Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przysłów 8:22 (Mądrość)
Autor Wiadomość
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2009-01-10, 18:16   

Masz rację ewo,zrodzony czy stworzony ,jaka to różnica?

To to samo ,po prostu powołanie do istnienia z niebytu.



Fakt ,że Jezus przedstawiony jako uosobiona mądrość miał początek ,zaczął istnieć dzięki Ojcu.

Ojciec zaś nikomu nie zawdzięcza swego istnienia.Sam jeden jest Stwórcą wszystkiego.



J 6:57 NS "Jak mnie posłał żyjący Ojciec i ja żyję dzięki Ojcu, tak też ten, kto mnie spożywa, właśnie ten będzie żył dzięki mnie."


Ap 4:11 NS „"Godzien jesteś, Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałę i szacunek, i moc, ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone".
 
 
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2009-01-12, 02:34   

ewa.lipka napisał/a:
Tak się zastanawiam coby nie odejść za daleko od tematu, bo zostałam tu zaproszona do tego wątku.

Moim zdaniem toczy się tu walka o słowa.
- - - Bo cóż to oznacza zrodzony?, a cóż to oznacza stwożony? w Boskim dziele?
Kłócimy się o to czego nie znamy, bo skąd wiemy jak Pan Bóg zrodził Syna czy mądrość, a jak nie zrodził, to jak stworzył. Skoro stworzył duchowych Aniołów, to dlaczego Syn i mądrość zostałi zrodzeni, a nie stworzoni?
Wyraźnie w pierwszym poście są użyte zamienniki 1.stworzony, 2.zrodzony.
Rodzą się myśli, czyli mądrość została zrodzona w Bożych myślach. A tworzy się/jest stwrzana mądrość, gdy już coś/czegoś Pan Bóg dokonuje.
Tak i z Synem, który został najpierw zrodzony jako Boża myś - Słowo i później został stworzony, gdy doszło do realizacji myśli.
Ale jedno i drugie, czyli i mądrość i Syn muszą mieć początek swego istnienia, bo zostali zrodzeni czy stworzeni jak kto woli.
Bo przecież mądrość nie rodzi się tak jak ludzkie dziecko, ani Boży Syn nie narodził się tak jak ludzkie dziecko, więc nie ma co tu przyrównywać do ludzkich narodzin, a jedynie można przyrównać do naszych myśli.
>>> 1 Kor. 2:16 (BW)
16. Bo któż poznał myśl Pana? Któż może go pouczać? Ale my jesteśmy myśli Chrystusowej. <<<


Bardzo swietny przyklad Ewo. Zgadza sie z tym, co tu napisalas.
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
poimen 
pasim owieczki


Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 317
Wysłany: 2009-01-23, 01:13   

Chciałbym się czymś jeszcze podzielić.

Ja uważam, że w Prz 8,22-31 chodzi o Mądrość ku stworzeniu wszystkiego (nieba i ziemi), bo o takiej mądrości tam jest po prostu napisane i nic więcej. A Logos-Jezus to Ktoś więcej, niż uosobienie Mądrości-ku-stwarzaniu. Jezus jest też np. Mądrością jaką Bóg-Ojciec posłużył się by zbawić świat.

Dla wierzących ludzi/chrześcijan, zbawienie w Jezusie na Golgocie, czyli w skrócie Chrystus ukrzyżowany też jest Mądrością Bożą (1 Kor 1). Niestety nie dla każdego; są ludzie, dla których to głupota i/lub zgorszenie (w. 18). Czy to znaczy, że Jezus Chrystus został stworzony/zrodzony w momencie męki i śmierci na Golgocie? Nie. Ale o Mądrości Bożej tak można powiedzieć w tym kontekście. Jezus wszak wcześniej już istniał.

Tak samo jest z istnieniem i działaniem Mądrości w Prz 8,22-31.
Można powiedzieć, że widzimy różne etapy działania Mądrości, czy też rodzaje Mądrości - widzimy różne momenty Jej zrodzenia. Ale one są jedynie personifikacją w danym kontekście. Jedynie na coś/kogoś wskazują.

Tu chodzi o coś więcej (There's something bigger goin' on). ;-)
_________________
:ello: Usunąłem się z tego forum :ello:
:ello: nieoficjalnie :ello:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10