Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Adam był pierwszym człowiekiem ?
Autor Wiadomość
ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-09-04, 17:44   

AEliot napisał/a:
A owe skrzela wcześniej omawiane jak się do tego mają czasowo?

Około 4 tygodnia po zapłodnieniu. Sutki, o których też była mowa pojawiają się około 6 tygodnia po zapłodnieniu, przed różnicowaniem płciowym. Stad właśnie mężczyźni mają sutki.

Jeszcze taka mała uwaga. Ja podaję czas określony od momentu zapłodnienia. Niektórzy podają tygodnie liczone od początku ciąży, czyli od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2012-09-04, 21:35   

Eutychus napisał/a:
Hmm, jeżeli jak raczyłeś Dezerterze napisać,

Cytat:
to nie są jakieś wykopaliska, datowania radiowęglowe tylko zabytki i fakty

to skąd wzięły się te setki, dziesiątki i tysiące lat podawane przy wyszczególnionych powyżej "zabytkach i faktach" :?:
Kto i na jakiej podstawie te okresy wyliczył? :roll:
Wiem, wiem - Ty jako Katolik - "Sola Scriptura" uważasz za herezję.

No to nie wiesz, nie wiesz - dla mnie Słowo Boże jest najważniejszym źródłem mówiącym o Bogu i drodze zbawienia, ale nie jest najważniejszym źródłem mówiącym o historii, biologii, archeologii czy genetyce - jeśli dla ciebie jest, to faktycznie z Biblii czynisz sobie bożka i być może winny jesteś bałwochwalstwa
ale nie mi osadzać - oceń sam
Negowanie faktów, bo są niezgodne z twoim błędnym rozumieniem Biblii - załamuje mnie i (nie bierz tego od siebie) zaczynam rozumieć ateistów, którzy piszą o ciemnogrodzie i średniowieczu

Lady, pokuś się o twoją interpretacje stworzenia człowieka Adama i Ewy i jakieś przybliżone ramy czasowe

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2012-09-04, 22:16   

ShadowLady86 napisał/a:
Pytanie, na jakim etapie rozwojowi człowiekowi przydawał się ogon i skrzela. I dlaczego pomimo tego, że teraz już są niepotrzebne, organizm je dalej wytwarza kosztem energii, żeby potem niektóre z nich niszczyć kosztem dalszej energii (ogon, błony między palcami). Co jest na tyle ważne, aby uzasadniało niepotrzebne straty energii? :-> Jest na to odpowiedź.

córka mojej przyjaciółki urodziła synka z błoną między palcami, dopiero po porodzie młoda matka dowiedziała się dlaczego jego ojciec ma blizny na dłoniach. Nie wiecie jak wyglądał doskonały Adam - dlaczego jaszczurce odrasta ogon a człowiekowi ręka nie chce, dlaczego rekinowi uzębienie się uzupełnia a człowiek traci je bezpowrotnie? Jest napisane, że Bóg nie stworzył nic na darmo - wszystko jest po coś.

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2012-09-04, 22:39   

Dezerter napisał/a:
Eutychus napisał/a:
Hmm, jeżeli jak raczyłeś Dezerterze napisać,

Cytat:
to nie są jakieś wykopaliska, datowania radiowęglowe tylko zabytki i fakty

to skąd wzięły się te setki, dziesiątki i tysiące lat podawane przy wyszczególnionych powyżej "zabytkach i faktach" :?:
Kto i na jakiej podstawie te okresy wyliczył? :roll:
Wiem, wiem - Ty jako Katolik - "Sola Scriptura" uważasz za herezję.

No to nie wiesz, nie wiesz - dla mnie Słowo Boże jest najważniejszym źródłem mówiącym o Bogu i drodze zbawienia, ale nie jest najważniejszym źródłem mówiącym o historii, biologii, archeologii czy genetyce - jeśli dla ciebie jest, to faktycznie z Biblii czynisz sobie bożka i być może winny jesteś bałwochwalstwa
ale nie mi osadzać - oceń sam
Negowanie faktów, bo są niezgodne z twoim błędnym rozumieniem Biblii - załamuje mnie i (nie bierz tego od siebie) zaczynam rozumieć ateistów, którzy piszą o ciemnogrodzie i średniowieczu

Lady, pokuś się o twoją interpretacje stworzenia człowieka Adama i Ewy i jakieś przybliżone ramy czasowe

Ok, ok.
Sorry, najpierw kiedyś wyraziłem dla Ciebie podziw, a potem, trochę bezmyślnie potraktowałem Cię "z buta", na podstawie niemiłych doświadczeń z innymi Katolikami, którzy notorycznie tzw. Sola Scriptura używali jako podstawowy argument jakoby herezji nie-Katolików.

