Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pojęcie łaski
Autor Wiadomość
magda 

Wyznanie: chrześcijanin
Pomogła: 6 razy
Wiek: 72
Dołączyła: 03 Lut 2012
Posty: 290
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-06-07, 11:37   Pojęcie łaski

Czytałam ewangelie Jana z Biblii tysiąclecia ,Biblii protestanckiej i przekładu nowego świata. Często tak czytam dla porównania i zauważyłam w J 1:14 ,że śJ używają na określenie łaski zwrotu" niezasłużona życzliwość". Jak myślicie czy łaska to tylko życzliwość ?
_________________
magda
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2012-06-07, 11:53   

Łaska..., pierwsze moje skojarzenie to imię Anna, Hanna - imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako "pełna wdzięku, łaski".

Anna jest najpopularniejszym imieniem w Polsce. Według stanu na marzec 2009 r. imię to nosi 1 073 778 kobiet w Polsce i jest ono ponad 1,5 raza częstsze, niż drugie co do popularności imię w Polsce – Maria (677 112 nadań). Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom: Anna zajmuje 14. a Hanna 17. miejsce w grupie imion żeńskich.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
magda 

Wyznanie: chrześcijanin
Pomogła: 6 razy
Wiek: 72
Dołączyła: 03 Lut 2012
Posty: 290
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-06-07, 12:03   

Trochę nie o to mi chodzi a mianowicie taki przykład: Ja jestem życzliwa moim sąsiadom nawet tym co może nie zasługują na to. Ale łaska Boża okazana człowiekowi tak wielka ,że dzięki niej stajemy się synami bożymi, jestśmy zbawieni itp to nie tylko sama życzliwość ,o to mi chodziło.
_________________
magda
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-06-07, 17:27   

magda napisał/a:
Trochę nie o to mi chodzi a mianowicie taki przykład: Ja jestem życzliwa moim sąsiadom nawet tym co może nie zasługują na to. Ale łaska Boża okazana człowiekowi tak wielka ,że dzięki niej stajemy się synami bożymi, jestśmy zbawieni itp to nie tylko sama życzliwość ,o to mi chodziło.

Łaska Boża została dana każdemu człowiekowi.Jest nią Duch Święty,przez którego Chrystus jest w nas obecny.W tłumaczeniach jest pisana z małej litery "łaska Boża",podobnie jak "jestem".
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2012-06-07, 18:09   Re: Pojęcie łaski

magda napisał/a:
Czytałam ewangelie Jana z Biblii tysiąclecia ,Biblii protestanckiej i przekładu nowego świata. Często tak czytam dla porównania i zauważyłam w J 1:14 ,że śJ używają na określenie łaski zwrotu" niezasłużona życzliwość". Jak myślicie czy łaska to tylko życzliwość ?


Ja uważam iż słowo łaska odnosi się do tego że ktoś coś otrzymuje darmo. Czyli że Bóg lituje się nad swoimi sługami. Że nie tylko oni sami mogą zasłużyć sobie na wybawienie, ale również Bóg okazuje im to darmo bez zapłaty. Tak ja to rozumiem.
Ostatnio zmieniony przez din 2012-06-07, 18:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-06-07, 18:09   

magda napisał/a:
Trochę nie o to mi chodzi a mianowicie taki przykład: Ja jestem życzliwa moim sąsiadom nawet tym co może nie zasługują na to. Ale łaska Boża okazana człowiekowi tak wielka ,że dzięki niej stajemy się synami bożymi, jestśmy zbawieni itp to nie tylko sama życzliwość ,o to mi chodziło.


Zgadza się, ale w Łukasza 1:30 PNŚ Towarzystwo Strażnica posługuje się słowem 'łaska".
Widać, że coś jest na rzeczy, ale co się dziwić skoro można krzyż zamienić na pal
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2012-06-07, 18:12   

może to kwestia zamienności słów.. W każdym razie łaska jest mocnym słowem
znaczącym "darmo" chyba w tym wypadku.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-06-07, 18:18   Re: Pojęcie łaski

magda napisał/a:
używają na określenie łaski zwrotu" niezasłużona życzliwość".

Myślę, że to trafne określenie.
Bóg nie miał najmniejszego obowiązku kogokolwiek zbawiać.
Uczynił to jedynie poprzez Swoją życzliwość swojemu Stworzeniu.
Ef 2:8-9 bp " Przez łaskę bowiem jesteście zbawieni mocą wiary. Nie pochodzi to z waszej zasługi, lecz z daru Bożego. (9) Nie z uczynków, aby się nikt nie przechwalał."
Wiemy, że z uczynków nikt nie dostąpił by zbawienia.
Taki był Zakon. – Zapewniał życie wieczne na Ziemi, przy doskonałych uczynkach.
Warunek taki spełnił jedynie człowiek Jezus.
Bóg dał nam łatwiejszą drogę, możliwość...
- Wiara. Myślę, że istotne jest w Co, i jaka.

Tak więc Zbawienie jest łaską, niezasłużonym darem. Lecz jeśli za tą łaską nie następują uczynki, wtedy tracimy ten dar.

A teraz mam pytanie: Czym jest ZBAWIENIE?
Oraz czy jest Ono jednoznaczne z życiem wiecznym?


Krystian- dałbyś sobie luz...
Mnie już nudzi Twa uszczypliwość. :xble:
Napisz coś budującego. Skorzystamy wszyscy!
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-06-07, 18:29   

Henryk napisał/a:
Krystian- dałbyś sobie luz...
Mnie już nudzi Twa uszczypliwość.
Napisz coś budującego. Skorzystamy wszyscy!


przygadał kocioł garnkowi
Henryk czytałem wiele twoich postów i doskonale wiem, jaki Ty potrafisz być uszczepliwy :-P
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2012-06-07, 19:03   

dib napisał/a:
może to kwestia zamienności słów.. W każdym razie łaska jest mocnym słowem
znaczącym "darmo" chyba w tym wypadku.


Dobrze rozumujesz dib: dar od Boga, którego przyznanie nie jest związane z żadną zasługą. Łaska oczyszcza z grzechu i uświęca.

W języku potocznym przez łaskę rozumie się wyświadczenie komuś przysługi, dobry czyn, którego nie miało się obowiązku spełnić.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-06-07, 19:40   

dib napisał/a:
może to kwestia zamienności słów.


chyba nie do końca

Wiemy, że zgodnie z polskim prawem Prezydent RP może stosować prawo łaski
jak zamienimy wyjdzie prezydent może stosować niezasłużona życzliwość

więc osoba względem, której prezydent zastosował prawo łaski jest ułaskawiona,a jak zamienimy to będzie jaka. Najwyżej osobą, która skorzystała z niezasłużonej życzliwości, ale to jakoś dziwnie brzmi
 
 
magda 

Wyznanie: chrześcijanin
Pomogła: 6 razy
Wiek: 72
Dołączyła: 03 Lut 2012
Posty: 290
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-06-07, 19:50   

Bo łaska to zdecydowanie więcej niż niezasłużona życzliwość. Tak jak w tłumaczeniu śJ Maria nie nazywana będzie błogosławioną tylko szczęśliwą a to nie to samo. Błogosławiony to też dużo więcej niż tylko szczęśliwy. Dlaczego tak tłumaczą pozostaje zagadką, przecież wiedzą ,że nie można nic zmieniać w Piśmie Swiętym.
_________________
magda
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-06-07, 20:06   

magda napisał/a:
Dlaczego tak tłumaczą pozostaje zagadką,


Może byś tak odrobiła w końcu lekcję? Pleciesz swoje wnioski z sufitu. Sprawdź najpierw co sami SJ piszą na ten temat, zamiast 'wciskać kit', że to jakaś zagadka. Wcale nią nie jest. Zagadką natomiast jest to, dlaczego nie czytasz?
Cytat:

W opisach warunków szczęścia, podanych w Psalmach i Księdze Przysłów, a zwłaszcza w wygłoszonym przez Jezusa Chrystusa Kazaniu na Górze, wielu tłumaczy używa określenia „błogosławiony”. Jednak wyraz „szczęśliwy” jest trafniejszy, gdyż zarówno w języku hebrajskim, jak i greckim istnieją inne słowa oznaczające „błogosławić” (hebr. barách; gr. eulogéo). Poza tym „błogosławiony” nawiązuje do samego udzielania błogosławieństwa, gdy tymczasem „szczęśliwy” przywodzi na myśl stan doświadczany dzięki błogosławieństwu Bożemu. Sporo współczesnych przekładów oddaje ʼaszár i makários jako „szczęśliwy”, „szczęście” (np. Bp, NŚ, Wp). W Biblii warszawskiej słowo makários przetłumaczono na „szczęśliwy” m.in. w Dziejach 26:2 i Rzymian 14:22.
(it-1 Szczęście s. 844)

Kto MAŁO czyta, ten DUŻO plecie.
 
 
magda 

Wyznanie: chrześcijanin
Pomogła: 6 razy
Wiek: 72
Dołączyła: 03 Lut 2012
Posty: 290
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-06-07, 20:26   

(it-1 Szczęście s. 844)
co to za odnośnik do czego? Jak mozesz wiedzieć co i ile czytam, czy przeczytałeś wszystkoe książki świata? Czytam Biblię i to dużo. Wiem za to że życzliwość jest to ogólne nastawienie do danej osoby a łaska to konkret który dostajesz i nie jest to to samo. Tak samo bycie błogosławionym przez Boga i tylko szczęśliwym.
_________________
magda
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-06-07, 21:33   

Henryk napisał/a:
Uczynił to jedynie poprzez Swoją życzliwość swojemu Stworzeniu.

uczynił to jedynie poprzez swoją miłość dla swojego stworzenia, ponieważ Bóg tak umiłował świat, że Syna Swojego dał, aby każdy kto weń wierzy nie zginął ale, miał życie wieczne i dzięki swojej miłości okazał nam łaskę
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10