Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy apostol Piotr byl pierwszym papiezem ?
Autor Wiadomość
tom68 

Wysłany: 2013-02-06, 12:29   Czy apostol Piotr byl pierwszym papiezem ?

Czy apostol Piotr byl Skala i pierwszym papiezem ?

Ewangelia wg Mateusza 16:15-20
Kardynal James Gibbons napisal: "Jezus, nasz Pan, zalozyl Kosciol, ktory spodobalo Mu sie zbudowac na Piotrze. Dlatego kazdy kosciol, ktory nie uznaje Piotra za swoj fundament, nie jest Kosciolem Chrystusa i nie moze sie ostac, gdyz nie jest dzielem Boga."
Powyzsze twierdzenie opiera sie na cytacie, w ktorym Chrystus rzekomo uczynil Piotra skala i klucznikiem swego krolestwa. Oto ow cytat z katolickiej Biblii Tysiaclecia :

"Jezus zapytal ich: "A wy za kogo Mnie uwazacie?" Odpowiedzial Szymon Piotr: "Ty jestes Mesjasz, Syn Boga zywego". Na to Jezus mu rzekl: "Blogoslawiony jestes Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawily ci tego cialo i krew, lecz Ojciec moj, ktory jest w niebie. Otoz i ja tobie powiadam: Ty jestes Piotr [czyli Skala], i na tej Skale zbuduje Kosciol moj, a bramy piekielne go nie przemoga." (Mt.16:15-16).
Kluczowe slowa "czyli Skala" zostaly dodane w katolickich przekladach Pisma Swietego. Wstep redakcyjny do Biblii Tysiaclecia informuje, ze wyrazow umieszczonych w nawiasie kwadratowym nie ma w tekscie oryginalnym. Dodali je tlumacze, aby pomoc w interpretacji tekstu. Tak wiec glowny "biblijny" argument za sukcesja apostolska, nie pochodzi z Pisma Swietego!
Imie "Piotr" (gr. petros) oznacza "kamien", ktory mozna przesunac z miejsca na miejsce. W odroznieniu od niego, "skala" (gr. petra), na ktorej mial byc zbudowany kosciol, to opoka. Jezus to Petra - Skala, ktorej nie mozna poruszyc z miejsca (Iz. 44:8; Ps.18:32; 1Kor.10:4), natomiast Piotr to petros - kawalek skaly, ktory dopiero oparty na skale moze z innymi kamieniami tworzyc solidna budowle.

Kontekst powyzszego fragmentu Pisma Swietego dotyczy mesjanstwa Jezusa. Rozpoczyna sie pytaniem Jezusa: "Za kogo ludzie uwazaja Syna Czlowieczego?" (Mt.16:13). Jego kulminacja jest wypowiedz Piotra, ze Jezus jest Chrystusem, Synem Boga zywego (Mt.16:16). Konczy sie komentarzem: "Wtedy surowo zabronil uczniom, aby nikomu nie mowili, ze On jest Mesjaszem" (Mt.16:20).

Apostol Piotr potwierdzil, ze wierzacy sa jedynie kamieniami zbudowanymi na Skale, ktora jest Chrystus (Dz.4:11; 1P.2:4-8), czemu przyswiadczyl apostol Pawel (Ef.2:20; 1Kor.3:11; 10:4). Zgodnie z Pismem Swietym tylko Bog jest Skala (Ps.18:32): "Czy jest bog oprocz mnie? Nie, nie ma innej opoki, nie znam zadnej" (Iz.44:8).

Kosciol zbudowany na Piotrze, nie ostalby sie dlugo. Juz w chwile po tej rozmowie Jezus "odwrocil sie i rzekl do Piotra: 'Zejdz Mi z oczu, szatanie! Jestes Mi zawada, bo myslisz nie na sposob Bozy, lecz na ludzki!'" (Mt.16:23). Bramy piekiel przemogly Piotra jeszcze przynajmniej trzykrotnie, gdy zaparl sie Jezusa (Lk.22:54-62).

