Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
TOŻSAMOŚĆ DOBREGO SAMARYTANINA
Autor Wiadomość
judejahu 
Love=Peace=Unity

Wyznanie: JehoszuJAH MesziJAH/były katolik
Wysłany: 2012-10-14, 13:18   

dobry samarytanin to człowiek, który po prostu czyni miłosierdzie.. .

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

Meszorer 

Wysłany: 2012-11-21, 10:09   

Nie jestem pewien, czy ktoś już tego wyraźnie nie stwierdził, mogłem nieuważnie przeczytać niektóre wypowiedzi na tym wątku. Ale przypowieść ta wyraźnie pokazuje, że konkretnie w tej przypowieści bliźnim okazał się Samarytanin, czyli człowiek niekoszerny, że się tak wyrażę. Współrozmówca Jezusa nawet nie jest w stanie powiedzieć z imienia, kto okazał się bliźnim dla poszkodowanego, tylko mówi ten który dobrze uczynił. Czyli naszym bliźnim jest ten kto nam dobrze czyni, a my mamy stawać się bliźnimi dla innych, czyli czynić im dobro. Tak ja widzę przesłanie tej przypowieści. Niektórzy, jak widzę, próbują z niej wydobyć coś więcej. Nie widzę w tym nic złego o ile nie przeczy to podstawowemu zrozumieniu i jeśli nie jest wyssane kompletnie z palca.

Eliot 

Wysłany: 2012-11-21, 10:33   

Meszorer napisał/a:
Nie jestem pewien, czy ktoś już tego wyraźnie nie stwierdził, mogłem nieuważnie przeczytać niektóre wypowiedzi na tym wątku. Ale przypowieść ta wyraźnie pokazuje, że konkretnie w tej przypowieści bliźnim okazał się Samarytanin, czyli człowiek niekoszerny, że się tak wyrażę. Współrozmówca Jezusa nawet nie jest w stanie powiedzieć z imienia, kto okazał się bliźnim dla poszkodowanego, tylko mówi ten który dobrze uczynił. Czyli naszym bliźnim jest ten kto nam dobrze czyni, a my mamy stawać się bliźnimi dla innych, czyli czynić im dobro. Tak ja widzę przesłanie tej przypowieści. Niektórzy, jak widzę, próbują z niej wydobyć coś więcej. Nie widzę w tym nic złego o ile nie przeczy to podstawowemu zrozumieniu i jeśli nie jest wyssane kompletnie z palca.

Podobnie do Ciebie odczytuję przesłanie tej przypowieści :-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Teresa 

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2012-11-21, 14:32   

AEliot napisał/a:
Meszorer napisał/a:

Podobnie do Ciebie odczytuję przesłanie tej przypowieści :-)

Cieszę się, że podzielacie mój punkt widzenia. pisałam o tym na 3 str.
Pozdrawiam Teresa

Meszorer 

Wysłany: 2012-11-21, 21:46   

:-)

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2012-12-04, 22:37   

Meszorer napisał/a:
Niektórzy, jak widzę, próbują z niej wydobyć coś więcej. Nie widzę w tym nic złego o ile nie przeczy to podstawowemu zrozumieniu i jeśli nie jest wyssane kompletnie z palca.

Kim był nagi, zmasakrowany człowiek, na widok którego wszyscy odwracali się z obrzydzeniem?

Anowi 

Wysłany: 2012-12-21, 01:31   

Chrystusem

Teresa 

Wysłany: 2012-12-23, 22:06   

Witam.
W związku z pytaniem Anowi powracam do przypowieści.

Anowi napisał/a:
Kim był nagi, zmasakrowany człowiek, na widok którego wszyscy odwracali się z obrzydzeniem?

Zarówno za czasów Jezusa byli jak i teraz są ludzie pragnący i szukający Boga. Jednak oni najczęściej obierają drogę zgodną ze swoimi potrzebami, upodobaniami i możliwościami jakie sami w sobie posiadają.

W przypowieści czytamy, że pewien człowiek szedł z Jerozolimy do Jerycha.

Wiemy, że gdy ktoś idzie w jakimś kierunku istnieje ku temu przyczyna. Każdy wędrujacy powinien mieć cel. Uważam, że nie bez znaczenia Jezus w przypowieści nadał kierunek wędrówki tego człowieka, z Jerozolimy do Jerycha. Podczas wędrówki wpadł w ręce zbójców, został obrabowany, poraniony i pozostawiony na pół umarły.

