Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lucyfer
Autor Wiadomość
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-31, 13:16   

Tak Axsanno
ale te tymczasowo niech trwa jak najdłużej ,ale ja lubię też Twoją zadziorność
zdrowiej

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2008-12-31, 13:46   

Rysiu:
Emet
jak zwykle mądre i wyważone zdanie szkoda że nie jesteś w mojej jednocie
pozdrawiam[/quote]

EMET:
Podobnie i ja mógłbym metodą odwrotną o Tobie, Rysiu, powiedzieć.
Mianowicie: iż mógłbyś zostać moim Bratem duchowym w ramach Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy...
Nazwa angielska ChZŚJ z 'NSK' [strona 2]: Christian Congregation of Jehovah's Witnesses.

Czyli można być rzec słowami ap. Pawła z Dz Ap 26:29: "Oby Bóg sprawił, żeby czy to wkrótce, czy po dłuższym czasie – nie tylko ty, lecz i wszyscy, którzy mnie dzisiaj słyszą, stali się takimi, jak i ja jestem"

Stephanos, ps. EMET

AgnesPavlovski
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-31, 13:53   

ewa.lipka napisał/a:
Agnas, odczytałam Twojego posta tak, że nie jestem tu również mile widziana jak Lucyfer. No cóż, ale jeszcze sobie trochę tu popiszę,
jak mnie czymś dziwnym nie zbanujecie, bo raczej staram się być grzeczna. :lol:

Ewo, a Ty co oczadziała, he :xhehe: jak mówią kresowiacy.
Przeżez to w ogóle nie było do Ciebie!!! - tylko w związku z " Lucyferem " i jemu podobnym. Mówiąc Lucyfer ,mówię " hasłowo" i symbolicznie, a nie odnosząć sie do osoby usera o tym niku.
Ewo, żeby było jasno i przejrzyście - widzę, ze jestes osobą bardzo wrażliwą, delikatna i inteligentną, ale błagam - nie bierz wszystkiego do siebie. Ja też taka byłam"nadwrażliwa" - ale mnie Pan Bóg z tego leczy, bo musze być silna.
Pozdrawiam Ciebie Ewo serdecznie :serce:

ewa.lipka 

Wysłany: 2008-12-31, 14:52   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Lucyfer był kontrowersyjnym dyskutantem jak Kesja.
Nam jej poglądy się nie podobają a Dymencja jej bronił i miał prawo -to forum dyskusyjne.
Ewa ma prawo darzyć sympatią poglądy Lucypera a Agnieszka nie .Niech tylko sie nie pogniewają na siebie.
Przepraszam, że wywołałam lekkie zamieszanie, ale to nie jest tak do końca, że ja darzę sympatią poglądy Lucyfera, ale staram się wyważyć i wybrać i z niego to co jest Biblijne, a resztę odrzucam, nie jego całego odrzucam, ale tylko to co nie biblijne, tak podchodzę i z wszystkich innych poglądami, nie przekreślam żadnej religii, bo w żadną religię nie wierzę, ale wierzę w rozproszenie w zamieszanie w babilon z czego trzeba wyjść i wybierać tak jak Abracham wybrał Lota z Sodomy. Mamy połapać liszki małe, aby Boża winnica była oczyszczona, ale liszkami nie są ludzie, ale ich różna od biblijnej nauka, jaką głoszą, co nie znaczy, że wszystko źle głoszą. Więc naszym zadaniem jest wybrać to dobro z nich. ;-)

Iść za Jezusem, to badać samego siebie jakiego jestem ducha.
Pozdrawiam Ewa L.

AgnesPavlovski
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-31, 16:12   

ewa.lipka napisał/a:
[q Mamy połapać liszki małe, aby Boża winnica była oczyszczona, ;-)

Chyba liski a nie liszki :lol:
Te liski, co podgryzają, jak to jest napisane PNP
ewa.lipka napisał/a:

Więc naszym zadaniem jest wybrać to dobro z nich.

