?

5. podobnie w Irlandii czy byli prześladowani za wiarę czy za spiskowanie przeciw koronie brytyjskiej ?

6. czy w Rosji katolicy byli prześladowani za wiarę czy za to, że spiskowali przeciw carowi i chcieli rozbić cerkiew ?

7. czy tu oby chodzi o zamachy na katolickich czy raczej na ewangelickich misjonarzy ?

Ostatnie pytanie mam do użytkownika następujące : czy użytkownik jest jezuitą ?

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wysłany: 2012-11-09, 19:38   

Powiedziałem, nie będę się bawił w gierki słowne. Interpretuj to sobie jak chcesz, ale bezsprzecznie katolicy (hierarchia jak i szeregowi wierni) byli w różnych miejscach i okresach represjonowani.

Poza tym radziłbym się douczyć o niektórych kwestiach (status katolików w państwie Wandalów, czy w Anglii), bo się kompromitujesz.
Benjamin Szot napisał/a:

Oczywiście, Loyola to mój master :lol: A tak bardziej serio - kogo jak kogo, ale mnie o filokatolicyzm na pewno posądzać nie można.

Benjamin Szot 

Wysłany: 2012-11-10, 11:15   

Raczej się kompromitują ci którzy nie wiedzą jak kler kościoła rzymskiego zapisał się w historii Anglii. Skandalicznie spiskowali przeciw koronie brytyjskiej a więc z punktu widzenia narodowego byli zdrajcami własnej ojczyzny. Ale ja użytkownika uczyć historii nie zamierzam.

A co do Afryki Pn to chyba kościół rzymski spotkała słuszna zapłata za gnębienie donatystów. Jak pisze Daniel Rops po raz pierwszy użyto miecza w imię Chrystusowe. Ten miecz skierował cezar Konstantyn przeciw donatystom na wniosek kleru rzymskiego od 316 r.
Późniejszy werdykt Marcellina zatwierdzony przez cesarza Honoriusza z roku 412 nałożył różne restrykcje na donatystów jak kary pieniężne, konfiskaty majątków, banicje i inne. To był tylko wstęp do krwawych prześladowań donatystów w 348 r. Konfiskata kościołów spotkała kler rzymski podczas najazdu Wandalów, ale nie z racji wyznawanej wiary lecz z prostej przyczyny, że popierali władzę rzymską, której Wandale byli wrogami. Prawdziwi chrześcijanie nigdy nie służyli w armii ani nie popierali żadnej władzy świeckiej !

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wysłany: 2012-11-10, 11:24   

Benjamin Szot napisał/a:
ale nie z racji wyznawanej wiary lecz z prostej przyczyny, że popierali władzę rzymską, której Wandale byli wrogami.

He he, przykładem ,,Państwo Boże" Agustyna, w którym autor twierdzi, że chrześcijaństwa nie należy utożsamiać jedynie z władzą rzymską i w zasadzie dobry jest każdy chrześcijański władca, niezależnie od jego pochodzenia :lol:
Benjamin Szot napisał/a:
Prawdziwi chrześcijanie nigdy nie służyli w armii ani nie popierali żadnej władzy świeckiej !

Oddajcie tedy, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co jest bożego Bogu
Wychodzi na to, że Jezus nie był prawdziwym chrześcijaninem :-/

Benjamin Szot 

Wysłany: 2012-11-10, 15:36   

" Państwo Boże " Augustyna to kiepski argument biorąc jego niewiarygodność w wielu sprawach biblijnych chociaż i on nie uznawał prymatu papieża rzymskiego. Natomiast istnieje sporo informacji i na kartach historii i w Piśmie Świętym w Nowym Testamencie że chrześcijanie nie służyli w armii ani dla armii i nie popierali władzy świeckiej - Mt. 26 : 51 - 52, Mt. 5 : 43 - 44, 2 Kor. 10 : 3 - 4, Ef. 6 : 12, Ap. 13 : 10.

Edward Gibbon w książce ' Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego ' t.2, W-wa 1995, str 33 napisał o chrześcijanach : " Ale wpajając sobie zasady biernego posłuszeństwa, odmawiali wzięcia jakiegokolwiek czynnego udział¨w administracji państwowej cesarstwa i w jego obronie zbrojnej. Dopuszczali może pewną pobłażliwość w stosunku do osób, które parały się takimi gwałtownymi i krwawymi zajęciami przed swoim nawróceniem, ale niemożliwością było, aby chrześcijanin mógł zostać żołnierzem, dostojnikiem państwowym bądź władcą, nie wyrzekając się tym samym obowiązku bardziej uświęconego. Ten mający pozory opieszałości czy nawet występny brak względów na dobro publiczne narażał ich na wzgardę i wyrzuty pogan, którzy bardzo często zapytywali : ' Jakiż by musiał być los cesarstwa zewsząd napadanego przez barbarzyńców, gdyby wszyscy przyjęli małoduszne poglądy tej nowej sekty ? ' . "

Oczywiście w Piśmie Świętym istnieje i na to odpowiedź, którą można przeczytać w liście do Hebrajczyków 11 : 14 - 16.

Natomiast słowa " oddajcie tedy co jest cesarskiego cesarzowi, a co jest bożego Bogu " - wyrwał użytkownik Bariel z kontekstu, bowiem kontekst mówi wyłącznie o płaceniu podatków - Ewangelia Łukasza 20 : 20 - 25.

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wysłany: 2012-11-10, 17:09   

Gibbon pisał pod koniec XVIII w., zresztą z tezą antychrześcijańską, a od tego czasu nauki historyczne poszły sporo do przodu, więc traktowałbym go z ograniczonym zaufaniem.

Benjamin Szot 

Wysłany: 2012-11-10, 18:18   

Świadectwo Pisma Świętego jest najzupełniej wystarczające. Natomiast E. Gibbon nie wyssał tych wiadomości z palca, lecz oparł się na m.in.świadectwie Tertuliana i Orygenesa : Tertulian - Apologetyk 21; De idololatria 17, 18; Orygenes - Contra Celsum - t.1, 33; t.7, 7.8; Tertulian - De corona militis 11.

Ciekawe, że wszyscy którzy nie dowierzają Biblii zawsze szukają dziury w całym, no i oczywiście wszyscy, którzy popierają biblijny punkt widzenia są ich wrogami. Sprawdza się co Bóg powiedział w Edenie - Genesis 3 : 15.

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2012-11-12, 23:01   

Benjamin Szot napisał/a:

i takim waśnie "zdemaskowaniem" kończy się dyskusja z "Użytkownikiem"
mnie też "zdemaskował" jako "księdza"
ale
nawet "Użytkownik"pisze czasami trafnie i mądrze - pisanie z jezuitami i księżmi - jednak coś daje;)
Stosunek pierwszych chrześcijan do państwa i służby wojskowej był zdecydowanie negatywny a przynajmniej z dużym dystansem. Wszystkie znane mi cytaty i argumenty zebrałem w tym wątku - dla zainteresowanych polecam:
http://www.kosciol.pl/for...howtopic=125160

bhakta Jezusa 
zbanowany

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2012-11-14, 14:29   

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie został zamordowany przez za działalność polityczną, ale za to, że wstawiał się i brał w obronę ludzi najsłabszych, pokrzywdzonych, wyzyskiwanych, wszystkich tych, którzy sami nie potrafią stanąć we własnej obronie... Czy tego nie wolno czynić chrześcijaninowi?! Czy to jest sprzeczne z naukami Pana Jezusa o miłości bliźniego?! Obyśmy mieli takich więcej Popiełuszków, którzy bezinteresownie w imie miłosierdzia chrześcijańskiego słowem walczyli o lepsze jutro dla ludzi walczących o swoje codzenne przetrwanie. To jest waszym zdaniem wtrącaniem się do polityki?! A jak ktoś stanie w waszej obronie w imię Chrystusa, gdy stracicie pracę i wszystko, to też będzie taki ktoś wtrącać się do polityki?!

Odpowiedz do tematu