Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pojęcie łaski
Autor Wiadomość
magda 

Wyznanie: chrześcijanin
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2012-06-07, 22:50   

Masz rację przez miłość Boga do nas otrzymaliśmy tak wielką łaskę.

Bobo 

Wysłany: 2012-06-07, 23:00   

magda napisał/a:
(it-1 Szczęście s. 844)
co to za odnośnik do czego? Jak mozesz wiedzieć co i ile czytam,

To odnośnik do publikacji SJ o nazwie: Wnikliwe Poznawanie Pism.
Skąd mogę wiedzieć co i ile czytasz? Po tym jak piszesz. Jeśli wyjaśnienia ŚJ wcale nie tajemnicze nazywasz: zagadką, dochodzę do wniosku, że po prostu nie przeczytałaś literatury dot. tematu. Za to kwestie te negujesz, komentujesz, czyli.... ignorancko krytykujesz.
Odrabiajże w końcu lekcje a nie pisz bzdur o jakiś zagadkach.
Zaskakujesz mnie swoją naiwnością, która skłania cię do takich komentarzy dot. PNŚ i różnych tam oddań, choć mało czytasz wyjaśnień na ten temat. A może to przeciwieństwo mądrości...? ;-)

magda 

Wysłany: 2012-06-07, 23:25   

Nie czytam publikacji śJ już od pewnego czasu, bo się zmieniają w nich różne wytłumaczenia jak w kalejdoskopie i trudno nadążyć . Kiedyś czytałam i już są nieaktualne niestety. Dlatego wolę czytać Biblię, dlatego że słowa ,które otrzymali prorocy za sprawą Ducha Świętego i też bezpośrednie słowa Jezusa nie zmieniają się , no chyba ,że ktoś je pozmienia mając w tym jakiś cel. Zagadkowe jest dla mnie to ,że ktoś chce być chrześcijaninem a jednocześnie tak dużo zmienia w przesłaniach Ducha Świętego. Po co zmieniać i pisać do tego wyjaśniające ksiązki, to mnie zastanawia.

Bobo 

Wysłany: 2012-06-07, 23:31   

Jeśli 'zmienianiem słowa' nazywasz oddania słów tekstu oryginalnego przez tłumaczy w naszym j. polskim, to... kompletnie nie pojmuję twojej logiki. Tłumaczenie nie jest przecież zmienianiem słów Biblii. Przecież czytasz jakiś przekład Biblii i on też jest jakoś oddany w naszym j. polskim.
Natomiast same tłumaczenia różnią się od siebie.
Czy Ty wiesz o czym w ogóle piszesz? He, he... sama korzystasz z jakiegoś tłumaczenia ale innym dokonać takiego tłumaczenia odmawiasz? Co to za ciekawe brednie? Udajesz czy naprawdę tak myślisz?

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2012-06-07, 23:35   

Magda nie przejmuj się postami Bobo, według niego ja też często piszę bzdury

Bobo 

Wysłany: 2012-06-07, 23:46   

krystian napisał/a:
nie przejmuj się

Jednak liczę na to, że się przejmiecie, jeśli na forum chcecie rzeczowych dyskusji. Lania wody mamy tu już dość i bez was...

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2012-06-07, 23:56   

Bobo napisał/a:
Lania wody mamy tu już dość i bez was..

a ja fanatyków jedno zbawczych religii

Ewangelia Jana 3:16

magda 

Wysłany: 2012-06-08, 00:29   

Tu nie chodzi o tłumaczenie. Tłumaczenie jest wtedy gdy tłumacze użyją dwóch różnych słów o tym samym znaczeniu .W przekładzie nowego świata jest użyte słowo które ma inne znaczenie niż łaska, więc to nie kwestia tłumaczenia. Czytam różne wersje , stary testament porównuję nawet z Torą polsko- hebrajską bo taką mam. Dam ci przykład : Gen 1:2 w Bibli Tysiąclecia jest tak"Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami." a w przekładzie nowego świata jest tak" A ziemia była bezkształtna i pusta i ciemność panowała na powierzchni głębiny wodnej; a czynna siła Boża przemieszczała się tu i tam nad powierzchnią wód. " Wielka różnica i to w znaczeniu a nie zastąpieniu słów innymi słowami o tym samym znaczeniu. Duch Boży i czynna siła Boża to dwie różne rzeczy. dlaczego to nie to samo bo: Zach 4:6 "W odpowiedzi przemówił do mnie: Oto słowo Pańskie do Zorobabela: Nie siła, nie moc, ale Duch mój [dokończy dzieła] - mówi Pan Zastępów." gdyby Duch Boży był siłą to wy musielibyście ten werset przetłumaczyć tak" Nie siła ,nie moc, ale jednak siła (dokończy dzieła)-mówi Pan Zastępów. Czyli wyszłoby masło maślane. A przetłumaczyliście to tak " „Nie wojskiem, nie mocą, lecz moim duchem” — powiedział Jehowa Zastępów. " (" moim duchem" z małej litery choć to Duch Boży, to brak szacunku)Czyli znów trzeba było zmienić całkiem znaczenie słów żeby nie wyszło masło maślane bez sensu. O to chodzi właśnie z tą łaską ,że znaczenie słow jest zmienione a nie tłumaczenie innymi słowami, o tym samym znaczeniu.

amiko

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2012-06-08, 12:24   

krystian napisał/a:
Henryk napisał/a:
Uczynił to jedynie poprzez Swoją życzliwość swojemu Stworzeniu.

uczynił to jedynie poprzez swoją miłość dla swojego stworzenia, ponieważ Bóg tak umiłował świat, że Syna Swojego dał, aby każdy kto weń wierzy nie zginął ale, miał życie wieczne i dzięki swojej miłości okazał nam łaskę

Wierzyć w Syna,to znaczy wierzyć w Jego obecność w nas jako Pana i osobistego Zbawiciela.On jest tą Łaska Bożą,którą darmo otrzymaliśmy,ale ludzie w to nie wierzą. ;-)

magda

Duch Boży jest Bożą energią.Pamiętam,że jedno z tłumaczeń Duch,oznacza energię.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

magda 

Wysłany: 2012-06-08, 12:46   

Oto słowo Pańskie do Zorobabela: Nie siła, nie moc, ale Duch mój [dokończy dzieła] - mówi Pan Zastępów." Duch posiada moc i siłę ale i osobowość. Czasem w Bibli jest odwołanie do działania mocy Ducha , siły a czasem do osobowości . Duch może nauczać , decydować , można go zasmucić. Spróbuj zasmucić moc czy siłę.

Dz 13:2 bg
A gdy oni służbę Pańską jawnie odprawiali i pościli, rzekł im Duch Święty: Odłączcie mi Barnabasza i Saula do tej sprawy, do którejm ich powołał.

Dz 20:28 bg
"Pilnujcież tedy samych siebie i wszystkiej trzody, w której was Duch Święty postanowił biskupami, abyście paśli zbór Boży, którego nabył przez własną krew."

1Kor 2:13 bg
"O których też mówimy, nie temi słowy, których ludzka mądrość naucza, ale których Duch Święty naucza, do duchownych rzeczy duchowne stosując."

Dz 13:2 bp
"Gdy pełnili służbę Pańską, powiedział Duch Święty: 'Wyznaczcie mi Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem'."

Dz 16:6 bp
"Przeszli przez Frygię i Galację, ponieważ Duch Święty zabronił im głosić nauki w Azji."

Dz 20:23 bp
"To jedno wiem, bo o tym zapewnia mnie Duch Święty w każdym mieście, że czeka mnie prześladowanie i więzienie."

Hbr 3:7 bg
"Przetoż jako mówi Duch Święty: Dziś, jeźlibyście głos jego usłyszeli,"

Hbr 9:8 bg
"Przez co daje znać Duch Święty, iż jeszcze nie była objawiona droga do świątnicy, póki jeszcze trwał pierwszy przybytek,"

Hbr 10:15 bg
"A świadczy nam to i sam Duch Święty; albowiem powiedziawszy pierwej:"

1J 5:7 bg
"Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są."

Mdr 1:5 bt
"Święty Duch karności ujdzie przed obłudą, usunie się do niemądrych myśli, wypłoszy Go nadejście nieprawości."

Mdr 7:22 bt
"Jest bowiem w niej Duch rozumny, Święty, jedyny, wieloraki, subtelny, rączy, przenikliwy, nieskalany, jasny, niecierpiętliwy, miłujący dobro, bystry,"

Hbr 10:15 bw
"Poświadcza nam to również Duch Święty; powiedziawszy bowiem:"

Czy to mowa tylko o bezosobowej mocy lub sile????????????????????

Skróty bw- biblia warszaska
bp-biblia poznańska
bg- biblia gdańska
bt - biblia tysiąclecia

Bobo 

Wysłany: 2012-06-08, 15:51   

magda napisał/a:
gdyby Duch Boży był siłą to wy musielibyście ten werset przetłumaczyć tak" Nie siła ,nie moc, ale jednak siła (dokończy dzieła)-mówi Pan Zastępów.

Znów pleciesz. Przecież tak nie zostało przetłumaczone więc... w czym rzecz?
Po drugie... już pisałem o odrabianiu lekcji, gdyż chyba nie jesteś zorientowana, iż w Zach 4:6 hebrajskie słowo tłumaczone na moc i siła są inne niż słowo tłumaczone na duch.
Dlatego, choć w grę wchodzi niuans, duch to nie moc czy tylko zwykła siła. W PNŚ oddaje się jako: CZYNNA siła.
Skoro powołujesz się na Interlinię to nie zauważasz tego...? Czytaj dokładniej! :evil:

magda napisał/a:
Gen 1:2 w Bibli Tysiąclecia jest tak"Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami." a w przekładzie nowego świata jest tak" A ziemia była bezkształtna i pusta i ciemność panowała na powierzchni głębiny wodnej; a czynna siła Boża przemieszczała się tu i tam nad powierzchnią wód. " Wielka różnica i to w znaczeniu a nie zastąpieniu słów innymi słowami o tym samym znaczeniu. Duch Boży i czynna siła Boża to dwie różne rzeczy

Widzę, że jesteś bardziej odważna we wnioskach niż dokładnie zorientowana.

Cały czas kwestię tłumaczonego słowa w PNŚ sprowadzasz do porównania z innym słowem również przetłumaczonym w jakimś innym przekładzie. Kiepski to sposób na ustalenie prawdy.
Popadasz w pułapkę interpretacji tłumaczenia i wyciągania mylnych wniosków.

Hebrajskie słowo ruach w Gen 1:2 katolicki biblista Czesław Jakubiec w komentarzu oddał tak:

Cytat:
Elementem ożywiającym było 'tchnienie Boga' - ruach Elohim, które wśród nieprzeniknionych ciemności 'unosiło się', a raczej 'trzepotało', jak ptak unoszący się w powietrzu trzepoce skrzydłami (hebr. merachephet; w księdze Pwt Pr 32:11 o orle unoszącym się nad gniazdem, w którym są pisklęta). Ponieważ wyraz ruach - 'wiatr', 'tchnienie', 'oddech' - znaczy również 'duch', uczeni chrześcijańscy z IV w. wyrazili pogląd, że jest tu mowa o 'Duchu Bożym', czyli o 'Duchu św.'. Jednakże w księgach hebrajskich Starego Testamentu ruach Elohim oznacza 'ożywiające tchnienie Boga' (por. Izajasza 40:7; 59:19; Hioba 26:13; 33:4) i takie właśnie znaczenie jest w danym wypadku najbardziej odpowiednie. To 'tchnienie' było zatem twórczą mocą Boga (...).

(Genesis - księga rodzaju; ks. Czesław Jakubiec; Warszawa 1957, na stronie 33 i 34).

Jak widać, nie tylko SJ inaczej traktują Gen 1:2 odbiegając od innych tłumaczeń, niekoniecznie najszczęśliwszych.

magda 

Wysłany: 2012-06-08, 16:08   

Ignorujesz wersety ,które podałam gdzie Duch Swięty: rzekł,postanowił,naucza,powiedział,zabronił,daje znać,świadczy,zapewnia,poświadcza. czy to może czynna siła , przecież żeby nauczać to trzeba miec inteligencję, pamięć, możliwość mówienia, żeby zabraniać czy decydować to trzeba mieć wolną wolę i mysleć . To może tylko osoba. Już napisałam ,że Duch święty ma Czynną moc i siłę ale też i wszystkie cechy osobowości. Zastanów się logicznie czy siła nawet czynna może decydować, nauczać człowieku nie pisz mi bzdur o odrabianiu lekcji bo wasze książki to nie wyrocznia dla mnie tylko Biblia jest wyrocznią we wszystkim. Nie chcę tych waszych bzdur czytać bo już był czas kiedy to czytałam i jak ci już pisałam to co pisaliście dawniej jest już nieaktualne, zmieniacie ciągle swoje poglądy. Ja nie studiuję książek jakiejś religii a Biblię czyli Słowo samego Boga to dla mnie ma wartość.

Bobo 

Wysłany: 2012-06-08, 16:19   

magda napisał/a:
Ignorujesz wersety ,które podałam gdzie Duch Swięty

Ignorujesz fakt, że ksiądz katolicki też wierzy w ducha osobowego a mimo wszystko wyjaśnił znaczenie tego słowa inaczej niż to pasuje w KK. gdyż taka jest prawda i znaczenie słów, bez względu na wyznania czy religię.

magda napisał/a:
Duch Swięty: rzekł,postanowił,naucza,powiedział,zabronił,daje znać,świadczy,zapewnia,poświadcza. czy to może czynna siła , przecież żeby nauczać to trzeba miec inteligencję, pamięć, możliwość mówienia, żeby zabraniać czy decydować to trzeba mieć wolną wolę i mysleć . To może tylko osoba.

Personifikacja. Od takich rzeczy aż roi się w Biblii. Jak chcesz mogę wykazać Tobie ta niekonsekwencję w takim sposobie myślenia.

magda napisał/a:
nie pisz mi bzdur o odrabianiu lekcji bo wasze książki to nie wyrocznia

Jednak wciąż polecam czytanie książek. Nic nie napisałem o wydawnictwie SJ, że z tym wyskakujesz jak Filip z konopi. Myślę, że powinnaś więcej czytać opracowań dot. zrozumienia tekstu Biblii. Np. słowniki, leksykony, opracowania krytyczne itp. To nie boli, a jednak pomaga ;-)

Bobo 

Wysłany: 2012-06-08, 16:23   

magda napisał/a:
Nie chcę tych waszych bzdur czytać bo już był czas kiedy to czytałam i jak ci już pisałam to co pisaliście dawniej jest już nieaktualne, zmieniacie ciągle swoje poglądy. Ja nie studiuję książek jakiejś religii a Biblię czyli Słowo samego Boga to dla mnie ma wartość.

Powtarzasz to juz chyba trzeci raz, choć... nikt nie każe tobie tego czytać. Czyżby skrzywienie, że jak SJ wspomni o 'jajkach na bekonie' to wykrzykniesz, że: nie interesują cię ŚJ? Jak jakiś ŚJ powie, że 'ładna pogoda', to skwitujesz, że to sekciarskie naciąganie? Opanuj swoje emocje i trzymaj się tematu bez wyskoków ubocznych na temat SJ, gdyż to już nudne pewnie jest dla czytelników tego forum...

magda 

Wysłany: 2012-06-08, 16:28   

zaręczam ,że przeczytałam takich rzeczy więcej od ciebie ale się na nie nie powołuję, nie powołuje się też na naukę ani na to co powiedział ksiądz katolicki tylko na Pismo święte. Nie chcę już z tobą dyskutować bo nie ma sensu. Sam piszesz że ten odnośnik ,który wcześniej podałeś to do książki śJ a teraz piszesz ,że wyskakuję z wydawnictwem śJ jak filip z konopi. Człowieku pamiętaj co pisałeś ,a jak masz problemy z pamięcią to przeczytaj powyżej. Już mi nie odpisuj, proszę.

Odpowiedz do tematu