Każda wypowiedź Jezusa ma duchowe głębokie znaczenie. Jest to nauka pomagająca zmieniać ludzki sposób myślenia na Boży.

Dlatego Jezus wiele razy zaznaczał , nie widzicie nie rozumiecie, kto ma oczy i uszy itd.

W 10R Ew. Łuk. 21W Jezus powiedział:
„ W owej godzinie rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom; zaprawdę, Ojcze, bo tak się tobie upodobało.

23W I zwróciwszy się na osobności do uczniów, rzekł: Błogosławione oczy, które widzą, co wy widzicie.

24W Powiadam wam bowiem, iż wielu proroków i królów chciało widzieć, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i słyszeć, co wy słyszycie, a nie usłyszeli.”

Cała ta przypowieść ma na celu uświadomienie uczonym w piśmie, że ich uczoność to za mało, bo sama wiedza bez praktyki jest martwa. 28W ...czyń to, a będziesz żył.Jezus w swojej nauce zawsze wskazuje właściwą drogę i kierunek . Ujawnia myśli i drogi Boże.

Czytając na Forum w Pozostałych wyznaniach, w temacie Świadkowie ZAMOS dał wspaniały cytat z Ks. Ezechiela
„13/1 I doszło mnie słowo Pana tej treści: 2. Synu człowieczy! Prorokuj przeciw
prorokom izraelskim, prorokuj i mów do tych, którzy prorokują z własnego natchnienia: Słuchajcie słowa Pana! 3. Tak mówi Wszechmocny Pan: Biada prorokom głupim, którzy postępują według własnego ducha, chociaż nic nie widzieli! 4. Twoi prorocy, Izraelu, są jak lisy w ruinach.
5. Nie weszli w wyłom i nie usypali kamiennego wału wokół domu izraelskiego, aby mógł sie ostać w bitwie w dniu Pana.”

Poczytałam więcej i dalej. Dobrze jest przeczytać 22R od 27W do końca rozdziału, aby widzieć lepiej.

„Jej wodzowie to wilki drapieżne, przelewają krew, niszczą życie ludzkie, aby osiągnąć zysk. (28) Jej prorocy wszystko to im otynkowują, zwiastując im złudne widzenia, prorokując im kłamliwie i mówiąc: Tak mówi Wszechmocny Pan- chociaż Pan nie mówił.”

W przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie ten poraniony obrabowany człowiek może być ofiarą (jak w ST) drapieżnych wilków( zbójców, fałszywych nauczycieli i proroków).

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2012-12-23, 23:34   

Teresa, I co dalej? Dużo napisałaś i zupełnie nie do tematu.

Teresa 

Wysłany: 2012-12-24, 00:25   

Pytanie Anowi
Anowi napisał/a:

moja odpowiedź na nie
Teresa napisał/a:
W przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie ten poraniony obrabowany człowiek może być ofiarą (jak w ST) drapieżnych wilków( zbójców, fałszywych nauczycieli i proroków).

Wcześniej wytłumaczyłam dlaczego tak myślę.

Anowi 

Wysłany: 2012-12-24, 02:01   

Cytat:
Wiemy, że gdy ktoś idzie w jakimś kierunku istnieje ku temu przyczyna. Każdy wędrujacy powinien mieć cel. Uważam, że nie bez znaczenia Jezus w przypowieści nadał kierunek wędrówki tego człowieka, z Jerozolimy do Jerycha. Podczas wędrówki wpadł w ręce zbójców, został obrabowany, poraniony i pozostawiony na pół umarły.

biedaka by nie mieli z czego obrabować

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2012-12-24, 12:12   

Cytat:
Kapłan nie był bliźnim, lewita również nie był bliźnim. Być może uważali oni, że są powołani do wyższych celów, ich służba Bogu mogłaby być narażoną na szwank, gdyby zanieczyścili się dotykając kogoś, kto był niemal martwy. Nigdy dość ostrożności, jeżeli jest się na Bożej służbie. Ale Samarytanin nie zadawał pytań. Dostrzegł pobitego nieszczęśnika i uczynił wszystko, aby mu pomóc. Samarytanin w tej przypowieści przypomina naszego Pana, który udał się, aby odszukać i uratować to, co zginęło (Łuk 19:10).

cyt z
http://www.nastrazy.pl/dr...2-kategorii.htm
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Teresa 

Wysłany: 2012-12-24, 19:01   

Anowi napisał/a:
biedaka by nie mieli z czego obrabować

Człowieka można obrabować z pragnień i nadziei. Poranić jego uczucia.