Z tym "bożkiem" i "bałwochwalstwem", to z kolei Ty chyba trochę przegiąłeś, nie uważasz?
Albo uważamy Biblię za Natchnione Słowo Boże, albo nie i tylko wtedy możemy ją zakwalifikować w kategorii bożka, a wiarę w jej przekaz jako bałwochwalstwo.

Niech tam sobie będę ciemnogrodem i średniowieczem, ale ja wierzę w Pana Boga (jak to w poprzednim poście napisałem i starałem się swoje wierzenie uzasadnić), Który gdyby zechciał, to mógłby stworzyć Wszechświat w ciągu nawet nie nano, ale i femtosekundy...

Więc najlepiej zostańmy przy swoich zdaniach, bo nie sądzę aby akurat tego typu "błędne rozumienie Biblii", miało decydować o Zbawieniu...

Pokój Ci i mam nadzieję, że bez urazy?
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2012-09-05, 08:26   

Dezerter napisał/a:
Lady, pokuś się o twoją interpretacje stworzenia człowieka Adama i Ewy i jakieś przybliżone ramy czasowe.

Pokuszę się, ale jak coś to dopiero w przyszłym tygodniu. Teraz jestem już jedną nogą na urlopie ;-)

Eliot 

Wysłany: 2012-09-05, 08:30   

ShadowLady86 napisał/a:
AEliot napisał/a:
A owe skrzela wcześniej omawiane jak się do tego mają czasowo?

Około 4 tygodnia po zapłodnieniu. Sutki, o których też była mowa pojawiają się około 6 tygodnia po zapłodnieniu, przed różnicowaniem płciowym. Stad właśnie mężczyźni mają sutki.

Jeszcze taka mała uwaga. Ja podaję czas określony od momentu zapłodnienia. Niektórzy podają tygodnie liczone od początku ciąży, czyli od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Co mi się w tym nie podoba?
Ewolucjoniści twierdzą, że życie przekształcało się w kolejne wyższe formy dokonując doprawdy spektakularnych przemian. Ale mamy oto faceta z sutkami, które do niczego mu nie służą... a są. W ciągu tych milionów lat, w czasie których hominidy zeszły z drzewa, zmieniła im się zupełnie budowa szkieletu: kończyny tylne przystosowały się do poruszania się w pozycji pionowej - wymagało to przesunięcia i zupełnie innego ułożenia dużego palca, konstrukca stopy z chwytnej u małpowatych do obecnej postaci u homo sapiens jest gigantyczna; czaszka - o zmianach w jej budowie nie ma się co rozpisywać, bo to kolejna gigantyczna zmiana; kończyny górne (skrócenie, sprawność). No i największa zmiana - mózg (jakieś pytania?). To wszystko, jak i wiele innych zmian, zaistniało... a tymczasem sutki, niepotrzebne samcom od milionów lat trzymają się całkiem nieźle i bazując na tym co piszesz, jakby je potraktować hormonami rozpoczełyby produkcję mleka. Co to zatem ma być za selekcja i dobór oraz zanikanie narzadów nieużywanych? Raczej mi to przypomina jakieś 'rezerwy federalne' na wypadek gdyby panie się zbuntowały i gremialnie odmawiały dokarmiania swoich milusińskich ;-)
No, nie podoba mi się to w świetle klasycznej teorii ewolucji.
Z drugiej strony być może gdzieś popełniam błąd, bo 'nie siedzę w temacie'. W takim razie prosiłbym o argumenty :-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2012-09-05, 08:44   