Oj, oj - to rola psychologów humanistycznych, a rolą chrześcijan jest głosić ewangelię zbawienia, ale żeby mogli to skutecznie robić, najpierw musza sami być pewni PRAWDY i zrodzeni z Ducha Prawdy. Dlatego Musicie się narodzić na nowo -powiedział Jezus.
Ale do dziś jest wielu Nikodemów ( uczonych badaczy Pisma, faryzeuszy) - którzy pytają
- " Jakże to się stać może"?
No coż - KTO PYTA - NIE BŁĄDZI. :lol:

EMET 

Wysłany: 2008-12-31, 16:59   

AgnesPavlovski napisał/a:
ewa.lipka napisał/a:
[q Mamy połapać liszki małe, aby Boża winnica była oczyszczona, ;-)

Chyba liski a nie liszki :lol:
Te liski, co podgryzają, jak to jest napisane PNP
ewa.lipka napisał/a:

Więc naszym zadaniem jest wybrać to dobro z nich.

Oj, oj - to rola psychologów humanistycznych, a rolą chrześcijan jest głosić ewangelię zbawienia, ale żeby mogli to skutecznie robić, najpierw musza sami być pewni PRAWDY i zrodzeni z Ducha Prawdy. Dlatego Musicie się narodzić na nowo -powiedział Jezus.
Ale do dziś jest wielu Nikodemów ( uczonych badaczy Pisma, faryzeuszy) - którzy pytają
- " Jakże to się stać może"?
No coż - KTO PYTA - NIE BŁĄDZI. :lol:

EMET:
Kto wie, czy Ewa nie nawiązała do wypowiedzi z Pieśni nad pieśniami 2:15: " "Połapcie nam lisy, małe liski, które wyrządzają szkody w winnicach, gdyż nasze winnice są w kwieciu"." [NŚ].

Kto wie...?

Stephanos, ps. EMET

kwant 

Wysłany: 2008-12-31, 17:10   

Reasumując, to Diabeł nie zasługuje na imię Lucyfer, bo oznacza ono Jaśniejący, co charakteryzuje herubów. Co prawda ma swoich sług, którzy widzą go jako anioła światłości, ale to, do czego doprowadził, z całą pewnością świadczy o ciemności, która ogarnia jego umysł. Wobec coraz wyraźniej widocznego końca swoich dni chciałby zniszczyć wszystko i wszystkich, którzy dają świadectwo, że zasłużył na zagładę. Będąc w takiej ciemności nie można być Luciferem.

EMET 

Wysłany: 2008-12-31, 18:01   

kwant napisał/a:
Reasumując, to Diabeł nie zasługuje na imię Lucyfer, bo oznacza ono Jaśniejący, co charakteryzuje herubów. Co prawda ma swoich sług, którzy widzą go jako anioła światłości, ale to, do czego doprowadził, z całą pewnością świadczy o ciemności, która ogarnia jego umysł. Wobec coraz wyraźniej widocznego końca swoich dni chciałby zniszczyć wszystko i wszystkich, którzy dają świadectwo, że zasłużył na zagładę. Będąc w takiej ciemności nie można być Luciferem.

EMET:
W związku z owym 'jaśnieniem', mamy tekst:
"Przeto on mówi: "Przebudź się, śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus"." - do Efezjan 5:14.

Przypomnę, iż termin hebr. < helel > [= "jaśniejący"] z Izajasza 14:12 występuje jedynie tam [w takiej odmianie gramatycznej i w takim znaczeniu].

Szerzej o subtelnościach terminów: hebrajskiego i greckiego - pisałem w innych post/ach/.
Przypomnę jedynie, że sam termin łaciński użyto w Vulgacie w: Hioba 11:17 oraz 2 Piotra 1:19 [w znaczeniu: "jutrzenka", "gwiazda poranna"].
W formie "luciferum" mamy w: Psalm 109:3 [hebr. 110:3]; Hioba 38:32.

Co do powiązań z 'cherubami', to kojarzy mnie się taki tekst:
"Pasterzu Izraela, racz nadstawić ucha, ty, który wiedziesz Józefa jak trzodę. Ty, który siedzisz na cherubach, zechciej rozbłysnąć [po hebr. < hofi'a(h) >]" - Psalm 80:1/2/, NŚ.
O rdzennego < jafa' > mamy: Deuteronomium 33:2; Hioba 3:4; 10:3, 22; 37:15; Psalm 50:2; 80:1/2/; 94:1.

Stephanos, ps. EMET

ewa.lipka 

Wysłany: 2008-12-31, 18:39   

kwant napisał/a:
Tak zgadzam się z tym, a tekst z Izaj. 14:12 tylko wprowadza zamieszanie tym, którzy nie czytają uważnie tegoż fragmentu. Wydaje mi się, co już tu piałam, że ten fragment tyczy się kogoś, kto był jaśniejący, a upadł i już nie jest jaśniejącym, czyli już nie jest Lucyferem. Ludzka pobieżność stworzyła złe widmo Lucyferowi/Jaśniejącemu, o chyba wiem z kąd(?). Bo ktoś, kto myśli, że jest tylko jeden Jaśniejący, ten będzie twierdził, że skoro Lucyfer jest jeden i upadł, to znaczy, że on jest tym złym, ale moim zdaniem jest to (Lucyfer) tylko określenie, a nie osobowość jakiegoś ducha/szatana, a jest to określenie nas Chrześcijan, ale musimy uważać, żebyśmy nie upadli tak jak jest opis w Izaj. 14:12.

Pozdrawiam Ewa L.

EMET 

Wysłany: 2008-12-31, 19:21   

ewa.lipka napisał/a:
kwant napisał/a:
Tak zgadzam się z tym, a tekst z Izaj. 14:12 tylko wprowadza zamieszanie tym, którzy nie czytają uważnie tegoż fragmentu. Wydaje mi się, co już tu piałam, że ten fragment tyczy się kogoś, kto był jaśniejący, a upadł i już nie jest jaśniejącym, czyli już nie jest Lucyferem. Ludzka pobieżność stworzyła złe widmo Lucyferowi/Jaśniejącemu, o chyba wiem z kąd(?). Bo ktoś, kto myśli, że jest tylko jeden Jaśniejący, ten będzie twierdził, że skoro Lucyfer jest jeden i upadł, to znaczy, że on jest tym złym, ale moim zdaniem jest to (Lucyfer) tylko określenie, a nie osobowość jakiegoś ducha/szatana, a jest to określenie nas Chrześcijan, ale musimy uważać, żebyśmy nie upadli tak jak jest opis w Izaj. 14:12.

EMET:
Ja osobiście widzę sprawę tak --
Dlaczego skoro to łacińska Vulgata ukuła termin "Lucyfer", to dalej ciągnie się sprawę?

Termin jest na pewno łaciński: nie polski, nie hebrajski, nie grecki.
Bywa kojarzony z... Szatanem mimo, ze opis z Izajasza jest swojego rodzaju satyrą na dynastię babilońską.
Różnie różni komentatorzy objaśniali tekst, kontekst oraz sam termin: zarówno "helel" jak i łaciński. Sam nawet enuncjacje, że Orygenes i Tertulian nawiązywali w podobnym stylu co do tekstu Izajasza też do Ezechiela 28:11 - 19 [kom. KUL-Pallottinum]
Jest nawet opinia, że "Zasadniczo ani przekład grecki, ani (bazujący na nim) łaciński (lucifer) nie podkreślają specjalnie osobowego charakteru terminu" - kom. KUL-Pallottinum.
Pragnę uświadomić, że termin "Lucyfer" zaczął istnieć wręcz jako... imię własne, nazwa czy tp.
Czyli: mówiąc "Lucyfer", kojarzy nam się od razu z... Szatanem [jednym z jego mian typu: "Belial, Belzebub"].
Ponadto nawet etymologicznie - z łaciny przecież - jest różne wywodzenie typu: "niosący światło", "jutrzenka" itp.
Na Forum pl.soc.religia pisywał kiedyś Gość o nicku "Lucyfer" - był to zadeklarowany.. ateista. Wywodził właśnie znaczeniowo z "Niosący światło".
Pisujący tutaj na Forum Grupowicz - Lucyfer - dobrał sobie nick na bazie innej etymologii; bodajże "Jutrzenka".

Stephanos, ps. EMET

ewa.lipka 

Wysłany: 2008-12-31, 22:08   

Wiesz co EMET, ja Ciebie chyba nie rozumiem, ale postaram się zrozumieć. Czy Ty chcesz powiedzieć, że termin w Izaj. 14:12 jest źle użyte słowo jako Lucyfer?, bo Lucyfer to słowo nieżydowskie określające złego ducha/szatana? i tym samym powinno się użyć tam słowa Jaśniejący?

