Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Który z tych grzechów Judasza uważasz za straszniejszy?
Autor Wiadomość
Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2012-09-09, 20:49   

ShadowLady86 napisał/a:
Apostołowie musieli rozglądać się po sobie, musieli widzieć kto dostał taki chleb. A jeśli nawet umknęło to ich uwadze, to czy nikogo nie dziwiło że Judasz sobie jakby nic wychodzi?

o dziwo, nie zdziwiło ich, że sobie wyszedł

(Jn 13:21) To powiedziawszy Jezus doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi. (22) Spoglądali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi. (23) Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus miłował - spoczywał na Jego piersi. (24) Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: Kto to jest? O kim mówi? (25) Ten oparł się zaraz na piersi Jezusa i rzekł do Niego: Panie, kto to jest? (26) Jezus odparł: To ten, dla którego umaczam kawałek /chleba/, i podam mu Umoczywszy więc kawałek /chleba/, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty (27) A po spożyciu kawałka /chleba/ wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: Co chcesz czynić, czyń prędzej. (28) Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. (29) Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: Zakup, czego nam potrzeba na święto, albo żeby dał coś ubogim. (30) A on po spożyciu kawałka /chleba/ zaraz wyszedł. A była noc.

Cytat:
Judasz według mnie został wybrany i sprawił, że misja Jezusa mogła dojść do skutku. Nie mniej wydaje mi się, ze nie był on do końca świadomy (jak zresztą pozostali apostołowie), jakie dokładnie konsekwencje ma misja Jezusa. Gdy dowiedział się, że konsekwencją ma być haniebna i bolesna śmierć, nie wytrzymał wyrzutów sumienia.

myślę podobnie

Anna01 
Administrator

Wyznanie: Deizm
Pomogła: 291 razy
Wysłany: 2012-09-09, 21:06   

Parmenides napisał/a:
3.Rozumieli o co chodzi, że akt zdrady jest w planach ich Nauczyciela i Mistrza i nie im go kwestionować, więc nie reagowali – jedyne logiczne wytłumaczenie. A jak wynika z Łuk.23.24 zazdrościli Judaszowi wyróżnienia polegającego na otrzymaniu „specjalnego zadania” od Jezusa. Zdaje się każdy z nich chciał się wywyższyć. A to Judasza obdarzył Jezus specjalnym zaufaniem.

Jezus mówił o fakcie wydania go znacznie wcześniej. Kiedyś o tym już pisałam, więc wykorzystam mój post.
Marka 3
Wybór Dwunastu*

13 Potem wyszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. 14 I
ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki, 15 i by mieli władzę wypędzać złe duchy. 16 Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; 17 dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges*, to znaczy synowie gromu; 18 dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego 19 i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał. (Już Go wydał ????)

Marka 6
Rozesłanie Dwunastu*

7 Następnie przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch*. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi 8 i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. 9 «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien!» 10 I mówił do nich: «Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. 11 Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» 12 Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. 13 Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.

Marka 8
Pierwsza zapowiedź męki i zmartwychwstania

31 I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. 32 A mówił zupełnie otwarcie te słowa. Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. 33 Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie».

Marka 9
Druga zapowiedź męki i zmartwychwstania

30 Po wyjściu stamtąd podróżowali przez Galileę, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. 31 Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie». 32 Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać.

Marka 10
Trzecia zapowiedź męki i zmartwychwstania

32 A kiedy byli w drodze, zdążając do Jerozolimy, Jezus wyprzedzał ich, tak że się dziwili; ci zaś, którzy szli za Nim, byli strwożeni. Wziął znowu Dwunastu i zaczął mówić im o tym, co miało Go spotkać: 33 «Oto idziemy do Jerozolimy. Tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą poganom.

Marka 14
8 Ona uczyniła, co mogła; już naprzód namaściła moje ciało na pogrzeb. 9 Zaprawdę, powiadam wam: Gdziekolwiek po całym świecie głosić będą tę Ewangelię, będą również opowiadać na jej pamiątkę to, co uczyniła».

10 Wtedy Judasz Iskariota, jeden z Dwunastu, poszedł do arcykapłanów, aby im Go wydać.

17 Z nastaniem wieczoru przyszedł tam razem z Dwunastoma. 18 A gdy zajęli miejsca i jedli, Jezus rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie zdradzi, ten, który je ze Mną». 19 Zaczęli się smucić i pytać jeden po drugim: «Czyżbym ja?»

41 Gdy przyszedł po raz trzeci, rzekł do nich: «Śpicie dalej i odpoczywacie? Dosyć! Przyszła godzina, oto Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników. 42 Wstańcie, chodźmy, oto zbliża się mój zdrajca».
48 A Jezus zwrócił się i rzekł do nich: «Wyszliście z mieczami i kijami, jak na zbójcę, żeby Mnie pochwycić. 49 Codziennie nauczałem u was w świątyni, a nie pojmaliście Mnie. Ale Pisma muszą się wypełnić».
Rzym. 13:10

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2012-09-09, 21:17   

nike napisał/a:
Judasz był zwykłym złodziejem. Sprzedał Jezusa za pieniądze, czyli on nie poświęcił się on zrobił to dla zysku.
Dokładnie, o tym mówi Pismo.
nike napisał/a:
Jezus kiedy wybierał Judasza na apostoła, to nie wiedział,że to Judasz go zdradzi. znał proroctwa i wiedział,że jeden go zdradzi, nie wiedział jednak do końca który. dopiero w czasie wieczerzy, zrozumiał,że to jest Judasz.
ee. Wiedział:

Jan. 6:64
64. Lecz są pośród was tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem od początku wiedział, którzy są niewierzący i kto go wyda.(BW)

Jan. 6:70-71
70. Jezus odpowiedział im: Czy nie dwunastu was wybrałem? Ale jeden z was jest diabłem.
71. I mówił o Judaszu, synu Szymona z Kariotu, bo ten miał go wydać, a był jednym z dwunastu.
(BW)

ShadowLady86 napisał/a:
Nie mniej wydaje mi się, ze nie był on do końca świadomy (jak zresztą pozostali apostołowie), jakie dokładnie konsekwencje ma misja Jezusa.
Dokładnie, ale to że żałował, nie oznacza iż odczuł skruchę. Ludzie żałują niekiedy bez kontekstu moralnego albo nawet dlatego, że ich niecne plany nie doszły do skutku.

Co ciekawe, przyszedł do kapłanów i wyznał swój grzech im, nie swoim wcześniejszym przyjaciołom. Tak robią legaliści tamtego kręgu. Uczniowie rekrutowali się spośród zwolenników raczej Jana Chrzciciela, który stworzył okazję do wyznawania grzechów bezpośrednio Bogu, a przynajmniej bez konieczności odwiedzenia w tym celu świątyni. Oczywiście Jana zastąpił Jezus.
ShadowLady86 napisał/a:
Nie zastanawia Was taki oto fakt. Jezus podczas ostatniej wieczerzy mówi uczniom, że wśród nich jest zdrajca. Robi się zamieszania, każdy z Dwunastki patrzy na innych podejrzliwie. Uczniowie rozglądają się po sobie. Dalej Jezus oznajmia, że zdrajca otrzyma umoczony kawałek chleba, Dostaje go Judasz, po czym wstaje i jakby nic wychodzi. Apostołowie musieli rozglądać się po sobie, musieli widzieć kto dostał taki chleb. A jeśli nawet umknęło to ich uwadze, to czy nikogo nie dziwiło że Judasz sobie jakby nic wychodzi?
Kłopoty mieli już dużo wcześniej ze zrozumieniem takich i innych spraw. Nie zareagowali w Piśmie na J6:64,70, przy czym Piotr mógł mylnie potem myśleć, że to o nim. "Idź precz szatanie" było w kontekście Piotra. Powstaje dużo teorii na ten temat, a i to, który grzech: zdrada czy samobójstwo Judasza jest gorszy jest polem do popisu wyobraźni. Po co taki temat?
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

BLyy 

Wysłany: 2012-09-09, 21:28   

Cytat:
Dokładnie, ale to że żałował, nie oznacza iż odczuł skruchę. Ludzie żałują niekiedy bez kontekstu moralnego albo nawet dlatego, że ich niecne plany nie doszły do skutku.

Co ciekawe, przyszedł do kapłanów i wyznał swój grzech im, nie swoim wcześniejszym przyjaciołom. Tak robią legaliści tamtego kręgu. Uczniowie rekrutowali się spośród zwolenników raczej Jana Chrzciciela, który stworzył okazję do wyznawania grzechów bezpośrednio Bogu, a przynajmniej bez konieczności odwiedzenia w tym celu świątyni. Oczywiście Jana zastąpił Jezus.

Czuł żal, jednocześnie chciał naprawić swe winy. Więc jest postanowienie poprawy, które jest podstawą do odpuszczania grzechów; a więc była skrucha czyli chęć poprawy. A przyszedł do nich nie spowiadać się tylko chciał ratować Jezusa, chcąc by wycofano akt oskarżenia, mówiąc im, że jest niewinny. Nie miał żadnego obowiązku iść do apostołów. Więc porównanie Judasza do legalistów czy innych jest nie na miejscu. Nie udało się mu uratować Jezusa to zrobił to co zrobił.

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2012-09-09, 21:35   

Judasz był raczej fanatykiem 'królestwa' w którym myślał o własnych korzyściach. Reasumując gościa. Prawdę rzekł, że wydał krew niewinną. Ale to nie był misjonarz do nawracania kapłanów. Z Jezusem już od dawna unikali tego towarzystwa, wręcz się ukrywali koło Efraim itp. A gdy wszedł w niego szatan otrzedł w zupełną ciemność, która prowadziła na zatracenie.
i skałą zgorszenia

BLyy 

Wysłany: 2012-09-09, 21:47   

leszed napisał/a:
Judasz był raczej fanatykiem 'królestwa' w którym myślał o własnych korzyściach. Reasumując gościa. Prawdę rzekł, że wydał krew niewinną. Ale to nie był misjonarz do nawracania kapłanów. Z Jezusem już od dawna unikali tego towarzystwa, wręcz się ukrywali koło Efraim itp. A gdy wszedł w niego szatan otrzedł w zupełną ciemność, która prowadziła na zatracenie.

Ten sam zarzut również można postawić innym apostołom, że chcieli polityka. Jego motywy nie są jasne. A czemu zaraz miałby być misjonarzem kapłanów? Przyszedł ratować Jezusa a to jest już postanowienie poprawy. A skąd wiadome, że wszedł w niego szatan a nie duch oskarżyciela posłanego przez Ojca, który to również wysyłał nienajlepsze duchy na innych w Starym Testamencie? Trudno wtedy mówić o ciemności jeśli diabeł przetłumaczy się na oskarżyciela. Zwarzywszy na to, że Jezus chciał by w Judasza wstąpił duch oskarżyciela bo chciał by go wydał.
Ostatnio zmieniony przez BLyy 2012-09-09, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2012-09-09, 21:48   

Blyy
A czy Dawid wymienia imię Judasz?
Ostatnio zmieniony przez nike 2012-09-09, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  

BLyy 

Wysłany: 2012-09-09, 21:49   

nike napisał/a:
A czy Dawid wymienia imię Judasz?

Nie, a o co chodzi?

nike 

Wysłany: 2012-09-09, 21:51   

A o to,ze, Dawid nie wiedział który apostoł zdradzi Jezusa.

BLyy 

Wysłany: 2012-09-09, 21:53   

nike napisał/a:
A o to,ze, Dawid nie wiedział który apostoł zdradzi Jezusa.

Dawid nie, ale wiedział, że jeden z nich napewno. Jezus wiedział, sam twierdził, że wiedział których wybrać i od razu przechodzi do rzeczy by dając posiłek temu co wyda.

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2012-09-09, 22:14   

A czemóźby od razu ratować ? Kogóż traktował z szacunkiem? jego“dojna krowa“, biznes miał się źle.
i skałą zgorszenia

BLyy 

Wysłany: 2012-09-09, 22:22   

leszed napisał/a:
A czemóźby od razu ratować ? Kogóż traktował z szacunkiem? jego“dojna krowa“, biznes miał się źle.

Bo żałował. Zwrócił kasę którą dostał. Chciał go ratować.

nike 

Wysłany: 2012-09-09, 22:22   

leszed napisał/a:
nike napisał/a:
Jezus kiedy wybierał Judasza na apostoła, to nie wiedział,że to Judasz go zdradzi. znał proroctwa i wiedział,że jeden go zdradzi, nie wiedział jednak do końca który. dopiero w czasie wieczerzy, zrozumiał,że to jest Judasz.
ee. Wiedział:

Tak źle napisałam. :-D
Jan. 6:64
64. Ale są niektórzy z was, co nie wierzą; albowiem wiedział od początku Jezus, którzy byli, co nie wierzyli, i kto jest, co go miał wydać;
(BG)

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2012-09-09, 22:36   

Osobiście nie wierzę w jakieś "tajemne ustalenia" Pana Jezusa z Judaszem.
Patrząc zaś na to po ludzku, próbując się wczuć w tamte uwarunkowania dostrzegam, że Judasz tak jak reszta Uczniów, spodziewał się po Mistrzu, że już teraz, "lada chwila" stanie On na czele jakiegoś wojska, pokona Rzym, wyzwoli i uczyni z Izraela hegemona tamtego świata.

Iz 52 napisał/a:
13 Oto szczęśliwie się powiedzie mojemu słudze: Będzie nader wywyższony i bardzo wysoko wyniesiony.
14 Jak wielu się przeraziło na jego widok - tak zeszpecony, niepodobny do ludzkiego był jego wygląd, a jego postać nie taka jak synów ludzkich,
15 tak wprawi w zdumienie liczne narody, królowie zamkną przed nim swoje usta, bo zobaczą to, czego im nie opowiadano, i zrozumieją to, czego nie słyszeli.

Bez wątpienia, proroctwo o Panu Jezusie. Czy oznacza to, że miał być tak "szpetny, /mieć/ niepodobny do ludzkiego wygląd, a jego postać /miała być/ nie taka jak synów ludzkich" :?: Myślę, że chodziło o oczekiwania Izraelitów wobec zapowiadanego i spodziewanego Mesjasza. A tymczasem nie był On zupełnie w typie spodziewanego wodza, doczesnego wyzwoliciela udręczonego niewolą Izraela.

A oczekiwania te niestety mieli również Jego uczniowie...

Łuk 24 napisał/a:
17 I rzekł do nich: Cóż to za rozmowy, idąc, prowadzicie z sobą? I przystanęli przygnębieni.
18 A odpowiadając jeden, imieniem Kleopas, rzekł do niego: Czyś Ty jedyny pątnik w Jerozolimie, który nie wie, co się w niej w tych dniach stało?
19 Rzekł im: Co? Oni zaś odpowiedzieli mu: Z Jezusem Nazareńskim, który był mężem, prorokiem mocarnym w czynie i w słowie przed Bogiem i wszystkim ludem,
20 jak arcykapłani i zwierzchnicy nasi wydali na niego wyrok śmierci i ukrzyżowali go.
21 A myśmy się spodziewali, że On odkupi Izraela, lecz po tym wszystkim już dziś trzeci dzień, jak się to stało.

Aż do chwili zesłania DŚw Uczniowie, delikatnie mówiąc, nie do końca rozumieli sedno Misji Pana Jezusa i jest na to wiele dowodów w Ewangeliach (patrz np. "reprymenda" udzielona Panu Jezusowi przez Św. Piotra).
Sądzę, nie wnikając w jego inne intencje, że Judasz pokładał największe nadzieje w to, że Mistrz stanie na czele "rewolucji", wyzwoli Izraela, a on jako jeden z dwunastu obejmie jakieś intratne stanowisko.
Sądzę że wydał go faryzeuszom w nadziei, że w tej sytuacji Pan Jezus w końcu "walnie pięścią w stół" i zacznie działać. Gdy okazało się że swoim postępkiem wydał Go na śmierć, zrobił co zrobił.
Nie mam też odwagi wydawać na niego osądu - Tylko Pan Bóg, a teraz zapewne i Jego Uwielbiony Syn wiedzą i mają prawo do takiego osądu.
Jednak zważywszy że tylko grzech przeciw DŚw. jest niewybaczalny, a Judasz nie dożył jego zesłania?... :roll:
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2012-09-09, 22:43   

BLyy napisał/a:
leszed napisał/a:

Bo żałował. Zwrócił kasę którą dostał. Chciał go ratować.
bardziej swój biznes.druga krowa okazała bykiem.chciał zawrócić bieg wypadków. Ale stracił wszystko.Zwracane pieniądze oznaczały ostatecznie skalanie świątyni.
i skałą zgorszenia
Ostatnio zmieniony przez leszed 2012-09-09, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu