Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
TRYNITARYZM SPRZECZNY Z PISMEM ŚWIĘTYM
Autor Wiadomość
Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2012-11-11, 13:07   

bhakta Jezusa Na początek poproszę o wersety jednoznacznie (nie interpretacyjnie), stwierdzające jakoby DŚw był Bogiem... :roll:
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Wysłany: 2012-11-11, 13:35   

bhakta Jezusa napisał/a:
i Duch Święty jest Bogiem.

A skąd ten pomysł? Gdzie Biblia tak stwierdza? Zawsze jest mowa o Duchu Bożym, a nie oddzielnym od Ojca Bogu-Duchu.

exe
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-11, 13:53   

Rozumiem, że jednoznaczność oznacza wg Ciebie dosłowność?
Zatem dosłowność jest tylko skrajnym przypadkiem interpretacji tekstu.

Rozważać należy relacje pomiędzy osobami boskimi , nie zaś spoglądać od strony złożonościowej na Boga, co jest alogiczne ze względu na Jego niezłożoność.

bhakta Jezusa 
zbanowany

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2012-11-11, 13:53   

Bariel, tak to prawda Duch Święty jest często określany jako energia Boga, jego tchnienie, ale jeszcze częściej występuje jako Osoba Boska, szczególnie w Ewangelii Jana oraz Lisatch Pawła apostoła. Widocznie jest taką Osobą Boską, która jednocześnie jest jednym i drugim, tzn. i tchnieniem Boga i Nim samym w trzeciej Jego postaci jako Duch Święty. Apostoł Paweł w 2 Liście do Koryntian 3:17 nazywa Ducha Świętego, Panem. Jezus w swoim Wielkim Posłaniu w Mateusza 28:19, każe chrzcić w równiez w imię Ducha Świętego na równi z chrzczeniem w imieniu Ojca i w imieniu Syna. Warto też zauważyć, że termin "imię" stosuje się raczej od Osób a w Wielkim Posłaniu, w imię Ducha Świetego jest na równi, jednycm tchem z imieniem Ojca i Syna... !

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wysłany: 2012-11-11, 14:06   

Trynitarna formuła chrzcielna ma znamiona bycia późniejszym dodatkiem cenzorów kościelnych, więc przynajmniej ja podchodziłbym do niej z rezerwą.

bhakta Jezusa 
zbanowany

Wysłany: 2012-11-11, 14:10   

A 2 Koryntian 3:17, to taki sobie pikuś? A nadawanie mu cech osobowych przez Jezusa w Ewangelii Jana oraz przez natchnionego Pawła w swoich Listach?

Eutychus 

Wysłany: 2012-11-11, 14:12   

bhakta Jezusa napisał/a:
Bariel, tak to prawda Duch Święty jest często określany jako energia Boga, jego tchnienie, ale jeszcze częściej występuje jako Osoba Boska, szczególnie w Ewangelii Jana oraz Lisatch Pawła apostoła. Widocznie jest taką Osobą Boską, która jednocześnie jest jednym i drugim, tzn. i tchnieniem Boga i Nim samym w trzeciej Jego postaci jako Duch Święty. Apostoł Paweł w 2 Liście do Koryntian 3:17 nazywa Ducha Świętego, Panem. Jezus w swoim Wielkim Posłaniu w Mateusza 28:19, każe chrzcić w równiez w imię Ducha Świętego na równi z chrzczeniem w imieniu Ojca i w imieniu Syna. Warto też zauważyć, że termin "imię" stosuje się raczej od Osób a w Wielkim Posłaniu, w imię Ducha Świetego jest na równi, jednycm tchem z imieniem Ojca i Syna... !

2 pierwsze z brzegu cytaty:

Cytat:
Ps 98:8 Niech rzeki klaszczą w dłonie, A góry niech się radują razem 9 Przed Panem, bo idzie, aby sądzić ziemię!
Iz 55:12 Bo z radością wyjdziecie i w pokoju zostaniecie przyprowadzeni. Góry i pagórki wybuchną przed wami okrzykami radości, a wszystkie drzewa polne będą klaskać w dłonie.

Co z tym zrobisz? :roll:
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wysłany: 2012-11-11, 14:14   

bhakta Jezusa, 2Kor mówi, że Pan jest Duchem, a nie że Duch jest Panem - subtelna, acz znacząca różnica.

bhakta Jezusa 
zbanowany

Wysłany: 2012-11-11, 14:27   

Eutychusie, w Piśmie świętym należy zdecydowanie odróżnić wyrażenia w przenośniach poetyckich od określeń dosłownych. Jezus w swoim mowach zanotowanych przez Jana mówi o Duchu świętym dosłownie, gdy mówi o nim jako o osobie.
Osobowość Ducha Świętego ma swoje potwierdzenie w wydarzeniu opisanym przez Łukasza w Dziejach 13:2 Duch Święty mówi na nawet mówi sam o sobie używając zaimka "Mi":
"(...) rzekł Duch Święty: Odłączcie Mi Barnabę i Pawła (...)"- Dzieje Apostolskie 13:2

Identyczna sytuacja występuje w Dziejach 10:19-20, gdzie mówi Duch Święty a potem mówi sam o sobie używająć zaimka "Ja" w wyrażeniu "Ja ich posłałem".

Te dwa przypadki wykłuczają użycia tu jakieś przenośni poetyckiej czy innej figury stylistycznej, gdyż w tych przypadkach Duch mówi sam o sobie występując w relanych zdarzeniach...

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wysłany: 2012-11-11, 14:37   

A nie wpadłeś na pomysł, że Duch Święty, kiedy mowa o jego osobowości, to po prostu... Bóg Ojciec?

Eutychus 

Wysłany: 2012-11-11, 14:45   

bhakta Jezusa napisał/a:
Eutychusie, w Piśmie świętym należy zdecydowanie odróżnić wyrażenia w przenośniach poetyckich od określeń dosłownych. Jezus w swoim mowach zanotowanych przez Jana mówi o Duchu świętym dosłownie, gdy mówi o nim jako o osobie.
Osobowość Ducha Świętego ma swoje potwierdzenie w wydarzeniu opisanym przez Łukasza w Dziejach 13:2 Duch Święty mówi na nawet mówi sam o sobie używając zaimka "Mi":
"(...) rzekł Duch Święty: Odłączcie Mi Barnabę i Pawła (...)"- Dzieje Apostolskie 13:2

Identyczna sytuacja występuje w Dziejach 10:19-20, gdzie mówi Duch Święty a potem mówi sam o sobie używająć zaimka "Ja" w wyrażeniu "Ja ich posłałem".

Te dwa przypadki wykłuczają użycia tu jakieś przenośni poetyckiej czy innej figury stylistycznej, gdyż w tych przypadkach Duch mówi sam o sobie występując w relanych zdarzeniach...

bhakta Jezusa Mój duch mówi mi, że nie masz racji i zaręczam Ci, że mój duch nie jest osobą...
"Zdecydowane odróżnianie wyrażeń w przenośniach poetyckich od określeń dosłownych", leży w gestii, zrozumieniu oraz interpretacji "odróżniającego"
Poproszę o wersety, w których Pan "Jezus w swoim mowach zanotowanych przez Jana mówi o Duchu świętym dosłownie, gdy mówi o nim jako o osobie."
Ostatnio zmieniony przez Eutychus 2012-11-11, 14:46, w całości zmieniany 1 raz  

bhakta Jezusa 
zbanowany

Wysłany: 2012-11-11, 14:46   

Bariel, Wyraźnie użyto tu wyrażenia Duch święty

bhakta Jezusa 
zbanowany

Wysłany: 2012-11-11, 14:52   

Eutychusie, w podanych przez mnie dwóch przykładach z Dziejów, które sam powyżej zacytowałeś z mojej wypowiedzi, Duch Święty mówi i to mówi sam o sobie używająć zaima Ja i Mi, a to wyklucza wszelkie przenośnie i figury stylistyczne. Relalistyczne wydarzenie i realistyczna wypowiedź Duch Świętego o samym sobie... !

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wysłany: 2012-11-11, 14:53   

No a jak miano określić Jahwe, który, jak wiemy z różnych wersetów, jest Święty i jest Duchem?
Więc i inne określenia Bożych przymiotów powinniśmy rozpatrywać jako odrębne osoby? :-P

bhakta Jezusa 
zbanowany

Wysłany: 2012-11-11, 14:56   

Bariel, wyrażenie Duch święty nie jest przymiotem ale określniem istoty trzeciej Osoby Boga

Odpowiedz do tematu