Co ciekawe, ani jeden z tzw. Ojcow Kosciola, ktorych wypowiedzi stanowia podstawe rzymskokatolickiej tradycji nie interpretowal tekstu o Skale (jako Piotrze) w taki sposob, jak czynia to dzisiaj katoliccy apologeci szukajacy w Biblii wsparcia dla roszczen papieskich. Historyk katolicki Peter de Rosa napisal:

"Slowa te mozna zinterpretowac inaczej, z czego sprawe zdaje sobie niewielu katolikow. Mozliwe, ze bedzie to dla nich szokiem, ale Ojcowie Kosciola nie widzieli zadnego zwiazku pomiedzy tekstem na scianach bazyliki, a urzedem papieskim. Do zadnego z papiezy nie stosuja slowa 'Tys jest Piotr'. Tekst analizowali wszyscy: Cyprian, Orygenes, Cyryl, Hilary, Hieronim, Ambrozy, Augustyn. Z pewnoscia nie byli protestantami, a jednak zaden z nich nie nazywa biskupa rzymskiego Skala... Wedlug Ojcow Kosciola, nie Piotr, lecz jego wiara - czy Pan, w ktorego Piotr wierzyl - jest Skala. Wszystkie sobory kosciola od Nicei w IV w. po Konstancje w XV w. sa zgodne, ze to Chrystus jest jedynym fundamentem kosciola, czyli, ze to On jest Skala na ktorej Bog zbudowal swoj kosciol... Wczesny kosciol nie widzial w Piotrze biskupa Rzymu, i dlatego nie uwazal zadnego biskupa rzymskiego za sukcesora Piotra."
Wyznanie apostola Piotra o Jezusie "Ty jestes Mesjasz, Syn Boga zywego" (Mt.16:15_16) jest fundamentem wiary chrzescijanskiej (1Kor.3:11). Niektorzy sugeruja, ze Piotr poczynil je jako pierwszy, co stawia go nad reszta uczniow, a biskupow Rzymu czyni nastepcami Chrystusa na ziemi. Tak jednak nie bylo. Pierwszy takie wyznanie zlozyl Natanael (J.1:49), pozniej inni uczniowie (Mt.14:33), a dopiero potem Piotr (Mt.16:16).
Fakt, ze Pan Jezus powolal dwunastu apostolow, zamiast jednego, sam w sobie swiadczy przeciwko idei ustanowienia jednego czlowieka nad calym chrzescijanstwem. Pan Jezus nie mowil o jednym tronie dla Piotra, lecz o dwunastu tronach dla dwunastu apostolow, ale nie na ziemi, lecz w krolestwie Bozym (Mt.19:28). Katolicki teolog Thomas Bokenkotter napisal o Piotrze: "Jego szczegolny autorytet ponad Dwunastoma nie ma potwierdzenia w Biblii. Przeciwnie, ukazany jest jako zasiegajacy rady apostolow, nawet posylany przez nich do wykonania misji czy poslugi" (Dz.8:14). To Jakub, a nie Piotr przewodniczyl pierwszemu synodowi przywodcow kosciola chrzescijanskiego (Dz.15:13-19). Apostol Pawel musial pewnego razu zganic Piotra, co takze kwestionuje role Piotra jako zalozyciela dynastii papieskiej w Rzymie (Gal.2:11-14).

Pod znakiem zapytania stoi to, czy Piotr byl kiedykolwiek w Rzymie. Zwrocmy uwage na ponizsze fakty:

W 44 roku Piotr zostal uwieziony w Jerozolimie (Dz.12).
W 52 roku byl obecny na synodzie w Jerozolimie (Dz.15).
W 53 roku Pawel przylaczyl sie do niego w Antiochii (Gal.2).
W 58 roku Pawel napisal List do Rzymian, w ktorym pozdrowil 27 osob w rzymskim kosciele, ale nie wspomina wsrod nich Piotra.
W 61 roku, gdy Pawla powiedziono do Rzymu jako wieznia, wyszlo go przywitac kilku braci z kosciola rzymskiego, ale wsrod nich nie bylo Piotra.
Apostol Pawel napisal z Rzymu wiele listow, w tym do Galacjan, w ktorym wspomina Piotra, lecz nie jako rzymskiego biskupa.
W swoim ostatnim liscie z Rzymu, Pawel napisal: "Tylko Lukasz jest ze mna... W pierwszej obronie mojej nikogo przy mnie nie bylo, wszyscy mnie opuscili: niech im to nie bedzie policzone" (2Tym.4:11.16). Watpliwe, aby apostol Piotr cieszyl sie spokojem w Rzymie, gdy inny apostol byl przesluchiwany i wieziony. Nawrocony Piotr nie zostawilby tez Pawla samego, gdyby istotnie byl w Rzymie.
Tak wiec, apostol Pawel pisal do kosciola w Rzymie, przebywal w Rzymie dluzszy czas, piszac stamtad liczne listy, a jednak ani razu nie wspomnial Piotra, co byloby niemozliwe, gdyby Piotr byl tam biskupem od okolo 20 lat, jak utrzymuje papiestwo. Wymowne sa slowa apostola Pawla: "Tylko Lukasz jest ze mna" (2Tym.4:11).
Nie mozna wykluczyc, ze Piotr zginal smiercia meczenska w Rzymie, tak jak utrzymuje tradycja, lecz wiara ze Piotr byl pierwszym biskupem (papiezem) w Rzymie, na ktorej papiestwo opiera swe pretensje do przewodzenia nad chrzescijanstwem sa jedynie poboznym zyczeniem.

Ewangelia Mateusza 16:19
"I tobie dam klucze krolestwa niebieskiego: cokolwiek zwiazesz na ziemi, bedzie zwiazane w niebie, a co rozwiazesz na ziemi, bedzie rozwiazane w niebie." (Mt.16:19).
Za kolejny argument na rzecz wywyzszenia Piotra uwaza sie przekazanie mu "kluczy" przez Jezusa. Klucze te symbolizuja znajomosc Slowa Bozego. Posiadaja je duchowni i nauczyciele Slowa Bozego. Mieli je faryzeusze, ktorym Jezus powiedzial: "Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzieliscie klucze poznania: samiscie nie weszli, a przeszkodziliscie tym, ktorzy wejsc chcieli" (Lk.11:52).
Piotr nie byl wiec jedynym, ktory mial "klucze" krolestwa Bozego. Posiada je kazdy, kto zna nauki Pisma Swietego, dlatego Jezus powiedzial Piotrowi: "I tobie dam klucze..." (Mt. 16:19).

Wypowiedz "Cokolwiek zwiazesz na ziemi, bedzie zwiazane w niebie, a co rozwiazesz na ziemi, bedzie rozwiazane w niebie" (Mt.16:19) daje autorytet kazdemu wyznawcy Chrystusa (Mt.28:18-20) do zwiazywania sil przeciwnych Ewangelii (Mt.12:29) i rozwiazywania zniewolonych (Dz.16:16-18; 3:6-8).

Tych slow Jezus uzyl uzdrawiajac zwiazana choroba niewiaste: "A czy tej corki Abrahama, ktora Szatan zwiazal juz od osiemnastu lat, nie nalezalo rozwiazac od tych pet w dniu sabatu?" (Lk.13:16). Wielu chrzescijan przez wszystkie wieki korzystalo z tego autorytetu uzdrawiajac chorych i zdemonizowanych. Bez niego bramy piekielne przemoga kazdego czlowieka (Dz.19:13-16).

Ten sam autorytet, aby zwiazywac i rozwiazywac swoja spolecznosc z indywidualnymi ludzmi otrzymal tez kazdy lokalny kosciol:

"Gdy twoj brat zgrzeszy idz i upomnij go w cztery oczy. Jesli cie uslucha, pozyskasz swego brata. Jesli zas nie uslucha, wez z soba jeszcze jednego albo dwoch, zeby na slowie dwoch albo trzech swiadkow oparla sie cala sprawa. Jesli i tych nie uslucha, donies Kosciolowi. A jesli nawet Kosciola nie uslucha, niech ci bedzie jak poganin i celnik. Zaprawde, powiadam wam: Wszystko, co zwiazecie na ziemi, bedzie zwiazane w niebie, a co rozwiazecie na ziemi, bedzie rozwiazane w niebie." (Mt.18:15-18)
PAS OWIECZKI MOJE
Ewangelia wg Jana 21:15-17
Jezus powiedzial do Piotra trzykrotnie: "Pas owieczki moje". Dlaczego? Otoz Piotr jako jedyny z uczniow trzykrotnie sie Go zaparl (Mk.14:66-72). Kiedy Piotr nawrocil sie i wyznal swoj blad, Jezus zrehabilitowal go w oczach calego kosciola, trzykrotnie zapraszajac ponownie do pracy duszpasterskiej (J.21:15-17).
Piotr nie uwazal sie za lepszego od innych. Wszystkich pracownikow Ewangelii uwazal za duszpasterzy, a Jezusa za Arcypasterza. Zgodnie z biblijnym swiadectwem Piotr nie piastowal szczegolnego stanowiska, ktore moglby przekazac biskupom Rzymu.

Nie ma tez zadnych dowodow na to, ze apostol Piotr byl kiedykolwiek biskupem Rzymu. Ireneusz, biskup Lyonu (178-200), ktory spisal imiona pierwszych dwunastu biskupow Rzymu podaje, ze pierwszym byl Linus. Takze Euzebiusz z Cezarei, historyk wczesnochrzescijanskiego kosciola nie pisze, aby Piotr sprawowal funkcje biskupa Rzymu. Katolicki historyk Thomas Bokenkotter napisal:

"Jak doszlo do tego, ze biskup Rzymu zaczal byc traktowany jako nastepca Piotra w przewodzeniu nad swiatowym kosciolem? Nie ma zadnego wiarygodnego historycznego dowodu na to, zeby biskup Rzymu w ogole roscil sobie takie prawo, przynajmniej do polowy trzeciego wieku... Wydaje sie, ze w czasie synodu w Nicei (325 roku n.e.) doktryna o supremacji papieskiej nie byla jeszcze znana kosciolowi chrzescijanskiemu."
W sredniowieczu o wyborze papieza nierzadko decydowala intryga, podstep, zbrodnia, przekupstwo, swieckie armie, a nawet rzymski motloch. Szesciu papiezy zawdzieczalo urzad papieski duetowi nierzadnic Teodorze i Marozji, ktore kierowaly polityka Rzymu w X wieku. Teodora byla kochanka trzech duchownych, ktorzy za jej sprawa stali sie papiezami -
Anastazego III (911-13),
Lando (913-14) oraz Jana X (914-28), zas jej corka
Marozja - kochanka papieza
Sergiusza III (904-11) - wprowadzila na tron papieski
Leona VI (928),
Stefana VII (928-31) oraz swego syna z nielegalnego zwiazku z papiezem Sergiuszem III -
Jana XI (931-5). Papiezem zostal takze i to w wieku 16 lat jej wnuk
Jan XII (955-64), ktory uczynil z palacu lateranskiego harem, a zginal w lozku jednej z zameznych kochanek zabity przez jej meza. Papiezami zostalo jeszcze dwoch prawnukow Marozji:
Benedykt VIII (1012_24) oraz
Jan XIX (1024-32), a takze jej siostrzeniec
Jan XIII (965-72), za zgoda ktorego doszlo do powstania Kosciola polskiego w 966 roku.
Bywalo, ze dwie, nawet trzy osoby naraz piastowaly urzad papieza, ekskomunikujac sie nawzajem. Takze wiec z punktu widzenia ciaglosci historycznej, nie sposob mowic o sukcesji. Nawet kosciol rzymski, mimo bogatych archiwow nie potrafi zweryfikowac kompletnej listy papiezy. Encyklopedia Katolicka podaje: "Musimy otwarcie przyznac, ze uprzedzenia i niedostatek zrodel uniemozliwiaja w pewnych przypadkach rozpoznanie czy kandydaci byli papiezami czy antypapiezami."