Napisz po polsku z kąd się wzięło słowo Lucyfer, bo ja jestem laik pod tym względem, a opieram się tylko na Izaj. 14:12, który mi się nie zgadza z całością tak jak zbanowanemu Lucyfrowi i również Kwantowi.

Jeszcze czy w Izaj. 14:12 można użyć słowa Jaśniejący i czy będzie oznaczało w tym zestawieniu tak w złym świetle jak Lucyfer. Czy też uważasz, że Izaj. 14:12 mówi tylko o złej istocie, czy raczej jest to proroctwo, które trzeba rozumieć szerzej niż jednostka, tak jak to ja rozumię, bo mi nie chodzi głównie o Lucyfra, ale o podany tekst, który mi nie mówi o szatanie, a raczej o jakiejś jednostce, która upadła i została zrzucona przez Boga na ziemię, gdzie to zrzucenie wcale nie musi być dosłowne, a jedynie obrazem, przenośnią.

Pozdrawiam Ewa L.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2009-11-14, 19:23   

Ciekawą analizę na temat Jutrzenki i Lucyfera poczytałem, oto link dla ciekawych:

http://www.nastrazy.pl/we...lik=hist_pewnej
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Xboxx 
Apollo

Wysłany: 2009-11-14, 23:50   

Witam

Mniej wiecej o tym samym pisalem w temacie Gwiazda Zaranna 2 Piotr. 1.19 . Dobrze zatem sie stalo, ze mozemy sie dowiedziec istotnych szczegolow rownierz z niezaleznego zrodla. A oto kilka istotnych cytatow z zalinkowanej przez Jachu strony:

Cytat:
.....W oryginale hebrajskim znajdziemy w tym miejscu: Helel ben Shahar (świecący/gwiazda poranna/jasna/, syn jutrzenki). To określenie ma również swoje astronomiczne znaczenie. Odnosi się ono do planety Wenus, która pojawia się na niebie tuż przed świtem i zapowiada wschód słońca. Dlatego określa się ją mianem gwiazdy porannej.

Kiedy w trzecim wieku p.n.e. na potrzeby licznej żydowskiej diaspory powstało greckie tłumaczenie pism hebrajskich zwane septuagintą, zastąpiono hebrajskie Helel greckim eosforos. To greckie słowo tłumaczone jest jako jutrzenka. Eosforos pojawia się jeszcze w dwóch innych miejscach septuaginty (Job 11:17; 38:12). Ciekawy jest jeszcze inny fragment z Księgi Joba: Job 38:32: Czy wypuścisz o czasie Gwiazdę Poranną? I wywiedziesz Niedźwiedzicę z dziećmi?(BT) Ten fragment pokazuje gwiazdę poranną pośród znaków zodiaku, czyli innych gwiazd!. Musi się ona pojawić na niebie we właściwym czasie, tak, aby zwiastować przyjście świtu i blasku słońca na ziemię. Jest więc jakby posłańcem przynoszącym światło.....(Historia pewnej gwiazdy http://www.nastrazy.pl/we...ik=hist_pewnej)
oraz:
Cytat:

.....Na przełomie IV i V w. n.e. powstaje kolejne tłumaczenie tekstu hebrajskiego, tym razem na łacinę, zwane Wulgatą. Tłumacz Hieronim w Księdze Izajasza 14:12 posłużył się rzymskim odpowiednikiem niosącego światło czyli Lux ferre (światło niosący). I tak do Biblii po raz pierwszy trafia określenie, będące połączeniem tych dwóch łacińskich słów - Lucifer. Przez wieki to słowo, oznaczające gwiazdę poranną, tłumaczono jako nazwę własną, imię, które utrwaliło się i przypisano je Szatanowi. Nie jest to jednak błąd tłumacza, raczej błędna interpretacja tego imienia, która wkradła się w oderwaniu od tekstu oryginału, znienawidzonego przez wieki, podobnie jak wszystko, co żydowskie.

Błąd ten ma swoje konsekwencje, bo okazuje się, że mianem gwiazdy porannej określa się kto inny: (Obj. 22:16) Ja Jezus posłałem Anioła mojego, aby wam świadczył o tych rzeczach we zborach. Jam jest korzeń i rodzaj on Dawidowy, gwiazda jasna i poranna. (BG) Gdy przyjrzymy się innym fragmentom Biblii, mówiącym o gwieździe porannej, to okaże się, że nazwa ta ma pozytywny wydźwięk (2 Pt 1:19). Jak więc pogodzićte teksty: według jednych gwiazdą poranną jest sam Pan Jezus, a według drugich spada ona z wysokości na samo dno przepaści?......(Historia pewnej gwiazdy http://www.nastrazy.pl/we...ik=hist_pewnej)

Pozdrawiam

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2009-11-15, 15:16   

Witam.
Pozastanawiałem się trochę nad materiałem analitycznym zawartym pod linkiem:

Wywnioskowałem na tej i inych jeszcze interpretacjach , że przyjęcie jako swego
nicku nazwy Lucifer (Lucyfer
),jest co najmniej niestosowna,gdy zważy się na tytuł
Jezusa "gwiazda jasna i poranna":

Obj. 22:16 Ja Jezus posłałem Anioła mojego, aby wam świadczył o tych rzeczach we zborach. Jam jest korzeń i rodzaj on Dawidowy, gwiazda jasna i poranna. (BG)

-to po pierwsze, - jest też bardzo niewskazana
ze względu na konotacje jednoznacznie negatywne,odnoszące się do Szatana - to po drugie.

Izaj. 14:12: Jakże ty spadłeś aż z niebios, ty gwiazdo poranna i synu jutrzenki? Jak się to stało, że leżysz na ziemi ty, któremu służyły wszystkie narody? (Biblia Warszawsko -Praska)

Przyznam,że taki nick razi mnie , nawet jeżeli jest efektem niezrozumienia,czy nieznajomości
zapisów Biblijnych.

Może posiadacz owego zechce go zmienić, -może ?
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

EMET 

Wysłany: 2009-11-15, 16:11   

Jachu napisał/a:
Witam.
Pozastanawiałem się trochę nad materiałem analitycznym zawartym pod linkiem:

Wywnioskowałem na tej i inych jeszcze interpretacjach , że przyjęcie jako swego
nicku nazwy Lucifer (Lucyfer
),jest co najmniej niestosowna,gdy zważy się na tytuł
Jezusa "gwiazda jasna i poranna":

Obj. 22:16 Ja Jezus posłałem Anioła mojego, aby wam świadczył o tych rzeczach we zborach. Jam jest korzeń i rodzaj on Dawidowy, gwiazda jasna i poranna. (BG)

-to po pierwsze, - jest też bardzo niewskazana
ze względu na konotacje jednoznacznie negatywne,odnoszące się do Szatana - to po drugie.

Izaj. 14:12: Jakże ty spadłeś aż z niebios, ty gwiazdo poranna i synu jutrzenki? Jak się to stało, że leżysz na ziemi ty, któremu służyły wszystkie narody? (Biblia Warszawsko -Praska)

Przyznam,że taki nick razi mnie , nawet jeżeli jest efektem niezrozumienia,czy nieznajomości
zapisów Biblijnych.

Może posiadacz owego zechce go zmienić, -może ?

EMET:
Osobiście niekoniecznie przejmowałbym się owym "Lucyfer", bowiem jest to pojęcie ukute przez łacińską Vulgatę.

Co się tyczy tekstu Objawienie dane Janowi 22:16, to w Vulgacie nie ma w tym miejscu owego "lucifer" ani pochodnych gramatycznych, gdyż w końcówce czytamy: "stella splendida et matutina". Identycznie NeoVulgata.

Jak pisałem, na Forum pl.soc.religia, przed laty, pisywał ateista o nicku Lucyfer właśnie, który wywodził owego nicka z "niosący światło". Jak tenże wyjaśniał sam, przyjął taki nick, iż uważał, iż 'niesie światło prawdy': w Jego przypadku była to orientacja ateistyczna na wskroś.
Tutaj na Forum też bodajże Lucyfer z takiego znaczenia wywodzi, tzn.: "niosący światło".
Na jednej ze stron www mamy etymologię typu:
Lucyfer (łac. lux: światło oraz ferre: nieść - niosący światło)

O kwestii 'Lucyfera' itp. było już co nieco post/ów/ na Forum...

Np. mój nick - EMET - też razi Żydów. Jednak nie przedkładam owego demonstracyjnie, ale też nie zmieniam.

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedz do tematu