Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Matka Boska Częstochowska
Autor Wiadomość
miferst

Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 12
Wysłany: 2012-07-12, 19:43   Matka Boska Częstochowska


"Czarna Madonna", Jasna Góra

Najbardziej rozpoznawalny obraz polskiego katolicyzmu. Ze względu na swoje potoczne określenie - obraz matki boskiej częstochowskiej - przez niewprawionych w umysłowych ćwiczeniach szeregowych wiernych katolicyzmu w przedziale wiekowym circa tym samym, co Mojżesz, gdy Bóg objawił mu się w grzewie gorejącym, służy do wysuwania odważnej tezy, że Maryja pochodziła spod Częstochowy. Nie jestem pewien jak jest interpretowany kolor skóry osób uwiecznionych na obrazie, ale jedno jest pewne, a) nie byli Polakami, b) nie byli Żydami. Kolejna rzecz, która jest brutalnie uwieczniana na podobnych wynurzeniach artystycznych to "jezuskowatość". Pociąga to siłą rzeczy wrażenie zależności "jezuska" od Maryji, znajdującej się w centrum obrazu. Biblia nic wspomina jakoby rodzina Pana Jezusa miała czarny kolor skóry, czy że byli chociażby mulatami. Osobami o ciemnej karnacji skóry zamieszkującymi obszary położone najbliżej Jerozolimy byli Egipcjanie. Nie powinno zatem dziwić, że podobne obrazy i posągi pochodzą z Egiptu i łączą się kultem Izydy i Horusa.

Izyda w religii egipskiej była matką Horusa, którego spłodziła z Ozyrysem, bogiem, którego wskrzesiła z martwych, po tym jak został poćwiartowany przez swego brata - Seta. Inne wersje tego mitu, mówią że Izyda i Horys byli rodzeństwem. W dowolnych konfiguracjach była to naczelna triada bóstw w religii egipskiej, stąd w Egipcie (Kościele Koptyjskim) nikt nigdy nie kwestionował koncepji Trójcy Świętej. Jak widać, matka i synek zostali przedstawieni jako osoby o czarnym kolorze skóry. Podobno kult czarnej madonny z dzieciątkiem został zaszczepiony w Europie przez Templariuszy.

***
"Aset i Heru" malowidło
w rzymskich katakumbach


Po opanowaniu większości ówczesnego świata przez cesarstwo rzymskie kult boginii nieba uległ hellenizacji. Forma przedstawiania owej boginii nie zmieniła się w żaden znaczący sposób. Imię Izydy (Isis) zmieniało się oczywiście nieustannie. W okresie panowania Rzymian czczona była pod imieniem Aset, a jej synek przybrał imię Heru. Obrazy wyobrażające akt karmienia Heru przez Aset odkryto w rzymskich katakumbach. Film pokazujący trójwymiarową rekonstrukcję tych katakumb - grobowców - można obejrzej dzięki pracy BBC.


***

Oczywiście Egipt nie był pierwszym ośrodkiem religijno-kulturowym, który dokonał adaptacji jednego z najstarszych kultów świata. Po drugiej stronie Półwyspu Arabskiego około VI-Vw. p.n.e. zaczął rozwijać się kult Kriszny, którego matką była Dewaki. Kriszna był wcieleniem Wisznu - najwyższego bóstwa hinduizmu. Jednak Indie także nie były źródłem kultu bogini niebios rodzącej małego boga. Ten motyw po raz pierwszy pojawia się w... Sumerze.


czytaj dalej jeśli masz mocne nerwy:)
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-07-12, 23:51   

miferst napisał/a:
Ze względu na swoje potoczne określenie - obraz matki boskiej częstochowskiej - przez niewprawionych w umysłowych ćwiczeniach szeregowych wiernych katolicyzmu w przedziale wiekowym circa tym samym, co Mojżesz, gdy Bóg objawił mu się w grzewie gorejącym, służy do wysuwania odważnej tezy, że Maryja pochodziła spod Częstochowy.

To, że sobie kpisz z katolików, to norma na tym forum. Ale żeby sobie kpić ze starszych ludzi... Może u was w zborze wierzą, że Maryja pochodziła z Częstochowy, albo pastor paple, że tak wierzą katolicy, ale to nie powód, by powielać te tezy na forum.

myferst napisał/a:
Maryji

Maryi
 
 
 
miferst

Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 12
Wysłany: 2012-07-13, 07:39   

meritus napisał/a:
miferst napisał/a:
Ze względu na swoje potoczne określenie - obraz matki boskiej częstochowskiej - przez niewprawionych w umysłowych ćwiczeniach szeregowych wiernych katolicyzmu w przedziale wiekowym circa tym samym, co Mojżesz, gdy Bóg objawił mu się w grzewie gorejącym, służy do wysuwania odważnej tezy, że Maryja pochodziła spod Częstochowy.

To, że sobie kpisz z katolików, to norma na tym forum. Ale żeby sobie kpić ze starszych ludzi... Może u was w zborze wierzą, że Maryja pochodziła z Częstochowy, albo pastor paple, że tak wierzą katolicy, ale to nie powód, by powielać te tezy na forum.

myferst napisał/a:
Maryji

Maryi


a co, starszy znaczy że nie można wyśmiać jak głupoty gada? a takie rzeczy słyszałem na własne uszy, całkiem na poważnie.

(...)
(...) - usunięto; naruszenie 7 pkt Regulaminu Forum
Ostatnio zmieniony przez Parmenides 2012-07-13, 08:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
judejahu 
Love=Peace=Unity

Wyznanie: JehoszuJAH MesziJAH/były katolik
Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 319
Skąd: wszechświat
Wysłany: 2012-07-13, 07:49   

meritus napisał/a:

To, że sobie kpisz z katolików, to norma na tym forum. Ale żeby sobie kpić ze starszych ludzi...



to że katolicy zakpili z siebie dając się nazywać PARA (do potegi do kw) FIANAMI (nikim mądrym i inteligentnym), to ci nie przeszkadza?

to, że widzisz zdjęcia kultu królowej nieba i ziemi z innych religii, to ci nie przeszkadza, bo w swojej też to masz , chociaż jest to zaczerpnięte z pogaństwa. ty masz tez swoją mateczkę..

te obrazy przedstawiające lejące się mleko z piersi nie wiem kogo, nie uważam żeby to była MIRJAH ale są paskudne, perwersyjne i zboczone, to też ci nie przeszkadza.. przecież tam jest mnich i dostaje strumień mleka dla oseska, widocznie też jest oseskiem..

nie raz bywałem na jasnej górze, znam ojca definitora Jarosza, on dobrze zna i mnie, i dobrze mnie pamięta, stołowałem się tam, nocowałem często. .
paulini mają też swoje zadanie jako sekta (odgrodzeni , hermetyczni panowie) wprowadzać kult matki bożej, igrając na zmyślonej sienkiewiczowskiej bajce z kordeckim i obrona jasnej góry, igrając sobie z kobiet , które są matkami... ale to szczegół...

meritus.. zastanów się jakie są podobieńśtwa i kto pierwszy to wymyślił a kto to przejął..

nie trwożysz się jeszcze? szok
_________________
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.
 
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-07-13, 10:26   

judejahu napisał/a:
to że katolicy zakpili z siebie dając się nazywać PARA (do potegi do kw) FIANAMI (nikim mądrym i inteligentnym), to ci nie przeszkadza?

Widzę, że ci się spodobało i teraz będziesz powtarzać w każdym temacie. A etymologia tego słowa jest nieco inna.

judejahu napisał/a:
to, że widzisz zdjęcia kultu królowej nieba i ziemi z innych religii, to ci nie przeszkadza, bo w swojej też to masz , chociaż jest to zaczerpnięte z pogaństwa. ty masz tez swoją mateczkę..

Ja tam nie wiem. Błogosławimy Matkę Pana i tyle, cieszymy się jej wstawiennictwem w niebie.

judejahu napisał/a:
paulini mają też swoje zadanie jako sekta (odgrodzeni , hermetyczni panowie) wprowadzać kult matki bożej

Masz problem z definicją słowa "parafianin", to co dopiero o "sekcie" możesz powiedzieć.

judejahu napisał/a:
nie trwożysz się jeszcze?

Trwożę się, gdy widzę, co wyrabiasz z Matką Pana.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12