Ponizszy material pochodzi z ksiazki: "Apokalipsa: Czasy konca w proroctwach Biblii"
Jonatan Dünkel

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Wysłany: 2013-02-06, 23:42   

Nie wiem, skąd ta siłowa kazuistyka i gierki słowne, skoro moim zdaniem kwestia prymatu piotrowego (jak i interpretacji tego wersetu) jest zupełnie prosta - Jezus uczynił Piotra zaczątkiem swojego Kościoła, oraz dał mu (jak i zresztą innym apostołom) pewne szczególne prerogatywy, ale nigdzie nie stwierdzono, że te uprawnienia w całości przechodzą na uczniów apostołów, a później uczniów uczniów itd.. A już tym bardziej nigdzie nie ma podstaw ku absolutystycznej świeckiej władzy papieskiej. Jeżeli chrześcijanin odrzucający prymat papieski sam nie jest tego świadom, to znaczy że choćby podświadomie pokutuje w nim te katolickie myślenie.

amiko

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2013-02-07, 08:16   

Piotra nie było w Rzymie,bo jako apostoł obrzezanych Żydów nie miałby on tam nic do roboty.Paweł był w Rzymie,bo został apostołem pogan.

Gal.2.7.. mnie zostało powierzone głoszenie Ewangelii wśród nieobrzezanych, podobnie jak Piotrowi wśród obrzezanych.
Rzym.11.13 Do was zaś, którzy jesteście z pogan, mówię: Skoro już jestem apostołem pogan, służbę moją chlubnie wykonuję;
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Supouse 

Wyznanie: Anglikanin, Mormon, Luteranin, Husyta
Wysłany: 2013-02-07, 08:49   

Ależ tak oczywiście Jezus chcial aby Ewangelię przekazano ludziom innych narodów nie tylko Żydom... Tak wlasnie musiała istnieć jakąś organizacja Kościoła. Nawet gdy jest parę osób istnieją jakies zasady etc...

Problem jest taki Piotr nie był Papieżem.

Druga sprawa Kościół Katolicki to nie ten sam Kościół co po śmierci Jezusa. Kościół Katolicki ma okolo 1600 lat. Nie mial on upoważnienia Boga i nie pochodzi od tego Kościoła co po śmierci Jezusa istniał...

Kościół Katolicki to powiązana cześć stronnictwa "niewiadomego" pochodzenia chrześcijan... Którzy zawiązali się w Cesarstwie Rzymskim i Kościół ten został powiązany z Rzymem. Potem Watykanem (cześć Rzymu) i części Itali (Państwo Kościelne) nie wymieniajmy błędów doktryn i nie Biblijności.

Celem tego Kościoła bylo ratowanie Cesarstwa Rzymskiego w wspólnej religii stąd tak też bardzo mocno widać czynniki pogańskie jako wpół droga miedzy pseudo chrześcijaństwem a pogaństwem w celu zjednoczenia Rzymian... Którzy chylili się ku upadkowi. Również scentralizowanie władzy w Rzymie.

Jak widać 2 cesarstwa czyli wschodnie i zachodnie to późniejszy podział na Kościół Katolicki oraz Prawosławny. De facto zachodnia cześć zachowując nazwę jest odłamem Kościoła Prawosławnego. Dlatego że to wlasnie Rzym oglosil schizme.

Kościół Katolicki nie jest Kościołem z tym samym upoważnieniem które otrzymali Apostołowie. A Apostołowie mieli misję tworzenia Kościoła jako zbiór ludzi wierzących. Nauczania, trwania oraz szerzenia wiary chrześcijańskiej.

Jeśli jakiś katolik ma wątpliwości proszę mi wykazać powiązanie Kościoła Katolickiego od 4 wieku do Piotra :) nie wykaze. Jest to wielkie kłamstwo i KK tylko może mówić że takie posiada :) ludzie w to wierza. Jest to nie tyle kłamstwo co kłamstwo i praktycznie nie tylko nie wiedzą ale strach....

amiko

Wysłany: 2013-02-07, 10:01   

Nie za daleko posuwa się KK z Piotrem jako papieżem i sukcesją apostolską?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Supouse 

Wysłany: 2013-02-07, 10:16   

Tak też myślę... To obrzydliwe jest że Kościół Katolicki takie tezy wygłasza....

amiko

Wysłany: 2013-02-07, 11:25   

Jak się do tego doda niebiblijne zasady wiary,to KK wypada jeszcze gorzej. :-/

tom68 

Wysłany: 2013-02-07, 15:09   Czy Piotr byl ...

Witam !
Nie tylko protestanci czy prawoslawni ale i koscioly starokalickie np w Polsce jest to Kosciol Mariawitow czy Polsko-katolicki nie uznaja biskupa Rzymu za papieza a w sredniowieczu wielu swietych KRK krytykowalo urzad i wladze papiezy za odejscie od ewangelii poza tym sami papieze francuscy czy wloscy mowili o sobie nawzajem ze sa antychrystem , pozdrawiam ! Tomasz G

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2013-04-08, 22:44   

polecam jak zwykle ostatnio... film - bardzo dobry w dobrej jakości:
Tajemnice Biblii. Piotr Opoka
oj dostaje się Piotrowi w tym filmie, interpretują nawet tekst "ty jesteś opoką" jako ironizowanie Jezusa o chwiejnym apostole
jest o konflikcie Pawła z Jakubem i roli Piotra pomiędzy nimi, jest o śladzie Rzymskim, o tekstach apokryficznych, archeologii i freskach w katakumbach - bardzo ciekawych i mi kompletnie nieznanych - miłego oglądania

http://video.anyfiles.pl/...zie/video/39274

Supouse 

Wysłany: 2013-04-08, 23:17   

Jezus nie ironizował by drwic z swoich Apostołów. Rzeczywiście Chrystus chcial aby Apostołowie wyszli od niego i nauczali. Bez organizacjii Kościoła to nie mozliwe. Ja jestem skłonny powiedzieć że wszyscy Apostołowie, ucznniowie a szczególnie Piotr jasno wiedzieli o jego woli. Może nie mówmy pierwszy Papież ale nie wątpliwie to prawda że Kościół powstał i takie bylo założenie a mial ich wspierać Duch Swiety.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2013-04-09, 17:13   

A gdzie pisze,że Kościół Chrystusowy miał być na Ziemi ?
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Supouse 

Wysłany: 2013-04-09, 20:08   

Kościół Boży jest w Niebie czy wśród żywych?

Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-09, 20:36   

Piotr jako uczeń Jezusa był pierwszym szatanem.
Mar. 8:32-33
32. I mówił o tym otwarcie. A Piotr wziął go na stronę i począł go upominać.
33. Lecz On odwrócił się, spojrzał na uczniów swoich i zgromił Piotra, mówiąc: Idź precz ode umie, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boskie, tylko o tym, co ludzkie.
(BW)

Kto dziś jest naśladowcą tego Piotra szatana?.
Wszyscy papieże bo nie myślą o tym że tytuł Ojca Świętego należy do Boga a nie do ludzi takich jak oni.

Supouse 

Wysłany: 2013-04-09, 20:50   

Ależ się uchichrałem jak powiedziałeś że Piotr był pierwszym szatanen XD !!

A ty łapiesz sens nie dosłowny? Przecież chodziło o postawę Piotra że chcial go zatrzymać a to miało się wypełnić. Piotr tylko nie rozumiał jeszcze. Przecież Chrystus nie nazwał Piotra szatanem tylko że jego postawa w tej kwestii o ktorej mówił pasowała by temu co ludzkie. By Chrystus żył a nie umarł. Piotr nie rozumiał jeszcze że umiera za ludzi. Kochał Chrystusa takim jaki był pomiędzy nimi. Każdemu się to zdarza myślimy o tym co ludzkie. W takim razie każdy jest szatanem.

Widzisz że Biblii nie można dosłownie interpretować w pewnych kwestiach? Czy wogole nie widzisz?

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2013-04-10, 07:36   

A lucyfer to aniołek?
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Odpowiedz do tematu