Tak jak to czynili ST fałszywi prorocy, których Ezechiel nazwał wilkami drapieżnymi, jak to cytowałam wyżej.

Pan Jezus również ostrzegał swoich uczniów:
Ew. Mat. 7R 15W „ Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi!”

Ilu takich obrabowanych i poranionych w świecie? Kiedy pragnący Bożej obecności człowiek słyszy mowę o Jezusie i Bogu, to piękne słowa wypowiadane w mądrości ludzkiej , wymyślne tradycje, nauki ludzkie uwodzą go i porywają.
Jakiś czas unoszony jest wiatrem nauki jak to napisał Paweł, ale często jeśli gorliwie szuka prawdy Bożej wychodzi b. rozczarowany, zawiedziony i boi się wszystkiego i wszystkich. Nie chce już braci i sióstr w wierze staje się samotnikiem na pustkowiu, samotną błąkającą się owieczką.

L Ef. 4R 14W „ [Chodzi o to], abyśmy już nie byli dziećmi, którymi miotają fale i porusza każdy powiew nauki, na skutek oszustwa ze strony ludzi i przebiegłości w sprowadzaniu na manowce fałszu.”

Jachu napisał/a:
Samarytanin w tej przypowieści przypomina naszego Pana, który udał się, aby odszukać i uratować to, co zginęło (Łuk 19:10).

To jest prawda. Jezus powiedział również , aby go naśladować. Widzimy, że po wniebowzięciu Jezusa i zesłaniu Ducha Jego uczniowie podjęli się tego dzieła.

Anowi 

Wysłany: 2012-12-25, 22:29   

(Mt 25:44) Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?

ata333

Wysłany: 2013-03-15, 18:29   

nike napisał/a:
Bobo napisał/a:
Gospoda to... Tysiąclecie? A przecież samarytanin gospodę opuścił.

Nie opuścił, zapłacił gospodarzowi dwa grosze i powiedział,że wyjeżdża a jak wróci odda mu wszystko jeżeli więcej na niego wydał.
W tej przypowieści jest przedstawiony okup Jezusa, jego miłość dla rodzaju ludzkiego.

nike to co napisalas..jest piekne..dzieki...:)

jesli dobrze zrozumialam..masz na mysli nauke o restytucjii..:)

czasami mysle..rozwazajac mozliwosc realizacji tej nauki,,ze sa w stanie uwierzyc w nia tylko ludzie o naprawde WIELKIM SERCU...BOZYM SERCU:)

jestem w posiadaniu Epifanicznych wykladow Pisma Swietego tom 17 TYSIACLECIE..

przyznam,,ze zaczelam czytac..i jakos mi nie szlo.. ;-)

sprobuje jeszcze raz..:)

pozdrawiam serdecznie..:)

teresa napisala:

Cytat:

Ilu takich obrabowanych i poranionych w świecie? Kiedy pragnący Bożej obecności człowiek słyszy mowę o Jezusie i Bogu, to piękne słowa wypowiadane w mądrości ludzkiej , wymyślne tradycje, nauki ludzkie uwodzą go i porywają.
Jakiś czas unoszony jest wiatrem nauki jak to napisał Paweł, ale często jeśli gorliwie szuka prawdy Bożej wychodzi b. rozczarowany, zawiedziony i boi się wszystkiego i wszystkich. Nie chce już braci i sióstr w wierze staje się samotnikiem na pustkowiu, samotną błąkającą się owieczką.

Tereso iznowu tak wnikliwie..:)

tak ..czlowiek..zwiedzoony ludzkimi naukami..interpretcjami..szybko sie rozczarowuje..boi sie i ucieka..wtedy zaczyna naprawde szukac..tego co glebokie i prawdziwe...Chrystusowe..
i dopiero kiedy osiagnie POKOJ z Chrystusem..w swoim sumieniu..dopiero wtedy zaczyna WIDZIEC I SLYSZEC...a nie obwiniac sie i oskarzac..:)

to cala nauka milosci..i wolnosci Chrystusowej..:)

wszystkim zycze..pokoju z Chrystusem i w Chrystusie.. :-)
Ostatnio zmieniony przez ata333 2013-03-15, 19:37, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu