Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
KLER SFAŁSZOWAŁ DEKALOG DANY PRZEZ BOGA !
Autor Wiadomość
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-06-25, 06:27   KLER SFAŁSZOWAŁ DEKALOG DANY PRZEZ BOGA !

DEKALOG KATECHETYCZNY - wersja skrócona, a po prostu mówiąc - sfałszowana !

Jam jest Pan Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
1.Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
2.Nie będziesz wzywał imienia Boga twego nadaremno.
3.Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4.Czcij ojca swego i matkę swoją.
5.Nie zabijaj.
6.Nie cudzołóż.
7.Nie kradnij.
8.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9.Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10.Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

DEKALOG KATECHETYCZNY - wersja pełna z podpisem Jana Pawła II 11.10.1992 r. - również sfałszowany !

( uzasadnienie niezgodności z prawdą poniżej ).


1.Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)
2.Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy (Wj 20, 7; Pwt 5, 11).
3.Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy (Wj 20, 8-10) 78 .
4.Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie (Wj 20,12).
5.Nie będziesz zabijał (Wj 20,13).
6.Nie będziesz cudzołożył (Wj 20,14; Pwt 5,17).
7.Nie będziesz kradł (Wj 20, 15; Pwt 5, 19).
8.Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek (Wj 20, 16).
9.Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20,17).
10.Nie będziesz pożądał... żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20, 17). Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego (Pwt 5, 21).


1.W pierwszym przykazaniu katechetycznym połączono błędnie pierwsze Przykazanie Dakalogu Biblijnego z drugim i zastąpiono Imię Boże tytułem "Pan"
2. W drugim przykazaniu katechetycznym ( wg. Pisma Świętego - w trzecim ) - brak Imienia Bożego wprowadził zamęt, gdyż nie wiadomo o jakiego Boga chodzi.
3. W trzecim przykazaniu katechetycznym ( wg. Pisma Świętego - w czwartym ) powiedziano wprawdzie, że dzień szabatu jest to dzień siódmy, któremu odpowiada sobota, ale potem napisano : "2175 Niedziela wyraźnie różni się od szabatu, po którym następuje chronologicznie co tydzień; dla chrześcijan zastępuje szabat z jego przepisem obrzędowym. ", gdyż w tym dniu zadaniem autorów katechizmu Zmartwychwstał Jezus. Natomiast ani Jezus ani apostołowie ani prorocy nigdzie nic takiego nie mówili !
4. Nawet czwarte przykazania ( wg. Pisma Świętego - piąte) dotyczące szacunku dla rodziców zmieniono, usuwając z niego Imię Boże
5. Piąte przykazanie ( wg. Pisma Świętego - szóste ) dotyczące zakazu zabijania zniekształcono przez komentarz wg. którego np."2265 Uprawniona obrona może być nie tylko prawem, ale poważnym obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiej osoby " oraz stwierdzono, "że 2310 władze publiczne mają w tym przypadku prawo i obowiązek nałożyć na obywateli zobowiązania konieczne dla obrony narodowej.
Ci, którzy poświęcają się sprawie ojczyzny, służąc w wojsku, są sługami bezpieczeństwa i wolności narodów. Jeżeli wywiązują się należycie ze swojego zadania, prawdziwie przyczyniają się do dobra wspólnego narodu i utrwalenia pokoju. " Jest to wiec uzasadnienie t.zw.wojny sprawiedliwej. Jezus uczył czegoś zupełnie innego.
6. W końcu dziewiąte i dziesiąte przykazanie ( wg. Pisma Świętego jedynie - dziesiąte ) - to jedno przykazanie podzielono na dwa, żeby zgadzała się liczba przykazań, gdyż drugie przykazanie Biblijnego Dekalogu zakazujące bałwochwalstwa zostało albo usunięte w katechizmach albo połączone z pierwszym przykazaniem, przez co zakaz dany przez Boga stawał się niewyraźny i był mylnie interpretowany.
Wg.tego katechizmu : "2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" . Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu."
W taki właśnie sposób unieważniono bezwzględny zakaz tworzenia jakichkolwiek ilustracji przedstawiających Boga czy też tworzenia Jego podobizn - 5 Moj.4:15-16 Rzymian 1:22-23. Unieważniono też bezwzględny zakaz jakiegokolwiek kultu obrazów i figur - 5 Moj.5: 8-9.

I TAK OTO SFAŁSZOWANO DEKALOG, KTÓRY ZOSTAŁ DANY PRZEZ SAMEGO BOGA !



DEKALOG TŁUMACZONY BEZPOŚREDNIO Z PISM HEBRAJSKICH

Jam JEHOWAH - Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej z domu niewolników :

1. NIE BĘDZIESZ MIAŁ INNYCH BOGÓW OPRÓCZ MNIE !

2. NIE UCZYNISZ SOBIE WIZERUNKU RYTEGO I ŻADNEGO OBRAZU TEGO CO NA NIEBIE
WYSOKO I TEGO CO JEST NA ZIEMI NISKO I TEGO CO JEST W WODACH PONIŻEJ ZIEMI
NIE BĘDZIESZ SIĘ IM KŁANIAŁ I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ, GDYŻ JA JEHOWAH BÓG
TWÓJ - BOGIEM WYMAGAJĄCYM WYŁĄCZNOŚCI, PRZESZUKUJĄCY PRZESTĘPSTW
OJCÓW U SYNÓW - DO TRZECIEGO I DO CZWARTEGO POKOLENIA TYCH, KTÓRZY
MNIE NIENAWIDZĄ, A CZYNIĄCY ŁASKAWOŚĆ DO TYSIĄCZNEGO POKOLENIA TYM,
KTÓRZY MNIE MIŁUJĄ I PRZESTRZEGAJĄ MOICH PRZYKAZAŃ !

3. NIE BĘDZIESZ UŻYWAŁ IMIENIA JEHOWAH BOGA TWEGO W SPOSÓB NIEGODNY, GDYŻ
JEHOWAH NIE ZOSTAWI BEZ KARY TEGO, KTO UŻYWA JEGO IMIĘ W SPOSÓB
NIEGODNY !

4. PAMIĘTAJ O DNIU SZABATU, ABY GO UŚWIĘCAĆ ; SZEŚĆ DNI BĘDZIESZ PRACOWAŁ
I CZYNIŁ WSZYSTKIE SWOJE DZIEŁA, ALE DZIEŃ SIÓDMY - SZABATEM DLA JEHOWAH
BOGA TWEGO ; NIE WYKONUJ ŻADNEJ PRACY - TY I TWÓJ SYN, I TWOJA CÓRKA,
TWÓJ SŁUGA I TWA SŁUŻEBNICA, I TWE ZWIERZĘTA, I TWÓJ PRZYBYSZ, KTÓRY JEST
W PODWOJACH TWOICH, GDYŻ W SZEŚCIU DNIACH UCZYNIŁ JEHOWAH NIEBIOSA
I ZIEMIĘ, MORZE I WSZYSTKO CO W NICH, ALE ODPOCZĄŁ W DNIU SIÓDMYM ;
DLATEGO POBŁOGOSŁAWIŁ JEHOWAH DZIEŃ SZABATU I UŚWIĘCIŁ GO !

5. SZANUJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWĄ, ABY DŁUGO TRWAŁY DNI TWOJE, NA ZIEMI,
KTÓRĄ JEHOWAH BÓG TWÓJ DAJE TOBIE !

6. NIE ZABIJAJ !

7. NIE CUDZOŁÓŻ !

8. NIE KRADNIJ !

9. NIE MÓW ŚWIADECTWA KŁAMLIWEGO PRZECIW BLIŹNIEMU TWEMU !

10.NIE POŻĄDAJ DOMU BLIŹNIEGO TWEGO, NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO TWEGO,
I SŁUGI JEGO, I SŁUŻEBNICY JEGO, I WOŁU JEGO, I OSŁA JEGO, ANI NICZEGO CO
JEST BLIŹNIEGO TWEGO !



http://biblia-odchwa...ona.webnode.com

UZASADNIENIE UŻYCIA IMIENIA BOŻEGO W DEKALOGU

Według katechizmu - wersji pełnej z podpisem Jana Pawła II z dnia 11 października 1992 r. napisano, cytuję :

" II. Bóg objawia swoje imię 203 Bóg objawił się Izraelowi, swemu ludowi, pozwalając mu poznać swoje imię. Imię wyraża istotę, tożsamość osoby i sens jej życia. Bóg ma imię; nie jest jakąś anonimową siłą. Ujawnić swoje imię oznacza pozwolić, by inni mogli nas poznać, w jakiś sposób ujawnić siebie, stając się dostępnym, możliwym do głębszego poznania i do bycia wzywanym po imieniu.
206 Objawiając swoje tajemnicze imię JAHWE (JHWH), "Ja Jestem Tym, Który Jest", "Ja Jestem Tym, Który Jestem" lub "Ja Jestem, Który Jestem", Bóg mówi, kim jest i jakim imieniem należy Go wzywać. "

Warto też wiedzieć, że w dramacie Hiob ( Drama ze Starego Testamentu), który napisał Karol Wojtyła ( Kraków 1940 r ) w usta Baldada z Suah autor wkłada następujące słowa :
"Zamilcz już przecię, bo Jehowę
obrażasz słowy i mowami! -
Zamilcz, bo jako głupi prawisz. "

Podobna sytuacja w dramacie Jeremiasz ( Drama Narodowe we Trzech Działach ) też napisanym przez Karola Wojtyłę ( Kraków 1940 r ). Są tam m.in. takie oto słowa :

"JIRMEJAHU
(...)
A kędy źródło? - Żeście sami
Baalów godni, nie Jehowy.
(...)
Bo naprzód trzeba przemyć ócz!
- i trzeba ostać, jak ten kryształ,
nie w cudzołóstwie, nie w matactwach,
a ino w Prawdzie przed Jehową.
W Prawdzie jest Wolność i Wspaniałość -
w nieprawdzie ku niewoli idziesz,
(...)
(...)
JIRMEJAHU
Tedy poznacie moc Jehowy. "

Niestety nawet ten fakt ma być obecnie tuszowany. 29 czerwca 2008 r. kard. Francis Arinze prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działając na polecenie Benedykta XVI przekazał rozporządzenie biskupom całego świata, że występujące w różnych formach w mowie i piśmie imię Boga wszechmogącego : Jahwe, Yahwe, Jahweh, Jawe, Yehowah - ma być odtąd zastępowane słowem Pan ( hebr. Adonaj, gr. Kyrios, Łac. Dominus ). Zgodnie z dyrektywą Imię Boże ma zniknąć z przekładów Biblijnych, tekstów, modlitw,pieśni kościelnych i z liturgii słowa. W uzasadnieniu rozporządzenia zostało napisane, że Żydzi unikali wypowiadania Imienia Bożego uważając je za zbyt święte.


Na tych, którzy jednak przestali wymawiać Imię Boże sprawdziło się proroctwo Amosa 6 : 9-10, a cały kontekst nie wskazuje, by cieszyli się oni uznaniem Bożym. Podobnie Pismo Święte mówi z naganą o tych, którzy zapominają o Imieniu Boga - Psalm 44 : 21-22. Jednakże sam Bóg oświadcza, że będzie działał ze względu na swoje święte Imię znieważone wśród narodów i uświęci swoje wielkie Imię i poznają narody, że On Jest JEHOWAH - proroctwo Ezechiela 36 : 22-23. Jezus przed pojmaniem go modlił się do Ojca Niebiańskiego i powiedział m.in, że objawił Imię Jego ludziom i nadal to czynić będzie ! - Ewangelia Jana 17 : 6, 26. Nie mógłby zresztą czynić inaczej skoro sam zaznaczył, że prędzej by niebo i ziemia przeminęły niżby miała przepaść jedna jota (hebr. yod ) lub kreska z Prawa - Ewangelia Mateusza 5:18, Ewangelia Łukasza 16 : 17. Prawo zaś wyraźnie wskazywało w Dekalogu, że JEHOWAH jest Bogiem.

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-06-25, 07:22   

NIECH SIĘ OPAMIĘTAJĄ WSZYSCY CI CO ŁAMIĄ PRZYKAZANIA BOŻE I CO JE PRZEKRĘCAJĄ PÓKI NIE JEST ZA PÓŹNO !


" Nie łudźcie się ! Bóg nie jest kimś, z kogo można drwić ! Co bowiem człowiek sieje, to i żąć będzie ! " - list do Galatów 6 : 7.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-06-25, 14:39   Re: KLER SFAŁSZOWAŁ DEKALOG DANY PRZEZ BOGA !

Benjamin Szot napisał/a:


DEKALOG TŁUMACZONY BEZPOŚREDNIO Z PISM HEBRAJSKICH

Jam JEHOWAH - Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej z domu niewolników :

1. NIE BĘDZIESZ MIAŁ INNYCH BOGÓW OPRÓCZ MNIE !

2. NIE UCZYNISZ SOBIE WIZERUNKU RYTEGO I ŻADNEGO OBRAZU TEGO CO NA NIEBIE
WYSOKO I TEGO CO JEST NA ZIEMI NISKO I TEGO CO JEST W WODACH PONIŻEJ ZIEMI
NIE BĘDZIESZ SIĘ IM KŁANIAŁ I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ, GDYŻ JA JEHOWAH BÓG
TWÓJ - BOGIEM WYMAGAJĄCYM WYŁĄCZNOŚCI, PRZESZUKUJĄCY PRZESTĘPSTW
OJCÓW U SYNÓW - DO TRZECIEGO I DO CZWARTEGO POKOLENIA TYCH, KTÓRZY
MNIE NIENAWIDZĄ, A CZYNIĄCY ŁASKAWOŚĆ DO TYSIĄCZNEGO POKOLENIA TYM,
KTÓRZY MNIE MIŁUJĄ I PRZESTRZEGAJĄ MOICH PRZYKAZAŃ !

3. NIE BĘDZIESZ UŻYWAŁ IMIENIA JEHOWAH BOGA TWEGO W SPOSÓB NIEGODNY, GDYŻ
JEHOWAH NIE ZOSTAWI BEZ KARY TEGO, KTO UŻYWA JEGO IMIĘ W SPOSÓB
NIEGODNY !

4. PAMIĘTAJ O DNIU SZABATU, ABY GO UŚWIĘCAĆ ; SZEŚĆ DNI BĘDZIESZ PRACOWAŁ
I CZYNIŁ WSZYSTKIE SWOJE DZIEŁA, ALE DZIEŃ SIÓDMY - SZABATEM DLA JEHOWAH
BOGA TWEGO ; NIE WYKONUJ ŻADNEJ PRACY - TY I TWÓJ SYN, I TWOJA CÓRKA,
TWÓJ SŁUGA I TWA SŁUŻEBNICA, I TWE ZWIERZĘTA, I TWÓJ PRZYBYSZ, KTÓRY JEST
W PODWOJACH TWOICH, GDYŻ W SZEŚCIU DNIACH UCZYNIŁ JEHOWAH NIEBIOSA
I ZIEMIĘ, MORZE I WSZYSTKO CO W NICH, ALE ODPOCZĄŁ W DNIU SIÓDMYM ;
DLATEGO POBŁOGOSŁAWIŁ JEHOWAH DZIEŃ SZABATU I UŚWIĘCIŁ GO !

5. SZANUJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWĄ, ABY DŁUGO TRWAŁY DNI TWOJE, NA ZIEMI,
KTÓRĄ JEHOWAH BÓG TWÓJ DAJE TOBIE !

6. NIE ZABIJAJ !

7. NIE CUDZOŁÓŻ !

8. NIE KRADNIJ !

9. NIE MÓW ŚWIADECTWA KŁAMLIWEGO PRZECIW BLIŹNIEMU TWEMU !

10.NIE POŻĄDAJ DOMU BLIŹNIEGO TWEGO, NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO TWEGO,
I SŁUGI JEGO, I SŁUŻEBNICY JEGO, I WOŁU JEGO, I OSŁA JEGO, ANI NICZEGO CO
JEST BLIŹNIEGO TWEGO !



EMET:
Zastanawiam się, dlaczego oznajmienie początkowe -- < 'anochi jehva(h) 'elohecha 'aszer hoce'thicha me'erec micrajim mibbeth 'awadhim > -- z Szemoth 20:2 -- nie wchodzi po prostu w skład I Przykazania "Dziesięciu Słów" tak, żeby I Przykazanie = treść łączna Exodus 20:2, 3?

Ponadto, jeśli chodzi o Exodus 20:3, to mamy oddanie w PNŚ: "Nie wolno ci mieć żadnych innych bogów na przekór memu obliczu.". W 'Interlinii Vocatio' [Tom PIĘCIOKSIĄG], mamy: "20.3 Nie będziesz_miał bogów innych przed_obliczem_Moim.". Końcową frazą hebrajską jest: < 'al-panaja >. Owe < 'al > /przez a[jin]/ - to przyimek, który przybiera też znaczenie funkcjonalne typu: "przeciw; na przekór".

Mimo wszystko upierałbym się przy wariancie z Exodus 20:13: "Nie wolno ci mordować." [ew. "Nie morduj; Nie będziesz mordował/ć/"], co nie oznacza swoistego przyzwolenia dla np. tzw. 'wojen obronnych'; jednak nie wyklucza obrony własnej i swojej rodziny, np. Inaczej bowiem: każdy robiłby - 'co chciał' - z nami i najbliższymi niejako wiedząc, że my "ani drygniemy". Wariant z 'mordowaniem' - mamy też w edycji żydowskiej Pardes Lauder.

Co do Exodus 20:16, to PNŚ tak oddaje:
"16 Nie wolno ci fałszywie świadczyć jako świadek przeciw twemu bliźniemu.".

Ponadto - gwoli zapisu Imienia Boga - to panuje raczej przekonanie [wśród biblistów i gramatyków], iż owej litery "h" /h[e]/ na końcu się nie wymawia.. Przy trans. pisze się w nawiasie - (h) - bądź niekiedy w indeksie górnym z literką "h". Jednak w tekście do odczytywania - się nie pisze. Inaczej sprawy się mają z formą skróconą Imienia Bożego - "Jah", kiedy w literze końcowej < h[e] > jest 'kropka' [po hebr.: < mappiq >].

Oto postać "Jah" -- יָהּ

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-06-25, 22:36   

ODPOWIEDŹ DLA UŻYTKOWNIKA EMET :

Ad. 1 Słowa inicjujące Dekalog cyt. według Tora Pardes Lauder ( str.224 ) przez jednych są włączane w treść Dekalogu a przez innych nie, ale jakkolwiek by było inicjują Dekalog dzięki czemu wiadomo o jakiego Boga chodzi. Nie bardzo rozumiem dlaczego w komentarzu do mojego artykułu w cytowanym wersecie z Szemot 20:2 zabrakło samogłoski cholem w Tetragramie. W Torze w tym wydaniu znajduje się samogłoska "o" . ֹכי יְהֹוָה אֱלֹחֶיךָ אֲשֶר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים

Ad. 2 Gdybyśmy mieli dosłownie tłumaczyć Szemot 20 : 3 to należałoby Przykazanie Pierwsze Dekalogu oddać słowami : " Nie będzie tobie innego Boga przeciw obliczu memu ! " ( str.194 ) - tylko chciałbym wiedzieć kto wtedy w ogóle by coś z tego zrozumiał. A jeśliby co niektórzy z tego coś zrozumieli mogliby dojść do wniosku, że jeśli kult innych bogów nie jest przeciw obliczu Bożemu to dlaczego by się tego pozbywać. Wydaje mi się, że 72 tłumaczy Septuaginty dobrze oddało 'al panaja słowami " oprócz mnie " - a przynajmniej jest to zrozumiałe dla każdego. Stąd też Pierwsze Przykazanie Dekalogu aby było jasne dla polskiego czytelnika powinno brzmieć : "NIE BĘDZIESZ MIAŁ INNYCH BOGÓW OPRÓCZ MNIE ! " Septuaginta zawiera wiele błędów, ale w niektórych wypadkach treść jest dobrze oddana.

Ad. 3 Co do Szemot 20 :13 niektórzy faktycznie oddają ten zakaz w formie " Nie morduj " np. Tora Pardes Lauder, ale np. Izaak Cylkow tłumaczy zakaz w formie " NIE ZABIJAJ " . Myślę że jeśli ktoś wierzy w to co głosił Jehoszua ( gr. Jezus ) to powinien raczej obstawać przy formie NIE ZABIJAJ. Ktoś mógłby równie dobrze tłumaczyć, że zabijać można, tylko nie można mordować. I tak właśnie to tłumaczą teolodzy różnych wyznań uważających się za chrześcijańskie i w ten sposób usprawiedliwiają każdą t.zw.wojnę obronną, sprawiedliwą. Tymczasem Jehoszua ( gr. Jezus ) nakazał Piotrowi schować miecz do pochwy, a stojąc przed Piłatem oświadczył : „ Królestwo moje nie jest z tego świata; gdyby z tego świata było Królestwo moje, słudzy moi walczyliby, abym nie był wydany Żydom...” ( Jana 18:36 ).
W tym samym duchu pisał Apostoł Paweł w 2 liście do Koryntian 10:3-4 „ Bo chociaż żyjemy w ciele, nie walczymy cielesnymi środkami, gdyż oręż nasz, którym walczymy nie jest cielesny... ” .
Na pewno nie jest łatwo nadstawić drugi policzek.

Ad. 4 Słowo hebrajskie szeqer znaczy przede wszystkim " kłamstwo " więc Dziewiąte Przykazanie Dekalogu powinno brzmieć : " NIE MÓW ŚWIADECTWA KŁAMLIWEGO PRZECIW BLIŹNIEMU TWEMU ! "

Ad. 5 Ponadto gwoli zapisu Imienia Boga - to gdyby końcowe He wchodzące w skład Tetragramu było nie istotne to z całą pewnością by się tam nie znajdywało. Miało ono charakter zanikający zwłaszcza na końcu wyrazu i faktycznie wzmocnione poprzez mappiq stawało się bardzo wyraźne jak np. w formie skróconej Imienia Bożego - JAH.
Zanikający charakter spółgłoski He nie znaczy, że jej de facto nie ma. Gramatyka hebrajska zna przypadki znikania spółgłoski He np. w formach ściągniętych, ale to już zupełnie inny temat.
Imię Boże w brzmieniu Jahwe nie jest poprawne i jest oparte na pronuncjacji greckiej. Wszystko wskazuje na to, że Imię Boże brzmiało JEHOUAH ponieważ "waw" wymawiano jak polskie " Ł " , natomiast ostatnie "he" miało charakter zanikający. Akcent też padał na ostatnią sylabę, a nie jak w języku polskim na drugą, gdyż samogłoskę " e" (t.zw szewa) pod jod wymawiano bardzo krótko. Z drugiej strony wymowa polska choć zniekształcona bardziej przypomina hebrajską niż wymowa np. angielska gdzie jod wymawia się jak polskie " dż ".
Ktoś mógłby oczywiście powiedzieć, że to nie jest takie ważne, ale gdy jakiś prezydent USA np. George Bush jechał do Moskwy to nikt nie wymawiał jego imienia - Gieorgij Busz tylko w brzmieniu amerykańskim, bo panuje przekonanie, że imiona i nazwiska ważnych osobistości się nie zmienia. A kim są te osobistości wobec najwyższej osobistości we wszechświecie jaką jest Bóg Wszechmocny ?
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-06-25, 23:01   

EMET:
Zdanie z post 'Benjamina Sz.' --
Nie bardzo rozumiem dlaczego w komentarzu do mojego artykułu w cytowanym wersecie z Szemot 20:2 zabrakło samogłoski cholem w Tetragramie. W Torze w tym wydaniu znajduje się samogłoska "o" . ֹכי יְהֹוָה אֱלֹחֶיךָ אֲשֶר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים

Przyczyna jest bardzo prosta; otóż...
Aktualne wydania Biblii Hebrajskiej w oparciu bodajże o Kodeks z Aleppo posiadają notację na < jehva(h) >, nie - jak kiedyś było w wydaniach BH - na < jehova(h) >.

Oto zapis z postacią na < jehva(h) > w oparciu o aktualne wydania 'Biblia Hebraica Stuttgartensia' oraz 'Biblia Hebraica Quinta' [ostatnio wydano Tom Szofetim].
vide:
http://www.scholarly-bibl...Quinta-BHQ.html

אָֽנֹכִ֖י֙ יְהוָ֣ה אֱלֹהֶ֑֔יךָ אֲשֶׁ֧ר הוֹצֵאתִ֛יךָ מֵאֶ֥רֶץ מִצְרַ֖יִם מִבֵּ֣֥ית עֲבָדִֽ֑ים׃


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-06-25, 23:05   

Może tu wyraziściej --

אָנֹכִי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים׃


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-06-26, 08:25   

ODPOWIEDŹ DLA UŻYTKOWNIKA EMET :

Proszę sobie dokładnie przeczytać co napisałem w swoim komentarzu AD. 1 i nie sugerować mi czegoś czego nie powiedziałem. Dla przypomnienia zacytuję :

Ad. 1 Słowa inicjujące Dekalog cyt. według Tora Pardes Lauder ( str.224 ) przez jednych są włączane w treść Dekalogu a przez innych nie, ale jakkolwiek by było inicjują Dekalog dzięki czemu wiadomo o jakiego Boga chodzi. Nie bardzo rozumiem dlaczego w komentarzu do mojego artykułu w cytowanym wersecie z Szemot 20:2 zabrakło samogłoski cholem w Tetragramie. W Torze w tym wydaniu znajduje się samogłoska "o" . ֹכי יְהֹוָה אֱלֹחֶיךָ אֲשֶר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים

Imię Boże zapisane jako JEHOWAH widnieje w Kodeksie Leningradzkim B19 A będącym podstawą BHS np. w 1 Moj. 3:14, 1 Moj 9 :26 i wszystko wskazuje na to, że taki był zapis, gdyż forma Jehwah jest formą niepełną - zawiera bowiem 6 głosek. Stąd w wielu wydaniach Pism Hebrajskich spotyka się w zapisie formę JEHOWAH.

Preferowana przez niektórych forma zapisu Imienia jako Jehwah pochodzi z używanych przez Samarytan samogłosek z wyrazu szema t.zn imię. Ustalanie pronuncjacji Imienia Bożego przy pomocy fonetyki samarytańskiej lub greckiej jest równie błędne jak ustalanie wymowy wyrazów polskich na podstawie innego języka.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-06-26, 09:30   

Benjamin Szot napisał/a:
ODPOWIEDŹ DLA UŻYTKOWNIKA EMET :

Proszę sobie dokładnie przeczytać co napisałem w swoim komentarzu AD. 1 i nie sugerować mi czegoś czego nie powiedziałem. Dla przypomnienia zacytuję :

Ad. 1 Słowa inicjujące Dekalog cyt. według Tora Pardes Lauder ( str.224 ) przez jednych są włączane w treść Dekalogu a przez innych nie, ale jakkolwiek by było inicjują Dekalog dzięki czemu wiadomo o jakiego Boga chodzi. Nie bardzo rozumiem dlaczego w komentarzu do mojego artykułu w cytowanym wersecie z Szemot 20:2 zabrakło samogłoski cholem w Tetragramie. W Torze w tym wydaniu znajduje się samogłoska "o" . ֹכי יְהֹוָה אֱלֹחֶיךָ אֲשֶר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים

Imię Boże zapisane jako JEHOWAH widnieje w Kodeksie Leningradzkim B19 A będącym podstawą BHS np. w 1 Moj. 3:14, 1 Moj 9 :26 i wszystko wskazuje na to, że taki był zapis, gdyż forma Jehwah jest formą niepełną - zawiera bowiem 6 głosek. Stąd w wielu wydaniach Pism Hebrajskich spotyka się w zapisie formę JEHOWAH.

Preferowana przez niektórych forma zapisu Imienia jako Jehwah pochodzi z używanych przez Samarytan samogłosek z wyrazu szema t.zn imię. Ustalanie pronuncjacji Imienia Bożego przy pomocy fonetyki samarytańskiej lub greckiej jest równie błędne jak ustalanie wymowy wyrazów polskich na podstawie innego języka.
+


EMET:
Tak się logicznie składa, iż w swoim post każdy pomieszcza swoją argumentację: nic w tym dziwnego.

Wszak ja umotywowałem, dlaczego podałem wg notacji na < jehva(h) > i napisałem również o notacji na < jehova(h) >.

Nic przecież nie imputowałem Userowi 'Benjaminowi Szot'; nic a nic... :cry:

Dla porządku, mamy zapis Imienia Boga na < jehovah) > --
יְהוָֹה


Raczej proszę studzić tzw. "święty zapał"... ;-)

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-06-26, 23:30   

Zakwitł kolejny temat o tym samym. A gdyby upomniany już przez mnie Benjamin Szot zajrzał do Katechizmu Kościoła Katolickiego, nie wygłupiłby się kolejny raz. Katechizm Kościoła Katolickiego omawia Dekalog na podstawie obu tekstów biblijnych. I Benjaminie, gdybyś zajrzał do Biblii, to byś wiedział, że nie ma tam numeracji. Więc nie ma czegoś takiego, jak "trzecie przykazanie według Pisma Świętego".
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-06-27, 00:04   

meritus, Tyle,że wielu uczniów nie sięga po KKK i na lekcjach religii też się tego nie robi.Przekazuje się wiedze z tej formułki 10 prostych przykazań i miesza się ludziom w głowach.Jeśli nie jestes w stanie tego zrozumieć,to może nie pisz tych smiesznych jakby nie było postów,gdzie bronisz coś co jest niemozliwe do obronienia ?
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-06-27, 00:13   

Bartku, twoje teorie o sięganiu do katechizmu nie zmieniają jego treści. Poza tym sugestie o "niemożności zrozumienia czegoś" przez interlokutora są obraźliwe i przestrzegam cię przed dalszą recydywą w tej materii.
 
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-02, 14:58   

http://www.jesus-is-savio...ox_idolatry.htm
 
 
judejahu 
Love=Peace=Unity

Wyznanie: JehoszuJAH MesziJAH/były katolik
Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 319
Skąd: wszechświat
Wysłany: 2012-07-02, 23:59   

a które przykazanie wam się nie podoba z tych co dał Jahweh?

Marka 7 (6) On zaś im odpowiedział: „Dobrze o was, obłudnikach, prorokował Izajasz, jak jest zapisane: Ten lud czci Mnie wargami, zaś serce ich daleko jest ode Mnie.
(7) Daremnie Mnie czczą, nauczając nauk i przykazań ludzkich.”Iz 29,13 (LXX) ; Dz 5,29
(8) Opuszczacie przykazanie Boga, a trzymacie się nakazów ludzkich.
(9) I rzekł im: „Wspaniale unieważniacie przykazanie Boga, aby wasz nakaz
przestrzegano, Mt 15,3
_________________
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.
 
 
 
merkaba 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 24 Sie 2010
Posty: 160
Wysłany: 2012-07-03, 14:02   

w tym przykazaniu . Jest tam mowa o tym, „co jest na niebie (...) na ziemi (...) w wodach (...)”. Nie jest tam napisane: „w niebie” tylko „na niebie”. A ma to duże znaczenie. Termin „na niebie” – dotyczy słońca, gwiazd itp. (por. Pwt 4,19), które są utożsamiane z bożkami (por. Ez 8,16). To samo dotyczy określenia „na ziemi” (Pwt 4,39), co

można wiązać z wszelkimi czczonymi zwierzętami, czy ubóstwianiem niektórych ludzi, sił przyrody itp. (por. Ez 8,10; Mdr 13,10;15,18; Ps 106,20). A przecież nikt z katolików nie czci gwiazd, zwierząt, czy potworów morskich, tylko Chrystusa, Maryję czy świętych, którzy są w niebie

Co więcej Pan Bóg sam sobie by zaprzeczył. Bowiem ten sam Jahwe, który zabronił czynić podobizny tego, co „na niebie” polecił wyrzeźbić – i umieścić w świątyni (!) – podobizny dwóch aniołów cherubów: „dwa zaś cheruby wykujesz ze złota” (Wj 25,18). Co więcej, Jahwe nakazuje poprzez materialne przedmioty kultu religijnego oddawać sobie cześć: „czcić będziecie mój święty przybytek” (Kpł 26,2)!!! Jak więc to możliwe, żeby ten sam Bóg, który zakazuje czynić rzeźby, obrazy czy podobizny wszystkiego, co – obojętnie czy w niebie czy na niebie – później nakazywał wykonywać te podobizny, co więcej oddawać cześć materialnemu przybytkowi?!!! Widać więc, że Pan Bóg w tym nakazie zabrania oddawania czci bożkom, obcym bogom. Występuje przeciw bałwochwalstwu.


Izraelici też modlili się przed Arką Przymierza, która znajdowała się w świątyni (por. Ps 5,8), a świątynię uważali za świętą i przed nią kłaniali się, upadali na twarz (por. Ps 5,8), choć były one wykonane z ziemskiego materiału. Jakub, protoplasta Izraela, kamień nazwał „domem Boga” (Rdz 28,22). Na Arce Przymierza były umieszczone figury cherubów (por. Wj 25,18; 37,7; Lb 21,8), a w świątyni płaskorzeźby (por. 1 Krl 7,31). Jozue oddał też pokłon Arce, pozostając w tej pozycji aż do wieczora i nie przeszkadzały mu w tym figury cherubów (por. Joz 7,6). Bóg nakazał Izraelitom uczynić węża miedzianego i z wiarą na niego spoglądać (por. Lb 21,8n). Ezechiel widząc „Nową Świątynię” mówił o cherubach w niej (por. Ez 41,18). Jezus zaś nazwał ołtarz „świętym” (Mt 23,19). Jak relikwie przechowywano w Arce Przymierza mannę i laskę Aarona (por. Hbr 9,4). Izraelitom nie był obcy kult przedmiotów związanych z uwielbianiem Boga. Naród Wybrany na polecenie Boga namaszczał ołtarze (por. Wj 29,36; Kpł 8,11; Lb 7,10), ołtarz całopalenia (por. Wj 40,10), święty namiot (por. Wj 30,26), Arkę Przymierza (por. Wj 40,9, Kpł 8,10, Lb 7,1), stelle (por. Rdz 28,18, 31,13) i tarcze (por. Iz 21,5, 2 Sm 1,21). Izraelici mieli też czcić Przybytek (por. Kpł 26,2) i posiadali chorągwie (por. Lb 2,2; 10,17).
_________________
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-04, 11:28   

ODPOWIEDŹ DLA UŻYTKOWNIKA MERITUS ITP. :

Najbardziej się wygłupiają i kompromitują ci, którzy przekręcają Boże Przykazania. Księga Wyjścia 34 : 28 wyraźnie mówi, że jest Dziesięć Przykazań danych bezpośrednio przez samego Boga. Okazuje się jednak, że liczenie do dziesięciu sprawia niektórym poważne kłopoty, zwłaszcza tym, którzy próbują ukryć przed ludźmi Drugie Przykazanie Dekalogu zakazujące bałwochwalstwa we wszelkiej możliwej formie, bo wtedy Dziesiąte Przykazanie Dekalogu będące jednym zdaniem w sensie logicznym i gramatycznym zmuszeni są dzielić na dwa, aby im się liczba zgadzała. Ale Boga nikt nie oszuka ! W stosownym czasie odpłaci wszystkim swoim wrogom !

http://www.jesus-is-savio...ox_idolatry.htm

Link wyżej wymienionej strony zawiera bardzo ciekawe dokumenty dotyczące łamania II Przykazania Dekalogu co jest określone w Piśmie Świętym jako bałwochwalstwo oraz strona ta zawiera dokumenty dotyczące kultu maryjnego sprzecznego z I Przykazaniem Dekalogu. Pod pozostałymi poglądami strony się nie podpisuję. Strona ta bowiem propaguje m.in. dokrtrynę trynitarną sprzeczną z Pismem Świętym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 10