AEliot, tak jak Ci napisałam. Do około 8 tygodnia od zapłodnienia zarodki męskie i żeńskie rozwijają się w praktycznie identyczny sposób - oba jako zarodki żeńskie.
Ewolucyjnie najprawdopodobniej pierwszą płcią była płeć żeńska - tym samym płeć męska powstaje w życiu płodowym jakoby na żeńskiej matrycy. Pod wpływem ekspresji genu na chromosomie Y, na żeńskiej matrycy, pod wpływem działania testosteronu i kilku innych czynników, rozpoczyna się tworzenie zarodka męskiego. Zarodki nawet z kariotypem 46 XY, bez ekspresji genu SRY na chromosomie Y będą się rozwijać jako zarodki żeńskie. Przed różnicowaniem płciowym, u obu jednakowo rozwijających się zarodków pojawiają się sutki, ponieważ oba zarodki rozwijają się na tzw. matrycy żeńskiej. I tak jak napisałam w poprzednim poście - każdy mężczyzna ma swoiste pamiątki po etapie bycia "kobietą" :-P . Są to właśnie sutki a także wspomniana przeze mnie perineal raphe.

Sutki u mężczyzn wcale nie służą "do niczego". Po pierwsze nie są to narządy szczątkowe, ponieważ po stymulacji odpowiednimi hormonami nastąpi ich rozrost, a w niektórych wypadkach może nawet dojść do laktacji.

Po drugie, u mężczyzn jest to wszak jedna ze stref erogennych :->

Eliot 

Wysłany: 2012-09-05, 09:30   

ShadowLady86 napisał/a:
Ewolucyjnie najprawdopodobniej pierwszą płcią była płeć żeńska

Wybacz ale to stwierdzenie moim zdaniem nie ma sensu.
Co to znaczy, że to była pierwsza płeć? Czy mam rozumieć, że początkowo istoty danego gatunku funkcjonowały i rozmnażały się w sposób bezpłciowy a w pewnym momencie pojawiły się jednostki żeńskie? No i cóż by z tego wynikło bez drugiej płci? Jak długo miałby trwać taki stan rzeczy aby owa 'matryca żeńska' się utrwaliła aby przetrwać... miliony (setki milionów?) lat?
Ponadto, przecież podział na płeć występuje nawet u ryb (pomijam wyjątki). Wnioskuję z tego, że w myśl ewolucji po pierwszym pojawieniu się podziału na płeć, bezpłciowe formy zostały wyparte. Skoro tak to mężczyźni zawdzięczają sutki... rybom, czy też innym jeszcze prymitywniejszym formom gdzie pojawiła się płciowość (dawno temu chodziłem do szkoły, nie pamiętam u kogo najpierw płeć się pojawiła... ale chyba nie u kręgowców rzeczywiście :-> ).

ShadowLady86 napisał/a:
Sutki u mężczyzn wcale nie służą "do niczego". Po pierwsze nie są to narządy szczątkowe, ponieważ po stymulacji odpowiednimi hormonami nastąpi ich rozrost, a w niektórych wypadkach może nawet dojść do laktacji.

Albo są to narządy 'szczątkowe' albo 'w pełni funkcjonalne'. Jeżeli to pierwsze - to dawno temu powinny zaniknąć. Jeżeli to drugie - mężczyźni powinni karmić piersią (podobnie inne ssaki). Wychodzi mi na to, że oni jedno ani drugie...

ShadowLady86 napisał/a:
Po drugie, u mężczyzn jest to wszak jedna ze stref erogennych

A jak u innych ssaków? ;-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2012-09-05, 10:22   

AEliot napisał/a:
Wybacz ale to stwierdzenie moim zdaniem nie ma sensu.
Co to znaczy, że to była pierwsza płeć?

Wynika to z cytogenetyki. Chromosom X zawiera geny nie tylko determinujące płeć, ale też wiele genu związanych z transportem czy metabolizmem, łacznie 87 poznanych genów LISTA. Drugi chromosom X jest u kobiet inaktywowany (widoczny jako ciałko Barra). Co oczywiście nie oznacza, że nie jest potrzebny. Widać więc, że sam jeden chromosom X determinuje już w pewien sposób płeć żeńską. Z jednym chromosomem X można żyć i wtedy takie schorzenie nazywamy Zespołem Turnera (kariotyp 45 X0). Z samym chromosomem Y żyć się nie da.

A oto mamy LISTĘ genów na chromosomie Y. Tylko 3 geny, z czego dwa z nich (SRY oraz USP9Y) służą jedynie do wytworzenia cech męskich oraz męskich komórek rozrodczych. Rolą chromosomu Y jest więc stworzenie płci męskiej na bazie innej matrycy.

AEliot napisał/a:
Czy mam rozumieć, że początkowo istoty danego gatunku funkcjonowały i rozmnażały się w sposób bezpłciowy a w pewnym momencie pojawiły się jednostki żeńskie? No i cóż by z tego wynikło bez drugiej płci? Jak długo miałby trwać taki stan rzeczy aby owa 'matryca żeńska' się utrwaliła aby przetrwać... miliony (setki milionów?) lat?

Nie. Już w obrębie jednego podtypu są różnice w genetycznej determinacji płci. Widać to np. w różnicy determinacji płci u ssaków i ptaków. Jest wiele różnych mechanizmów determinacji płci. Już przecież nawet niektóre robaki obłe mają rozdzielnopłciowość. Mamy jednak wiele różnych strategii na determinację płciową.

U człowieka i innych ssaków widać, że chromosom X jest pierwotniejszy i powstał wcześniej, co pokazuje rozwój płodowy.

AEliot napisał/a:
Skoro tak to mężczyźni zawdzięczają sutki... rybom, czy też innym jeszcze prymitywniejszym formom gdzie pojawiła się płciowość (dawno temu chodziłem do szkoły, nie pamiętam u kogo najpierw płeć się pojawiła... ale chyba nie u kręgowców rzeczywiście :-> ).

Sutki, jak sama nazwa sugeruje pojawiły się u ssaków, które karmią młode mlekiem. Stąd właśnie ewolucja, czyli pojawianie się nowych cech. A płeć pojawiła się wszak już u roślin. choćby taki mech płonnik rozmnaża się płciowo, a plemnie i rodnie występują na różnych roślinach ;-)

AEliot napisał/a:
Albo są to narządy 'szczątkowe' albo 'w pełni funkcjonalne'. Jeżeli to pierwsze - to dawno temu powinny zaniknąć. Jeżeli to drugie - mężczyźni powinni karmić piersią (podobnie inne ssaki). Wychodzi mi na to, że oni jedno ani drugie...

Niektóre samce ssaków karmią piersią, chociażby nietoperze z gatunku Dyacopterus spadiceus. Gómez i współpracownicy udokumentowali też laktację u kozła ŹRÓDŁO.
Widać więc że samce ssaków mają czynne gruczoły mlekowe. Jednak z braku odpowiednich hormonów, nie rozwijają się one. Dlaczego stawiasz warunek "albo"? Wiele komórek działa dopiero po otrzymaniu sygnału hormonalnego lub nerwowego, a tak są nieczynne. Czy to znaczy, że szczątkowe?

AEliot napisał/a:
A jak u innych ssaków? ;-)

Nie pytałam 8-)

Dezerter 

Wysłany: 2012-09-06, 21:53   

Eutychus napisał/a:
Który gdyby zechciał, to mógłby stworzyć Wszechświat w ciągu nawet nie nano, ale i femtosekundy...

Więc najlepiej zostańmy przy swoich zdaniach, bo nie sądzę aby akurat tego typu "błędne rozumienie Biblii", miało decydować o Zbawieniu...

Pokój Ci i mam nadzieję, że bez urazy?

Amen
i szalom

ShadowLady86 - udanego urlopu - czekam cierpliwie

Kontestator 
Kontestator

Wysłany: 2016-02-27, 09:46   

Historia człowieka ewolucyjnego sięga ok. miliona lat. Natomiast
Adam z Ewą pojawili się na Ziemi stosunkowo niedawno, bo między 30 a 40
tys. lat temu jako ludzie od razu dorośli fizycznie i umysłowo. Swoje
długie życie zawdzięczali owocom drzewa życia. W międzyczsie miały mijsce
dwa ważne wydarzenia:
1.Ok. 500 tys. lat temu "aniołowie zstąpili z nieba i przyjęli ludzkie
ciała". Mieli oni uczyć człowieka ewolucyjnego (miłści do Boga też).
2.Ok. 200 tys. lat temu miał miejsce bunt Lucyfera i oczywiście tak,jak
pozostałe istoty świadome, tak i nasi zmaterializowani nauczyciele podzielili się
na tych, co secesje Lucyfera i Szatana poparli i na tych, co nie.
Buntownicy, kiedy się zorientowali, że stali się śmirtelnikami, postanowili
wziąć sobie córki ludzkie za żony (te najładniejsze) i się rozmnożyć.
I tak oto mamy drugą grupę ziemin zanim przybyli Adam z Ewą - potomkowie
aniołów skojarzonych z rodowitymi ziemiankami.
Adam z Ewą przybyli mniej więcej po to samo, co wyżej wymienieni aniołowie,
z tym, że ich status materialno-duchowy był inny i mieli się od razu
romnażać.
Możemy śmiało przypuszczać, że w momencie odejścia Kaina, Adamitów było
już dużo - setki a może nawet tysiące, ale niemożliwe żeby Kain bał się potomków
Abla czy Seta. Dla niego zagrożeniem było właśnie brak znamienia.
Dlaczego ?
Otóż ludzie żyli wówczas w plemionach, a każde plemie miało swoje znaki
pleminne po których się rozpoznawali (np. "ryby siną barwą kłute...").
Kanibalizm wśród ludzi ewolucyjnych był powszechny, a mięso ludzkie najbardziej
cenione. Jeżeli myśliwi upolowali by osobnika z bardzo słabego plemienia albo
jeszcze lepiej bez znaku plemiennego, to nie wiadomo tylko czy upiekli by go na ognisku,
czy raczej wylądował by w jakiejś zupie.
Inaczej rzecz się miała w przypadku członka silnego plemienia. Z takimi lepiej nie
zadzierać, bo jak by się dowiedzieli, że zjedliśmy ich brata, to na pewno by
przyszli, spuścili lanie maczugami, zabrali ze siedmiu najtłuściejszych na swoje
ognisko, a może i jeszcze kilka młodszych kobiet do gwałcenia.
Że Kain się upominał o znamię, to nic dziwnego, ale dlaczego go nie miał od dziecka ?
To już jest baaardzo ciekawe pytanie (dla tych myślących nizależnie oczywiście).
I właśnie odpowidzi na nie bardzo chciałbym poczytać.

Dezerter 

Wysłany: 2016-02-27, 22:58   

Wysłany: 2012-09-05, 08:26
ShadowLady86 napisał/a:
Dezerter napisał/a:
Lady, pokuś się o twoją interpretacje stworzenia człowieka Adama i Ewy i jakieś przybliżone ramy czasowe.

Pokuszę się, ale jak coś to dopiero w przyszłym tygodniu. Teraz jestem już jedną nogą na urlopie ;-)

zaiste biblijny ten tydzień był
pięć i pół roku dałem ci czasu na opracowanie teorii ;-) a teraz słucham 8-)

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2016-02-28, 08:23   

Jak pięć i pół jak trzy i pół :-D Ale racja - temat się uspokoił a ja o sprawie zapomniałam. Na razie muszę skończyć swoją pracę naukową, więc długich postów opracowań nie mam czasu pisać. Ale nie wykluczam opracowania w przyszłości ;-)
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

Dezerter 

Wysłany: 2016-02-28, 13:36   

ShadowLady86 napisał/a:
Jak pi?? i pó? jak trzy i pó? :-D Ale racja - temat si? uspokoi? a ja o sprawie zapomnia?am. Na razie musz? sko?czy? swoj? prac? naukow?, wi?c d?ugich postów opracowa? nie mam czasu pisa?. Ale nie wykluczam opracowania w przysz?o?ci ;-)

No sama widzisz, ?em prorok kolejny forumowy - st?d to pi?? i pó? .... a ja my?la?em, ?e to przez gor?czk? ;-)

Ps - doktorat, czy co? wi?cej?

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2016-02-28, 16:06   

Doktorat. Chce oddać pracę do końca marca i mieć już ten rozdział z głowy. Chociaż od oddania pracy do obrony to i tak wiele wody upłynie...

Uff, to znaczy że mam jeszcze dwa lata na napisanie opracowania. ;-)
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

Odpowiedz do tematu