Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Maryja może być nazywana Królową?
Autor Wiadomość
Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Wysłany: 2012-06-05, 07:53   Czy Maryja może być nazywana Królową?

Czy Maryja może być nazywana Królową?

Protestanci nie zgadzają się, by Maryję nazywać Królową. Owszem według nich wszyscy zbawieni będą współkrólować z Jezusem (np. Ap 1:9, 3:21, 1P 2:9), ale co do nadawania konkretnie Maryi tego określenia, to są temu przeciwni.

Tymczasem Biblia wskazuje na królewskie pochodzenie Jezusa przez Maryję z rodu króla Dawida (Rz 1:3) i na udział Maryi w chwale królewskiej Jezusa.
A więc z dwóch powodów należy Jej się tytuł Królowej.

Znany apologeta katolicki między innymi takie przedstawia fakty dotyczące przysługującego Maryi tytułu Królowa:

Tytuł Królewski należy się też Maryi z powodu przynależności do królewskiego rodu Dawida (Rz 1:3).
Matka Króla w tym rodzie nazywana była „Królową - Matką” (1Krl 15:13, 2Krl 10:13, 1Krl 2:19n.).

„A nawet swą matkę Maakę pozbawił godności królowej-matki za to, że sporządziła bożka ku czci Aszery” (1Krl 15:13).

„napotkał braci Ochozjasza, króla judzkiego, i zapytał: «Kim wy jesteście?» Odpowiedzieli: «Jesteśmy braćmi Ochozjasza i przyszliśmy pozdrowić synów króla i synów królowej matki»” (2Krl 10:13).

„Batszeba więc weszła do króla Salomona, aby przemówić do niego w sprawie Adoniasza. Wtedy król wstał na jej spotkanie, oddał jej pokłon, a potem usiadł na swym tronie. A wtedy postawiono tron dla matki króla, aby usiadła po jego prawej ręce. Ona wtedy powiedziała mu: «Mam do ciebie jedną małą prośbę. Nie odmawiaj mi!» A król jej odrzekł: «Proś, moja matko, bo tobie nie będę odmawiał».” (1Krl 2:19-20).

Królewska godność Maryi wypływa też ze słów obietnicy „współkrólowania” z Jezusem (Rz 8:17, 1P 2:9, Ap 3:21). Jeśli współkrólować mają z Chrystusem wszyscy prawdziwi chrześcijanie, to tym bardziej Maryja „pełna łaski”, „błogosławiona między niewiastami” (Łk 1:28, 42).

Miejsce Maryi-Królowej jest „po prawicy” Jezusa-Króla, to znaczy w niebie, jak zapowiada proroczo Ps 45:10. Choć trzeba odnieść słowo „królowa” z tego Psalmu do „małżonki” Króla, to znaczy do Kościoła (por. Ef 5:25-27, 2Kor 11:2), ale jednak Maryja też stanowi Kościół i jest jego najlepszym owocem oraz jednostkowym ideałem (Łk 1:28, 42).

Ap 12:1 mówi o Niewieście, że „na jej głowie korona”, a ta jest atrybutem królowania. Maryja, którą Kościół identyfikuje z Niewiastą z Ap 12:1 (por. J 2:4, 19:26), jest więc Królową.
Nawet gdyby odnieść termin Niewiasta z Ap 12:1 do Kościoła, to jednak Maryja stanowi jego ‘część’ i też ma udział w jego królewskiej misji i chwale.

Ciekawe, że Świadkowie Jehowy, którzy też protestują, gdy Maryję nazywa się Królową, pośrednio przyznają Jej ten tytuł:

Jeżeli Maria do śmierci pozostała wierna, teraz sprawuje władzę w niebie z innymi spośród 144 000 współkrólów Chrystusa...” (Przebudźcie się! Nr 9, 1996 s. 22).

Jakże szczęśliwa musi być ta ‘obdarzona łaską’ przebywając teraz z Jehową Bogiem i Jezusem Chrystusem!” (Strażnica Nr 22, 1994 s. 31).

Oto całościowe omówienie powyższego tematu w książce pt. „W obronie wiary” pkt. 17.4.

KRÓLOWA

http://www.piotrandryszczak.pl/17.html

Czy więc protestanci i Świadkowie Jehowy nie powinni przestać zwalczać tytuł Maryi używany przez katolików?

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-06-05, 07:54   

Był to prawdopodobnie mój ostatni post. Może się odzewę za jakiś czas, jak będę miał coś nowego. Pozdrawiam moich adwersarzy i popierających moje wierzenia.

Eliot 

Wysłany: 2012-06-05, 08:10   

Obserwatorze, nie chodzi o to, że nazywa się Marię królową. Bardziej o to, że Królową Polski. Nacjonalizm w sferach niebiańskich? No, opamiętajcie się, proszę :-P

PS. Prawdę powiedziawszy przyzwyczaiłem się już nieco do Twoich porannych newsów (jakkolwiek 'rewelacyjne' by one nie były) i skoro zapowiadasz swoje odejście, to chyba będzie mi tego trochę brakować ;-)
Czyżby krucjata zakończona?
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

magda 

Wyznanie: chrześcijanin
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2012-06-05, 08:37   

Spotkałam się z nazywaniem Marii "królową niebios" właśnie w kościele katolickim. Chcę przytoczyć fragment z księgi Jeremiasza Jer 7:18 " Dzieci zbierają drwa ,a ojcowie rozniecają ogień, kobiety ugniatają placki dla królowej niebios"W starożytności był czczony demon o nazwie królowa niebios i myślę ,że Maria nie chciałaby być nazywana imieniem demona.

kesja 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2012-06-05, 09:27   

tu i o tym jest powiedziane - co i jak i skąd itp

http://www.youtube.com/watch?v=E6ZzIbJftNY

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-06-05, 11:45   

magda napisał/a:
Spotkałam się z nazywaniem Marii "królową niebios" właśnie w kościele katolickim. Chcę przytoczyć fragment z księgi Jeremiasza Jer 7:18 " Dzieci zbierają drwa ,a ojcowie rozniecają ogień, kobiety ugniatają placki dla królowej niebios"W starożytności był czczony demon o nazwie królowa niebios i myślę ,że Maria nie chciałaby być nazywana imieniem demona.

Ale my to wywodzimy z Ap 12:1 a nie z Twego tekstu.

Bobo 

Wysłany: 2012-06-05, 11:57   

Obserwator napisał/a:
Ale my to wywodzimy z Ap 12:1

Tylko, ze tam nie ma mowy o Marii. Pomyłka szkaradna...! :shock:

Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-05, 12:03   

Obserwator napisał/a:
magda napisał/a:

Ale my to wywodzimy z Ap 12:1 a nie z Twego tekstu.
Apokalipsa 12;1 nie opisuje Marii tylko Oblubienicę Chrystusa i nią są te 144 tysiące wykupionych z ziemi w tym i Apostołowie, stąd ta Niewiasta ma 12 gwiazd.
Obj. 12:1-6
1. I ukazał się wielki znak na niebie: Niewiasta odziana w słońce i księżyc pod stopami jej, a na głowie jej korona z dwunastu gwiazd;
2. A była brzemienna, i w bólach porodowych i w męce rodzenia krzyczała.

3. I ukazał się drugi znak na niebie: Oto ogromny rudy smok, mający siedem głów i dziesięć rogów, a na jego głowach siedem diademów;
4. A ogon jego zmiótł trzecią część gwiazd niebieskich i strącił je na ziemię. I stanął smok przed niewiastą, która miała porodzić, aby, skoro tylko porodzi, pożreć jej dziecię.
5. I porodziła syna, chłopczyka, który rządzić będzie wszystkimi narodami laską żelazną; dziecię jej zostało porwane do Boga i do jego tronu.
6. I uciekła niewiasta na pustynię, gdzie ma miejsce przygotowane przez Boga, aby ją tam żywiono przez tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni.

(BW)

Niewiasta tu przedstawiona urodzi Jezusowi syna który będzie rządził wszystkimi narodami laską żelazną przez 1260 dni, czyli 42 miesiące, trzy i pół czasu.
Nie dotyczy to Marii która zmarła około 2 tysiące lat temu.
To demony wpływają na ludzi a ci czczą umarłych i ich wywyższają i tak dzieje się ze zmarłą Marią.

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-06-05, 12:26   

Bobo napisał/a:
Obserwator napisał/a:

W Ap 12:1 jest Niewiasta, tak jak w J 2:4, 19:26, Ga 4:4.
Pomyłka więc Twoja, a nie Biblii.

Eliot 

Wysłany: 2012-06-05, 12:28   

Obserwator napisał/a:
Bobo napisał/a:
Obserwator napisał/a:

Zatem niewiasta=Maria?
A np. Marta albo Samarytanka to już niewiastami nie były? To ci dopiero logika... ;-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-06-05, 12:32   

Eliot napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Bobo napisał/a:
Obserwator napisał/a:

Zatem niewiasta=Maria?
A np. Marta albo Samarytanka to już niewiastami nie były? To ci dopiero logika... ;-)

Ty masz swoją logikę a my swoją. My patrzymy na Ap 12:4-5, a Ty gdzie indziej.

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-06-05, 12:37   

Eliot napisał/a:
Obserwatorze, nie chodzi o to, że nazywa się Marię królową. Bardziej o to, że Królową Polski. Nacjonalizm w sferach niebiańskich? No, opamiętajcie się, proszę :-P

PS. Prawdę powiedziawszy przyzwyczaiłem się już nieco do Twoich porannych newsów (jakkolwiek 'rewelacyjne' by one nie były) i skoro zapowiadasz swoje odejście, to chyba będzie mi tego trochę brakować ;-)
Czyżby krucjata zakończona?

Misja skończona. Sam wiesz z jakich źródeł korzystam więc nic sam nowego nie wnoszę.
Jedynie przerzuciłem trochę tamtych treści tu, na to forum.
Poniewaz forum to nie zajmuje się problematyką ŚJ więc starałem się wyciągać z tamtych treści to co się tu może nadać.

Bobo 

Wysłany: 2012-06-05, 12:39   

Obserwator napisał/a:

Chodzi Tobie o to, ze gdy w Biblii kogoś nazwano niewiastą, znaczy, że w każdym z tych miejsc, Pismo ma na myśli jedna i tą samą osobę? :shock: Kto cię uczył takiej wykładni?
To już nie ma więcej niewiast? Jak udowadniasz, że Niewiasta z Objawienia jest tą samą niewiastą co Maria? Chyba masz jakiś argument a nie ten dwuznaczny zwrot?

Obserwator 
Forum exŚwiadków

Wysłany: 2012-06-05, 12:41   

Bobo napisał/a:
Obserwator napisał/a:

Chodzi Tobie o to, ze gdy w Biblii kogoś nazwano niewiastą, znaczy, że w każdym z tych miejsc, Pismo ma na myśli jedna i tą samą osobę? :shock: Kto cię uczył takiej wykładni?
To już nie ma więcej niewiast? Jak udowadniasz, że Niewiasta z Objawienia jest tą samą niewiastą co Maria? Chyba masz jakiś argument a nie ten dwuznaczny zwrot?

My patrzymy na Ap 12:4-5, a Ty gdzie indziej.

kesja 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2012-06-05, 12:44   

A bierzecie taką mozliwość ,ze jest to SZECHINA ?

Odpowiedz do tematu