Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Diabeł / Szatan?
Autor Wiadomość
island35

Dołączył: 05 Wrz 2012
Posty: 17
Wysłany: 2012-10-17, 21:33   Diabeł / Szatan?

Diabeł i szatan nie istnieją jako rozumne istoty duchowe.

Wymyślone przez ludzi stały się pożywką do rozwoju całych nauk w dziedzinie wierzeń. Np. wierzenia Świadków Jehowy i Adwentystów bez osobowego, obdarzonego inteligencją Szatana chwieją się silnie na nogach. Także Kościół Katolicki chce mieć tą istotę w swojej teologii. Pomijam już wszystkie kulty parachrześcijańskie...

Fajnie, że tzw. "prawdziwe religie" mają nieodzowne zapotrzebowanie na istotę, która rzekomo jest zła, jest wrogiem Boga i uosobieniem wszelkiej nieprawości. Fajne "religie" :-)
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-10-17, 22:08   

island35 napisał/a:
Diabeł i szatan nie istnieją jako rozumne istoty duchowe.


Skąd wiesz?
island35 napisał/a:
Wymyślone przez ludzi stały się pożywką do rozwoju całych nauk w dziedzinie wierzeń. Np. wierzenia Świadków Jehowy i Adwentystów bez osobowego, obdarzonego inteligencją Szatana chwieją się silnie na nogach. Także Kościół Katolicki chce mieć tą istotę w swojej teologii. Pomijam już wszystkie kulty parachrześcijańskie...


Równie dobrze można powiedzieć, że odrzucanie osobowego szatana sprawia, że upadł Twój chrystianizm. Może jesteś ateistą...? Tylko, że w Biblii stoi jak byk, że szatan istnieje... ;-)

island35 napisał/a:
Fajnie, że tzw. "prawdziwe religie" mają nieodzowne zapotrzebowanie na istotę, która rzekomo jest zła, jest wrogiem Boga i uosobieniem wszelkiej nieprawości. Fajne "religie" :-)


Gorzej, gdy szatan istnieje a ty w niego nie wierzysz. Bronisz się przed nim?
Po drugie... jakieś brednie wymyślasz o 'zapotrzebowaniu' na szatana. To nie zapotrzebowanie a zwykłe odczytanie i przyjęcie tekstu biblijnego.
Inaczej mówiąc... jak się mówi A to i B.

A Tyś z jakiej opcji światopoglądowej? Wierzący? Szukający? Wykluczony? Ateista? Gnostyk? Samouwielbiającywłasnewnioski? Czy po prostu... sfrustrowany i szukający ujścia...?
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-10-17, 22:13   Re: Diabeł / Szatan?

island35 napisał/a:
Diabeł i szatan nie istnieją jako rozumne istoty duchowe.

Wymyślone przez ludzi stały się pożywką do rozwoju całych nauk w dziedzinie wierzeń. Np. wierzenia Świadków Jehowy i Adwentystów bez osobowego, obdarzonego inteligencją Szatana chwieją się silnie na nogach. Także Kościół Katolicki chce mieć tą istotę w swojej teologii. Pomijam już wszystkie kulty parachrześcijańskie...

Fajnie, że tzw. "prawdziwe religie" mają nieodzowne zapotrzebowanie na istotę, która rzekomo jest zła, jest wrogiem Boga i uosobieniem wszelkiej nieprawości. Fajne "religie" :-)
Jestem ciekaw co w tym miejscu oznacza słowo fajne bez cudzysłowu użyte w wypowiedzi dwukrotnie. Niemniej dostrzegam w nich kpiarski charakter.
W kwestii poglądów o Szatanie (zarówno o tym osobowym, jak i tym uosobionym) istniejących w szeroko pojętym chrześcijaństwie wart jest jeszcze zaznaczenia taki, wedle którego Szatan to nie tylko wróg Boga, ale także jego sługa, a właściwie ten, który nie do końca świadomie uczestniczy w realizacji zbawczego planu Bożego. Innymi słowy, Szatan stanowi narzędzie w rękach Boga.

Bobo napisał/a:
Równie dobrze można powiedzieć, że odrzucanie osobowego szatana sprawia, że upadł Twój chrystianizm. Może jesteś ateistą...? Tylko, że w Biblii stoi jak byk, że szatan istnieje... ;-)
Być może chodzi zagadnienie Szatana w ujęciu filozofii humanizmu, jednak bardziej stawiam na poglądy jakie wyznają np. christadelphianie odwołując się do zasady personifikacji o czym mowa w niniejszym linku.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-10-18, 07:04   Re: Diabeł / Szatan?

island35 napisał/a:
Diabeł i szatan nie istnieją jako rozumne istoty duchowe.

Ktoś kiedyś powiedział, że Szatan to taka inteligentna Istota, że wielu ludzi nie wierzy nawet w Jego istnienie.
1P 5:8 bpd "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć."

Jeśli masz na myśli Diabła z widłami przy kotle ze smołą, to takiego nie ma...
 
 
Wybrany 

Wiek: 40
Dołączył: 15 Sie 2012
Posty: 45
Wysłany: 2012-10-19, 12:20   

A dlaczego kogoś zmuszacie do wiary w szatana? Z tego co wiem, to Słowo mówi o wierze w Jezusa, a nie w szatana, ajko gwarancji zbawienia.
_________________
https://twitter.com/KamilPawelak
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-10-19, 13:27   

Wybrany napisał/a:
A dlaczego kogoś zmuszacie do wiary w szatana? Z tego co wiem, to Słowo mówi o wierze w Jezusa, a nie w szatana, ajko gwarancji zbawienia.


EMET:
Ma miejsce, jak uważam, tzw. mylenie pojęć... :-/

Gdyby bowiem zadać pytanie: "Czy uznajesz istnienie osobowego Szatana?", to wówczas miałoby to inny wydźwięk. Natomiast - dla niektórych - termin "wiara", "wierzyć" -- kojarzy się bardziej z wymową pozytywną, napiszę tak.

Wierzymy po prostu w to, co czytamy w Piśmie. A Pismo zawiera treści zarówno o 'pozytywach' jak i o 'negatywach'. Ba: przed Szatanem jesteśmy ostrzegani, zaś co do Jezusa - wiadomo.

Czytamy np.: "10 Cokolwiek wy komuś życzliwie przebaczacie, to samo czynię i ja. Doprawdy, jeżeli chodzi o mnie, cokolwiek życzliwie przebaczyłem, jeśli coś życzliwie przebaczyłem, uczyniłem to przez wzgląd na was przed obliczem Chrystusa, 11 aby nas nie przechytrzył Szatan, nie jesteśmy bowiem nieświadomi jego zamysłów." -- 2 do Koryntian 2:10, 11; PNŚ.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2012-10-19, 19:33   

No właśnie czy Diabeł i Szatan to ta sama osoba/postać, bo czytamy: "I został strącony wielki Smok,
Wąż starodawny,
który się zwie diabeł i szatan,
zwodzący całą zamieszkałą ziemię,
został strącony na ziemię,
a z nim strąceni zostali jego aniołowie". Ap 12:9.

Smoka można więc nazwać diabeł, a Węża - szatan, czyż nie?
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
island35

Dołączył: 05 Wrz 2012
Posty: 17
Wysłany: 2012-10-24, 21:39   

Bobo napisał/a:
island35 napisał/a:
Diabeł i szatan nie istnieją jako rozumne istoty duchowe.


Skąd wiesz?
island35 napisał/a:
Wymyślone przez ludzi stały się pożywką do rozwoju całych nauk w dziedzinie wierzeń. Np. wierzenia Świadków Jehowy i Adwentystów bez osobowego, obdarzonego inteligencją Szatana chwieją się silnie na nogach. Także Kościół Katolicki chce mieć tą istotę w swojej teologii. Pomijam już wszystkie kulty parachrześcijańskie...


Równie dobrze można powiedzieć, że odrzucanie osobowego szatana sprawia, że upadł Twój chrystianizm. Może jesteś ateistą...? Tylko, że w Biblii stoi jak byk, że szatan istnieje... ;-)


Wiem o tym, ponieważ uczciwa lektura Biblii prowadzi do odrzucenia wierzeń w coś, co się kłóci z jej przesłaniem.

Bobo, o mój chrystianizm się nie martw. Ja nie potrzebuję do mojej wiary w Boga stworka, który mnie kusi. Wiem, że z natury jestem na tyle niedoskonały, by się nie podobać Bogu. Inni zdają się za swoje błędy szukać winnego gdzieś indziej.

Tak, szatan istnieje, i to nie jeden. Są jego tysiące, gdy się solidnie poczyta Biblię i zobaczy, co słowo owo znaczy.

Cytat:

island35 napisał/a:
Fajnie, że tzw. "prawdziwe religie" mają nieodzowne zapotrzebowanie na istotę, która rzekomo jest zła, jest wrogiem Boga i uosobieniem wszelkiej nieprawości. Fajne "religie" :-)


Gorzej, gdy szatan istnieje a ty w niego nie wierzysz. Bronisz się przed nim?
Po drugie... jakieś brednie wymyślasz o 'zapotrzebowaniu' na szatana. To nie zapotrzebowanie a zwykłe odczytanie i przyjęcie tekstu biblijnego.
Inaczej mówiąc... jak się mówi A to i B.


Wiesz, dobry kawał całej "teologii" Świadków Jehowy bierze w łeb, ponieważ szatan w takim znaczeniu, jak Świadkowie go przedstawiają, nie istnieje. Czy "niewolnik" więc nie potrzebuje go? A skąd wiesz, może za 3 lata będzie właśnie takie "nowe światło"?

Wszyscy zainteresowani tematem wiedzą, że za każdym razem mówią Świadkowie o "nowym świetle", czyli "zwykłym odczytaniu i przyjęciu tekstu biblijnego" a dochodzą do skrajnie różnych wniosków. Więc na Twoim miejscu byłbym bardzo pokorny w wyrażaniu się na temat czyiś wierzeń.


Cytat:

A Tyś z jakiej opcji światopoglądowej? Wierzący? Szukający? Wykluczony? Ateista? Gnostyk? Samouwielbiającywłasnewnioski? Czy po prostu... sfrustrowany i szukający ujścia...?


Wolny, też od fantazji pt. szatan / diabeł.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-10-25, 16:43   

island35, Czyli z nieba zostało zrzucone co ? :shock:
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Pustelnik
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-25, 18:24   

bartek212701 napisał/a:
island35, Czyli z nieba zostało zrzucone co ? :shock:


Metafora! :mrgreen:
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-10-25, 18:25   

raktanach, Chyba masz rację,ale mozliwe,że był to też symbol :-P
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Pustelnik
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-25, 18:28   

bartek212701 napisał/a:
raktanach, Chyba masz rację,ale mozliwe,że był to też symbol :-P

Bóg zrzuciła z nieba metaforę a później symbol. :mrgreen:
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-10-25, 18:35   

island35 napisał/a:
Wiem o tym, ponieważ uczciwa lektura Biblii prowadzi do odrzucenia wierzeń w coś, co się kłóci z jej przesłaniem.


A jej przesłanie to... jakie?

island35 napisał/a:
Bobo, o mój chrystianizm się nie martw


Po prostu nie śpię po nocach z tego powodu ;-)

island35 napisał/a:
Ja nie potrzebuję do mojej wiary w Boga stworka, który mnie kusi.


A kto go potrzebuje? Chyba nikt, skoro wszyscy czekają na jego zagładę.

island35 napisał/a:
Tak, szatan istnieje, i to nie jeden. Są jego tysiące, gdy się solidnie poczyta Biblię i zobaczy, co słowo owo znaczy.


Więc co znaczy? Kapnie nam tu coś z tego solidnego?

island35 napisał/a:
Więc na Twoim miejscu byłbym bardzo pokorny w wyrażaniu się na temat czyiś wierzeń.


Wiesz, po paru latach czytania tego forum, naczytałem się różnych fantazji. Nie dziw się, że wrzucę cię do tego samego 'worka'.
 
 
minesota 
Wierzę

Wyznanie: chrześcijanin
Wiek: 45
Dołączyła: 25 Paź 2012
Posty: 1
Skąd: warszawa
Wysłany: 2012-10-25, 18:36   

ba
rtek212701 napisał/a:
island35, Czyli z nieba zostało zrzucone co ? :shock:




:prosze: Co wy piszecie?
szatan inaczej antychryst jest już dawno na ziemi i dlatego po dziś dzień są ogromne zmiany
wszystko zbliża się ku końcowi...szatan ma na ziemi swoją armię a jego siedzibą jest Babilon,jeśli czytaliście biblię i ją choć trochę rozumiecie to wiecie czym Bóg nazywa babilon
kiedy nadejdzie dzień sądu ostatecznego wielu ukłoni się antychrystowi który jako fałszywy prorok będzie pokazywał cuda ...i wielu za nim pójdzie
jednak tylko ci co mają czyste serce i żałować będą za swe złe uczynki zostaną ocaleni
Bóg tak nie wiele od nas wymaga...tylko tyle abyśmy przestrzegali jego przykazań,czy to tak wiele..
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-10-25, 18:45   

minesota napisał/a:
Co wy piszecie?


To nie wiesz? Nową Biblię w końcu piszemy! Stara jest do niczego! ;-)

minesota napisał/a:
szatan inaczej antychryst jest


Jak to? Biblia antychrystem określa... ludzi:

Dziecięta, jest ostatnia godzina i jak usłyszałyście, że przychodzi antychryst, tak właśnie teraz wystąpiło wielu antychrystów; stąd poznajemy, że jest ostatnia godzina. Wyszli z nas, ale nie byli naszego pokroju; bo gdyby byli naszego pokroju, pozostaliby z nami. Ale wyszli, aby się okazało, że nie wszyscy są naszego pokroju. (1 Jana 2:18,19)

Szatan jest jeden a antychrystów więcej. Wyszli z pośród uczniów Jezusa. Chodzi o odstępczych chrześcijan.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10